• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
کتاب و کتابخوانی (بازدید: 8091)
شنبه 2/11/1389 - 16:2 -0 تشکر 276510
خبرسرای کتاب تبیان

سلام . این تاپیک رو برای این زدم که یک فضای مجازی خبری راجع به کتاب در انجمن کتابخوانی ایجاد کنم . از همه ی دوستان عزیز تقاضا دارم هر خبر جالب و جدیدی که در مورد کتاب ، رونمایی کتاب ، مسابقه ادبی ، جوایز و جشنواره های کتاب دارند با ذکر منبع خبر در این مبحث قرار بدهند . ممنون از همه ی عزیزان.

 

 

 

پنج شنبه 7/11/1389 - 16:13 - 0 تشکر 277752

علی شجاعی صائین" مطرح كرد
تحكیم بنیان‌های نظری ادبیات دفاع‌مقدس با كتاب "مقوله‌ها و مقاله‌ها"
آغاز جلسات نقد كتاب‌های دفاع‌مقدس با همكاری خانه كتاب

مدیرعامل موسسه خانه كتاب در مراسم رونمایی از كتاب "مقوله‌ها و مقاله‌‌ها" گفت: هنر و ادبیات دفاع‌‌مقدس، ارزشی همپای این واقعه دارد. هر اقدامی برای تقویت ادبیات دفاع‌مقدس و تحكیم بنیان‌های نظری آن ارزشمند است و كتاب "مقوله‌ها و مقاله‌ها" نیز از این منظر ارزش دارد.
به گزارش روابط عمومی خانه كتاب، مراسم رونمایی از مجموعه دو جلدی "مقوله‌ها و مقاله‌ها" پیش از ظهر بیست‌ونهم دی ماه با حضور جمعی از نویسندگان و صاحب‌نظران ادبیات دفاع‌مقدس و مسوولان بنیاد حفظ آثار و موسسه خانه كتاب در سرای اهل قلم برگزار شد.
علی شجاعی صائین، مدیرعامل موسسه خانه كتاب در آغاز این مراسم اظهار داشت: دفاع‌مقدس از زوایای مختلف مانند تاثیر آن بر دفاع از نظام جمهوری اسلامی، حفظ تمامیت ارضی، تثبیت ارزش‌های انقلاب اسلامی و ناكامی دشمنان قابل ارزیابی است.
وی دفاع‌مقدس را دارای خاصیتی بالاتر از این مفاهیم دانست و افزود: به نظر من دفاع‌مقدس، چرخه شكست ملت ایران در طول 200 سال قبل از آن را متوقف و معكوس كرد. ما در آن مقطع و در پایان هر حركت سیاسی، اجتماعی و نظامی، حاصلی جز شكست نداشتیم.
مدیرعامل موسسه خانه كتاب، با اشاره به گرایش مردم به سوی فرهنگ غربی در آن دوران و احساس ناتوانی مردم در قبال جریان‌سازی و ایجاد تغییر، ‌خاطرنشان كرد: دفاع‌مقدس، ملت ایران را وارد عرصه جدیدی كرد. هشت سال دفاع‌مقدس با همه فراز و فرود گذشت و ما در این واقعه دریافتیم كه توانایی و شایستگی فراموش شده در طول 200 سال قبل از آن را دارا هستیم.
شجاعی صائین، دفاع‌مقدس را به عنوان كوثری برای انقلاب و ملت ایران معرفی و تاكید كرد: دفاع‌مقدس سال‌ها و قرن‌ها منبع خوبی برای خیزش‌های مردمی خواهد بود، اما به شرط این‌كه ادبیات و هنر در خدمت آن باشند و ارزش‌های آن پیش چشم مردم قرار گیرند.
وی در ادامه تصریح كرد: هنر و ادبیات دفاع‌‌مقدس، ارزشی همپای این واقعه را داراست. هر اقدامی برای تقویت ادبیات دفاع‌مقدس و تحكیم بنیان‌های نطری آن ارزشمند است و كتاب "مقوله‌ها و مقاله‌ها" نیز از این منظر ارزش دارد. بیش از 100 تن از صاحب‌نظران و نویسندگان دفاع‌مقدس در طول 2 سال، به آسیب‌شناسی و ارایه راهكار در این زمینه پرداخته‌اند و حاصل كار آن‌ها در این اثر منعكس شده است.
مدیرعامل موسسه خانه كتاب، اضافه كرد: كتاب "مقوله‌ها و مقاله‌ها" گامی در این راه است و باید گام‌های بلندتری در این حوزه برداشته شود تا چشمه‌های جدیدی را بجوشانند و در اختیار افراد علاقه‌مند قرار دهند.
شجاعی صائین در پایان، یادآور شد: معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد در تهیه كتاب "مقوله‌ها و مقاله‌ها" اولین گام را برداشت و با همراهی موثر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس،‌ این اثر آماده انتشار شد. امیدوارم كه باز هم شاهد تدوین و چاپ كتاب‌های تازه‌تری در حوزه آسیب‌شناسی ادبیات دفاع‌مقدس باشیم.
