• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 22411)
شنبه 13/6/1389 - 18:4 -0 تشکر 227694
کلاس اخلاق 4 : بخشش و گذشت

بــه نــــام آرام قـلـب هـــا...

 

 

با بخشش همه چیز زیباست، اما با دیدگان بینا
قدرت عشق و بخشش
در زندگی ما معجزه می آفریند.
اراده بخشش كلید ورود به دنیای عشق است.
بخشیدن دیگران اولین قدم برای بخشیدن خویش است.
در دنیای ببخشش، عشق را از كسی دریغ نورز.
برای راحت بخشیدن به خود القا نكنیم كه یك قربانی هستیم.
بخشش تمام عالم را در بر می گیرد، و محدود به افراد مورد گزینش ما نیست.
بخشش كوتاهترین راه به سوی خداست.
بخشش آسانترین راه محو كردن گذشته ی رنج آور است.
بخشش، ما را از رنج گذشته ها رها می كند.
بخشش ما را از حسرت فرصت های گذشته رهایی می بخشد.
نبخشیدن ، تن دادن به رنج است.
حقیقت این است كه با خشم و تنفر فقط خود را محكوم می كنیم.
هیچ گاه برای بخشیدن زود یا دیر نیست.
بخشش ما را در زندگی سبكبار می كند.
بخشش مهمترین چیز برای كسانی است كه می میرند و كسانی كه می مانند.
بخشش كوتاهترین راه به سوی خداست.
بخشش كوتاهترین راه به سوی خداست.
بخشش كوتاهترین راه به سوی خداست.
و بدانیم كه زندگی و عشق یكی است و حقیقتی است جاودان و بی پایان، و فكر نبخشیدن خلاء و شكافی در اعماق قلب ما ایجاد می كند ، كه نه فقط باعث احساس اندوه و خسارت می شود، بلكه ما را از تجربه عشق و آرامش درونی نیز باز می دارد. این شكاف ، پیوندهای انسانی را می گسلد و ما را از یكدیگر جدا می كند و مانع از ارتباطات معنوی هر یك از ما با دیگری می شود.
برای دل سپردن به صدای سخن عشق اراده و اختیار داریم.

 

(برگرفته از كتاب بخشش بزرگترین شفابخش هستی)

 

   

  سلام به همگی

 طاعات و عباداتتون قبول

  میبینی که ماه خدا چه زود گذشت!  درست مثل یه چشم به هم زدن.راست میگن که چه زود دیر میشود!

  همون طوری که میدونید ماه رمضان ماه خودسازی است.حالا بیا یکمی فکر کنیم که چه خودسازی برای خودمون انجام دادیم. چند تا صفت نیک رو تونستیم بدست بیاریم یا اینکه تقویتش کینم و چند تا صفت ناپسند رو از خودمون دور کنیم یا حتی کمرنگش کنیم.(مورد خطاب اول خودم هستم).حالا که فقط یه هفته از مهمونی خدا بیشتر نمونده یکمی به خودمون بیامیم و کارهامون رو سرعت بدیم و سعی کنیم که از این سفره ای که خدا برامون پهن کرده بیشترین استفاده رو ببریم...

  

اینجا میخوایم  باهم تمرین کنیم که چطور دیگران رو ببخشیم؟ ببینیم بخشش چیست؟ آثار عفو و گذشت چیست؟ آیا همیشه باید همه رو ببخشیم ؟ نظر آیات و روایات در مورد بخشش چیست؟اهمیت آن چیست؟ و سوال هایی مشابه این....

درضمن این تاپیک تنها با همکاری شما دوست عزیز کامل میشود.پس اگر به مطلبی برخوردید که مرتبط با موضوع بودحتما اینجا ثبتش کنید.منتظر حضور گرمتون هستیم...

 

 

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

جمعه 19/6/1389 - 14:58 - 0 تشکر 229874

اگر با گذشت کردن، کسی کوچک می شد، خدا تا این اندازه بزرگ نبود! (استاتوس)

◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊

گذشت، خیر و برکتی‌ست دو جانبه،که هم دهنده و هم دریافت‌کننده را بهره‌مند می‌کند. (شکسپیر)

◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊

هنگامی که توهین بزرگی به ما می‌شود، تا زمانی که گذشت نکنیم، حالمان بهتر نمی‌شود. (ارگارت بالدوین)

◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊

از یاد نبرید که در برابر هر کار غیرانسانی، هزاران کار برآمده از مهربانی و گذشت و خیر خواهی وجود دارد.

◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊

زیستن در پرتو بخشش و گذشت و بهره‌گیری از آن در هر روز از زندگی، راهی‌ست برای مهار امیال نفسانی و پرورش عشق و مهربانی. (وین دایر)

◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊

گذشت، بار سنگین دشمنی و کینه‌توزی را از دوش شما برمی‌دارد و فضای ذهن‌تان را برای اندیشه‌های مثبت و سازنده، پاک و روشن می‌سازد. (وین دایر)

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

جمعه 19/6/1389 - 15:1 - 0 تشکر 229875

بخشیدن خوب است ولی فراموش کردن عالی است

بخشیدن موضوع جدیدی نیست، ما شنیده ایم كه: «بخشش از بزرگان است.»،«گذشته ها گذشته، ببخشید و فراموش كنید.». «اشتباه كردن انسانی و بخشیدن الهی است.» این جملات و یا عباراتی با این مفهوم را ، آنقدر به تكرار شنیده ایم كه دیگر شك نداریم كه بخشیدن، رفتاری خوب و اخلاقی و نشانه فضیلت و تقوی است.

بخشیدن ارتباط نزدیكی با فراموش كردن دارد و باید دانست كه فراموش كردن ، همیشه عادت بدی نیست. بسیاری از اختلافاتی كه با هم داریم و منجر به قطع رابطه مان با دیگران می شود، بیشتر حاصل یك عملكرد مقطعی اشتباه است. بخشش به معنای فراموش کردن اشتباهات دیگران نیست. بلکه به معنای پشت سر گذاشتن نفرت و انتقام و پیش رفتن به سوی مراحل بعدی زندگی است. در حالی که فراموش کردن، پاک کردن گذشته است.به زبان ساده تر بخشیدن یعنی ببخش ولی فراموش نکن ولی معنای فراموش کردن یعنی هم ببخش و هم فراموش کن . ما با بخشیدن دیگران در واقع خودمان را هم بخشیده ایم. بخشش اتفاق های ناگوار زندگی مان را تغییر نمی دهد اما دید ما را به زندگی عوض خواهد کرد. زمانی که کسی را می بخشیم داستان بسیار متفاوتی از زندگی خود برای دیگران تعریف می کنیم. اما زمانی که هیچ تلاشی برای بخشش نکنیم قطعاً برای دیگران تعریف خواهیم کرد که قربانی حوادث ناگوار شده ایم.

بخشیدن فراموش كردن نیست، با بخشیدن كسانی كه ما را رنج داده اند، خاطرات و تجربیات تلخ گذشته را از خاطره نمی زدائیم اما با فراموش کردن در واقع تجربیات تلخ گذشته را پاک می کنیم. بخشیدن نمی تواند حوادث ناخوشایند را از تاریخ زندگی ما پاك كند و نبخشیدن هم چنین كاری نخواهد كرد اما می توانیم تمام این حوادث ناخوشایند را فراموش كنیم و با آرامش خیال زندگی کنیم.

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

جمعه 19/6/1389 - 15:2 - 0 تشکر 229877

هر کدام از ما انسان ها ظرفیت آن را داریم که نامهربان باشیم و یا در بسیاری از کارهای خود با شکست مواجه شویم. هیچ کس در قبال جنبه های مختلف بشریت حفاظت نشده است. اما ما می توانیم اشتباهات خود و دیگران را ببخشیم و یاد بگیریم که دیگر خودمان را به خاطر اشتباهاتمان سرزنش نکنیم. بخشش زمانی راحت است که همه ما باور داشته باشیم که انسان جایزالخطاست. اگر بیشترین فضای ذهن خود را درگیر اشتباهات گذشته مان کنیم دیگر جایی در ذهن خود برای قدردانی از وقایع خوب زندگی نخواهیم داشت. اگر تمام ذهن خود را درگیر گذشته کنیم دیگر جایی برای توجه به دوستان و اطرافیانمان نخواهیم داشت. پس فراموش کردن وقایع ناخوشایند گذشته یک فرایند عالی است.

