• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن موبایل > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
موبایل (بازدید: 1528)
پنج شنبه 21/5/1389 - 15:52 -0 تشکر 220378
تلفن همراه چگونه کار می کند؟

تلفن های همراه چگونه کار می کنند؟ تا به حال با خودتان فکر کرده اید که فناوری تلفن های همراه چگونه کار می کند؟ نظرتان در مورد نسل اول، دوم و سوم شبکه موبایل چیست؟ آیا در این مورد چیزی می دانید؟ اگر می خواهید به سادگی با همه اینها آشنا شوید این مطلب را از دست ندهید. بارها این اتفاق برایتان رخ داده است که تلفن همراه خودتان را کنار یک بلندگو می گذارید و لحظاتی قبل از دریافت تماس، نویزی با ریتم خاص بر روی بلندگو می شنوید.  برای من این سوال وجود داشت که به راستی یک تماس تلفنی از طریق تلفن همراه با این سیگنالهای ارسالی و دریافتی، چگونه کار می کند. شما هم اگر از نحوه کارکرد آنها مطلع نیستید، در مجموعه عکس ها و توضیحات ادامه مطلب می توانید با این موضوع آشنا شوید.


  "تلفن های همراه دستگاهای رادیویی هستند که توسط ارسال و دریافت صدا بر روی امواج اقدام به برقراری ارتباط در یک منطقه می کنند."   ?- در ابتدا تلفن همراه نزدیک ترین آنتن مخابراتی تلفن همراه را شناسایی می کند. زمانی که شما اقدام به برقراری تماس تلفنی و یا روشن نمودن تلفن همراهتان می کنید، تلفن همراه شما یک پیام به همان آنتن ارسال می کند.   ?- در این مرحله تماس شما از طریق کابل و یا فیبر نوری به نقطه دسترسی بیسیم، واقع در ‍‍پایین دکل که به یک سویچ چند پرت متصل است، حرکت می کند.   ?- تماس شما (به همراهی بقیه تماس ها) ? راه برای انتقال به شبکه اصلی را دارد. راه اول که روش معمول انتقال داده هاست، از طریق خطوط T1 و یا T3 بر روی بستر کابلی واقع در زیر زمین انجام می پذیرد.  در روش دوم داده ها از طریق یک آنتن بیسیم پرقدرت که در دید مستقیم یکی دیگر از سایتهای دارای اتصال کابلی قرار دارد، توسط امواج ریز موج منتقل می گردند. این روش یا به صورت پشتیبان در زمان ضعف اتصال زمینی استفاده می شود و یا زمانی که از لحاظ فیزیکی خطوط T1 و یا T3 به کلی وجود ندارند.   ?- تماس ورودی از شبکه اصلی به سمت سوییچ باز می گردد و پس از آن به بالا، به سمت آنتن هدایت می شود تا به سمت دستگاه تلفن همراه برود.  (در صورتی این اتفاق رخ می دهد که دستگاه تلفن در پوشش همان آنتن باشد)  
اگر شما جابجا شوید سیگنالی مبتنی بر تغییر سلول از طرف سلول تحت پوشش آنتن جدید به سمت تلفن همراه شما ارسال می گردد، که از آن زمان به بعد آن سلول مسئول برقراری ارتباط شما با شبکه اصلی می باشد.  نیکولا تسلا (1865-1943 میلادی)   تکنولوژی های بیسیمی که هم اکنون از آنها استفاده می شود بر پایه تئوریهای آقای تسلا می باشد، وی که بر روی روشهای انتقال انرژی به صورت بیسیم در فواصل طولانی تحقیق می کرد، اختراعی در قسمت فرستنده های بیسیم را به نام خودش ثبت کرده است.  آنتن های مخابراتی چگونه کار می کنند؟   زمانی که شما به یک آنتن مخابراتی تلفن همراه نگاه می کنید، مشاهده می کنید که چندین اسکلت مثلی بر روی نوک آن سوار می باشد.  این تعدد مربوط به اپراتورهای مختلفی می شود که به صورت همزمان از یک دکل مخابراتی استفاده می کنند. تعدد اسکلت های مثلثی به ندرت در ایران مشاهده می شود. زیرا اپراتورهای موبایل هر کدام به تنهایی سایتهای اختصاصی خود را دارند?.? در اصطلاح Site Sharing در ایران رواج ندارد.اسکلتهای مثلثی پوشش ??? درجه ای خود را به سه قسمت ??? درجه ای تقسیم میکنند، که این ? بخش نیز می توانند به ? قسمت ?? درجه ای دیگر تقسیم شوند.   سلول منطقه ایست حول یک آنتن مخابراتی که از لحاظ تئوری یک ? ضلعی است که تحت پوشش امواج همان آنتن مخابراتی می باشد.  هر کدام از ایستگاه های مرکزی با انتشار امواج با قدرت کم از نفوذ موج به خارج محدوده سلول خودشان جلوگیری می کنند. این ویژگی باعث می شود تا سلولهایی که وجه اشتراکی با هم ندارند از فرکانسهای مشابهی در سطح شهر استفاده کنند.  فرکانسهای سلولی   در سیستم آنالوگ تلفن های همراه، هر سلول، یک هفتم از کانالهای ? طرفه صوتی را مورد استفاده قرار می دهد، از این جهت در یک دسته هفت تایی از سلولها تداخل فرکانسی وجود ندارد، زیرا هر کدام از آنها از یک دسته از فرکانسهای یکتا استفاده می کنند.   معمولا یک اپراتور تلفن همراه ??? موج فرکانسی را برای استفاده در هر شهر دریافت می کند. هر دستگاه تلفن همراه از ? فرکانس برای هر تماس استفاده می کند(یکی برای ارسال و دیگری برای دریافت صدا) بنابراین ??? موج فرکانسی برای هر اپراتور وجود دارد.  
?? موج فرکانسی باقیمانده به عنوان کانال های کنترلی استفاده می شوند.     ???=??+(???x?)  هر سلول که از یک هفتم فرکانسهای موجود (برای جلوگیری از تداخل امواج) استفاده می کند، دارای ?? کانال صوتی آماده به کار است .  این بدین معنی است که در هر سلول ?? نفر میتوانند به صورت همزمان با تلفن همراهشان صحبت کنند. سیستم سلولی آنالوگ را اصطلاحا نسل اول می نامند.  در روش انتقال دیجیتالی ?(?نسل دوم?)? تعداد کانالهای در دسترس افزایش می یابد ، که متداولترین روشهای افزایش عبارتند از:  
 
