• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 1556)
دوشنبه 24/10/1386 - 2:10 -0 تشکر 24109
اصفهان و محرم

سلام دوستان

این روزها به هر جای اصفهان که پا بزارین می تونید بوی محرم رو حس کنید

همه مساجد در حال برگذاری مراسم عزاداری هستند و مردم هم در این مراسم بسیار پر جنب و جوش هستند .

این روزها که میشه یوی امام حسین(ع)  را در هر کوی و برزن استشمام کرد چقدر خوبه که بدونیم داریم برای کی عزاداری می کنیم و هدف اون از این حماسه چی بوده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

برای همین گفتم شاید اگه اهداف امام حسین (ع) را یادآوری کنم بد نباشه. البته شما حتما اینارو می دونید ولی کار از از محکم کاری عیب نمیکنه، مگه نه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

هدف قيام امام حسين(عليه السلام) را به آسانى و بدون تكلّف مىتوان از سخنان آن حضرت استنباط كرد.
آن گاه كه امام(عليه السلام) بر اثر تهاجم عمّال حكومت ناچار شد از مدينه خارج گردد، در ضمن نوشته هاى، هدف حركت خود را چنين شرح داد:
1 ـ «إِنّى لَمْ أَخْرُجْ أَشِرًا وَلا بَطَرًا وَلا مُفْسِدًا وَلا ظالِمًا وَإِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِْصْلاحِ فى أُمَّةِ جَدّى، أُريدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَأَنْهى عَنِ الْمُنْكَرِ وَأَسيرَ بِسيرَةِجَدّى وَأَبى عَلِىِّ بْنِ أَبيطالِب»; يعنى: «من از روى خود خواهى و خوشگذرانى و يا براى فساد و ستمگرى قيام نكردم، من فقط براى اصلاح در امّت جدّم از وطن خارج شدم.
مى خواهم امر به معروف و نهى از منكر كنم و به سيره و روش جدّم و پدرم على بن ابيطالب عمل كنم.»در اين سخن چند نكته مهمّ، شايان توجّه است:1 ـ اصلاح امّت، 2 ـ امر به معروف و نهى از منكر، 3 ـ تحقّقِ سيره و روش پيامبر و على(عليهم السلام).
2 ـ آن حضرت در مقام ديگرى فرموده است:«أَللّهُمَّ إِنَّكَ تَعْلَمُ ما كانَ مِنّا تَنافُسًا فى سِلْطان وَلاَاِلْتماسًا مَنْ فُضُولِ الْحُطامِ وَلكِنَّ لِنَرُدَّ الْمَعالِمَ مِنْ دينِكَ وَنَظْهِرَ الاِْصْلاحَ فى بِلادِكَ وَيَأْمَنَ الْمَظْلُومُونَ مَنْ عِبادِكَ ويُعْمَلَ بِفَرائِضِكَ وَسُنَنِكَ وَأَحْكامِكَ.»«بار خدايا! تو مى دانى كه آنچه از ما اظهار شده براى رقابت در قدرت و دستيابى به كالاى دنيا نبوده، بلكه هدف ما اين است كه نشانه هاى دينت را به جاى خود برگردانيم و بلادت را اصلاح نماييم، تا ستمديدگان از بندگانت امنيّت يابند و به واجبات و سنّتها و دستورهاى دينت عمل شود.»در اين سخن هم چند نكته قابل توجّه است:
1 ـ برگرداندن نشانه و علائم دين به جاى اصلى خود،2 ـ اصلاحات در همه شهرها،3 ـ ايجاد امنيّت براى مردم،4 ـ فراهم ساختن زمينه عمل به واجبات و مستحبّات و احكام الهى.
3 ـ در برخورد با سپاه حرّ بن يزيد رياحى فرمود:«أَيُّهَا النّاسُ فَإِنَّكُمْ إِنْ تَتَّقُوااللهَ وَتَعْرِفُوا الْحَقَّ لاَِهْلِهِ يَكُنْ أَرْضى للهِ وَنَحْنُ أَهْلُ بَيْتِ مُحَمَّد(صلى الله عليه وآله وسلم) أَوْلى بِوِلايَةِ هذا الاَْمْرِ مِنْ هؤُلاءِ الْمُدَّعينَ ما لَيْسَ لَهُمْ وَالسّائرينَ بِالْجَوْرِ وَالْعُدْوانِ.»«اى مردم اگر شما از خدا بترسيد و حقّ را براى اهلش بشناسيد، اين كار بهتر موجب خشنودى خداوند خواهد بود.
و ما اهل بيت پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم)، به ولايت و رهبرى، از اين مدّعيانِ نالايق و عاملان جور و تجاوز، شايسته تريم .»
4 ـ و نيز در مقام ديگر فرمود:«إِنّا أَحَقُّ بِذلِكَ الْحَقِّ الْمُسْتَحَقِّ عَلَيْنا مِمَّنْ تَوَلاّهُ.»«ما اهل بيت به حكومت و زمامدارى ـ نسبت به كسانى كه آن را تصرّف كرده اند ـ سزاوارتريم.»از اين دو بخش از سخن امام(عليه السلام) نيز به وضوح استفاده مى شود كه آن حضرت خود را شايسته رهبرى و زمامدارى بر مردم مى داند، نه يزيد فاسد و دستگاه جائر او را.
بنابراين، هدف امام حسين(عليه السلام) در اين قيام ، تحقّقِ كاملِ حقّ بوده است.
امورى كه آن حضرت به عنوان فلسفه قيامش به آنها اشاره مىكند، از قبيل: اصلاح امّت، امر به معروف و نهى از منكر، تحقّق سيره پيامبر و على، برگرداندن علائم و نشانه هاى دين به جاى خود، اصلاحات در شهرها، امنيّت اجتماعى، فراهم ساختن زمينه اجراى احكام، همه و همه اين امور، زمانى قابل تحقّق و اجراست كه ولايت و حكومت در مجرا و مسير اصلىاش قرار گيرد و به دست امام(عليه السلام)بيفتد; لذا فرمود: «ما اهل بيت شايسته اين مقاميم نه متصرّفانِ متجاوز و جائر».
پس هدف نهايى آن حضرت، تشكيل حكومت اسلامى بر اساس سيره پيامبر و على بوده است; كه در پرتو آن، احكام الهى اجرا مىشود و نشانه هاى دين آشكار و شهرها اصلاح و امنيّت پابرجا و امر به معروف و نهى از منكر انجام، و سيره و سنّت پيامبر و على متحقّق، و در نتيجه كار امّت اصلاح مىگردد.
نكته شايان توجّه اين كه تلاش خالصانه براى تشكيل حكومت اسلامى كه منبع و منشأ تمام خيرات و بركات است ـ و شعبه مهّم ولايت على و آل على(عليه السلام) هم كه همان قبول حاكميّت و پذيرش تفسير آنان از دين است ـ غير از حكومت و سلطنت استبدادى و رياست طلبى و كشورگشايى بر اساس هواهاى نفسانى است كه منشأ تمام مفاسد و شُرور است.
دوستانه عزیز از همه ی  شما التماس دعا دارم
انشا ا... که عزاداری همتون مورد قبول حضرت حق واقع بشه
التماس  دعا