سپس حسن رسولی، معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار، گفت: پرداختن به مباحث نظری، پایه‌های انقلاب اسلامی را مستحكم‌تر می‌كند كه ادبیات در این عرصه، از بقیه حوزه‌ها جلوتر است.
وی با اشاره به راه‌اندازی مقطع كارشناسی ارشد ادبیات پایداری در سه دانشگاه كشور، تاكید كرد: 12 گروه پژوهشی در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع‌مقدس در حال فعالیت‌‌اند كه در این میان،‌ گروه پژوهشی ادبیات پیشگام این گروه تحقیقاتی قرار دارد.
معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار، از زحمات محمدقاسم فروغی جهرمی برای تدوین مجموعه دو جلدی "مقوله‌ها و مقاله‌ها" یاد كرد و افزود: این اثر جزء كتاب‌های مرجع قرار دارد. چون تمامی فعالیت‌های ادبی دفاع‌مقدس را در خود جای داده و به آسیب‌شناسی آن پرداخته است.
رسولی، سهم كتاب‌های دفاع‌مقدس در كل آثار مكتوب كشور را 0.7 درصد اعلام كرد و افزود: كتاب‌های این حوزه از نظر تعداد افزایش پیدا كرده اما هنوز تا نقطه مطلوب كمی و كیفی آن فاصله داریم. كتاب‌های دفاع‌مقدس به گسترش كمی و عمق كیفی نیاز دارد و ما تلاش می‌كنیم كه به این هدف برسیم.
مسوول مركز دایره‌المعارف پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، برگزاری جلسات گردهمایی نویسندگان را مكمل كتاب "مقوله‌ها و مقاله‌‌ها" خواند و تصریح كرد: ما در سال جاری، جلسات نقد كتاب‌های دفاع‌مقدس را با همكاری خانه كتاب در سرای اهل قلم آغاز خواهیم كرد.
نصرت‌الله محمودزاده نیز در ادامه مراسم رونمایی از مجموعه دو جلدی "مقوله‌ها و مقاله‌ها" از حضور خود در چندین دوره جشنواره انتخاب كتاب سال دفاع‌مقدس یاد كرد و گفت: در طول داوری كتاب‌ها در این جشنواره، خلاء نرسیدن به مقصد نهایی در عرصه ادبیات دفاع‌مقدس را حس می‌كردیم.
وی با اشاره به تدوین آثار سری‌نویسی و تكراری در این حوزه، خاطرنشان كرد: همیشه این سوال را از خود می‌پرسیدیم كه چرا كتاب‌ها همپا و متناسب با شخصیت‌‌ها و قهرمانان آثار مراحل تكامل را طی نمی‌كنند؟ در نهایت، محمدقاسم فروغی موضوع آسیب‌شناسی ادبیات دفاع‌مقدس را پیش كشید و این امر، دغدغه كتاب "مقوله‌ها و مقاله‌ها" بود.
این نویسنده دفاع‌مقدس، تدوین كتاب بدون پشتوانه تحقیق را برای ادبیات دفاع‌مقدس خطرناك دانست و گفت: باید برای این مشكل، چاره‌ای پیدا كرد. پژوهش دفاع‌مقدس، هنوز در حیطه تحقیق میدانی قرار دارد و نیازمند مراجعه به سینه افراد حاضر در جنگ است.
محمودزاده تصریح كرد: پیشنهاد می‌كنم كه در ادامه انتشار كتاب "مقوله‌ها و مقاله‌ها" اثری با محتوای "چه باید كرد؟" را تدوین و منتشر كنیم. چاپ این كتاب با حمایت متولیان ادبیات دفاع‌مقدس میسر خواهد بود و قطعا" در ورود آسان‌تر به حوزه پژوهش موثر واقع خواهد شد.
مجموعه 2 جلدی "مقوله‌ها و مقاله‌ها" با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همكاری موسسه خانه كتاب و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس منتشر شده است.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

شنبه 9/11/1389 - 17:12 - 0 تشکر 278045

*** رونمایی از 90 عنوان کتاب ویژه کودکان کم توان ذهنی

اسماعیل برقی در گفت‌‌وگو با خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا)، اظهار داشت: سازمان آموزش و پرورش استثنایی به همت گروهی از كارشناسان حوزه آموزش و پرورش استثنایی، پیش از این كتاب‌هایی را برای گروه‌های كم‌توان ذهنی ویژه مقطع ابتدایی، متناسب با ویژگی‌های ذهنی دانش‌آموزان تالیف و تنظیم كرده بود، اما در دو سال اخیر برای دوره راهنمایی پیش حرفه‌ای و متوسطه حرفه‌ای دانش‌آموزان استثنایی، كتاب‌های جدیدی تالیف شدند كه این كتاب‌ها به مناسبت دهه فجر رونمایی خواهند شد.