 FDMA ?-? دسترسی چندگانه تقسیم فرکانسی   روشی که در آن هر تماس تلفنی بر روی یک فرکانس جدا قرار می گیرد.  TDMA ?-? دسترسی چندگانه تقسیم زمانی   روشی که در آن هر تماس تلفنی در کسری از ثانیه بر روی فرکانس خاص قرار می گیرد.  CDMA ?-? دسترسی چندگانه تقسیم کدی   روشی که در آن به هر تماس تلفنی کدی یکتا اختصاص می یابد و در بین فرکانس های در دسترس پخش می گردد.   نسل سوم هم نیز از روشهای مشابهی همچون CDMA2000, WCDMA(UTMS), TD-SCDMAبه منظور افزایش کانال ها استفاده می کند.  
 
شبکه های نسل سوم توانایی جابجایی داده ها را تا سرعت ? مگابیت بر ثانیه را دارند (با این سرعت می توان یک فایل صوتی ? دقیقه ای، با فرمت MP3 را در عرض ?? ثانیه بارگذاری نمود) در حالیکه سریعترین تلفن های نسل دوم می توانند حداکثر با سرعت ??? کیلوبیت بر ثانیه داده ها را منتقل کنند (با این سرعت می توان یک فایل صوتی ? دقیقه ای، با فرمت MP3 را در عرض ? دقیقه بارگذاری نمود)  تلفنهای آزاد (آنلاک)   تلفن های همراهی که اصطلاحا قفل می باشند تنها توانایی شناسایی سیم کارت اپراتور خاصی را دارند. این قفل نرم افزاری می باشد و اغلب امکان از کار انداختن آن توسط کد یا نرم افزارهای خاص وجود دارد. ولی تلفن های همراهی که آزادند و به اپراتور خاصی وابستگی ندارند ، توانایی شناسایی سیم کارت هر اپراتوری را دارند منبع : سایت نارنجی کلمات کلیدی: ندارد  

خدایا !

آن گونه زنده ام بدار که  نشکند دلی از زنده بودنم و

                                                                آن گونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم.

پنج شنبه 25/6/1389 - 4:36 - 0 تشکر 231957

دست شما مرسی

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم كه از تراكم اندیشه های پست تهی باشد                                                                مسعود خادمی                                        
جمعه 26/6/1389 - 1:46 - 0 تشکر 232229


ممنون
مفید بود

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.