• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
بهداشت و سلامت (بازدید: 1825)
دوشنبه 13/10/1389 - 8:45 -0 تشکر 270130
استرس؛ دشمن بارداری

استرس؛ دشمن بارداری
استرس؛ دشمن بارداری


 نویسنده:دکتر زهرا عباس‌پور تمیجانی 

بررسی علمی رابطه تنش‌های روانی و حاملگی
 

زنانی هستند که به سادگی باردار می‌شوند؛ اگرچه زندگی سالمی ندارند. در مقابل، زنانی هستند که توصیه‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند اما پس از سال‌ها خبری از بچه‌دارشدن‌شان نیست. بیشتر اطرافیان در این مواقع می‌گویند: «‌آرامش خودتان را حفظ کنید و نگران نباشید؛ بارداری بالاخره رخ خواهد داد.» اگرچه این توصیه شاید ناخوشایند باشد اما حقیقتی علمی در آن وجود دارد.
شواهد جدید نشان می‌دهد که استرس بر باروری اثر می‌گذارد. یک بررسی اخیر نشان داد که زنان با میزان بالای آلفا- آمیلاز، آنزیمی که با استرس ارتباط دارد، سخت‌تر باردار می‌شوند.
نمونه‌های بزاق گرفته‌ شده از 274 زن در طول 6 چرخه قاعدگی (یا تا زمانی که باردار شده بودند) نشان داد افرادی که بالاترین میزان این آنزیم را در اولین دوره قاعدگی داشتند نسبت به زنانی که کمترین میزان این آنزیم را داشتند، با احتمال 12 درصد کمتر باردار شده بودند. نکته جالب‌تر این بود که زنانی که در این بررسی شرکت داشتند، ‌سابقه قبلی ناباروری نداشتند. همه این زنان یا در حال طراحی برای باردار شدن بودند یا از 3 ماه قبل برای باردار شدن تلاش می‌کردند.
پژوهشگران هنوز نفهمیده‌اند استرس دقیقا چه نقشی در باروری ایفا می‌کند، ‌زیرا زنان تحت شرایط استرس شدید نیز می‌توانند باردار شوند.
آلیس دومار، رییس مرکز سلامت روان/بدن در بوستون در این باره می‌گوید:‌ « به گمان من برخی زنان از لحاظ اثر استرس بر تولید مثل حساسیت بیشتری دارند. اگر شما تحت استرس قرار گیرید و نتوانید به سرعت باردار شوید، ‌خود این مساله باعث استرس بیشتر شما می‌شود.» به گفته او، در یک بررسی در تایوان، در40 درصد زنانی که برای درمان ناباروری مراجعه کرده بودند، ‌تشخیص افسردگی و اضطراب داده شده بود. خود درمان ناباروری ممکن است استرس‌زا باشد، ‌به اضافه اینکه عدم یقین بیشتری را در زن از لحاظ بارداری ایجاد کند. اگر استرس بتواند بر احتمال لقاح اثر بگذارد، ‌کنترل آن ممکن است این احتمال را افزایش دهد.
پژوهشگران سعی کرده‌اند این مساله را ثابت کنند. در تحقیقی که در بخش زن و زایمان دانشکده پزشکی دانشگاه اموری در آمریکا انجام شد، زنانی که برای بیش از 6 ماه تخمک‌گذاری نکرده بودند، ‌موردبررسی قرار گرفتند و مشخص شد که میزان بالایی از هورمون کورتیزول، یک هورمون استرس، در خون آنها وجود دارد. در شرایط استرس‌زا، ‌کورتیزول، مانند آدرنالین، شدت سوخت‌وساز را افزایش می‌دهد و فشارخون را در حد بالایی نگه می‌‌دارد، باعث اضافه وزن می‌شود و به مشکلات بهداشتی دیگری نیز می‌انجامد.