مدیر امور اجتماعی و اطلاع‌رسانی سازمان آموزش و پرورش استثنایی ادامه داد: هدف از برگزاری این مراسم، تقدیر و تشكر از حدود 70 نفر مولف، معلم، كارشناس و متخصص سازمان آموزش و پرورش استثنایی و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است.

برقی تصریح كرد: ارایه اطلاعات لازم درباره فهرست كتاب‌های موجود برای كودكان دوره راهنمایی پیش حرفه‌ای و متوسطه حرفه‌ای، از دیگر اهداف برگزاری این مراسم به شمار می‌رود.

وی در پایان گفت: مراسم رونمایی از كتاب‌های جدید‌التالیف دوره راهنمایی پیش حرفه‌ای و متوسطه حرفه‌ای در سازمان آموزش و پرورش استثنایی واقع در خیابان انقلاب، خیابان شهید برادران مظفر شمالی، پلاك 66 برگزار خواهد شد. زمان برگزاری این مراسم متعاقبا از سوی سازمان آموزش و پرورش استثنایی اعلام خواهد شد.

 

 

 

شنبه 9/11/1389 - 17:14 - 0 تشکر 278046

*** افزایش 180 درصدی دانلود کتاب در آلمان

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، «ورنر کریستین گوگموس» مدیر این مرکز اعلام کرد که شمار دانلود ای بوک ها در ماه دسامبر 2010 در مقایسه با زمان مشابه در سال 2009 در حدود سه برابر افزایش داشته است. به ویژه روزهای بسیارپر فروش ، روزهای پس از تعطیلات شب عید بودند.بیش از همه در اولین جمله تعطیلات یعنی 25 دسامبر (4 دی) افزایش فروش کاملا مشخص شده بود.

این امر در مکان های بسیار با قرار گرفتن یک «کتابخوان الکترونیک» در زیر درخت کریسمس که بلافاصله هم سرشار از متن می شد، کاملا مشهود بود.

در میان 15 کتاب الکترونیک پرفروش در ایام کسب وکارشب عید آثاری از نویسندگان موفق و سرشناس به چشم می خورد که کتاب های «دروازه های جهان»، «پایه های زمین» ، «سقوط غول ها» نوشته «کن فالت» ، مجموعه چهار جلدی «استفانی مه یر» ، «ملکه فکر» نوشته «تئا دورن» و «آلمان خود را از میان می برد» نوشته «تیلو سارازین» از این جمله بودند.

 

 

 

شنبه 9/11/1389 - 17:19 - 0 تشکر 278049

*** انتشار ترجمه سفر دوم « اسفار »

حسین مفید در گفت‌وگو با خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا)، در این باره اظهار كرد: پیش از این ترجمه مجلدات اول و سوم اسفار منتشر شده بودند و برای نخستین بار است كه ترجمه جلد آن منتشر می‌شود.

وی با اشاره به ترجمه این اثر توسط محمد خواجوی گفت: تاریخ اندیشه ما با ملاصدرا به اوج رسید، بنابراین شایسته است برای انتشار مناسب آثار او، همت ویژه‌ای به خرج داد.

به گفته مفید، این اثر در سطح ارزشمندترین متن در حكمت اسلامی به شمار می‌آید و دانشجویان این رشته تنها پس از تسلط بر سایر متون شناخته شده فلسفه مشایی و اشراقی، آن را می‌خوانند.

به اعتقاد دكتر حسین نصر، فیلسوف سنت‌گرا، اسفار شامل تقریبا همه معضلاتی است كه در مكاتب متقدم كلام، فلسفه و عرفان اسلامی مورد بحث واقع شد. بنابراین، فهم كامل آن نیازمند شناختی از تمامی این مكاتب است.

 

 

 

پنج شنبه 14/11/1389 - 15:38 - 0 تشکر 279264

کتاب آیت‌الله "سیدمحمدباقر صدر" در ایران منتشر شد

شبکه ایران: کتاب "بانکداری بدون ربا" نوشته آیت‌الله سید محمدباقر صدر که در اوایل دهه 1960 نگاشته شده است توسط مرتضی شریعتمدار به فارسی ترجمه شد.
بنابرخبر پارسینه، آیت الله سیدمحمدباقر صدر در کتاب بانکداری بدون ربا (البنک اللاربوی) تلاش کرده است الگوی پیشنهادی اسلام در زمینه بانکداری بدون ربا، اعمال مدیریت بر اموال مازاد و یا راکد صاحبان سرمایه و ایفای نقش واسطه‌گری میان آنان و کارآفرینان سرمایه‌گذار را ارائه کند.

