• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 3844)
شنبه 16/11/1389 - 0:48 -0 تشکر 279578
اخبار جشنواره 29

سلام

با توجه به این که امروز آغاز جشنواره 29 فیلم فجر هست با اجازه دوستان این تایپیک رو شروع کردم تا هرکس اطلاعاتی در مورد جشنواره اگر داشت اینجا قرار بده.

به سایت وبلاگ سیتی بیاید و تجربیات وبلاگ نویسی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

www.weblogcity.ir

 

پنج شنبه 28/11/1389 - 1:8 - 0 تشکر 285183

برگزیدگان بخش فیلم‌های اول جشنواره بیست و نهم فیلم فجر معرفی شدند
برگزیدگان بخش فیلم‌های اول – نگاه نو جشنواره بیست و نهم فیلم فجر معرفی شدند.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، در این بخش دیپلم افتخار بهترین دستاورد هنری به همراه خودروی پراید به وحید نصیریان برای فیلم «قلب سیمرغ» اهدا شد.
نامزدهای بهترین دستاورد هنری عبارتند از: بی‌انتها (امیرحسین جهددوست)، قلب سیمرغ (وحید نصیریان)، افسانه گل نور (علی نوری اسكویی و مهدی خروشی)
جایزه دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه و یک دستگاه خودروی پراید به خانم نگار آذربایجانی و فرشته طائرپور، دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن و یک دستگاه خودرو پراید جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به غزل شاکری برای فیلم سینمایی «آینه‌های روبرو» اهدا شد.
نامزدهای بهترین بازیگر زن عبارتند از:غزل شاكری (آینه‌های روبرو)، لیلا حاتمی (چیزهایی هست كه نمی‌دانی)، ماه‌چهره خلیلی (پرنده‌باز)، آیلین حسینیان (بی‌انتها)
دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد و یک دستگاه خودروی پراید جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به پژمان بازغی برای فیلم سینمایی «مرگ کسب و کار من است » اهدا شد.
نامزدهای بهترین بازیگر مرد عبارتند از: پژمان بازغی (مرگ كسب و كار من است)، امیر آقایی (مرگ كسب و كار من است)، علی مصفا (چیزهایی هست كه نمی‌دانی)، حبیب دهقان نسب (سفر سرخ)
جایزه ویژه هیات داوران به همراه صادق صفایی برای بازی در فیلم سفر سرخ
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به همراه یک دستگاه خودروی پراید به حمید فرخ نژاد برای فیلم «سفر سرخ» اهدا شد.
نامزدهای بهترین كارگردان عبارتند از:حمید فرخ‌نژاد (سفر سرخ)، فردین صاحب‌الزمانی (چیزهایی هست كه نمی‌دانی)، امیر ثفقی (مرگ كسب و كار من است)
حمید فرخ نژاد با تشکر از هیات داوران گفت: تشکر ویژه دارم از به نمایش درآمدن فیلم «سفر سرخ» که در این راه آقای میرعلایی به همراه پژمان لشکری پور برای نمایش فیلم تلاش کردند.
فربد فرخ نژاد فرزند وی نیز که به همراه پدر روی صحنه حضور داشت متنی را به این شرح خواند: سلام شبتان به خیر سفر سرخ ساخته شد من به دنیا نیامده بودم مرسی که به پدرم جایزه دادید.
حمید فرخ نژاد هم گفت: من خیلی خوشحالم که پسرم نمی گوید مرحوم پدرم و در قید حیات هستم و این جایزه به من اهداء شد!
در این بخش دیپلم افتخار کارگردانی به همراه یک دستگاه خودرو پراید به امیر ثقفی برای فیلم «مرگ کسب و کار من است» اهدا شد.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم بخش نگاه نو به همراه یک دستگاه خودرو پراید به حمید فرخ نژاد برای فیلم «سفر سرخ» اهداء شد.
نامزدهای بهترین فیلم عبارت بودند از: آینه‌های روبرو (فرشته طائرپور)، سفر سرخ (حمید فرخ‌نژاد) و قلب سیمرغ (وحید نصیریان)
سعید سهیلی، فریدون جیرانی، وحید جلیلی و پروانه معصومی داوری بخش نگاه نو (مسابقه فیلم های اول) جشنواره بیست و نهم فیلم فجر را بر عهده داشتند.
در ادامه نیز «اسفندیار رحیم مشایی» رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: انصاف نیست که در این محفل ویژه و شکوهمند و از هنر تقدیر می شود این فرصت را از اهالی هنر بگیریم. حضورم در این جا صرفا برای اظهار ادب است برای کسانی که در تاریخ این سرزمین هنر را فراگرفتند و به دیگران آموختند.