برای بخشیدن افراد باید بدانیم که گذشته دیگر برنمی‏گردد و اتفاقی که افتاده دوباره از نو طراحی نمی‏شود. پس چرا خود را ناراحت کرده و غده‏ای را در ذهن خود بوجود آوریم و با نبخشیدن افراد آن غده را روز بروز بزرگتر کنیم؟ با خود تصور کنیم که نبخشیدن‏ها مانند سنگهایی هستند که سر راه پیشرفت ما قرار دارند. ما با بخشیدن، آرامش را برای خود به ارمغان آورده و در واقع لطفی به خودمان می‏کنیم.

حال یك كاغذ برداریم و به زندگی گذشته خود برگردیم و اسامی كلیه كسانی كه باید مورد بخشش قرار بگیرند و اتفاقاتی را که باید از زندگی ما حذف شوند و به دست فراموشی بسپاریم را بنویسیم. ما باید جرأت رویارویی با تجارب گذشته خود را داشته باشیم.

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

جمعه 19/6/1389 - 15:10 - 0 تشکر 229880

با بازبینی آن وقایع می توانیم برخی تجارب گذشته خود را نادیده بگیریم و به این نتیجه برسیم كه برخی از تجربیات ناخوشایند ما مهم نبوده اند و با زندگی امروز ما بی ارتباطند. این وقایع ناخوشایند آنقدر اهمیت ندارند كه آنها را در ذهن خود نگه داریم و هر از گاهی به آن مراجعه کنیم. پس بهتر است آن را فراموش كنیم و از ذهنمان پاک کنیم شاید اگر این معادله ساده را در روابطمان درنظر بگیریم زندگی خیلی زیباتر به نظر برسد.

دکتر «فردریک لاسکین» نویسنده کتاب «ببخش برای خوبی» می گوید: تحقیقات نشان داده است افرادی که می بخشند، افسردگی، خشم و استرس کمتری دارند و امیدشان به آینده بیشتر است. با بخشش از فرسودگی سیستم دفاعی بدنشان کاسته می شود، اشک ها ذخیره می شوند و فرد احساس سرزندگی بیشتری می کند.

حال اگر به بخشش و فراموش کردن در زندگی مشترک نگاه کنیم می بینیم که نخستین قدم برای تداوم بخشیدن به زندگی مشترک، بخشش و فراموش کردن خطاهاست؛ می توان قضاوت نادرست را نادیده گرفت حتی اگر ناراحت کننده باشد. با بخشیدن و فراموش کردن اشتباه ها می توان به همه چیز رنگ تازه ای زد. بی اعتمادی و آزردگی خاطر را از زندگی مشترک دور کنید. اگر نتوانیم حفره هایی را که در چارچوب زندگی مشترکمان ایجاد شده اند، پر کنیم پس از مدتی شالوده ی سست آن فرو خواهد ریخت. به خاطر داشته باشیم که بخشیدن باید همراه با فراموش کردن خطاها باشد. در غیر این صورت، آتشی است که زیر خاکستر پنهان شده و سرانجام شعله ور خواهد شد.

هر شب در انتهای شب نگرانیهایت را به خدا واگذار کن و آسوده بخواب. به هر حال او در تمام شب بیدار است ...

مرضیه قاسمی

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

جمعه 19/6/1389 - 15:12 - 0 تشکر 229881

یک سوال

چند وقت پیش در قسمت مشاوره های تبیان به پرسشی برخوردم در مورد بخشش، اینجا ثبتش میکنم . شاید این سوال ما هم باشد ،چون ما میخواهیم تمیرین کنیم که دیگران رو ببخشیم پس باید از نتیجه آن در دنیا و آخرت مطلع شویم.

سوال : شخصی به اینجانب بسیار مدیون و گناهكار است .

اگر بنده ایشان در از ته قلب ببخشم حساب و كتاب اخروی ما چگونه خواهد بود آیا حق من ضایع خواهد شد؟

پاسخ : با سلام

دوست محترم

در ابتدا باید بگوییم اگر بخشش شما با رضایت باطنی و از ته قلب باشد، در آخرت نیز برای او گناهی از جانب حق الناس نخواهد بود. زیرا از او گذشت شده است.