شهید صدر که در این کتاب با مدنظر قرار دادن حاکمیت اسلامی و حاکمیت غیر اسلامی دو الگوی متفاوت از بانکداری بدون ربا را برای این دو حکومت ترسیم می‌کند، تاکید می‎کند که انگیزه و هدف اصلی تاسیس بانک بدون ربا باید جذب سرمایه‌های راکد و مازاد و به‌کارگیری آنها در فعالیت‌های اقتصادی مولد باشد که هم زمینه اشتغال‌زایی را فراهم و هم به رشد و توسعه اقتصادی کمک می‌کند.

ثقیل بودن متن عربی کتاب و جامع و متنوع بودن بحث‌های مطرح شده در این کتاب (شامل فقه، منطق و اقتصاد) شاید اصلی‌ترین مانع ترجمه این کتاب بوده اما این کتاب ارزشمند که حدود نیم قرن از نگارش آن می‌گذرد به تازگی توسط مرتضی شریعتمدار به فارسی ترجمه شده است.

کتاب "بانکداری بودن ربا" با شمارگان 1000 نسخه و در قطع وزیری توسط انتشارات فرهنگ سبز به بازار کتاب عرضه شده است

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

شنبه 16/11/1389 - 23:7 - 0 تشکر 279952

گزارشی از سومین کتابخانه بزرگ جهان اسلام

كتابخانه مرحوم حضرت آیت‌ا... مرعشی(ره) بعد از كتابخانه «سلیمانیه» در كشور تركیه و كتابخانه «دارالكتب» در كشور مصر، سومین كتابخانه جهان اسلام محسوب می‌شود. محمدحسین اوسطی، مدیر روابط عمومی كتابخانه آیت‌ا... مرعشی اظهار داشت: این عالم بزرگوار در جمع‌آورى ذخایر این كتابخانه سهم بسزایى داشت؛ زیرا ایشان معتقد بودند كه تنها گردآورى میراث اسلامى نمى‌تواند عامل حفظ و اشاعه آن‌ها باشد، بلكه باید شرایطى فراهم آید تا این ذخایر به همگان شناسانده شود و پژوهشگران بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

وی با بیان این‌كه آیت‌ا... مرعشی خدمات بسیاری را به جامعه اسلامی ارائه كرده است، اضافه كرد: هم‌اكنون كتابخانه حضرت آیت‌ا... مرعشی توسط فرزند ارشد ایشان، حجت‌الاسلام سیدمحمود مرعشی كه از بزرگان علم كتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی به‌شمار می‌رو‌د، اداره و سرپرستی می‌شود.

‌مایلم زیر پای محققان علوم آل‌محمد(ص) دفن شوم

مدیر روابط عمومی كتابخانه آیت‌ا... العظمی مرعشی در گفت‌وگو با فارس، با بیان این‌كه این عالم ربانی علاقه‌مند بودند كه در كتابخانه خود چهره در نقاب خاك كشند، افزود: حضرت آیت‌ا... مرعشی وصیت‌ كرده بودند كه «مایلم زیر پای محققان علوم آل محمد(ص) دفن شوم». وی با بیان این‌كه‌ آیت‌ا... العظمی مرعشى یكى از معدود علمایى است كه از استادان زیادى كسب فیض كرده، اضافه كرد: این مرجع عالی‌قدر در بسیارى از علوم، سرآمد هم عصران خود بود؛ استادان ایشان در شمار برجسته‌ترین استادان حوزه علمیه نجف اشرف كه در آن زمان بزرگ‌ترین مركز علمى جهان تشیع به شمار مى‌رفت، قرار داشتند؛ دیرى نپایید كه حضرت آیت‌ا... مرعشی با بهره‌گیرى از استادان خود، به اخذ درجه اجتهاد نایل شدند.

اوسطی ادامه داد: حضرت آیت‌ا... العظمی مرعشى 67 سال از عمر ارزشمند خود را صرف تدریس در حوزه علمیه قم كردند، این عالم ربانی همچنین در تحكیم پایه‌هاى این حوزه نوپاى علمى، لحظه‌اى درنگ نكرد؛ چراكه شاگردان تربیت شده ایشان، هر كدام از مشاهیر، مدرسان حوزه و دانشگاه به شمار می‌روند. وی با بیان این‌كه سجایاى اخلاقى، ریاضت‌ها و مجاهدات ‌آیت‌ا...مرعشى غیرقابل وصف است، افزود: حضرت آیت‌ا... مرعشى یكى از پیشكسوتان وحدت میان مذاهب اسلامى بودند؛ چراكه ایشان با ارتباط مكاتبه‌اى كه با علماى بزرگ فرق اسلامى در كشورهاى مختلف برقرار ساختند، موفق به اخذ بیش از 450 اجازه روایت حدیث شدند.