هفت توصیه‌ کاربردی
 

این توصیه‌های عملی می‌تواند به شما کمک کند ‌هنگامی که می‌خواهید باردار شوید، ‌از استرس خود بکاهید:
1. شوهرتان را وارد فهرست کنید:
پژوهش‌ها نشان می‌دهند که زنان با استرس ناشی از ناباروری به نحوی متفاوت با مردان مواجه می‌شوند. برای مثال زنان با احتمال بیشتری به دنبال حمایت اجتماعی می‌روند اما مردان به حل مساله گرایش دارند. این گرایش‌های متفاوت ممکن است به اختلاف بینجامد. به‌گفته روان‌شناسان، اشتغال ذهنی مداوم با بچه‌دار شدن ممکن است حتی رضایت جنسی را هم تحت‌تاثیر قرار دهد. روان‌شناسان توصیه می‌کنند زوج‌ها مانند روزهای اول آشنایی‌شان عمل کنند. در طول هفته زمانی برای تفریح مثلا رفتن به سینما بگذارند. همچنین یک حد زمانی مثلا حدود 20 دقیقه برای بحث‌‌ در مورد بارداری تعیین کنند.
2. دوباره علت مشکلتان را بررسی کنید:
فکر کردن به اینکه «همه به جز من به سادگی باردار می‌شوند» تنها ناراحتی ما را باعث می‌شود. باید با این طرز تفکر منفی با بیان جملات مثبت غلبه کنید. به‌عنوان نمونه «اگر باردار ‌شدن اینقدر ساده بود، این همه کلینیک باروری وجود نداشت.» تفکرات بدبینانه‌تان را شناسایی کنید و تمرین کنید تا پاسخی را به شرایط‌تان بدهید که واقع‌گرایانه‌تر باشد.
3. سعی کنید یادداشت روزانه بنویسید:
روزانه احساسات‌تان را به کاغذ منتقل کنید. این راهی برای رهایی از نگرانی‌هایی است که از در میان گذاشتن مستقیم آنها با دیگری پرهیز دارید. بعد ممکن است تصمیم بگیرید که یادداشت‌ها را دور بریزید یا به کسی نشان دهید تا آنها را بخواند.
4. فعال بمانید:
ادامه دادن فعالیت‌هایی که باعث لذت شما می‌شود، ‌اهمیت زیادی دارد، در غیر این صورت ممکن است باردارشدن به تنها کانون توجه‌تان بدل شود. به میهمانی دوستان و نزدیکان‌تان بروید،‌ عکس‌های دسته‌جمعی بگیرید و خلاصه خودتان را غرق کارهایی که دوست دارید، کنید. انجام دادن کارهای لذت‌بخش میزان سروتونین، ماده شیمیایی بالابرنده خلق در مغز، را می‌افزاید. این کار پاداش اضافی هم برای شما به دنبال دارد.
5. برای حفظ آرامش تلاش کنید:
یک راه ساده برای آرام شدن این است که زمانی مثلا یک یا 2 بار در روز را به فرو بردن بدنتان به حالت عمیق آرامش عضلانی اختصاص دهید. برای 5 دقیقه یا بیشتر چشم‌هایتان را ببندید و خودتان را در جایی دوردست تصور کنید. به اصطلاح یک سفر ذهنی کوچک انجام دهید. به خودتان اجازه دهید که همه حس‌های‌ محیط اطراف‌تان را تجربه کنید. بدن شما طوری پاسخ خواهد داد که گویی واقعا در آنجا هستید. منافع این «واکنش آرامش‌بخشی» شامل سرعت پایین‌تر ضربان قلب و فشار خون پایین‌تر خواهد بود. اگر نوع خاصی از این تکنیک را ترجیح می‌دهید، محدودیتی در گزینه‌ها وجود ندارد. مراقبه، یوگا و آرامش‌بخشی پیشرونده عضلانی تنها چند مورد از این تکنیک‌ها هستند.
6. ورزش کنید:
پیاده‌روی، شناکردن، یوگا یا سایر ورزش‌های متعادل ممکن است از استرس شما کم کند. و مزایای اضافی هم دارد. زنان دارای اضافه وزنی که از طریق فعالیت جسمی وزنشان را کم می‌کنند، ‌به باروری خودشان هم کمک می‌کنند. برای مثال چربی بیش از حد بدن باعث تولید استروژن اضافی در بدن می‌شود که تخمک‌گذاری را مختل می‌کند. ورزش‌هایی که انرژی زیادی مصرف می‌کنند‌، مانند دویدن یا جاگینگ (دویدن آرام) موادی به نام آندورفین‌ها (افیون‌های درون‌زا) را در بدن تولید می‌کنند که باعث احساس خوشی و راحتی در فرد می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که ورزش بیش از حد در زنانی که از قبل تحت استرس هستند، می‌تواند اوضاع را بدتر کند، چرا که ورزش زیاد باعث آزاد شدن کورتیزول می‌شود.
7. از مشاوره‌های فردی و گروه‌های حمایتی استفاده کنید:
زنی که در تلاش برای باردار شدن است، نیاز به کسی دارد که با او همدلی کند. مشاوره ممکن است راهی برای تخلیه سردرگمی، ناراحتی و ناامیدی شما باشد. همین پیوستن به گروه‌های حمایتی و صحبت کردن با زنانی که مشکلات مشابهی دارند‌، نیز می‌تواند به شما کمک کند.

منبع: www.salamat.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.