• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
بهداشت و سلامت (بازدید: 840)
چهارشنبه 1/10/1389 - 10:33 -0 تشکر 265319
چای بنوشید تا مغزتان هشیار بماند

چای بنوشید تا مغزتان هشیار بماند

دانشمندان سنگاپوری طی مطالعات خود در زمینه تاثیرات چای روی فعالیت‌های مغزی دریافته‌اند كه چای برای مغز مفید است.

این دانشمندان اعلام كردند كه نوشیدن حتی یك فنجان چای در روز با كاهش سرعت تحلیل رفتن سلول‌های مغزی و نیز هوشیار نگه داشتن مغز تا سنین سالخوردگی برای مغز مفید است.

این مطالعات طی 4 سال صورت گرفته است. پروفسور نگ تزه‌پین از دپارتمان روانپزشكی دانشگاه ملی سنگاپور كه در این تحقیق شركت داشته اظهار داشت كه هر نوع چای می‌تواند این تاثیر مثبت را داشته باشد.چای نوشیدنی ارزان و غیرسمی است كه به میزان بسیار زیادی مصرف می‌شود.

دانشمندان این دانشگاه دریافتند كه كاتچینز یك تركیب طبیعی در چای است كه از سلول‌های مغزی در برابر پروتئین آسیب‌رسان به مغز محافظت كرده و در نتیجه توان ادراكی مغز را حفظ می‌كند.

گفتنی است كه پروتئین آسیب‌رسان به مغز طی گذشت سال‌های عمر افراد در مغز آنها ساخته می‌شود.همچنین كافئین موجود در چای برخلاف كافئین قهوه، حاوی پروتئین طبیعی موسوم به تی‌آنین است كه اثرات جانبی معمول كافئین از قبیل افزایش فشار خون، سردردها و خستگی را خنثی می‌كند.

دوشنبه 13/10/1389 - 10:21 - 0 تشکر 270149

میگرن خاموش
میگرن خاموش


میگرن نوعی اختلال عصبی است که سبب سردرد می شود البته نه همیشه . بعضی افراد دچار «میگرن خاموش »هستند ،میگرنی که هیچ نشانی از درد ندارد . برای پی بردن به تناقضی که در عنوان این عارضه وجود دارد بهتر است کمی درباره آن بدانیم.
1-پیش نشانه :این مرحله در اصل هشداری برای شروع یک حمله میگرنی است و سبب تغییرات روحی مانند کج خلقی، پریشانی و تغییرات جسمی از قبیل تشنگی و اسهال می شود . یک چهارم افراد مبتلا به میگرن 24ساعت قبل از حمله به این علائم دچار می شوند.
2پیش در آمد :در این مرحله بیشتر علائم بصری غیر طبیعی مشاهده می شوند ،اما دیگر اختلالات حسی ،مکانیکی و تکلمی هم می توانند رخ دهند . یک پنجم مبتلایان به حملات میگرن این فاز را تجربه می کنند. این مرحله بعد از یک ساعت پایان می یابد.
3درد :درد میگرنی در یک سمت سر بروز می کند. این درد ضرباتی است و می تواند با حالت تهوع ،استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا همراه باشد.
این درد از چند تا 72ساعت طول می کشد.
4رفع :بیشتر افراد بعد از حمله میگرنی احساس خستگی و کسالت شدیدی دارند که گاه به 24ساعت می انجامد . اما تمام میگرن ها از این روند تبعیت نمی کنند . بعضی از میگرن ها مرحله پیش در آمد را ندارند . بعضی هم مرحله درد را ندارند . در این صورت حملات میگرنی غیر قابل پیش بینی اند.

علایم میگرن خاموش

نشانه های میگرن خاموش شامل تمامی علایم میگرن های معمولی اند البته بدون درد
علائم جسمی :اسهال ،حالت تهوع ،استفراغ، ویار به غذا ،فقدان اشتها ،تشنگی ،افزایش دفع ادرار ،خستگی.
علائم روحی :کج خلقی ،پریشانی ،سرخوشی.
علائم مرحله پیش در آمد :مشاهده خطوط ناهموار ،پرتوهای درخشان ،نقاط کور در میدان دید، بینایی کانونی، اختلالات شنوایی، توهمات شنوایی، اختلالات چشایی و بویایی، کرختی ،مور مور شدن و خواب رفتگی عضلات ،دشواری در به یاد آوردن کلمات و صحبت کردن.

