انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 1124)
دوشنبه 25/11/1389 - 10:25 -0 تشکر 283667
احترام به والدین شرط هم دارد؟

 احترام به والدین شرط هم دارد؟
احترام به والدین شرط هم دارد؟


 


پدر و مادر و فرزندان از نظر اسلام هر كدام حقوقى نسبت به یكدیگر دارند كه اگر رعایت نكنند شرعاً مسؤول هستند وظیفه پدر و مادر عبارت است از:
1. تربیت صحیح فرزندان و راهنمایى آنان به وظایف دینى واجتماعى و...،
2. انتخاب نام خوب براى آنها،
3. تعلیم و تعلم آنها مخصوصاً آشنا كردن آنان با قرآن،
4. فراهم نمودن مخارج معمولى زندگى فرزندان در حد توان.
وظیفه فرزندان نیز عبارت است از؛ احترام به پدر و مادر و تواضع در مقابل آنها و قدردانى از زحمات آنان. حال اگر هر كدام از این‏ها وظیفه خود را انجام نداد، سبب نمى‏شود كه دیگرى هم انجام وظیفه نكند. بنابراین اگر فرضاً پدر و مادر شما وظیفه‏یشان را نسبت به شما انجام نداده باشند، این دلیل نمى‏شود كه شما نسبت به آنها بى‏احترامى كنید و در انجام وظایف خود كوتاهى نمایید. مسأله احترام به پدر و مادر از احكام نورانى اسلام است. فرزند در هر رتبه و مقامى كه باشد و پدر و مادر او صاحب هر مسلك و مرامى باشند، وظیفه فرزند احسان به پدر و مادر و خوش‏رفتارى با آنان است. خداوند متعال در چهار آیه قرآن، پس از دعوت مردم به عبادت خویش، آنان را به احسان و نیكى به پدر و مادر فرمان داده است، و در سه آیه دیگر سفارش به احسان به پدر و مادر نموده است. بقره ، آیه 83نساء ، آیه 36انعام ، آیه 151اسراء ، آیه 23 عنكبوت ، آیه 8لقمان ، آیه 14احقاف ، آیه 15 در سوره اسراء فرموده است: «و خداى تو حكم فرموده كه جز او هیچ كس را نپرستید و درباره پدر و مادر نیكویى كنید و اگر یكى یا هر دو پیر و سالخورده شوند، كلمه‏اى كه آنان را رنجیده خاطر كند بر زبان نیاورید و كمترین آزارى به آنها نرسانید و با ایشان با اكرام و احترام سخن بگویید و همواره بال و پر تواضع و تكریم را با كمال مهربانى نزدشان بگستران و بگو: پرودگارا ! همانگونه كه پدر و مادر مرا از كودكى به مهربانى بپروردند، تو در حق آنها رحمت و مهربانى فرما». و در سوره لقمان فرموده است: «... شكر من و شكر پدر و مادرت را به جاى آور ... و اگر آنها تو را به شرك دعوت كردند، در این صورت از آنان اطاعت مكن، ولى در دنیا با آنها به حسن خلق مصاحبت كن». با توجه به آیات قرآن، تصور نمى‏كنیم هیچ ابهامى در مورد وظیفه شما نسبت به پدر و مادرتان وجود داشته باشد. البته آن جا كه بخواهند شما را به معصیتى وادار كنند و یا شما را به آن فرا خوانند، نباید از آنان اطاعت كنید. اما در عین حال مخالفت و سرپیچى از فرمان‏هاى ایشان در این موارد، نباید با رفتار تند خشونت‏بار و اهانت‏آمیز همراه باشد. برخورد با پدر و مادر اثر وضعى دارد یعنى نیكى و احسان به آنان و یا بدى و جسارت به آنان در همین زندگى دنیوى عكس‏العمل خواهد داشت چه رسد به آخرت كه به طور قطع ثواب و عقابى مهمتر از این دنیا در پى دارد. حرمت پدر و مادر سنتى است كه اگر حفظ شود فرزندان شما نیز با شما چنین خواهند كرد. امام صادق(ع) مى‏فرماید: برّوا آباءكم یبركم ابناؤكم‏؛ به پدران خود نیكى كنید تا فرزندان شما نیز به شما نیكى كنند، (بحارالانوار، ج 74، ص‏65). مشخص است كه نظر خاصى به پدر نیست و والدین منظور است.
منبع: www.nahad.ir 
www.rasekhoon.net

دوشنبه 25/11/1389 - 11:25 - 0 تشکر 283702

سلام
احترام به پدر و مادر در پیشرفت زندگی خیلی تاثیر داره اگه دقت کنید آنهایی که تو زندگیشون مشکل دارن به پدر و مادرشون بی توجهی کردن

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

دوشنبه 25/11/1389 - 11:26 - 0 تشکر 283704

با سلام
ممنون از ایجاد این تاپیک .
خوب بود

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.