بهداشت و سلامت (بازدید: 5281)
چهارشنبه 30/4/1389 - 7:11 -0 تشکر 212941
استقبال از ماه مبارک رمضان در انجمن بهداشت و سلامت

سلام عزیزان

با نزدیک شدن ماه با برکت رمضان، در انجمن بهداشت و سلامت در نظر داریم ضمن پرداختن به فواید و مزایای روزه گرفتن، ارتباط روزه گرفتن با برخی بیماریهای شایع را مورد بررسی قرار دهیم. در این تاپیک ان شاءالله به سوالاتی مثل سوالات زیر پاسخ خواهیم داد: آیا بیماران دیابتی می توانند روزه بگیرند، بیماران قلبی، مغز و اعصاب و ... چطور؟

با ما همراه باشید. منتظر سوالات، ایده ها، نظرات، پیشنهادها و انتقادهای شما عزیزان هستیم.

تنتون سلامت، دلهاتون به قول ما یزدیها خش (به فتح خ).

 

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

شنبه 23/5/1389 - 15:27 - 0 تشکر 220868

سلام دوستان

روزه و عیوب انکساری چشم!!!

بجز در موارد نادری مثل نزدیک بینی شید یا نمره عینک بالاتر از 18!!! میشه بگیم در مورد دیگه منع روزه داری نداریم.

روزه داری باعث تشدید ضعف چشم، یا تشدید دوربینی یا آستیگماتیسم نمیشه.اثر سوئی از روزه داری بر بیماریهای دیگه ای مث آب مروارید یا کاتاراکت، یا پیرچشمی دیده نشده و این افرا هم میتونن روزه بشن.

تار بینی در هنگام روزه داری علتی خارج از بیماریهای و عیوب داخل چشم داره و ربطی به داخل چشم نداره. این تاری دید در اغلب موارد ناشی از افت فشار خون یا افت قند خون و یا ناشی از اختلالات بسیار خفیف خونرسانی به چشم و مغز میتونه باشه که یه هیچ وجه نمیتونه مشکلی برا چشم ایجاد کنه.

 اما کدوم بیماران چشمی بهتره روزه نگیرند؟

بیماران مبتلا به گلوکوم یا آب سیاه با فشار طبیعی هستند که روزه داری برای اینان قابل توصیه نیست.

بیماران نزدیک بینی که شبکیه نازک دارند که بعلت احتمال کم آب شدن زجاجیه در معرض جداشدن شبکیه هستند. نباید روزه بگیرند. تشخیص نازکی شبکیه با چشم پزشک است.

روزه داری به علت ایجاد ضعف و تشدید بیماری برای بیماران سندرم بهجت و التهابهای درون چشم (یووئیت) ممنوع است. البته تشخیص این بیماری نیز توسط چشم پزشک باید صورت گیرد.

جراحی شبکیه ممنوعیت برای روزه داری دارد ولی جراحی آب مروارید پس از یک ماه از عمل جراحی با مشورت پزشکشون میتونن روزه بگیرند.

موفق باشید و التماس ادعیه فراوان.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

دوشنبه 25/5/1389 - 16:28 - 0 تشکر 221500

سلام عزیزان همراه

امروز: روزه و بیماران قلبی

پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال مانع روزه داری نیست.این بیماری که اغلب زمینه ژنتیکی دارد. البته بهرت است قبل زا شروع ماه رمضان با پزشک متخصص قلب مشورتی بکنن.این بیماران مگر در مرحله نارسایی دریچه مشکلی برا روزه داری نخواهند داشت.

مبتلایان فشارخون بالا در حد خفیف تا متوسط میتونند با مشورت با پزشک خود برا تنظیم دارو و تجویز داروهای طولانی اثر و دستر مصرف در سحری و افطاری به راحتی روزه بگیرند و این روزه داری در کنترل فشار خون اونا کمک هم می کنه. اما بیماران با فشارخون بسیار بالا و کنترل نشده نباید روزه بگیرند.

بیمارن ایسکیمک قلبی نیز در صورت وضعیت ثابت و پایدار با نظر پزشک داروهای خود را در دو نوبت سحری و افطاری مصرف کنند و روزه بگیرند.اما بیماران با دردهای شدید قلبی، و بیمارانی که رد فعالیت کمتر از معمول نیز علامت دارند و تنگی نفس پیدا می کنند و نیز بیمارانی که وابستگی به مصرف سه وعده دارودر روز دارند مجاز به روزه داری نیستند.روزه برای بیمارانی که تحت عمل جراحی قلب مث بالون زدن، استنت یا فنر گذاری قرار گرفتن به شرط رفع شدن مشکل قلبیشون میتونن با احتیاط روزه بگیرند.