وی گفت: امروز باید تلاش کنیم هنرمند زندگی کنیم. زندگی هنرمندانه عزت و آزادگی خواه داد و جامعه ای که هنر نداشته باشد نمی تواند ادعای فرهنگ داشته باشد.
وی اظهار داشت: سینما یکی از ظرفیت های بزرگی است که در حوزه هنر در دنیا شناخته شده است. ما حوزه ای موثر و فراگیرتر از سینما نمی شناسیم. سینمای ایران علیرغم تمام مشکلات نشان داده زنده است و توانمند است و ادعا دارد که می تواند به افق های بزرگتری دست یابد. من فکر می کنم هر کاری که به سینما فرصت بدهد گامی به سوی پیشرفت سینما بردارد که این یک تکلیف است. هم تکلیف ملی و هم انسانی و هم ملی. هر تکلیفی که احساس کنیم باید تلاش کنیم. دولت برنامه خوبی را در نظر گرفته برای توسعه سینمایی کشور برای تجهیزات و شهرک های سینمایی که بتواند تولیدات بهتر و بیشتری برای محصولات سینمای ایران فراهم آوردم. امیدوارم و برای سینمای آینده کشور همه با هم تلاش خواهیم کرد.


به سایت وبلاگ سیتی بیاید و تجربیات وبلاگ نویسی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

www.weblogcity.ir

 

