• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 4065)
چهارشنبه 11/12/1389 - 16:19 -0 تشکر 293215
تا که از....41 اُمین قرار عاشقی

بسم الله الرحمن الرحیم 

آسمان بار امانت نتوانست کشی    قرعه فال به نام من دیوانه زدند

خداوندا بار امانتی بر دوشم نهادی که شانه هایم زیر آن خم شده است دستی را که به سوی تو دراز شده خالی برنگردان و ندای مضطر را به ساحل اجابت برسان

بارالها به دلم نیست دگر تاب فراقش

چه شود کز کرمت این شب هجران به سر آید

همچو یعقوب نشستم سر راهش من محزون

تا که از یوسف گمگشته زهرا خبر آید

سلام به همه دوستان چهل و یکمین فصل قرار عاشقی هم فرارسید و ندای أمّن یجیب به اجابت نرسیده است سخن کوتاه کنم اگر هم این اجابت فرا می رسید آیا من کسی بودم که با معرفت در زیر بیرق یار قرار می گرفتم؟

برای اینکه این معرفت کسب شود به سراغ معدن العلم رفتم که نتیجه آن نوشته های زیر است...

 

چهارشنبه 11/12/1389 - 16:26 - 0 تشکر 293218

 سلام دوباره

من مات و لم یعرف اما زمانه مات میتته جاهلیه "هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناسد همانا با مرگ در جهالت مرده است"شناخت موعود آخرالزمان و حجت بر حق زمان، تکلیف همیشه شیعه اهل بیت است.در این باره روایات بسیاری در منابع روایی مسلمین اعم از شیعیان و برادران اهل تسنن آمده است.از دلایل نقلی و عقلی فراوانی استفاده می شودکه باید همه انسان ها در همه اعصار امام زمان خود را بشناسند و گرنه رشته اتصال آنان از آیین مقدس اسلام گسسته، به عهد بربریت و جاهلیت خواهند پیوست.

در اینکه حضرت مهدی(عج) از نسل پامبر و هم نام با ایشان است احادیث موثقی وجود دارد که حتما دیده اید پس به ویژگی های شخصیتی ایشان می پردازم

با توجه به این حدیث چند تا از ویژگی های امام عصر(عج) رو که در ادعیه و زیارات هست انخاب کردم از جلمه برخی از القاب همچون: حجت، غائب، قائم، منتظر، مهدی

برخی از کنیه ها از جمله ابا صالح، ابن نبی المصطفی و ابن یس

برخی صفات حضرت از جمله: منصور، هادی، علیمٌ حکیم، و نیز برخی از شئون حضرت مانند داعی الله، سبیل الله، و باب الله

طبق تقسیم بندی بالا ابتدا به سراغ کنیه می رومسیلست شوم عباسیان مبنی بر قطع رابطه با امام(ع) با مردم موجب شد بخشی از زندگی امام دوازدهم(عج) به دوران اختفا و پنهان زیستی اختصاص یابد همین هم باعث شد بیت امامت به صورت غیر مستقیم و بدون جلب توجه دستگاه عباسی به تبیین سیمای وجودی و عمل کردی امام دوازدهم بیردازد؛ برای همین زبان کنایی به این موضوع اختصاص یافت که علاوه بر ترسیم غیر مستقیم چهره امام برای تعظیم و بزرگداشت امام دوازدهم (عج) و یادآوری ابهت و شکوه هر چه بیشتر مهدویت و جایگاه رفیع آن حضرت در اندیشه اسلامی است.

کنیه های امام دوازدهم(عج) در ادعیه و زیارت چنین وارد شده است:

أیْنَ ابْنُ‏النَّبِىِّ الْمُصْطَفى وَابْنُ عَلِىٍّ الْمُرْتَضى وَابْنُ خَدیجَةَ الْغَرّآءِ وَ ابْنُ فاطِمَةَ الْكُبْرى ... یَابْنَ السّادَةِ الْمُقَرَّبینَ یَابْنَ النُجَّبآءِ الاَكْرَمینَ یَابْنَ الْهُداةِ الْمَهْدِییّنَ یَابْنَ الخِیَرَةِ الْمُهَذَّبینَ یَابْنَ الْغَطارِفَةِ الاَنْجَبینَ یَابْنَ‏الاَطآئِبِ الْمُطَهَرّینَ یَابْنَ الْخَضارِمَةِ الْمُنْتَجَبینَ یَابْنَ الْقَماقِمَةِ الاَكْرَمینَ یَابْنَ الْبُدُورِ الْمُنِیرَةِ یَابْنَ السُّرُجِ الْمُضیآئَةِ یَابْنَ الْشُّهُبِ الثّاقِبَةِ یَابْنَ الاَنْجُمِ الزّاهِرَةِ یَابْنَ السُّبُلِ الْواضِحَةِ یَابْنَ الاَعْلامِ اللاّآئِحَةِ یَابْنَ الْعُلُومِ الْكامِلَةِ یَابْنَ السُّنَنِ الْمَشْهُورَةِ یَابْنَ الْمَعالِمِ الْمَأثوُرَةِ یَابْنَ الْمُعْجِزاتِ الْمَوْجوُدَةِ یَابْنَ الدَّلاآئِلِ الْمَشْهُودَةِ یَابْنَ الصِّراطِ الْمُسْتَقیمِ یَابْنَ النَّبَأَ الْعَظیمِ یَابْنَ مَنْ هُوَ فى اُمِّ الْكِتابِ لَدَى اللّهِ عَلِىٌّ حَكیمٌ یَابْنَ الایاتِ وَالْبَیِّناتِ یَابْنَ الدَّلاآئِلِ الظّاهِراتِ یَابْنَ الْبَراهینِ الْواضِحاتِ الْباهِراتِ یَابْنَ الْحُجَجِ الْبالِغاتِ یَابْنَ النِّعَمِ السّابِغاتِ یَابْنَ طه وَالُْمحْكَماتِ یَابْنَ یسآ وَالذّارِیاتِ یَابْنَ الطُّورِ والْعادِیاتِ یَابْنَ مَنْ دَنى فَتَدَلّى

کنیه های امام دوازهم (عج) بیانگر شخصیت والا مقام حضرت مهدی (عج) هستندکه در خاندان وحی و تحت تعالیم الهی چنین بیان شده است.

اگر ترجمه معانی آن نیز نیاز است بگویید تا اضافه کنم...

چهارشنبه 11/12/1389 - 19:20 - 0 تشکر 293272

بنام خدای مهربانم
سلام
 خیلی ممنون از تشکیل این محفل...خدا ازتون راضی باشه
سید بن طاوس از ابوجعفر قمى نقل کرده است:
در شهر قم‏ اخترشناسى بود از قوم یهود که در اخترشناسى و حساب نجوم‏برجستگى و مهارت ویژه داشت،
روزى «احمد بن اسحاق‏» او راحاضر کرد و گفت:
در فلان وقت نوزادى به دنیا آمده است، طالع اورا بگیر و میلادش را محاسبه کن، اخترشناس یاد شده طالع مولودرا گرفت و درباره محاسبات نجومى [که از آنها احکام نجوم رااستخراج و استنباط مى‏کنند] و نظر به عمل آورد،
آنگاه رو به‏احمد بن اسحاق کرد و گفت:
نمى‏بینم این فرزند از آن تو باشد،جز این نیست که این مولود یا پیامبر است‏یا وصى پیامبر، نجوم‏دلالت دارد این نوزاد مالک شرق و غرب گیتى مى‏شود، مالک خشکى ودریا کوه، صحرا و بیابان، حتى روى زمین هیچ‏کس باقى نمى‏ماند جزاین که به دین او مى‏گرود و به ولایت او معتقد مى‏گردد.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
چهارشنبه 11/12/1389 - 21:25 - 0 تشکر 293320

السلام علیك یا ابا صالح المهدی

خیلی ممنون...اگه ترجمه رو هم بذارید خیلی عالیه...بعضیا مفهوم نیست

جی-طیبه جان از شما هم ممنونم

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

پنج شنبه 12/12/1389 - 7:26 - 0 تشکر 293406

به نام خدا
سلام
از اینکه همراه ما درقرار عاشقی شدید سپاس
الهم عجل لولیک الفرج

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

پنج شنبه 12/12/1389 - 12:43 - 0 تشکر 293674

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیك یا ابا صالح المهدی

سلام

QaEtha  گرامی به مهدیه عاشقی خوش آمدید. از ایجاد این بحث خوب ممنونم.باشد كه گامی در جهت شناخت امام غریبمان مهدی روحی لمقدمه الفداه برداریم.

