انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 639)
چهارشنبه 10/9/1389 - 2:22 -0 تشکر 256103
مباهله

یک هیئت شصت نفرى از اشراف نصاراى نجران به اتفاق 3 نفر از رؤسا به نامهاى عاقب ،سیّد و ابو حارثه (اسقف) بنا به دعوت پیامبر اسلام(علیه السلام) به مدینه آمدند و به حضور پیامبر رسیدند، اسقف سؤال کرد یا محمد در باره عیسى چه مى گویى؟ حضرت فرمود: او بنده و رسول خدا بود، گفتند هرگز دیده اى فرزندى بدون پدر به دنیا بیاید؟ این آیه نازل شد:
«اِنَّ مَثَلَ عیسى عِنْدَ اللّهِ کَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُراب ثُمَّ قالَ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ». یعنى قضیه عیسى نزد خدا مانند قضیه آدم است که او را از خاک آفرید بدون پدر و مادر. مناظره به طول انجامید و آنها لجاجت و خصومت کردند، خداوند فرمود: «فَمَنْ حاجَّکَ فیهِ مِنْ بَعْدِ ما جائکَ مِنَ العِلْمِ...» (آل عمران آیه 61) یعنى پس از این استدلالات روشن اگر کسى درباره عیسى با تو گفتگو کند به آنها بگو: بیائید ما فرزندان خود را دعوت کنیم و شما نیز فرزندانتان را دعوت کنید و ما زنان خویش را دعوت کنیم شما نیز زنان خود را دعوت کنید و ما از نفوس خود دعوت مى کنیم شما هم از نفوس خود دعوت کنید آنگاه مباهله مى کنیم و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم; بعد از نزول آیه قرار شد روز دیگر مباهله کنند، سپس نصارا بجاى خود بر گشتند، بعد از مشورت، ابو حارثه گفت: اگر محمد فردا با فرزندان و اهل بیت خود آمد، بترسید و مباهله نکنید ولى در غیر این صورت مباهله نمائید. (مباهله یعنى نفرین و لعن دو نفر به یکدیگر).
فرداى آن روز در صبح، رسول خدا(صلى الله علیه وآله) به خانه على(علیه السلام) تشریف برد و دست حسنین را گرفت و حضرت امیرالمؤمنین در پیش روى آن حضرت و حضرت فاطمه در عقب سر آن حضرت از مدینه براى مباهله بیرون آمدند، ابو حارثه پرسید، آنها کیستند؟ هر یک را به او معرفى کردند.
پیامبر(صلى الله علیه وآله) به صحرا آمد و به دو زانو نشست تا مباهله کند، عاقب و سیّد نیز فرزندان خود را برداشته و براى مباهله آمدند، ابو حارثه گفت: به خدا سوگند چنان نشسته است که پیامبران براى مباهله مى نشینند، سپس ابو حارثه برگشت، سیّد گفت: اى ابو حارثه به مباهله بیا، گفت: اگر محمّد بر حق نبود چنین جرئت بر مباهله نمى کرد و اگر مباهله کند پیش از آنکه سال تمام شود یک نصرانى باقى نمى ماند، بالاخره، گفتند: اى ابوالقاسم مباهله نمى کنیم و مصالحه مى کنیم، پیامبر(صلى الله علیه وآله) قبول کرد و قرار شد هر سال دو هزار حُلّه که قیمت هر حله 40 درهم مى باشد بدهند و اگر جنگى روى دهد سى عدد زره و سى عدد نیزه و سى اسب به عاریه دهند; سپس صلح نامه را نوشتند و بعد از مدتى به حضور پیامبر(صلى الله علیه وآله) آمده و مسلمان شدند.
شکى نیست که حدیث مباهله در تمام کتب شیعه آمده و در بسیارى از کتب عامّه نیز نقل شده است از جمله در صحیح مسلم، مسند احمد، سنن ترمذى و غیره و قید شده که آیه راجع به پیامبر، على، فاطمه، حسن و حسین(علیهم السلام) است و این دلیل بر فضیلت على(علیه السلام)بر سایرین مى باشد چرا که پیامبر(صلى الله علیه وآله) در مباهله، على(علیه السلام) را نیز همراه خود برد با اینکه سایر افراد در مدینه بودند.(1)
________
1-حوادث الایام، صفحه 304.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

چهارشنبه 10/9/1389 - 2:23 - 0 تشکر 256104

در این روز حضرت على(علیه السلام) انگشتر خود را در حال رکوع به سائل اعطا کرد و آیه 55 سوره مائده نازل شد.