پنج شنبه 28/11/1389 - 1:17 - 0 تشکر 285188

جوایز بخش ویدئوسینمای جشنواره بیست و نهم اعلام شد
جوایز بخش ویدئوسینمای جشنواره بیست و نهم به برگزیدگان این بخش اهدا شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، در ادامه مراسم اختتامیه، ژیلا صادقی از داوران بخش مسابقه ویدئو سینما خواست تا روی صحنه بیایند و جوایز این بخش را اهدا کنند. تهماسب صلح جو، شهاب ملت خواه، عباس رافعی، محمدرضا عباسیان و محمدعلی نجفی به همراه علی نصیریان داوری بخش مسابقه ویدئو سینما جشنواره بیست و نهم فیلم فجر را بر عهده داشتند.
سیمرغ بلورین بهترین دستاورد فنی و هنری جشنواره بیست و نهم فیلم فجر اهدا شد.
در این بخش دیپلم افتخار به اشکان اشکانی (سربازان اعدام ) و حمید سلیمانی (اشلو) اهدا شد.
نامزدهای بهترین دستاورد فنی و هنری عبارت بودند از: اشلو (جلوه‌های ویژه)، سربازان اعدام (تصویربرداری)، همسنگار (تصویربرداری)، همسنگار (طراحی صحنه)، ماجون (تصویربرداری)، همسنگار (تدوین)
دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر به همراه مبلغ 50 میلیون ریال برای فیلم فقط بیست به احمد حامد اهدا شد.
نامزدهای بهترین فیلمنامه عبارتند بودند از: احمد حامد برای فیلم «فقط بیست»، پوریا آذربایجانی برای فیلم «عاشقانه‌ای برای سرباز وظیفه رحمت»، آیدا پناهنده و ارسلان امیری برای فیلم «قصه داودو قمری»
دیپلم افتخار به همراه مبلغ 50 میلیون ریال به بهترین بازیگر نقش اول زن به آزاده صمدی برای فیلم آفریقا اهدا شد.
نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن عبارت بودند از: آزاده صمدی برای فیلم «آفریقا»، هلیا خالقی برای فلم «ماجون»، حدیث میرامینی برای فیلم «قصه داود و قمری»
دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد به همراه 50 میلیون ریال جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به حمید باغکی برای فیلم سینمایی «همسنگار» به کارگردانی اهدا شد.
حمید باغکی که با واکنش‌های جالب خود سالن را با شور و حال دیگری همراه ساخت، با ابراز خرسندی به بیت شعری اشاره کرد و گفت: دوش دیدم که ملاک در میخانه زدند /گل آدم بسرشتند و به پیمانه زدند
نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد عبارتند از:احمد مهران‌فر برای فیلم «عاشقانه‌ای برای سرباز وظیفه رحمت»، هومن سیدی برای فیلم «قصه داود وقمری»، حمید باغکی برای فیلم «همسنگار»
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به همراه 50 میلیون ریال به آیدا پناهنده برای فیلم قصه داود و قمری اهدا شد.
سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به همراه یک دستگاه خودرو پراید به هومن سیدی برای فیلم آفریقا اهداء گردید.
نامزدهای بهترین کارگردان عبارتند از:هومن سیدی فیلم «آفریقا»،احسان عبدی‌پور برای فیلم «همسنگار»،آیدا پناهنده برای فیلم «قصه داود و قمری»
سیمرغ بلورین بهترین فیلم بخش سینما ویدئو به همراه یک خودرو پراید مهدی کبیری و صدا و سیمای مرکز بوشهر برای فیلم همسنگار اهدا شد.
نامزدهای بهترین فیلم عبارت بودند از|:مهدی کبیری، صدا و سیما مرکز بوشهر برای فیلم «همسنگار»،مجید اسماعیلی، مجتبی امینی برای فیلم «آفریقا»، مرکز سیما فیلم، کیانوش عیاری برای فیلم «قصه داود و قمری»
دیپلم افتخار و پنج سکه بهار آزادی به کودک خردسال «هلیا خالقی» برای ایفای نقش در فیلم ماجون

به سایت وبلاگ سیتی بیاید و تجربیات وبلاگ نویسی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

www.weblogcity.ir

 