علت میگرن های خاموش

امروزه محققان به دو مرحله پیش در آمد و درد میگرن توجه خاصی را مبذول می کنند . این تغییر دیدگاه باعث شناخت بیشتر میگرن های خاموش شده است . در گذشته متخصصان تصور می کردند که میگرن ها به نحوی با مشکلات جریان خون مغزی در ارتباط هستند اما تحقیقات جدید نشان می دهند که مرحله پیش در آمد میگرن پیامد یک رویداد عصبی است یعنی سلول های عصبی مغز هستند که در این ماجرا درگیر می شوند. گفته می شود در مرحله پیش درآمد میگرن سلول های مغزی به شدت تحریک می شوند و سپس کاهش شدیدی در عملکرد آنها رخ می دهد. این اتفاقات لایه خارجی مغز است. درد میگرن بر اثر اتساع رگ های مغزی ایجاد می شود از خطوط عصبی مغز قرار می گیرند.

رفتن به جنگ میگرن خاموش

1یادداشت های روزانه از علائم مرتبط با حملات :هر آنچه می خورید می آشامید، تمام تغییرات در خواب و میزان استرس و دیگر نشانه ها را به همراه زمان شروع و پایان به دقت پیگیری کنید و یادداشت برداری کنید.
2با پزشک خود مشورت کنید :بسته به آن چه در یادداشت هایتان جمع آوری کرده اید و هم چنین سابقه درمانی شما، پزشک معالجتان قادر به تشخیص میگرن خاموش شما خواهد بود . در موارد نادر این عوامل یادداشت شده می توانند از علائم مربوط به دیگر امراض جدی از قبیل سکته و خون ریزی مغزی باشند. ممکن است پزشک از شما CTاسکن و MRIو تست کامل اعصاب هم بخواهد.
3دریای داروها :بیش از 100نوع دارو برای درمان میگرن و جود دارد و باید خودتان انواع این داروها را امتحان کنید تا بالاخره داروی مناسب برای شما یافت شود . پیش از آنکه پزشک برایتان دارویی تجویز کند از تمامی داروهایی که برای قسمت های دیگر بدنتان استعمال می کنید او را مطلع کنید تا مبادا اثرات ناخوشایندی پیش آید.
4تمرین پیش گیری :تا آنجا که می توانید از عوامل ایجاد کننده میگرن پرهیز کنید پزشک شما مطمئنا برای علایم مزمن و جدی بیماری شما پرهیزهایی را تجویز می کند.
5خود درمانی :سعی کنید غذای سالم میل کنید . استراحت کافی داشته باشد و تکنیک های ضد استرس را یاد بگیرید و تمرین کنید. این تکنیک ها به طور چشم گیری علائم میگرن شما را کاهش می دهند.
میگرن های قاعدگی 70درصد میگرن خانم ها را تشکیل می دهند. میگرن زنان به طور مشخصی با تغییرات هورمون های استروژن و پروژسترون در طول چرخه قاعدگی مرتبط است . حمله های میگرنی در دوران بارداری قطع می شوند.
باید اشاره کرد خانم هایی که در دوران یائسگی خود از داروهای ضد بارداری به عنوان جایگزین هورمون های بدن خود استفاده می کنند هم در خطر حمله های میگرنی قرار دارند.

آنچه میگرن های خاموش را شلیک می کند

1ـ فشار های روحی و جسمی
2ـ کمبود خواب
3ـ فقدان و عده های غذایی
4ـ کافئین
5ـ الکل
6ـ تنش های محیطی از قبیل تغییرات شدید آب و هوایی
7ـ غذاهای خاص از ترکیب شکلات
8ـ آجیل
9ـ ترشیجات و شورجات
10ـ تغییرات هورمونی زنان در دوران یائسگی
11ـ بارداری و در دوره درمان های ضد بارداری
12ـ پرتوهای روشن و زننده یا لرزان
13ـ صداهای بلند و گوش خراش
میگرن های چشمی باعث از دست دادن بینایی موقتی و انحراف در یکی از دو چشم می شوند. تنگی ناگهانی رگ ها سبب کاهش خون رسانی به چشم می شود و در نتیجه میگرن چشمی شروع می شود . این حمله ها معمولا در عرض پنج دقیقه از بین می روند ودید فرد عادی خواهد شد. اگر چه بیش تر میگرن های چشمی بی خطرند اما گاهی می توانند شبکیه چشم و رگ های موجود در آن را تخریب کنند. میگرن های چشمی در زنان ،افراد زیر 40سال ،افراد با سابقه خانوادگی میگرن و انواع دیگر سردرد ها و هم چنین افراد مبتلا به سل ،تصلب شرایین ،صرع و افسردگی شیوع بیشتری دارد.
منبع: نشریه زندگی ایده آل شماره 47

پنج شنبه 16/10/1389 - 9:4 - 0 تشکر 270912

سلام خیلی عالی بود. واقعا دستتون درد نکنه . بازم ممنون از اطلاع رسانی جامع و کاملتون

شنبه 25/10/1389 - 20:23 - 0 تشکر 274347

ممنون

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.