دانش و فن آوری (بازدید: 3261)
چهارشنبه 8/10/1389 - 19:10 -0 تشکر 268949
جزئیات گسل‌های تهران / بیشترین فعالیت بر روی گسل نیاوران


عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله با اشاره به جزئیات گسل‌های تهران گفت: بیشترین فعالیت بر روی گسل نیاوران است که سد لتیان بر روی این گسل احداث شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدرضا عباسی امروز سه شنبه در نشست بررسی ریسک پذیری تهران افزود: در گذشته با بررسی‌هایی که انجام شد طول گسل نیاوران تا 13 کیلومتر شناسایی شده بود که در سالهای اخیر با بررسی‌هایی که صورت گرفت طول این گسل 43 کیلومتر گزارش شده است.

وی به وجود گسل‌های لویزان و طرشت اشاره کرد و اظهار داشت: در جنوب تهران گسل پارچین را داریم که در مرز میان کوه و دشت است ضمن آنکه وجود گسل پیشوای ورامین نیز گزارش شده است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله همچنین به اجرای پروژه‌ای در طول سالهای 2004 تا 2009 اشاره کرد و گفت: طبق این تحقیقات در شرق تهران و منطقه لواسان لرزه‌خیزی‌هایی ثبت شده است و علاوه بر آن دو رویداد لرزه خیزی در گسل طرشت و یک زمین لرزه نیز بر روی گسل لویزان ثبت شده ولی طبق این بررسی‌ها نشان داد که بیشترین رویداد لرزه خیزی بر روی گسل نیاوران اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به جزئیات گسل نیاوران خاطرنشان کرد: گسل نیاوران گسلی چپ‌گرا است که بیشترین میزان زلزله بر روی این گسل است.

عباسی احداث سد لتیان را بر روی این گسل دانست و یادآور شد: ‌در محل سد لتیان وجود چند گسل ثبت شده است که بررسی بر روی این گسل بسیار مشکل است چرا که مطالعه در مکان‌هایی باید صورت گیرد که امکان دسترسی به آنجا وجود ندارد.
 
 

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 8/10/1389 - 19:12 - 0 تشکر 268950

زلزله تهران حتمی است / دو منطقه تهران بیشترین تلفات را خواهند داشت

مدیر کارگروه سیستم‌های اطلاعات مکانی پردیس فنی دانشگاه تهران با بیان اینکه در صورت وقوع زلزله مناطق مرکزی و جنوبی تهران بیشترین تلفات انسانی و سازه‌ای را خواهد داشت گفت:‌ تهران یکی از شهرهای لرزه خیز است که دارای گسلهای وسیع است.

دکتر محمودرضا دلاور در پاسخ به خبرنگار مهر افزود: در حال حاضر تعداد زیادی گسل‌های شناخته شده در تهران داریم مانند گسل ری و عباس‌آباد و همچنین تعداد زیادی گسل‌های ناشناخته داریم و طبق تحقیقاتی که انجام شد هیچ نقطه‌ای از شهر تهران منطقه ایمن نخواهد بود.

وی با بیان اینکه در کشوری هستیم که عمق زلزله‌هایی که اتفاق می‌افتد در اعماق کم زمین است، اظهار داشت: از این رو خطرپذیری زلزله‌هایی که در کشور رخ می‌دهد بسیار بالاست از این رو لازم است تا در خصوص مسائلی چون کیفیت سازه‌ها و ایجاد اتاق‌های ایمن در کشور اقدام کنیم.

مدیر کارگروه سیستم‌های اطلاعات مکانی با بیان اینکه در این طرح تحقیقاتی پارامترهایی چون تعداد طبقات، کیفیت سازه‌ها، قدمت سازه‌ها، میزان جمعیت، ویژگی‌های توپوگرافی زمین و وقوع زلزله در شب و روز مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: در این تحقیقات همچنین نسبت به میزان تلفات احتمالی انسانی و فیزیکی و همچنین شدت زلزله و مناطق پرخطر برآوردهایی صورت گرفت.

وی با بیان اینکه تهران جزء شهرهای لرزه‌خیز و خطرناک کشور است خاطرنشان کرد: در حالی که 25 درصد جمعیت کشور در تهران متمرکز است، بسیاری از استانداردهای کیفی و مقاوم‌سازی برای سازه‌ها رعایت نشده است از این رو در صورت وقوع زلزله شاهد تلفات زیادی خواهیم بود.

دلاور ادامه داد: طبق برآوردهایی که بر روی گسل‌های تهران از جمله گسل ری و شمال تهران صورت گرفت، برآورد شده است که در مناطق مرکزی و جنوبی تهران بیشترین تلفات رخ خواهد داد.

وی همچنین به وجود گسل‌های ناشناخته در شهر تهران اشاره کرد و اضافه کرد: برای شناسایی این گسل‌ها نیاز است تا علاوه بر مشاهدات میدانی اقداماتی در جهت لرزه نگاری با استفاده از تکنیک‌ها و سیستم‌های تعیین موقعیت و همچنین وارد کردن انرژی به زمین و بررسی عکس‌العمل زمین صورت گیرد. این امر هرچند که در برنامه پنجم توسعه دیده نشده ولی لازم است تا مسئولان نسبت به این امور توجه ویژه‌ای داشته باشند.

استاد گروه مهندسی نقشه برداری دانشگاه تهران با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری در بخش مدیریت بحران ادامه داد: ‌در بسیاری از کشورها نسبت به اموری چون مدیریت بحران توجه ویژه‌ای نمی‌شود چرا که معتقدند پیشگیری بر درمان مقدم‌تر است. در کشور ما نیز باید توجه شود که سرمایه گذاری در بخش تخریب و بازسازی سازه‌ها چندین برابر هزینه را می‌طلبد که لازم است علاوه بر اینکه مراکز علمی و تحقیقاتی در زمینه بررسی زلزله فعال شوند بخش های حاکمیتی نیز در اموری چون نظارت، قانون‌گذاری و نظارت بر رعایت استانداردهای سازه‌ای نیز توجه داشته باشند.

وی با بیان اینکه وقوع زلزله در تهران حتمی است یادآور شد: طبق تحقیقات زلزله دارای یک دوره بازگشت است که طبق برآوردها هر 150 سال یک بار یک زلزله بزرگ رخ می دهد و با توجه به اینکه بزرگترین زلزله در تهران در 170 سال گذشته رخ داده است باید خود را برای وقوع زلزله بزرگ در کلانشهرها آماده کنیم.

نشست بررسی زلزله تهران با اشاره به اجرای پروژه تحقیقاتی در دانشگاه تهران صبح امروز سه شنبه برگزار شد.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.