پنج شنبه 28/11/1389 - 1:21 - 0 تشکر 285191

شمقدری: مدیریت جدید سینما تلاش کرد تا سینمای ایران آزادانه‌تر نفس بکشد
جواد شمقدری معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه جشنواره بیست و نهم به ایراد سخن پرداخت و گفت: مدیریت جدید سینمایی تلاش کرد تا مانع نفوذ در روند شکل گیری برنامه‌ها و سیاست‌های جدید باشد سینمای ایران توانست آزادانه‌تر نفس بکشد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، در این مراسم «جواد شمقدری» با اشاره به این که جشنواره فیلم فجر به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی هنری کشور از درون حرکت انقلاب اسلامی متولد شده و رشد کرده و می‌توان آن را جشنواره انقلاب اسلامی نیز نامید و گفت: جشنواره اگر چه چند گام با مرزهای حداقلی این هویت فاصله دارد، اما موفقیت‌های امسال نشان از تلاش مدیران سینمایی دارد. کاری که انجام دادیم تا فرصتی برای بروز و شکوفا شدن این ظرفیت‌های ذاتی ایجاد شود. رونق سینمای ایران و اصلاح و بهبود نسبی محتوا و درونمایه آثار ناشی از نوعی سیاستگذاری است که اجازه داد سینمای ایران از فضای گلخانه‌ای خارج شود و شاید اجرای این سیاست‌ها، آسیب‌ها و ریزش‌هایی داشته باشد اما توان رشد و شکوفایی را فراهم می‌آورد.
وی در این مراسم گفت: سینمای ایران از ناحیه دو گروه تهدید می‌شود. گروه‌هایی که نمی‌خواهند سینما حالش خوب باشند و مانند خودشان تب‌دار باشد. این دو گروه از مواضع مختلفی برخوردارند اما در یک چیزمشترکند. با شیوه و رویکردهای افراطی و غیرمنصفانه که تلاش می‌کنند که سینمای ایران را به زیر یوغ خود بکشند و تلاش می‌کنند سینمای ایران را در چارچوب تنگ برداشت‌های خود محصور سازند.این درحالی است که اندیشمندان و دلسوزان انقلاب اسلامی چنین رویکردی ندارند.
گروه دوم سال‌هاست در سینما خانه دارد و سینما را حیاط خلوت خود می‌دانند و عهد کرده‌اند این میراث باد آورده را از دست ندهند.
وی اظهار داشت: مدیریت جدید سینمایی مانع نفوذ در روند شکل گیری برنامه‌ها و سیاست‌های جدید باشد سینمای ایران توانست آزادانه‌تر نفس بکشد. ثمره این حیات، رونق و شکوه جشنواره و استقبال گسترده مردم بود. امسال تا روز گذشته که 11 روز نمایش داشتیم 344 هزار و 506 نفر از جشنواره استقبال کردند که یک صد هزار نفر نسبت به گذشته افزایش مخاطب داشتیم. ما تلاش کردیم بین فیلمسازان و این دو گروه افراطی حایل باشیم اگرچه از هر دو سوی بسیار متهم شدیم اما چون به این راه اعتقاد داشتیم نهراسیدیم. این مرحله هنوز به پایان نرسیده است.
معاون امور سینمایی افزایش صبر و تحمل و استمرار و پایداری برای پیگیری مورد نظر، افزایش همدلی، مشارکت نخبگان و مسئولان، پرهیز از گفتمان‌ها و ادبیات مطلق‌نگر و قضاوت های عجولانه و یکسویه در نقد و تحلیل فیلم ها ، آموزش به فیلمسازان در بیان نقدهای درون گفتمانی و پرهیز از نقدهای برون گفتمانی که سفارش روشنی است را به عنوان راهکارهای رسیدن به سینما آرمانی برشمرد.
وی همچنین با اشاره به دستاوردهای همایش دو روزه هالیوودیسم و سینما که با مشارکت سینماگران و اندیشمندان سینمایی سراسر دنیا در حاشیه جشنواره فیلم فجر برگزارشد، گفت: در این همایش تعابیر و تفاسیر جالبی درباره رسالت جریان هنری و سینمایی صورت گرفت و ایران به عنوان تنها پایگاه مبارزه با سیطره صهیونیسم بر سینما معرفی شد.
شمقدری اظهار داشت: امید است سینماگران ایرانی با مشارکت و همکاری سینماگران مستقل و آزاده جهان، تولیدات ارزشمند و فکری و معنوی خود را به همه مخاطبان خود عرضه بدارند.به سایت وبلاگ سیتی بیاید و تجربیات وبلاگ نویسی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

www.weblogcity.ir

 

پنج شنبه 28/11/1389 - 1:32 - 0 تشکر 285193

من نتونستم عکس های مراسم را اینجا قرار بدم ببخشید اما این لینک رو قرار میدم تا بتونید خودتون ببینید
http://www.fajrfestival.ir/29th/pe/pic-gallery?func=viewcategory&catid=66&startpage=5#category

به سایت وبلاگ سیتی بیاید و تجربیات وبلاگ نویسی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

www.weblogcity.ir

 

پنج شنبه 28/11/1389 - 1:37 - 0 تشکر 285196

به نظر من جشنواره خوبی بود و خیلی بیشتر از قبل رونق داشت و فکر میکنم نقش برنامه های رادیویی و البته برنامه هفت خیلی زیاد بوده در این امر.
من از مدیر این بخش تشکر میکنم که به من اجازه دادید اخبار جشنواره را منتقل کنم.
ممنون

به سایت وبلاگ سیتی بیاید و تجربیات وبلاگ نویسی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

www.weblogcity.ir

 