زندگی نامه امام مهدی(عج)

امام مهدی کیست؟

امام مهدی کیست؟ وی یگانه فرزند امام عسکری علیه السلام یازدهمین امام شیعیان است. امام مهدی(عج) در سحرگاه نیمه شعبان 255 ق در سامرّا چشم به جهان گشود و پس از پنج سال زندگی تحت سرپرستی پدر، و مادر بزرگوارشان نرجس خاتون، در سال 260 ق به دنبال شهادت حضرت عسکری علیه السلام ـ همچون حضرت عیسی علیه السلام و حضرت یحیی علیه السلام که در سنین کودکی عهده دار نبوّت شده بودند ـ در پنج سالگی منصب امامت شیعیان را عهده دار شدند. آن بزرگوار پس از سپری شدن دوران غیبت با تشکیل حکومت عدل جهانی احکام الهی را در سرتاسر زمین حاکمیت خواهد بخشید.

میلاد نور

آخرین امام شیعیان در پانزدهم ماه شعبان 255 ق، علی رغم مراقبت های ویژه مأموران حکومت عباسی، در خانه امام عسکری علیه السلام چشم به جهان گشودند. تولد مخفیانه آن حضرت بی شباهت به تولد حضرت موسی علیه السلام و حضرت ابراهیم خلیل علیه السلام نیست. همان گونه که این دو پیامبر بزرگ الهی تحت شدیدترین تدابیر امنیتی فرعونیان و نمرودیان به اراده خداوند و به سلامت در کنار کاخ فرعون و نمرود متولّد شدند، حضرت مهدی(عج) نیز در حالی که جاسوسان و مأموران خلیفه عباسی تمام وقایع خانه امام یازدهم علیه السلام را زیر نظر داشتند، در کمال امنیت و بدون آن که دشمنان بویی ببرند، در سحرگاه روز جمعه نیمه شعبان قدم به جهان هستی گذاشتند.

سیمای مهدی(عج)

پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار علیهم السلام هر کدام در سخنان خود به اوصاف امام مهدی(عج) اشاره کرده اند. حضرت امام رضا علیه السلام در توصیف ویژگی های چهره و سجایای اخلاقی و ویژگی های برجسته آن حضرت می فرمایند: «قائم آل محمد(عج) هاله هایی از نور چهره زیبای او را احاطه کرده است رفتار معتدل و چهره شادابی دارد. از نظر ویژگی های جسمی شبیه ترین فرد به رسول خدا(ص) است. نشانه خاصّ او آن است که گرچه عمر بسیار طولانی دارد، ولی از سیمای جوانی برخوردار است؛ تا آن جا که هر بیننده ای او را چهل ساله یا کمتر تصور می کند. از دیگر نشانه های او آن است که تا زمان مرگ با وجود گذشت زمان بسیار طولانی هرگز نشان پیری در چهره او دیده نخواهد شد».

حجت خدا

روزی عثمان بن سعید بن عمری به همراه حدود چهل نفر از بزرگان شیعه به حضور امام عسکری علیه السلام رسیدند تا درباره جانشین آن حضرت سؤال کنند و در آینده از ایجاد اختلاف در مسئله امامت جلوگیری کنند. راوی می گوید: وقتی عثمان بن سعید به حضرت عسکری علیه السلام گفت: آمده ایم تا درباره مطلب مهمی که شما به آن آگاه ترید از شما سؤال کنیم، حضرت عسکری علیه السلام فرمودند: بنشین عثمان. پس از ساعتی امام علیه السلام فرمودند: آیا می خواهید بگویم به چه منظوری آمده اید؟ همه گفتند: ای فرزند رسول خدا، بفرمایید. آنگاه حضرت فرمودند: آمده اید تا درباره حجت خدا و امام پس از من بپرسید. همه گفتند: آری. در این لحظه ناگهان پسری که چهره درخشانی چون ماه داشت و از هر حیث به امام عسکری علیه السلام شبیه بود وارد شد. حضرت فرمودند: بعد از من پیشوای شما و جانشینم این فرزند من است. مواظب باشید پس از من در دین دچار آشفتگی نشوید...