ولی این كه آیا حق شما ضایع خواهد شد یا نه؟ باید بگوییم درست است كه حقی از جانب شخص مورد بخشش (كه در روایات دادن ثواب او به شما و یا گناهان شما به اوست)، به شما تعلق نمی گیرد، اما از آنجا كه این عمل شما یعنی گذشت و بخشش، صفتی خدایی است و مورد رضای رب است خداوند پاداشی بالا تر از آنچه قرار بود از آن شخص به شما برسد عطا خواهد كرد و در جایی كه شما بنده ای هستید با صفات محدود (و بخشش محدود) و بنده دیگر را در حد بضاعت خود مورد لطف و بخشش قرار می دهید مسلم بدانید خداوند نیز با صفات نامحدود (بخشش و عفو و غفاریت نامحدود) خود، اجر شما را خواهد داد.

التماس دعا.

موسسه وتر

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

جمعه 19/6/1389 - 15:25 - 0 تشکر 229884

کلام آخر

دوستان عزیز یک هفته در کنار هم بودیم. و سعی کردیم که در این مدت  خودمون رو به یکی از صفات زیبای خدا مزین کنیم البته به  اندازه ظرفیتمون .

صفتی که مایه آرامش جان و روان آدمیست.

اگه کم و کسری بود که البته بود، به بزرگواری و لطف خودتون ببخشید.

از همراهی همه عزیزانی که قدم به قدم با بحث پیش رفتند کمال تشکر را دارم .

امیدوارم که این بحث مفید واقع شده باشه.

درضمن اگر نظر و انتقادی دارید خوشحال میشم بیان کنید.

بخشنده و مهربان باشیم...

موفق باشدید.

در پناه او...

التماس دعا

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

جمعه 19/6/1389 - 15:26 - 0 تشکر 229885

بار خدایا

من همان بنده ی گناهکارت هستم

می دانم مرا همیشه به خاطر داری

ودرهمیشه درپناه لطفتان بوده وهستم

میدانم دستانت همیشه همراهم بوده و هست.

آری میدانم

میدانم در سختیهایم تنها تو بودی که در کنار این بنده ی حقیرت بودی

تنها تو بودی ای مهربانترین مهربانم

از آن هنگام تولد

و تا زمانی که خاکهای سرد گورستان تنم را بلرزاند

تو بامن خواهی ماند

خدای من . . .

حرفهای درسینه مانده ام بسیار است

زندگی زیبایی ست

می توان

بر درختی تهی از بار ، زدن پیوندی

می توان در دل این مزرعه ی خشک و تهی بذری ریخت

می توان از میان

فاصله ها را برداشت

دل من با دل تو

هر دو بیزار از این فاصله هاست “

قصه ی شیرینی ست

کودک چشم من از قصه ی تو می خوابد

قصه ی نغز تو از غصه این دل تهی ست

باز هم قصه بگو

تا به آرامش دل

سر به دامان تو بگذارم و در خواب روم

ولی خوب می دانم دل تو چون کبوتری زیباست

در میان من و تو فاصله هاست

گاه می اندیشم

می توانی تو به لبخندی این فاصله را برداری

تو توانایی بخشش داری

دستهای تو توانایی آن را دارد

که مرا

زندگانی بخشد

چشمهای تو به من می بخشد

شور عشق و مستی را

و تو چون مصرع شعری زیبا

سطر برجسته ای از زندگی من می باشی

دفتر عمر مرا

با وجود تو شکوهی دگر است

رونقی بس دگر هست

آنچه را می بخشی

من چه دارم که تو را در خور ؟ هیچ

من چه دارم که سزاوار تو ؟ هیچ

خدای من ، مرا ببخش و فهم

بخشیدن دیگران را به من عطاء فرما

آمین یا رب العالمین

◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊

مطالب این تـاپیک رو بـه یه کتـاب الکترونیک تبدیل کردم .

این طوری راحت تر در دسترستون قرار میگیره .

میتونید از ایــــنجــــا دانلودش کنید.

حجمش هم زیاد نیست.

متشکرم

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

چهارشنبه 24/6/1389 - 7:53 - 0 تشکر 231448


ماری جان عالی بود بازم ممنون
بسیار مفید و کامله

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.