كهن‌ترین نسخه خطی قرآن‌كریم در كتابخانه آیت‌ا... مرعشی

مدیر روابط عمومی كتابخانه آیت‌ا... مرعشی در خصوص تعداد نسخه‌های خطی «قرآن كریم» در این كتابخانه، بیان كرد: در كتابخانه آیت‌ا... مرعشی، كتاب‌ها و نسخه‌های خطی قدیمی بسیاری محافظت و نگهداری می‌شود كه از جمله آن می‌توان به كهن‌ترین نسخه خطی «قرآن كریم» اشاره كرد كه در این كتابخانه از آن نگهداری و حفاظت می‌شود. وی با بیان این‌كه كهن‌ترین نسخه خطی «قرآن كریم» متعلق به نیمه اول قرن دوم هجری است، اضافه كرد: این كتاب آسمانی در شرق آفریقا بر روی پوست بز نوشته و به خط كوفی كتابت شده است، همچنین آیات این قرآن كریم بدون نقطه به نگارش در آمده و فقط دارای اعراب گذاری است.

دارای 75 هزار عنوان نسخه خطی

اوسطی در خصوص تعداد آثار گنجانده شده در كتابخانه آیت‌ا... مرعشی، ادامه داد: این كتابخانه دارای 37 هزار جلد نسخه خطی و 75 هزار عنوان نسخه خطی است كه قدمت این نسخه‌های خطی مربوط به قرن پنجم تا قرن حاضر می‌شوند. وی در ادامه با بیان این‌كه كتابخانه حضرت آیت‌ا... مرعشی 40 هزار عضو دارد، افزود: روزانه بین سه تا چهار هزار نفر از این كتابخانه استفاده می‌كنند، همچنین خدمات‌دهی به مردم در كتابخانه حضرت آیت‌ا... مرعشی رایگان است.

اوسطی در ادامه خاطرنشان کرد: تاكنون آثار داخلی و علمی بسیاری از حضرت آیت‌ا... مرعشی به یادگار مانده است كه به ترتیب در شرف چاپ قرار دارند، همچنین كتابخانه این عالم بزرگوار از لحاظ كیفیت و تعداد نسخه‌های خطی سومین كتابخانه از كتابخانه‌های جهان اسلام است.

مدیر روابط عمومی كتابخانه آیت‌ا... مرعشی گفت: این كتابخانه با برخی از كشورهای عربی، آسیای میانه، آفریقایی كه دارای نسخه‌های خطی و آثار ایرانی یا اسلامی هستند همكاری می‌كند؛ چراكه این كشورها فهرست‌نگارانی برای استخراج اطلاعات نسخه‌های خطی و آثار ایرانی یا اسلامی ندارند، همچنین این مركز با انتشار این فهارست به توسعه علوم انسانی و احیای آثار كهن كمك می‌كند.

بیش از یكصد هزار برگ اسناد دست‌نویس

وی در خصوص زبان‌های نسخه‌های خطی این كتابخانه، بیان كرد: نسخه‌های خطی كتابخانه آیت ‌ا... مرعشی به زبان‌های فارسی، عربی، تركی، اردو و اندكی لاتین، سانسكریت، پهلوی تاتاری، اوستائی و گجراتی است. اوسطی درباره تعداد فهرست‌های نسخه‌های خطی چاپ‌ شده، ادامه داد: تعداد فهرست‌های نسخه‌های خطی كه تاكنون چاپ‌ شده 38جلد شامل 15 هزار و 300 نسخه (تا پایان سال 1388ش) است كه جلد 39، 40و 41به بعد به تدریج منتشر می‌شود.

وی با بیان این‌كه تعداد اسناد دست‌نویس این كتابخانه بیش از یكصد هزار برگ است، افزود: تعداد نسخه‌های تصویری كتابخانه آیت‌ا... مرعشی 4هزار جلد كتاب و 15هزار میكروفیلم است، همچنین مجموع كتاب‌های چاپی این كتابخانه حدود یك میلیون جلد ‌به زبان‌های فارسی، عربی، تركی، اردو و پنجاه زبان خارجی دیگر (تا پایان سال 1385ش) است. مدیر روابط عمومی كتابخانه آیت‌ا... مرعشی در خصوص كهن‌ترین نسخه خطی غیر اسلامی، گفت: این كتابخانه دارای مجموعه‌ای از زبور بر روی پوست به خط لاتین از سده دوازدهم میلادی و بخش‌هایی از انجیل به خط قدیم حبشی (AMHARY)، برروی پوست، از سده دوازده و سیزدهم میلادی است.

وی با اشاره به كهن‌ترین نسخ چاپی اسلامی، بیان كرد: این كتابخانه دارای كهن‌ترین نسخ چاپی اسلامی از جمله متن عربی كتاب «نزهه المشتاق» از شریف ادریسی، در جغرافی كتاب «القانون» از ابن سینا، در طب «تحریراقلیدس» از خواجه نصیرالدین طوسی، در ریاضیات چاپ رم،سال‌های 1592تا 1594 میلادی و مجموعه‌هایی دیگر به خط لاتین از سده شانزدهم میلادی است.