در کجاي اين فضاي تنگ بي آواز من کبوترهاي شعرم را دهم پرواز
دوشنبه 24/10/1386 - 12:3 - 0 تشکر 24180

سلام منم جا داره فرا رسیدن ایام محرم را به دوستان تبیانی تسلیت عرض کنم

دوست عزیز در این شبها که به تکیه ها و مساجد می روی ما را از دعای خیر خود بی بهره نسازید

یا علی

در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
دوشنبه 24/10/1386 - 14:30 - 0 تشکر 24220

٢- آدم علیه السلام در کربلا:

در مؤلفات بعضی از محدثین آمده که حضرت آدم (ع) وقتی به زمین آمد حوا را ندید و در روی زمین به دنبال او می گشت تا این که به سرزمین کربلا رسید. به او احساس غم شدید و تنگی سینه بدون هیچ دلیلی دست داد و در قتلگاه سید الشهدا (ع) زمین خورد و پایش زخمی گشت. خون جاری شد سر به سمت آسمان بلند کرد و عرضه داست: خدایا خطای دیگری از من سرزده که اینگونه تنبیهم کردی؟ من تمام زمین را گشتم این گونه غم زده و دلتنگ نشدم. خطاب رسید: ای آدم! گناهی از تو سر نزده. در این سرزمین فرزند تو حسین را مظلومانه می کشند خون تو موافق خون او جاری گشت آدم سؤال کرد: ای خدا آیا حسین پیامبر است خطاب آمد: نه ولی فرزند محمد پیامبر (ص) است. رسید: قاتل او کیست؟ خطاب آمد: یزید لعنت شده ی اهل آسمان و زمین. آدم پرسید: حالا من چه باید انجام دهم؟ خطاب رسید: لعنت بفرست. چهار بار آدم بر قاتلان سید الشهدا (ع) لعنت فرستاد و به راه افتاد تا به کوه عرفات رسید و حوا را در آنجا یافت.

