دانش و فن آوری (بازدید: 946)
چهارشنبه 1/10/1389 - 16:58 -0 تشکر 265512
آخرین وضعیت طرح نیروگاه گداخت هسته ای/ اقیانوس پیما کامل می‌شود


رئیس مرکز طرحهای کلان ملی معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به جزئیات طرح های کلان ملی گفت: طرحهای کلان ملی در حال اجرایی شدن هستند که در حال حاضر بین 20 تا 80 درصد پیشرفت داشته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر غلامحسین رحیمی امروز چهارشنبه در نشست علم و عمل در سالن اجلاس سران، رسالت از اجرایی شدن طرحهای کلان ملی را بهره مندی جامعه از نتایج تحقیقات دانست و افزود: طرح های کلان ملی دارای ماهیت علمی و کاربرد نتایج آن در سطح ملی و فراملی را شامل می شود.

این طرح های ملی همچنین در چارچوب اولویت های کشور تعریف شده است که نیازهای حال و آینده را تامین خواهد کرد.

وی با اشاره به طرح های کلان ملی در حوزه پزشکی و دامپزشکی یادآور شد: طرح های کلان ملی در حوزه های مختلف شامل 11 طرح است که 5 طرح ملی به حوزه پزشکی اختصاص دارد.

رئیس طرحهای ملی، رادیوداروها، سلول درمانی برای درمان بیماری های صعب العلاج، کسب دانش فنی فرآورده های دارویی دامی، کسب دانش فنی داروهای وارداتی، کسب دانش فنی و تولید واکسن آنفلوآنزا، شبکه ملی ابررایانه، شتابگر ملی، طراحی و ساخت راکتور و نیروگاه گداخت هسته ای، رصدخانه ملی، طراحی و تجهیز و راه اندازی شبکه ملی فرهنگ و تهیه و تجهیز شناور تحقیقاتی را از جمله طرح های کلان نام برد.

پیشرفت 40 درصدی تولید رادیوداروها

وی همچنین با اشاره به جزئیات طرح های کلان ملی با بیان اینکه در تولید رادیوداروها پیشرفت 40 درصدی داشته ایم ادامه داد: در حوزه سلول درمانی برای درمان بیماریهای صعب العلاج 60 درصد پیشرفت داشته ایم که در پی آن با ایجاد مراکز درمانی، بیماران مبتلا به بیماریهای صعب العلاج با استفاده از روشهای سلول درمانی درمان می شوند.

وضعیت کسب دانش فنی فرآورده های دارویی دامی

رحیمی همچنین با اشاره به فعالیت های محققان در حوزه کسب دانش فنی فرآورده های دارویی دامی خاطرنشان کرد: این طرح کلان شامل 3 بخش اساسی است که شامل تولید تخم مرغ اس پی اس است که یکی از روش های تکثیر سلولی است. همچنین شامل تولید واکسن طیور و کیت های تشخیصی می شود که در حال حاضر در موسسه رازی در حال اجرایی شدن است.

پیشرفت 40 درصدی تولید داروهای وارداتی

وی همچنین با اشاره به پیشرفت 40 درصدی در حوزه تولید داروهای وارداتی اضافه کرد: این طرح از آغاز سال 88 شروع شد که در حال حاضر 40 دارو به بهره برداری رسیده است.

وضعیت تولید واکسن آنفلوآنزا

رئیس مرکز طرح های کلان مالی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری پیشرفت در حوزه تولید واکسن آنفلوآنزا را 40 درصد ذکر کرد و گفت: قرار است به زودی 2.5 میلیون دز از واکسن آنفلوآنزا در سطح پایلوت تولید شود.

وضعیت شبکه ملی ابررایانه

وی همچنین با اشاره به ایجاد شبکه ملی ابررایانه توضیح داد: این طرح کلان ملی شامل 3 طرح است که از آن جمله می توان به طراحی گرید ملی اشاره کرد که شامل ایجاد شبکه کامپیوتری در سطح کشور است تا از آن طریق بتوان از قابلیت های ابرکامپیوترها بهره برداری کرد. طراحی و ساخت ابررایانه نیز از دیگر طرح های پیش بینی شده در طرح کلان ملی است که در دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید.

وضعیت تولید شتابگر ملی

رحیمی در ادامه با اشاره به پیشرفت های کشور در حوزه شتابگر ملی افزود: طرح تولید و ساخت شتابگر ملی از 3 سال قبل آغاز شد که در حال حاضر پیشرفت 5 درصدی داشته است.

وی علت کم بودن پیشرفت را پیچیده بودن فناوری های شتابگر ملی ذکر کرد و گفت: در عین حال معاونت علمی در تلاش است تا این پروژه را به مرحله نهایی برساند. در صورت نهایی شدن این طرح می توان جهش عظیمی در حوزه فیزیک و دانش ذرات بنیادی حاصل کنیم.

پیشرفت 22 درصدی طرح رآکتور و نیروگاه گداخت هسته ای

این مقام مسئول با اشاره به پیشرفت 22 درصدی رآکتور و نیروگاه گداخت هسته ای افزود: طراحی و ساخت این نیروگاه در 2 تا 3 مرحله اجرایی می شود و در نهایت با ایجاد نیروگاه گداخت هسته ای می توان انرژی مورد نیاز را تامین کنیم.

پیشرفت طرح ملی رصد خانه ملی

رحیمی پیشرفت طرح ملی رصد خانه ملی را 30 درصد اعلام کرد و تصریح کرد: در حوزه طرح کلان ملی شبکه ملی فرهنگ نیز که با همکاری وزارت ارشاد اجرایی می شود قرار است حداقل 500 مرکز فرهنگی با استانداردهای مشخص ایجاد شود که در داخل یک شبکه واحد فعالیت خواهند کرد.

بهره برداری از اقیانوس پیمای تحقیقاتی تا یک سال و نیم دیگر

رئیس مرکز طرح های کلان ملی طراحی و تولید اقیانوس پیمای تحقیقاتی را آخرین طرح کلان ملی نام برد و در این باره گفت: علیرغم وجود 2500 کیلومتر مرز آبی، تحقیقات در این حوزه بسیار کم است که با تعریف طرح کلان طراحی اقیانوس پیمای تحقیقاتی امیدواریم که تا یک سال و نیم آینده به بهره برداری برسد تا از خدمات علمی آن در حوزه دریایی کشور مورد بهره برداری قرار دهیم.

انعقاد چهار قرارداد برای اجرای پروژه های ملی

وی با اشاره به انعقاد 4 قرارداد برای اجرای پروژه های ملی خاطر نشان کرد: امروز در این نشست تفاهمنامه 4 طرح ملی راه اندازی سامانه حمل و نقل عمومی هوایی و طراحی و ساخت هواگرد، طراحی و ساخت سامانه پرتودهی صنعتی، کسب دانش فنی بهره برداری از تجهیزات پزشکی و طراحی و ساخت 3 نمونه مهندسی حوزه هیبریدی به امضا خواهد رسید.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.