يکشنبه 1/12/1389 - 0:51 - 0 تشکر 286428

امشب اختتامیه جشنواره در گلستان و شیراز برگزار می‌شود؛
گزارشی از برپایی جشنواره بیست و نهم فیلم فجر در 6 استان‌
بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم‌فجر همزمان با تهران در 6 استان (8 شهر شیراز، مشهد، اصفهان، ساری، چالوس، گرگان، اهواز و آبادان) با نمایش 74 عنوان فیلم از بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) برگزار شد. به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، خراسان رضوی از 20 بهمن (با نمایش 20 عنوان فیلم)، فارس از 20 بهمن (با نمایش 20 عنوان فیلم)، اصفهان از 20 بهمن (با نمایش 20 عنوان فیلم)، مازندران از 24 بهمن (با نمایش 8 عنوان فیلم)، گلستان از 24 بهمن (با نمایش 5 عنوان فیلم)، خوزستان از 26 بهمن (با نمایش 11 عنوان فیلم).

جدایی نادر از سیمین، ورود آقایان ممنوع و سیزده 59 محبوب مازنی‌ها
رئیس ستاد برگزاری بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در مازندران در حاشیه آیین اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در سینما سپهر ساری گفت: جشنواره طی روزهای 24 تا 28 بهمن ماه با استقبال پرشور علاقه‌مندان در سینماهای سپهر ساری و جهان نمای چالوس برگزار شد. در این جشنواره هشت فیلم در 24 سانس به نمایش درآمد و 10 هزار نفر فیلم‌های بیست و نهمین جشنواره بین المللی فجر را دیدند.
حجت‌الاسلام عباسعلی ابراهیمی ‌مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به این كه استقبال پرشوری از سوی شهروندان و هنرمندان از جشنواره بیست و نهم فیلم فجر در مازندران شده است، تصریح كرد: فیلم‌های جدایی نادر از سیمین، ورود آقایان ممنوع و سیزده 59 از نظر شهروندان مازنی دارای بیشترین مخاطب بوده است.

امشب آیین پایانی دهمین جشنواره در شیراز برگزار می‌شود
آیین اختتامیه این جشنواره در شیراز با معرفی فیلم‌های منتخب تماشاگران و داوران و معرفی رسانه برتر همراه با نمایش یکی از فیلم‌های برگزیده جشنواره برگزار می‌شود.
این آیین که با حضور مقامات استانی و کشوری همراه است عصر امروز شنبه 30 بهمن ماه ساعت 18 در مجموعه فرهنگی هنری حافظ برگزار می‌شود.
دهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر شیراز از 20 بهمن ماه و در سه سینما آغاز شد.

سخنان معاون امور سینمایی در اختتامیه جشنواره فیلم فجر مشهد
معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیست و نهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر را یک افتخار برای سینما و سینماگران ایرانی دانست و گفت: امسال چند گام خوب برداشته شد تا هویت سینمای ایران به هویت انقلاب نزدیک‌تر شود.
جواد شمقدری در آیین اختتامیه‌ هشتمین جشنواره‌ فیلم فجر مشهد که در تالار نور برگزار شد، ‌با تاکید بر این که سینمای ایران ظرفیتی بیش از امروز دارد، بیان داشت: برای نمونه ظرف یک سال که شرایط را تغییر دادیم و مناسب‌تر ساختیم، ظرفیت تولید تقریباً دو برابر شده اما در عین حال این ظرفیت هنوز در استان‌ها فعال نشده است. هرچند تلاش زیادی شد اما ثمره‌ درخشانی نداشت. برای این امر نیاز به تعریف ساز و کاری بود که مسوولان استانی نیز باید همکاری و توجه کنند. گام اول اجرای عدالت در سینما برداشته شد و گام بعدی حضور استان‌ها به ویژه استان‌هایی مانند خراسان رضوی است که ظرفیت‌های بالقوه‌ای دارند.

