تعلیم و تربیت (بازدید: 1753)
جمعه 28/10/1386 - 11:52 -0 تشکر 25273
آموزش و تقویت مغز

... آموختن زبان دوم بر قوای مغزی انسان می افزاید...

آموختن سایر زبان ها "مغز را تقویت می کند"
آموختن زبان دوم در کودکی موثرتر است ...
دانشمندان در پی مطالعه تازه ای نتیجه گیری کرده اند که آموختن زبان دوم بر قوای مغزی انسان می افزاید.
محققان از دانشگاه "یونیورسیتی کالج لندن" مغز 105 نفر را که 80 نفر از آنها دوزبانه بودند مطالعه کردند.
آنها دریافتند که آموختن سایر زبان ها ماده خاکستری مغز که مسوول پردازش اطلاعات است را تقویت می کند، درست همانگونه که ورزش عضلات را تقویت می کند.
این گروه از محققان همچنین می گوید ماده خاکستری مغز کسانی که زبان دوم را در سنین پایین تر می آموزند احتمالا از کسانی که آن را دیرتر فرا می گیرند بهتر رشد می کند.
دانشمندان از قبل می دانستند که مغز در مقابل تحریک بیرونی قابلیت تغییر ساختار (پدپده ای موسوم به اثرپذیری) دارد، اما این مطالعه اثرپذیری مغز در اثر آموختن زبان دوم را مستقیما نشان می دهد.
محققان بریتانیایی مغز 25 نفر را که زبان دوم نمی دانستند، مغز 25 نفر را که یک زبان دیگر اروپایی را پیش از 5 سالگی آموخته بودند و مغز 33 فرد دو زبانه که زبان دوم را در فاصله سنی 10 تا 15 سالگی فراگرفته بودند اسکن کردند.
اسکن ها نشان داد که چگالی ماده خاکستری در پوسته تحتانی ناحیه چپ مغز در افراد دو زبانه بیش از افرادی است که زبان دوم نمی دانستند.
این مساله به خصوص در افرادی که زبان دوم را در کودکی آموخته بودند چشمگیر بود.
نتیجه این تحقیقات در نشریه "نیچر" منتشر شده است.
این نتایج همچنین در مطالعه ای شامل 22 ایتالیایی که انگلیسی را در فاصله سنی 2 تا 34 سالگی به عنوان زبان دوم آموخته بودند تکرار شد.


ایمان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.