مجهز به «بیمارستان کتاب» و...

مدیر روابط عمومی كتابخانه آیت‌ا... مرعشی گفت: این كتابخانه دارای واحدهای ویژه‌ای از جمله «میكروگرافی و ریزنگاری»، «تالار وراقان»، «بیمارستان كتاب»، «آزمایشگاه كتاب»، «مركز پیشگیری از سرقت و اعلام و اطفای آتش‌سوزی»،‌ «واحد دایره‌المعارف كتابخانه‌های جهان» و «بخش فنی و اطلاع‌رسانی» و مراكزی همچون «‌قم‌شناسی»، «تبارشناسی» و «بررسی و فهرست‌نگاری نسخه‌های خطی» است. وی در ادامه در خصوص ارتباط و همكاری كتابخانه آیت‌ا... مرعشی با سایر كتابخانه‌ها‌ كرد: این كتابخانه با 400 كتابخانه و مركز فرهنگی در جهان (به جز داخل كشور) ارتباط دارد.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 17/11/1389 - 10:44 - 0 تشکر 280064

برای شكستن محاصره فرهنگی غزه
یك میلیون كتاب برای غزه ارسال می شود

ناشران عرب قصد دارند یك میلیون كتاب را برای مردم غزه ارسال كنند.

به گزارش باشگاه خبری فارس اتحادیه ناشران عرب برای شكستن محاصره مردم غزه كه بخشی از آن محاصره فرهنگی و معرفتی است، طرح «كتاب ضد حصر» را اجرایی می‌كند. این اتحادیه آورده است: در این طرح در حاشیه نمایشگاه كتاب قاهره 2011 یك میلیون كتاب جمع‌آوری و به نوار غزه ارسال خواهد شد. محمد عبداللطیف طلعت، رئیس اتحادیه ناشران عرب، گفت: كتاب اهمیتی كم‌تر از غذا و دارو ندارد و چه بسا كه مهم‌تر باشد؛ چراكه صهیونیست‌ها برای باقی ماندن در اراضی اسلامی به دنبال ناآگاه نگه‌داشتن ملت فلسطین، محو تمدن و سرقت تاریخ آن‌ها هستند. وی افزود: آگاهی و معرفت، نیرویی اساسی است و با علم، فرهنگ و معرفت است كه می‌توانیم نسلی قدرتمند برای آزادی اراضی اشغالی تربیت كنیم و چه‌بسا آنان در ساخت تمدن اسلامی و انسانی سهیم و شریك شوند

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

دوشنبه 18/11/1389 - 14:50 - 0 تشکر 280516

***انتشار داستان تصویری زندگی حضرت امام(ره) در "مهر خاوران" ***

به گزارش شبکه ایران، همزمان با ایام مبارک دهه فجر، داستان تصویری زندگی و قیام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با عنوان «مهر خاوران» منتشر شد.
سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران خبر داده که این نشریه به نویسندگی محمدرضا زائری و تصویرگری حسن روح‌الامین در قطع A4 و در 64 صفحه به طبع رسیده است.
مهر خاوران به زندگی سیاسی امام راحل و روند تاریخی جریان انقلاب از زمان وقوع تا پیروزی آن می‌پردازد و زوایای مختلف قیام مردمی انقلاب اسلامی را به تصویر می‌کشد.
مهر خاوران از ابتدای دهه فجر به شمارگان 20 هزارنسخه از طریق تمامی مراکز سازمان فرهنگی هنری، اعم از فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ در دسترس عموم علاقه‌مندان قرار گرفته است.
این محصول فرهنگی، از مجموعه برنامه‌های «ایران ما» به مناسبت سی‌ودومین فجر انقلاب است که در سطح پایتخت برگزار می‌شود.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

سه شنبه 19/11/1389 - 19:27 - 0 تشکر 281066

رونمایی از كتاب خاطرات عسگراولادی

به گزارش فارس مراسم رونمایی از كتاب خاطرات حبیب الله عسگر اولادی از مبارزان باسابقه دوران مبارزه علیه رژیم طاغوت یكشنبه ۲۴ بهمن ۸۹ در سالن سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار خواهد شد.

این كتاب ۳۳۰ صفحه‌ای در قالب ۷ فصل به همت مركز اسناد انقلاب اسلامی و با همكاری حزب موتلفه اسلامی تدوین شده است.

عناوین فصل‌های هفت‌گانه این كتاب، «در بستر زمان، همرا با نهضت امام خمینی(ره)، حضرت امام و فاجعه فیضیه، قیام ۱۵ خردا، علما و هیات‌های موتلفه اسلامی، علما و هیات‌های پس از ۱۵ خرداد، تبعید امام و واكنش هیات‌های موتلفه اسلامی و در فصل هفتم ادامه مبارزه در زندان» است.