دوران زندگی

دوران زندگی امام زمان(عج) به چهار دوره تقسیم می شود:

1 ـ از تولد تا غیبت: حضرت مهدی(عج) پس از تولد حدود پنج سال تحت سرپرستی پدر بزرگوارشان امام عسکری علیه السلام به صورت نیمه مخفی زندگی کردند. یکی از کارهای بسیار مهمی که حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در این دوره انجام دادند این بود که امام مهدی(عج) را به بزرگان شیعه معرفی کردند تا در آینده در مسئله امامت دچار اختلاف نشوند.

2 ـ غیبت صغری: پس از شهادت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در سال 260 ق دوره غیبت صغری آغاز شد و تا سال 329 ق ادامه پیدا کرد. در این دوره حضرت مهدی(عج) از طریق چهار نائب به ادامه امور مردم می پرداختند.

3 ـ دوره غیبت کبری: این دوران از سال 329 ق شروع شد و تا زمانی که خداوند مصلحت بدانند ادامه خواهد داشت در این دوره پاسخ به پرسش ها و احکام مردم بر عهده نایبان عام آن حضرت است و حضرت نایب خاصی برای این دوره معرفی نکرده اند.

4 ـ دوره حکومت: پس از ظهور، امام زمان(عج) بر اساس احکام اسلام حکومت واحد جهانی تشکیل خواهند داد که در سایه آن سرتاسر عالم پر از عدل و داد خواهد شد.

پایگاه حوزه

اللهم عجل لولیك الفرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

پنج شنبه 12/12/1389 - 13:2 - 0 تشکر 293718

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیك یا ابا صالح المهدی

سلام

  بی قرار منتظر

چون بیاید عشق را معنای دیگر میكند

 چون بیاید دردها را جمله درمان میكند

 چون بیاید نارها همچون گلستان می كند ...

 چون بیاید رازهای خفته سر وا می كند

چون بیایدبوی مولایم علی را میدهد

چون بیاید بلكه بوی باب زهرا میدهد

 چون بیاید دست های مفسدان وا میكند

 چون بیاید بی قراران را قراری میدهد

 بی قراران شهر را آذین كنید

 بی قراران شهر را آذین كنید

اللهم عجل لولیك الفرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

پنج شنبه 12/12/1389 - 20:34 - 0 تشکر 293948

سلام
با عرض شرمندگی دارم میرم سفر ان شاءالله باقی مطلب رو شنبه میذارم
موفق باشید التماس دعا

پنج شنبه 12/12/1389 - 20:46 - 0 تشکر 293954

QaEtha گفته است :
[quote=QaEtha;562786;293948]سلام
با عرض شرمندگی دارم میرم سفر ان شاءالله باقی مطلب رو شنبه میذارم
موفق باشید التماس دعا

سلام

دستتون دردنکنه 

سفر بخیر و سلامت

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 13/12/1389 - 17:31 - 0 تشکر 294161

به نام خدا

السلام علیک یا ابا صالح المهدی

سلام

از QaEtha گرامی ممنونم.موضوع خوبی رو انتحاب کردید.

اللهم عجل لولیک الفرج.

ياد خدا آرامبخش قلبهاست...

شنبه 14/12/1389 - 20:18 - 0 تشکر 294406

بنام خدای زیبایم
سلام
از همه شما دوستانی که قدم رنجه کردین
کمال تشکر را داریم
دعای خود حضرت(عج) همراهتون

امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود:
همانا برای صاحب الامر غیبتی است
(پس) كسی در دوران او دین خود را حفظ كند
مانند كسی است كه
خار مغیلان را با دست بتراشد. 

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.