«یه حبه قند» موفق‌ترین فیلم جشنواره فیلم فجر در اصفهان شد
سینمایی «یه حبه قند» پرمخاطب‌ترین فیلم ششمین و آخرین روز دومین جشنواره فیلم فجر اصفهان شد.
فیلم سینمایی «یه حبه قند» به کارگردانی رضا میرکریمی در سینما ساحل اصفهان به نمایش گذاشته شد که با استقبال علاقمندان مواجه شد.
در سینما ایران فیلم سینمایی «شش نفر زیر باران» به کارگردانی علی عطشانی به اکران درآمد و رتبه دوم پرمخاطب‌ترین فیلم را کسب کرد.
دومین جشنواره فیلم فجر اصفهان از 20الی27 بهمن در سه سینمای ساحل، ایران و فرشچیان ماه برگزار شد.

امشب اختتامیه جشنواره فیلم فجر در استان گلستان برپا می‌شود
دكتر منتظری مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان به اجرای مراسم اختتامیه‌ این جشنواره در گلستان اشاره کرد و گفت: 32 جایزه نفیس به مناسبت سی و دومین سالگرد انقلاب پرشكوه اسلامی ازقبیل سكه بهار آزادی ، بسته‌های فرهنگی و ... به این امر اختصاص یافته است.
بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر ‌ امشب 30 بهمن در تالار فخرالدین اسعد گرگانی، همراه با اکران فیلم گلوگاه شیطان به کار خود پایان می‌دهد.
غلامرضا منتظری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، استقبال هم استانی‌ها از جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در استان را مطلوب ارزیابی کرد.

بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر در خوزستان آغاز شد
بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر در شهرهای اهواز و آبادان آغاز شد.
حجت‌الاسلام سپهر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان در مراسم افتتاحیه جشنواره، گفت: ابراز امیدواری کرد که این جشنواره منجر به تحرک مبارکی برای سینمای استان باشد.
این مقام مسوول در اداره کل ارشاد اسلامی استان خوزستان، افزود: فرهنگ و هنر در خوزستان تبدیل به یک کارگاه بزرگ شده و برنامه‌ها و جشنواره‌های زیادی در طول سال در این استان برگزار می‌شود.
سپهر به وضعیت نامطلوب سینماهای استان خوزستان اشاره کرد و توضیح داد: سینماها در خوزستان شرایط نامناسبی دارد و نیاز است حرکت‌های دلسوزانه از سوی علاقه‌مندان به سینمای بومی دراستان صورت گیرد.
جمشید مشایخی بازیگر سینما نیز در این مراسم گفت: امیدوارم روزی اهواز همانند تهران به مرکزی برای ساخت فیلم‌های سینمایی تبدیل شود. در خوزستان جوان‌های مستعد فراوانی وجود دارد که می‌توانند در سطح کشور در حوزه هنر بدرخشند.
مشایخی یادآور شد که استقبال مردم از آغاز جشنواره فیلم فجر در اهواز عالی است و این نشانگر علاقه‌مندی آنان به هنر سینماست.


به سایت وبلاگ سیتی بیاید و تجربیات وبلاگ نویسی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

www.weblogcity.ir

 

يکشنبه 1/12/1389 - 0:54 - 0 تشکر 286430

برندگان سیمرغ از داوری فجر 29 گفتند
هرساله و در مراسم اهدای جوایز جشنواره فیلم فجر، عده‌ای راضی یا ناراضی از جشنواره خداحافظی می‌کنند. این رضایت و یا عدم رضایت بستگی فراوانی به «داوری» دارد. مسئله‌ای که امسال و در جشنواره بیست و نهم نگاه مثبت و رضایت‌مند بسیاری را به دنبال داشت. به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، یكی از داوران و برخی از هنرمندان برنده سیمرغ در مراسم پایانی جشنواره بیست و نهم فیلم فجر که چهارشنبه شب بیست و هفتم بهمن ماه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، با خبرنگار ستاد خبری صحبت كرده‌اند.