گفتنی است خاطرات حبیب‌الله عسگراولادی كه اكنون دبیركل جبهه پیروان خط رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است مربوط به سالهای قبل از پیروزی انقلاب است.
این مراسم باحضور برخی از مسولان كشوری و لشگری برگزار خواهد شد.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

سه شنبه 19/11/1389 - 21:23 - 0 تشکر 281110

"جشن مطالعه" را با محور برگزیده‌های کتاب سال برای مردم برپا کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه کتاب سال تاکید کرد که در ایام هفته کتاب، جشن مطالعه را نیز برای نقش‌آفرینی عموم مردم با محوریت کتاب‌های برگزیده کتاب سال برگزار کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه بیست و هشتمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که در تالار وحدت در حال برپایی است به ایراد سخنرانی پرداخت.

متن کامل بینات وی به این شرح است: "هوالحکیم

خرد به ناز تو عمری نیاز آوردست/ حدیث عشق به تو کتم راز آوردست
تو قبض و بسط نوای هزاردستانی/ خزان ربوده، بهارانه باز آوردست
بحق که مرده دل از دیدن تو زنده شود/ ترا به معجزه، قطب حجاز آوردست
تو عشق عاقل و عقل تمام عشاقی/ گدا به شاه ز حکم تو ناز آوردست
کدام در نشده باز با کلید کتاب/ به قلعه‌دار شرف گو جواز آوردست
انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون
منت خدای را که ختم رسل و هادی سبل و انگیزه کل که لولاک علت خلقت افلاک و موجودیت خاک بوده است، معجزه‌اش از جنس اعجاز انبیاء سلف نبود و در کف گذر ایام به سوهان نسیان نسود و مغبون افسون نشد! نه ناقه بود که پی‌اش کنند و نه مسیر نیل، که طی‌اش کنند و نه احیاء مرده بود که به قدرت علم امروز شبیه‌سازی‌اش کنند!
و اَنَّه لَکِتابٌ عَزیزٌ- لایأتیهِ الباطِلُ مِن بَینِ یَدَیهِ و لا مِنْ خَلْفِهِ تنزیلٌ مِنْ حَکیمٍ حَمیدٍ و این کتابی است قطعاً شکست‌ناپذیر که هیچگونه باطلی نه از پیش‌رو ونه از پشت‌سر به سراغ آن نمی‌آید؛ چرا که ازسوی خداوند حکیم و شایسته ستایش، نازل شده است.
آری اعجازش کتاب بود. نون والقلم و ما یسطرون
فرمود ما خود نگهدار این کتابیم! کتابی که اگر جن و انس متفق شوند که مانندش را بیاورند، هرگز نتوانند!
الله‌اکبر! قل لَئنِ اجْتَمَعَتِ الاِنسُ والجنُّ عَلی اَن یَأتُوا بِمِثْلِ هذَا القرانِ لا یَأتونَ بِمِثلِهِ ولَوکانَ بَعضُهم لِبعضِ ظهیراً
پی افکندم از نظم کاخی بلند                          که از باد و باران نبیند گزند
عجبا! مخلوقی داعیه جاودانگی خود و کتابش را دارد، بگمانم به اعتبار موحد بودنش، بی‌خلل، زمانه را درمی‌نوردد و در به روی آسیب می‌بندد! و حال آنکه ام‌الکتاب سخن خالق است.
بگذریم و ره به اصل مطلب بریم و بخاطر بسپریم که جانمان به زیور باوری آراسته است که ستونش کتاب است.
جنیس ما  ترک سید رسولانی            جناس معرفت از این مجاز آوردست
ز طوف معرفت اینسان طبیب دواری       حکیم بر  تو از اینرو  نماز  آوردست
الله‌اکبر که رسول اُمّی فرمود : دُورُو مَعَ کِتابِ الله حَیثُما دارَ   همیشه با کتاب خدا باشید هر جا که می‌رود.
و ما ترکش : کتاب الله و عترتی؛ کتاب صامت و کتاب ناطق
کتاب محمل است. ضریبی از حق و باطل است. گاه سخن زائل است و گاه قید فضائل! گاه گِل است و گاه دل! میزان اعتبارش نیز سهمش از حق و باطل است. از نوع و جنسش باک نیست، ذات و صفاتش ملاک است! مَثلُ الّذینَ حُمّلوا التَّوریه ثم لَم یحملوها کمثل الحمار یَحمِلُ اَسفاراً و این سوی ذلِک الکتابُ لاریب فیه هدیً لِلمُتَّقین   هیچ دینی از تکریم فضائل و تقبیح رذائل سر باز نمی‌زند و دل نمی‌کند.
