بهداشت و سلامت (بازدید: 753)
جمعه 5/11/1386 - 11:23 -0 تشکر 26584
سیگاریها نخوانند !!

طول عمر افراد سیگاری 5 تا 10 سال كمتر از بقیه افراد است... همه ی شما چیز هائی در زمینه ی مضرات سیگار و اثرات سوء آن بر سلامتی بدن شنیده اید
حتی روی پاكت های سیگار نیز میتوان در مورد مضرات سیگار مطالبی را دید !
همه میدانید كه طول عمر افراد سیگاری 5 تا 10 سال كمتر از بقیه افراد است
و میدانید كه سیگار ارتباط مستقیمی با سرطان ریه دارد همچنین همه ی سیستم های دیگر بدن از مصرف سیگار دچار مشكل می شوند !
اگر همه ی این ها كافی نیست بدانید كه سیگار خطر پیدایش موارد زیر را هم افزایش میدهد

1بیماری های قلبی عروقی
2 افسردگی
3پوكی استخوان
4اختلال در ترمیم زخمها و جوش نخوردن آنها
5پیر شدن و تخریب دیسك بین مهره ای
صبر كنید باز هم هست !!!
مطالعات متعدد نشان داده اند كه استعمال دخانیات خطر پیدایش كمر درد را افزایش میدهد نكته ی جالبی كه در این تحقیقات دیده میشود اینست كه
افراد سیگاری بخاطر شغلشان بیشتر از سایرین در معرض خطر كمر درد قرار دارند !!!
خلاصه اینكه شیوع كمر درد در سیگاری ها بیش از سایرین بوده سن ابتلاء به كمر درد نیز كمتر از افراد غیر سیگاریست !
مخاطرات عمل جراحی در این ها بیشتر و بازگشت به كار و نیز بهبودی پس از عمل در این ها كمتر از سایرین است!!!
حالا میل شماست دوست دارید بفرمائید سیگار !!!!

ایمان

چهارشنبه 5/4/1387 - 1:20 - 0 تشکر 45006مضرات استفاده از سیگار سیگار یکی از دلایل اصلی بروز سرطان ریه است و متاسفانه زمانی تشخیص داده می‌شود که فرد 6 ماه بیشتر شانس زنده ماندن ندارد. به علت اثرات نیکوتین بر کار قلب و افزایش فشار خون اغلب سیگاریها با سکته‌های قلبی فوت می‌کنند. سیگار باعث غلیظ شدن خون و لخته شدن آن شده و سبب صدمه به مغز ، فلج ، سکته‌های مغزی و مرگ می‌شود. چسبندگی و غلیظ شدن خون سبب بسته شدن سرخرگها و یا سایر اعضا می‌شود که منجر به قطع عضو خواهد شد.

با مصرف سیگار ، مسیرهای ورود هوا در بدن تنگ و مسدود شده و سبب آمفیزم و برونشیت و زمین گیر شدن فرد می‌شود. سرطانهای دهان ، گلو ، ریه ، مثانه و پانکراس در افراد سیگاری شایع است. زخمهای معده و اثنی عشر و مری اغلب در سیگاریها مشاهده می‌شود. افراد سیگاری اغلب مسن‌تر از سن واقعی خود به نظر می‌رسند چون سیگار سبب پیر شدن و فرسوده شدن سریعتر پوست می‌شود. خطر مرده در افراد سیگار 4 برابر افراد غیر سیگاری است. 40 در صد افراد سیگاری قبل از سنین بازنشستگی فوت می‌کنند افراد غیر سیگاری حداقل 6 ساله بیشتر از سیگاریها عمر می‌کنند.

ترک سیگار یک موضوع همیشه مهم برای سلامتی اعتیاد به سیگار سخت‌ترین و بدترین نوع اعتیاد ما است که ترک آن فواید زیادی برای سلامتی فرد به ارمغان خواهد آورد ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که افراد سیگاری می‌توانند در شرایطی انجام دهند تا به سلامت بدن خود کمک کنند بالغ بر 300 ماده شیمیایی خطرناک در دود سیگار وجود دارد قریب به 5 درصد منواکسید کربن (همان گاز کشنده کربن از اگزوز ماشینها خارج می‌شود) در دود سیگار وجود دارد و همین امر باعث کاهش جذب مقدار مناسب اکسیژن از خون می‌شود تیری که در آسفالت خیابانها استفاده می‌شود در دود سیگار نیز وجود دارد و می‌تواند سبب بروز سرطان شود.

