انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 1242)
يکشنبه 12/10/1389 - 12:36 -0 تشکر 269866
احساس ایمنی

احساس ایمنی    

احساس امنیت عبارت است از احساس آزادی نسبی از خطر . این احساس وضع خوش آیندی را ایجاد می کند و فرد در آن دارای آرامش جسمی و روحی است . ایمینی نیز مانند ارزش از احساسات و عواطف زیر بنایی و حیاتی برای تامین بهداشت روانی است . افراد ناامن ، نامتعادلند . شخصی که دائما احساس عدم امنیت ، ترس و خطر از بیرون و درون خود می کند ، نمی تواند انسان سالمی باشد . او با پرخاشگری و یا اضطراب واکنش نشان داده و در دنیای ذهنی خود مدام در حال دفع کردن خطرات احتمالی است . برای سالم بودن جسمی و روانی ، مقدار زیادی احساس انیت لازم است . احساس عدم امنیت دائم شخص را در حال بسیج مداوم قوا و تلاطم و بهم ریختگی متابولیسم بدن قرار می دهد و اگر ادامه یابد موجود را به سوی بیماریهای جسمی و روانی سوق می دهد . زیرا ، ساختمان بدن انسان قدرت تحمل تنش دائمی را که محصول این بسیج دائمی است را ندارد .

علت احساس ایمنی   

 بطور کلی میل به احساس ایمنی از جانب افراد ، به علت ترس است . ترسی که از یک محرک موجود یا احتمالی در محیط بیرونی ارگانیسم ایجاد می شود . فروید از اولین کسانی بود که ترس از یک خطر واقعی را از ترس نوروتیک تمیز داد. بنظر او یک خطر واقعی آن گونه خطری است که ما از ماهیت آن آگاه هستیم . اضطراب ما در مقابل چنین وضعی یک ترس واقعی است . اضطراب نورتیک آن نوع ترسی است که خطر آن بر فرد شناخته شده نیست . فروید اضطراب واقعی را ترس و ترس نوروتیک را اضطراب خواند . البته همانطور که فروید نیز اشاره کرد مرز این دو همیشه روشن نیست و در موارد بسیاری خصوصیات اضطراب واقعی و نوروتیک در هم می آمیزند .

 تاثیر احساس ناایمنی بر انسان   

تاثیری که احساس ناایمنی بر انسان دارد ، ایجاد حالت تنش و برانگیختگی و عدم تعادل است . این واکنش ها سبب می شود که احساس ناامنی به حداقل تحملی تخفیف یابد . احساس ناامنی به عنوان یک انگیزه نامطلوب بر موجو تاثر گذاشته ، او را به دو منظور به حرکت وامی دارد . یکی کم شدن تنش ارگانیسم و دیگری از این دیدگاه احساس ناامنی مانند عواطف دیگر ، از نظر کیفیت و تا حدی کمیت سالم و لازم شناخته می شود ، زیرا برای موجود انگیزه ای جهت حرکت است . این حرکت ، با رفع خطر ،ناامنی را در حد قابل تحملی کاهش می دهد .البته پر واضح است که شدت گرفتن احساس ناامنی نه تنها انگیزه و محرک سودمندی نخواهد بود ، بلکه استعداد فرد را در روبه رو شدن و حل کردن مشکلات و خطرات نیز محدود می کند . نابهنجاری های روانی و رفتاری در انسان هنگامی شروع می شود که احساس ناامنی به شدت بر وجود او حاکم می شود .

نشانگان ناایمنی   

ابراهام مزلو روان شناس معروف انسان گرا از اولین کسانی بود که در این زمینه نظریات اساسی ارائه کرده است . برای روشن شدن مفهوم ناایمنی او چهارده نشانگان فرعی یا عناصر جزیی این احساس را برشمرده است که عبارتند از :
- احساس طرد شدن ، مورد عشق و علاقه دیگران نبودن و این که دیگران به سردی و بدون محبت با او رفتار کنند و اطمینان بر این موضوع که مورد تنفر و خصومت دیگران واقع شده است
- احساس تنهایی
- احساس این که دائما در معرض خطر قرار دارد
- ادراک دنیا به عنوان مکانی تاریک ، خصمانه و خطرناک ، دنیایی که قانون جنگل در آن حکمفرما است
- دیدن دیگران به عنوان افراد بد ، شیطانی ، خود خواه و خطرناک
- احساس عدم اعتماد ، حسادت و بخل زیاد نسبت به دیگران
- بد بینی
- گرایش به ناخشنودی و نارضایتی شدید از خود و محیط
- احساس تنش ، تنیدگی ، فشار ، کشمکش درونی توام با عوارض( بی قرار بودن ، خستگی ، بی حوصلگی ، ناراحتی ، معده درد و..)
- گرایش به عیب جویی زیاد و خرده بینی وسواسی نسبت به خود و بخصوص عیوب و ضعف های خود
- احساس گناه و شرمندگی شدید ، ملامت زیاد ، دلسردی ، یاس و ناامیدی و تمتیل به خودکشی
-اختلال در سیستم احساس ارزش و پذیرش خود مانند نیاز شدید به قدرت و مقام اجتماعی ، افتخارات ، جاه طلبی ، پیشرفت اجتماعی ، پرخاشگری ، ثروت ، مالکیت ، رقابت و یا بالعکس احساسات خود آزاری ، حقارت ، اتکا شدید به دیگران و وابستگی زیاد ، احساس ضعف و بیچارگی و درماندگی و تسلیم شدن در برابر ناملایمات
- میل دائمی و شدید برای یافتن امنیت به صورت هدف های مکرر و متغییر و کاذب و ناقص و گاه هدف هایی که توام با هذیان و توهم است
- خود خواهی ، خودمداری ، فرد گرایی و اشتغالات ذهنی بسیار شدید و مستمر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.