مرحوم نیشابورى در روضة الواعظین مى نویسد: امام باقر(علیه السلام) فرمود: گروهى از یهود مسلمان شدند و به حضور پیامبر(صلى الله علیه وآله) آمدند و عرض کردند یا نبى اللّه بعد از شما وصىّ و خلیفه شما کیست؟ این آیه نازل شد:

«اِنَّما وَلیُّکُم اللّهُ وَ رَسولُهُ وَالَّذینَ آمَنُو الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلوةَ وَ یُؤتُونَ الزَّکوةَ وَ هُمْ راکِعُون» (مائده آیه 55)

«رهبر و سرپرست شما تنها خدا و پیامبر او و آنهائى است که ایمان آورده اند و نماز مى خوانند و در حال رکوع زکات مى پردازند». سپس حضرت فرمود: برخیزید به مسجد برویم، به نزدیک مسجد رسیدند، سائلى از مسجد خارج مى شد، حضرت از او سؤال کرد، کسى به تو چیزى داده؟ عرض کرد: بله این انگشتر را، حضرت فرمود: چه کسى؟ عرض نمود: این مردى که نماز مى خواند، حضرت پرسید: در چه حالى آن را اعطا نمود؟ عرض کرد: در حال رکوع، پیامبر(صلى الله علیه وآله) تکبیر فرمود و اهل مسجد به متابعت از حضرت نیز تکبیر گفتند، سپس حضرت فرمود: بعد از من او ولىّ شماست.

ولىّ یعنى سرپرست و رهبر مادى و معنوى یعنى سرپرست شما فقط خداوند و پیامبر(صلى الله علیه وآله) و على بن ابیطالب(علیه السلام) است. در این آیه، ولایت على(علیه السلام) به ولایت پیامبر(صلى الله علیه وآله) و ولایت خدا مقرون شده. ناگفته نماند که متجاوز از سى کتاب از کتب اهل تسنن حدیث خاتم بخشیدن را در کتب خود آورده اند.(1)

________

1.حوادث الایام، صفحه 306.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

چهارشنبه 10/9/1389 - 2:25 - 0 تشکر 256105

مناسبتهای امروزه
چهارشنبه 10 آذر 1389 - 24 ذیحجه 1431 - 1 دسامبر 2010

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

چهارشنبه 10/9/1389 - 17:19 - 0 تشکر 256239

بگو مباهله نکنند!

گفتی ما بچه هایمان را صدا میزنیم، شما بچه هایتان را صدا کنید .

ما زنهایمان را می آوریم، شما هم زنهایتان را بیاورید.

ما می آییم، شما بیایید.

ما می ایستیم اینطرف، شما آنطرف.

ما می گوییم خدا، شما می گویید خدا.

ما می گوییم هر کی راسته، بماند.

شما میگویید هر کی ناراسته، عذاب او را بگیرد.

یادت هست این حرفها را ؟ خب اگر یادت هست پس کجایند؟ کجایند بچه هایتان؟ کجایند زنهایتان؟

شما همین قدر هستید؟ ملتتان پنج نفر است؟ ما چشمهایمان عوضی می بیند یا راستی راستی پنج تایید؟

طرف ما را نگاه کن! تا چشم می بیند آدم ایستاده . هر چی نصرانی بوده آوردیم. فقط چند تا پیرمرد داریم، دیگر چه رسد به زن و بچه.

حالا اقلا بگو این مردمت بیایند جلوتر! بگو بیایند زیر آن درخت روبرویی تا همدیگر را ببینیم.

................

اسقف ما می گوید: ترا به روح عیسی مسیح، بگو آن دو تا بچه دستهایشان را بیاورند پایین. بگو آن خانم از زمین بلند شود. بگو آن بلند بالا که شانه به شانه ات ایستاده، نگاهش را از آسمان بگیرد .

اسقف ما میگوید : اینهایی که من صورتهایشان را میبینم، اگر نفرین کنند، نسل ما از زمین بر می افتد.

می گوید: بگو ما تسلیمیم.

(برگرفته شده از کتاب خدا خانه دارد) 

خدا در همین نزدیکی است
پنج شنبه 11/9/1389 - 12:7 - 0 تشکر 256868

امروز روز بسیار بزرگی هست و یک نشان برای اهل تفکر هست

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.