بحار الانوار، 242/44. عوالم بحرانی، 101/17

هر سلام خداحافظي اي هم دارد.

 

دوشنبه 24/10/1386 - 23:25 - 0 تشکر 24375

 حدیثی از امام حسین(ع) درباره ی فلسفه قيام :
«إِنّى لَمْ أَخْرُجْ أَشِرًا وَ لا بَطَرًا وَ لا مُفْسِدًا وَ لا ظالِمًا وَ إِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِْصْلاحِ فى أُمَّةِ جَدّى(صلى الله عليه وآله وسلم) أُريدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْروفِ وَ أَنْهى عَنِ المُنْكَرِ وَ أَسيرَ بِسيرَةِ جَدّى وَ أَبى عَلِىِّ بْنِ أَبيطالب.»:
من از روى خودخواهى و خوشگذرانى و يا براى فساد و ستمگرى قيام نكردم، بلكه قيام من براى اصلاح در امّت جدّم مىباشد، مىخواهم امر به معروف و نهى از منكر كنم و به سيره و روش جدّم و پدرم على بن ابيطالب عمل كنم.

در کجاي اين فضاي تنگ بي آواز من کبوترهاي شعرم را دهم پرواز
سه شنبه 25/10/1386 - 9:7 - 0 تشکر 24438

سلام

منم فرا رسیدن این ماه رو به همه ی تبیانی های عزیز خصوصا نصف جهانی ها تسلیت عرض می کنم.امسال یک کمی خنده دار شده که محرم تو زمستونه البته پارسالم بود و لی نه اینجوری.محرم فقط تو تابستون محرمه.البته فصلش مهم نیست مهم دلامونه که انشاالله همه حسینی باشه.ما رو هم دعای خیرتون بی نسیب نزارین.

یا علی

 • من کوير تشنه کامم
 • مهلتم ده تا بيايم
 • جرعه يي ده تا بنوشم
 • آري آري من کويرم
 • اي خداي مهربانم
 • مهلتي ده تا بجوشم
 • از دل همچون کويرم
 • چهارشنبه 26/10/1386 - 16:55 - 0 تشکر 24927

  با سلام

  منم هم فرا رسیدن ماه سوگواری سرور و سالار شهیدان را به همه شیعیان حضرت تسلیت عرض می کنم

  ان شاا... جزء عزاداران واقعی حضرت قرار بگیریم

  ««« تبیان »»»

   

  جمعه 28/10/1386 - 0:24 - 0 تشکر 25194

  از همه دوستان عزیزم چه اونایی که به این بحث پاسخ دادن و چه اونایی که پاسخ ندادن التماس دعا دارم

  انشا الله که همه ی ما در این ماه حسینی شویم و حسینی بمانیم تا ابد

           یا حسین

  در کجاي اين فضاي تنگ بي آواز من کبوترهاي شعرم را دهم پرواز
  جمعه 28/10/1386 - 1:47 - 0 تشکر 25216

  البته جا داره از کاربر MAGIC MP5 به خاطر بیان اهداف امام حسین تشکر کنم و خدمت ایشون عرض کنم که ای کاش به جای انجمن نصف جهان این مطلب رو در انجمن قرآن و عترث به ثبت می رسوندید

  برای این که به موضوع این بخث «اصفهان و محرم» نزدیک تر بشیم بهتره از سنت های عزاداری در شهر اصفهان یا سایر شهرستان های استان صحبت کنیم

  یکی از آیین های عزاداری سنتی که هنوزدر بعضی از شهر های اصفهان در ایام محرم و مخصوصا روز عاشورا انجام میشه راه اندازی دسته ی شال هستش

  در این آیین بزرگان محل در حالی که شال سیاه رنگی به نشانه ی شال عزا بر گردن دارن به صورت دسته ای حرکت می کنند و همراه با خواندن اشعاری شال عزای خود را با دست گرفته و به صورت هماهنگ با آهنگ حزین اشعار آن را تکان می دهند

  در ادامه سعی کنیم آیین های برگزاری مراسم ایام محرم در اصفهان بیان کنیم

  !!!!!!!!!!!!!تبيان !!!!!!!!!!!!

  يعني جايي كه امضايت هم ويرايش مي شود

  برو به انجمن
  انجمن فعال در هفته گذشته
  مدیر فعال در هفته گذشته
  آخرین مطالب
  • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
   آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
  • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
   جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
  • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
   خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
  • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
   پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
  • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
   اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.