دانش و فن آوری (بازدید: 928)
دوشنبه 22/9/1389 - 17:12 -0 تشکر 261736
درخشش سبز رنگ عقربها در شب برای ردیابی نور ماه


عقربها در شب هنگام با انتشار نوری مشابه نور فلورسنت می توانند شدت میزان نور ماه را ردیابی کنند تا در صورت روشن بودن بیش از اندازه محیط از پناهگاه های خود خارج نشوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نظر می رسد عقربها از توانایی عجیب خود در تاباندن نور سبز رنگ تحت پرتوهای ماوراء بنفش به عنوان ابزاری برای سنجیدن شرایط استفاده می کنند تا دریابند آیا شب برای آنها به اندازه ای تاریک هست تا در نهایت ایمنی از لانه های خود خارج شوند یا نه؟

از آنجایی که عقربها شکارچیان شب به شمار می روند کمی عجیب است که به جای استتار کردن خود از نوری مشابه فلورسنت استفاده می کنند. محققان دانشگاه کالیفرنیا در بیکرزفیلد اکنون برای این رفتار عجیب توضیحی یافته اند.

عقربها در بدن خود مقدار محدودی رنگدانه فلورسنت تولید می کنند که با ایجاد نور به تدریج از بین می روند. از این رو محققان 15 عقرب را تا اندازه ای که رنگدانه های آنها به اتمام برسند تحت پرتو ماورای بنفش قرار دادند و سپس رفتارهای این 15 جاندار را با رفتارهای 15 عقرب معمولی در شب و تحت نور ماورا بنفشی که نور ماه و ستاره ها را شبیه سازی می کرد، مقایسه کردند.

محققان مشاهده کردند عقربهایی که نور فلورسنت از خود تولید می کردند در یک منطقه کوچک باقی می مانند اما دیگر عقربها به صورت نامنظم در اطراف پرسه می زنند.

به گفته محققان معمای اصلی در آنچه عقربها می توانند در شب هنگام ببینند نهفته است. در صورتی که این جانداران نتوانند ترکیبات ماوراء بنفش نور ستاره ها و ماه را در اثر از بین رفتن رنگدانه های فلورسنت درک کنند، از روشن بودن شب به اندازه ای که ردیابی آنها برای شکارچیانشان ساده شود، آگاهی پیدا نکرده و به راحتی به اطراف حرکت می کنند. در واقع با از بین رفتن رنگدانه های فلورسنت، عقربها کمتر احساس خطر کرده و در اطراف پرسه می زنند.

به گفته دانشمندان رنگدانه های فلورسنت در ردیابی نور ماورا بنفش که در شبها پرتوی غالب به شمار می رود، به عقربها کمک فراوانی می کنند و به این شکل در صورتی که این جانداران شدت پرتو ماورا بنفش را بالا ببینند، برای جلوگیری از شکار شدن از پناهگاه های خود خارج نمی شوند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، همچنین محققان معتقدند نور فلورسنت عقربها می تواند کاربرد دیگری نیز داشته باشد به شکارچیان عقرب هشدار دهد که این جانداران بسیار سمی تر از آن هستند که قابل خوردن باشند.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.