لیکن به اقتضای "لَقَد کَرمْنا بنی آدم" هیچ آیینی چونان اسلام این‌گونه برای علم و دانش و اخلاق و حامل آن یعنی کتاب حرمت قائل نیست و بر تعظیم آن مایل!
گرم باز آمدی محبوب سیم‌اندام سنگین دل/   گل از خارم برآوردی و خار از پا و پا از گل
این کلام ابد دوام حضرت خیرالانام در چهارده قرن پیش نشان از جایگاه علم و حاملان آن دارد که اطلبوالعلم و لو بالصین و چون امیر کلام، شمشیر زبان از نیام دهان بیرون می‌کشد هیچ دلی نیست که تسلیم نگردد و تعلیم نگیرد فرمود: قیمَه کُلِّ امرِء ما یَعْلَمُ ارزش هر کس به اندازه چیزی است که می‌داند.
العلمُ خیرٌ مِنَ‌المال. العِلمُ یَحرُسُکَ وَ اَنتَ تحرسُ المال
علم بهتر از مال است. علم ترا حراست می‌کند در حالیکه مال را تو باید نگهداری کنی و این سخن چقدر به روز است که اُطلُبُوا العِلمَ تُعرَفُوا بِهِ وَاعمَلوُا بِهِ تَکونوُا مِِن اَهلِهِ   علم و دانش بطلبید تا بوسیله آن شناخته شوید و بدان عمل کنید تا از علما باشید.
هرچه گویم من ز توصیف کتاب                     چون تیمم  باشد و  دریای آب
بر کویر دل در این فصل  تموز                     هست چشم انتظارم بر سحاب
عمر چندین هزار ساله تنها با خواندن کتاب مقدور است. هرچه  در مورد کتاب گفته شود در مورد کتابخوانی صد چندان می‌بایست بدان پرداخته شود. مسجد بی‌نمازگزار ظلم به خانه خداست.
کتابهایی با شمارگان اندک اگر روزگاری از فرهنگ این سرزمین نازنین و مردم بلندآستان برزده  آستین فاصله بگیرد و ذهنها برای مطالعه حوصله بیابد به آنچه رهبر فرزانه انقلاب بدان دلبسته است نزدیک خواهیم شد و به هدفهای متعالی رئیس‌جمهور محبوبمان قرب خواهیم یافت.
به امید روزی که انسان‌های اهل مطالعه نزد مردم بیش از این احترام داشته باشند.
مناسب است در ایام هفته کتاب، جشن مطالعه را نیز برای نقش‌آفرینی عموم مردم با محوریت کتاب‌های برگزیده برگزار کنیم.
بیست و هشتمین دوره کتاب سال و هجدهمین دوره جایزه جهانی در حالی بر کرسی تحقق نشسته است که می‌رود توفیقات علمی و فن‌آوری ایران تحریم شده، چشم‌های حیران فضا و لب‌های حیرت‌گزای دشمنان و دوستان را به ضیافت خوف و رجا دعوت نماید.
خوف برای دشمن و امید برای دوست که "محمد رسول الله و الذین معه اشداء علی الکفار، رُحماءُ بینهم"
سه ویژگی این دوره، حضور هیئت علمی، انتخاب کتاب برگزیده ایثار و شهادت و مهم‌تر از همه ایجاد محور ویژه قرآنی در حوزه ترجمه، رنگ این دوره را طیف‌آمیز نموده است.
17 اثر برگزیده و 37 اثر شایسته تقدیر سال جاری و با تغییراتی در سال‌های قبل می‌طلبد که "کتاب عالی یا برتر" را از میان برگزیدگان، از این پس مورد مداقه قرار دهیم تا قهرمان قهرمانان میدان فرهنگ و هنر را به مردم فرهیخته این کشور تمدن‌ساز و نیز مردم جهان معرفی نماییم و با جایزه‌ای استثنایی، اهالی قلم را به توجه ویژه دولت فرهنگ‌پرور، بیش از پیش امیدوار کنیم.
باور این نکته که سرمایه‌گذاری عمر در بورس عشقبازان تهی از سودآوری نیست می‌تواند بازار این بیت حافظ را پرمشتری کند: قلندران حقیقت به نیم جو نخرند / قبای اطلس آنرا که از هنر عاریست
از یکایک دست‌اندرکاران کتاب سال، خصوصاً معاون محترم امور فرهنگی و دبیر علمی آقای حمیدزاده و همکاران ایشان علی‌الخصوص اعضای هیئت کتاب سال و داوران محترم و تمامی یاران و یاوران این رخداد مهم فرهنگی که آسایش خویش را وقف این امر نموده‌اند، سپاسگزارم و امیدوارم شاهد ارتقاء و اعتلای کم و کیف این حرکت تأثیرگذار باشیم.
توفیق رفیق، طریق عزت و اعتبارتان باد. و اخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین."

خبر گزاری مهر

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.