كیمیایی: نگاه مستقل داوران فجر به هنرمندان انگیزه می‌دهد
«مسعود کیمیایی» برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم با فیلم «جرم» در فرصتی اندک به خبرنگار ستاد خبری بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر درباره داوری امسال گفت: داوری امسال به دلیل اینکه مستقل عمل کرد و متصل به جریان های وابسته نبود، قابل تحسین است.
وی ادامه داد: کاش در سال های گذشته این رویه و رویکرد در سینمای ما جاری بود.
کیمیایی درباره تأثیر این نوع داوری بر انگیزه فیلمسازان گفت: این نگاه به سینمای مستقل خیلی کمک می کند و انگیزه بیشتری برای هنرمندان در سال های آینده خواهد بود. من هم در این سال‌ها با بودجه شخصی و قرض گرفتن از دوستان فیلم ساخته ام و خوشحالم که بالاخره پس از 30 سال، فیلم من دیده شد. بیشتر ازاین برای عوامل فیلم‌ام خوشحالم که امشب 5 جایزه را به خانه می بریم.

خانزادی: برای سال‌های بعد تلاش بیشتری می‌كنیم
سپس «اسحاق خانزادی» که برای صداگذاری فیلم جرم جایزه سیمرغ بلورین را برد، درباره داوری جشنواره امسال اظهار کرد: امسال داورها خیلی با سلیقه و با هوشمندی فیلم‌ها را نگاه کردند.
وی ادامه داد: چون خودم امسال بیشتر فیلم ها را دیدم و وقتی با جوایز اهدایی مقایسه می‌کنم می بینم که خیلی هوشمندانه عمل شده است. نه به خاطر اینکه خودم جایزه گرفتم. چون امسال در زمینه تخصص خودم که صدا است، فیلم هایی دیدم که در جزئیات نکات مهمی را رعایت کرده بودند، خب این مسئله به دیگر بخش‌ها هم تسری پیدا می‌کند و خوشحالم که داوران این نکات را با دقت بررسی کردند.
خانزادی درباره تأثیر این نوع داوری بر هنرمندان گفت: برای سال های آینده بسیار تأثیر می‌گذارد و کسانی که جایزه می گیرند باید بیشتر تلاش کنند برای سال های بعد. امسال جشنواره هم از نظر پشتیبانی مدیریتی، برگزاری و تمام مسائل جنبی خیلی خوب برگزار شد.

معلم: تأیید مردم مهم‌ترین دستاورد داوران جشنواره بود
اما «علی معلم» نظر دیگری درباره مسائل اجرایی جشنواره داشت و دراین باره گفت: برای من کیفیت فیلم‌ها و داوری‌ها مهم است و البته که جشنواره فجر باید برای سال‌های آینده منظم‌تر برگزار شود. بی‌نظمی جشنواره امسال برمی گردد به ساختار نامنظم تولید فیلم در کشور که فیلم‌ها دقیقه آخر می‌رسند، در لابراتوارها می‌مانند، تدوین درستی ندارند و ...
وی در ادامه افزود: شنیده‌ام که دولت برای سال بعد بودجه خوبی را برای فرهنگ و هنر اختصاص داده که اگر این اتفاق بیفتد انگیزه های بیشتری هم برای مسئولان و هم هنرمندان ایجاد می شود.
معلم درباره داوری امسال گفت: من جشنواره را با جنبه سینمایی در نظر می‌گیرم و با داوری‌هایی که دیدم باید بگویم جزو معدود جشنواره‌هایی بود که حتی در بخش فیلم‌های ویدیویی هم، تشویق حاظران در سالن میزان رضایت آن‌ها را از داوری نشان داد. سال‌های پیش به یاد دارم که فیلمی جایزه مهمی می گرفت اما کل سالن سکوت بود و نشان‌دهنده این است که مخاطب از جایزه گرفتن آن فیلم رضایت ندارد.
این تهیه کننده سینما تصریح کرد: مردمی که در سالن بودند نوع داوری¬ را پذیرفتند و دست زدند و با داوران تشویق کردند. این بهترین دستاورد داوری بود.