نیتروز ماده شیمیایی دیگری است که مصرف یک در میلیارد آن در مواد غذایی غیر مجاز شناخته شده است که دود سیگار حدود 5000 در میلیارد از این ماده موجود است. سایر موادی که با دود سیگار استنشاق می‌شود عبارتند از: · آمونیاک (ammonia): ماده‌ای که در مواد منفجره در پاک کننده‌ها و سفیدکننده‌ها توالت بکار می‌رود. · سیانید (Cyanide): که سمی کشنده است. · فنلها: که در پاک کننده‌های رنگ بکار می‌روند. برنامه چگونگی ترک سیگار خود را برای ترک سیگار آماده کنید! فکر کنید ببنید که چه موقعی شما میل به دود کردن سیگار پیدا می‌کنید. آیا موقع روشن کردن سیگار در لحظه‌ای که قصد استراحت و متوقف کردن کاری را دارید؟ آیا وقتی به دوستی می‌رسید، بی‌اختیار قصد تعارف سیگار به او و روشن کردن سیگار را دارید؟ آیا پس از صرف غذا ، مایلید سیگاری دود کنید؟ آیا حضور در مکان خاصی شما را به استعمال دخانیات مایل می‌سازد؟ و آیا ...؟

پس از تفکر درباره این آیاها برنامه ریزی کنید که چگونه خود را در موقعیتی قرار ندهید. که میل یه سیگار کشیدن در شما را زنده نماید. بکوشید که مرتبا مشغول انجام کاری باشید. مثلا اگر پس از غذا میل به سیگار پیدا می‌کنید، بکوشید پس از صرف غذا ، بی‌درنگ از سر سفره و یا میز غذا بلند شوید و یا کار دیگری انجام دهید. اگر دوستان شما در شما میل به کشیدن سیگار را ایجاد می‌کنند بکوشید از آنها دوری کنید. مطمئنا اگر آنها دوستان خوبی باشند و بدانند شما برای ترک سیگار مصمم هستید آنها هم در این راه باید شمار را یاری کنند. فراموش نکنید که تغییر برنامه‌هایی که شما را به کشیدن سیگار سوق می‌دهد نیازی نیست که دائمی باشد. به محض اینکه شما این عادت زشت و ناپسند را ترک کردید می‌توانید برنامه قبلی و روزمره خود را بطور عادی برقرار نمایید.

روزی را برای شروع انتخاب کنید! برای ادامه استعمال دخانیات و یافتن بهانه برای این که آن را ترک نکنید معمولا با مشکلی مواجه نیستید. از اینرو باید برای شروع و اجرای تصمیم خود روزی را برگزینید. نباید این روز روزی باشد که تحت فشارهای عصبی هستید تردیدی نیست که یافتن یک روز مناسب برای شروع ترک سیگار ممکن است آسان نباشد، ولی بکوشید هر چه زودتر وقت چنین روزی را تعیین کنید. فراموش نکنید که وسوسه‌های ادامه اعتیاد شما را در انتخاب این روز دچار تنبلی و تردید می‌کند. پس بکوشید هر چه زودتر ، روز شروع ترک اعتیاد را در تقویم زندگی خود مشخص کنید.

کشیدن سیگار را متوقف کنید! روشن کردن و دود کردن سیگار را در روز تعیین شده "روز شروع ترک سیگار" متوقف کنید. بسیار آسان است. کار دیگری احتیاج نیست که انجام دهید. فقط سیگاری روشن و دود نکنید.

تحمل کنید و سیگار نکشید! یک روز تحمل کرده‌اید. و هر روز دیگری که به روز اول افزوده می‌شود بدون این که سیگاری کشیده باشید، پیروزی بزرگی محسوب می‌شود. هر لحظه که احساس می‌کنید به کشیدن سیگار احتیاج دارید به خودتان بگویید که "چقدر احساس سلامتی می‌کنید." پولی را که برای خرید سیگار هزینه می‌شد، حالا می‌توانید برای امر دیگری اختصاص دهید. بکوشید با پولی که اینک پس انداز می‌شود برای خاطرتان کاری انجام دهید.

بسیاری از معتادان به سیگار می‌گویند چندین بار آن را ترک کرده‌اند ولی دوباره کشیدن آن را در نتیجه غلظت از نو آغاز کرده‌اند. دکتر ظهیرالدین می‌گوید در اینگونه مواقع ناامید نشوید. خود را نبازید. چون این ناشی از بی‌ارادگی شما نیست. در جامعه ما که متاسفانه مقرراتی برای جلوگیری از استعمال دخانیات در محیط کار و اماکن عمومی نیست این احتمال وجود دارد که میل به کشیدن سیگار در فردی که تازه سیگار را ترک کرده است زنده شود. و یا در محیطی سیگار بکشد که دیگران را دچار خطر نسازد.

بعد از ترک سیگار در طی 20 دقیقه فشار خون و ضربان نبض کاهش می‌یابد. در طی 2 ساعت راههای تنفسی آرام شده و حجم تنفسی ریه افزایش می‌یابد و فرد می‌تواند به راحتی تنفس کند. در عرض 8 ساعت سطح منواکسید کربن و سطح اکسیژن به حالت عادی بر می‌گردد. در مدت 24 ساعت خطر حمله قلبی کاهش می‌یابد در طی 11 الی 3 ماه جریان خون و اعمال ریه تا یک گرم بهبودی یابد. در عرض 5 سال خطر سرطان ریه به نصف کاهش می‌یابد در مدت 10 سال پس از ترک سیگار ریه فرد همانند افراد غیر سیگار خواهد شد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.