موفق باشید التماس دعا

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

دوشنبه 25/5/1389 - 23:0 - 0 تشکر 221628

با سلام برمدمن عزیز و با تشکر از مطالب مفیدتون ... و همین طور تمامی عزیزان
در مورد ارتریت روماتریید و روزه داری اگر توصیه ای دارید بفر مایید... راستش جواب درستی پیدا نکردم اگر چه جستجوی زیادی کردم... ممنون میشم

یا من اسمه دواء و ذکره شفاء

جمعه 29/5/1389 - 1:35 - 0 تشکر 222647

سلام جناب دکتر..خودم شخصا توصیه خاصی مگر مراجعه به متخصصشون برا تنظیم زمان داروهاشون برا یه بار در روز یا دو بار در روز ندارم. هرچی گشتم چیزی هم پیدا نتونستم بکنم. برا توصیه های دیگر در روزه داری به لینک زیر که از تاپیکای قبلی انجمنه هم سر بزنید
http://www.tebyan.net/index.aspx?PID=17257&THREADID=54657&PageSize=10&FORUMID=723&PageIndex=0

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 31/5/1389 - 3:29 - 0 تشکر 223192

روزه عاملی برای جوانی و طول عمر است

روزه‌گرفتن سریع‌ترین راه مبارزه با فساد میكروبی یا باكتریایی در معده است.

با گذشت یك هفته از زمان روزه گرفتن، تمامی میكروب‌های از معده ناپدید می‌شوند.

روزه سبب افزایش میزان سلامتی و شادابی در افراد می‌شود و مقاومت بدن را در برابر بیماری‌ها بالا برده و این وضعیت با بهبود شرایط روحی افراد و ایجاد حس جوانی، موجبات تقویت سیستم ایمنی بدن را فراهم می‌آورد و در نتیجه فرایند پیر شدن را به تاخیر می‌اندازد.

حواس پنجگانه انسان در زمان روزه‌داری بهتر عمل می‌كنند و چشم‌ها شفاف‌تر و درخشان‌تر می‌شوند ، یكی از مهم‌ترین فواید روزه‌داری ، بهبود وضعیت بدن و تناسب اندام است كه با سوخت بافت چربی و كاهش انرژی دریافتی میسر می‌شود.

روزه سبب كاهش خطر ابتلا به سرطان، كند شدن پروسه پیری، افزایش طول عمر، مقابله با استرس و افزایش حساسیت به انسولین می‌شود.

روزه عاملی برای جوانی و طول عمر است و روزه سبب می‌شود تا فرآیند تخریب بافته‌های فرسوده بدن سرعت یافته و یا تغذیه سالم بافت‌های جدید شكل بگیرند كه عامل جوانی است.

روزه علاوه بر كاهش احتمال بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، هاضمه، فشارخون بالا و آسم كمك می‌كند تا مشكل اضافه وزن و چاقی مفرط در بسیاری از روزه‌داران از بین برود.

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم كه از تراكم اندیشه های پست تهی باشد                                                                مسعود خادمی                                        
چهارشنبه 3/6/1389 - 7:15 - 0 تشکر 224262

سلام

 یکی از دوستان در مورد شادابی پوست در ماه مبارک مطلب خواسته بودن.

این لینک رو یه نگیا بندازید:

http://www.tebyan.net/Nutrition_Health/Islam_health/Ramadan_health/2010/8/25/134955.html

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

دوشنبه 8/6/1389 - 21:42 - 0 تشکر 225953

سلام مدمن عزیز
نمی دونی چقدر ذوق كردم وقتی دیدم بعد از این همه وقت شما منو یادته . این مرامت منو كشته . ما مخلصیم دربست . تا هر جا كه بگی .
حتما میام سر میزنم به این بحثهای قشنگت . ببخشید كه اینو اینجا نوشتم می دونم جاش ا ینجا نیست ولی جای دیگه ای رو سراغ نداشتم .

شنبه 8/5/1390 - 20:46 - 0 تشکر 345807

سلام دوستان گلم
این هم از توصیه های ما به شما در ماه مبارک رمضان

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 9/5/1390 - 8:28 - 0 تشکر 345904

سلام به دکتر عزیز
ممنونم از تاپیک خوبت ، دوستان اگر نکات دیگه هم در مورد ماه مبارک رمضان و تغذیه و بیماری دارند در همین تاپیک ثبت نمایند .

 

thank you for attention

پنج شنبه 8/4/1391 - 2:14 - 0 تشکر 466878

بسم الله الرحمن الرحیم
خب... دوستان همراه انجمن
ماه رمضان هم کم کم داره بوش میاد.
این مبحث رو از زیر خروارها مبحث بیرون کشیدم و آوردمش رو تا مشتاقان ماه خدا، بدونند امسال هم به فکرشون هستیم و یادمون نرفته که بیماران منتظر تعیین تکلیفشون برای روزه گرفتن هست.
بفرمایید.......

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.