هاشمی: داوران امسال نگاه هنرمندانه‌تری داشتند
سپس «مهدی هاشمی» برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر اول مرد برای فیلم «آلزایمر» و درباره داوری امسال گفت: داوری امسال نسبت به سال های قبل خیلی خوب بود و نگاه هنرمندانه‌تری داشت.
وی به شوخی ادامه داد: داوری‌ها امسال خوب بود و اگر این جایزه را به من نمی‌دادند شاید بهتر هم می‌شد!
هاشمی جشنواره امسال را «شور و احساسات تماشاگران در مقابل هنرمندان» توصیف کرد و در پاسخ به این که جایزه‌اش را متعلق به کدامیک از فیلم‌هایش می داند، گفت: نمی‌توانم انتخاب کنم و بگویم سیمرغ برای مثلا «آلزایمر» است. هر دو فیلم هایم را دوست دارم.

آسایش: باید به رأی داوران احترام گذاشت
سپس «ویشکا آسایش» برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم «ورود آقایان ممنوع» گفت: امسال همه فیلم ها را ندیدم اما در مورد فیلم «جدایی نادر از سیمین» کار اصغر فرهادی می توانم نظر بدهم و باید بگویم که شایسته همه جوایز بود و جای تعجب دارد که چرا «پیمان معادی» بازیگر مرد این فیلم حتی کاندیدا هم نشد.
وی ادامه داد: به هر حال این رأی داوران است و هر ساله عده ای راضی و ناراضی دارد. فکر می‌کنم باید به نظر این جمع احترام گذاشت چون صاحب نظر هستند و این باعث خوشحالی من است که مورد تشویق قرار گرفتم.
آسایش درباره حضورش در کشور و افزایش فعالیت هنری اش پس از دریافت این جایزه توضیح داد: امیدوارم فیلمنامه های خوبی از نظر کیفیت مثل «ورود آقایان ممنوع» باز هم به من پیشنهاد بشود. در واقع بعد از 4 سال دوری این بهترین موقعیت کاری برایم بود.
وی خاطرنشان کرد: من خوشحالم که با تیمی کاملا همدل، از رأس امور، تا آن کسی که در پایین ترین مسئولیت قرار دارد کار کردم و همگی با هم دوست و همدل بودیم. من این جایزه را مدیون تک تک آن ها هستم و اگر چنینی کیفیتی را در پیشنهادهای بعدی ببینم حتما بازی خواهم کرد.

كلاری: داوران امسال از پس كاری سخت برآمدند
و در پایان «محمود کلاری» برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» درباره داوری جشنواره امسال گفت: امسال خیلی عالی این جایزه‌ها را تقسیم کردند. به نظرم قضاوت عادلانه و جلب رضایت هنرمندان حاضر در جشنواره کار سختی است و با تمام سختی‌ها داوران از پس آن برآمدند.
وی درباره تأثیر داوری بر انگیزه فیلمسازان گفت: ممکن است برخی با این تصور که داوران هوای همه را دارند، با خیال راحت به کارشان ادامه دهند و تلاشی برای بهتر بودن نکنند اما چیزی که در مورد کار خودم تعجب برانگیز بود این بود که برخلاف روش‌های گذشته، با نظر کارگردان اصغر فرهادی، طوری کار کرده بودم که سعی‌ام دیده نشود و در اصطلاح خودش را به نمایش نگذارد واین که این روش کار دیده شد، برای خیلی عجیب بود.


به سایت وبلاگ سیتی بیاید و تجربیات وبلاگ نویسی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

www.weblogcity.ir

 

يکشنبه 1/12/1389 - 1:35 - 0 تشکر 286454

http://www.fajrfestival.ir/29th/pe/catalogue/sodaye-simorgh.pdf
در این ادرس یک فایل pdf هست که فیلمشناخت جشنواره 29 هست و فیلم های بخش سودای سیمرغ را با کارگردان ان معرفی کرده

به سایت وبلاگ سیتی بیاید و تجربیات وبلاگ نویسی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

www.weblogcity.ir

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.