• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن طنز و سرگرمی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
طنز و سرگرمی (بازدید: 836)
دوشنبه 13/2/1389 - 13:28 -0 تشکر 198474
جوانان طنزنویس بشتابید

به نام او که گنجینه های عالم در دستان اوست

همان طور که شما گرامیان مستحضر هستید جشنواره جوان ایرانی در حال برگزاری می باشد، در این جشنواره بخشی با عنوان بخش ادبیات و طنز نیز وجود دارد.

در این بحث می خواهیم شما را برای شرکت در این جشنواره راهنمایی کنیم.

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

دوشنبه 13/2/1389 - 13:36 - 0 تشکر 198478

بخش ادبیات و طنز
ستارگان درخشان فرهنگ و ادب پارسی از دیرباز تا به امروز گوهرهای ناب كلام را به نظم و نثر پرورانده‌اند و به آفرینش آثار بدیع هنری همت گمارده‌اند، تا از این رهگذر، تاریخ این كهن بوم، در جهان بلند آوازه شود. به نشانه‌ی بلند همتی مردان و زنان ادیب و سال‌ها تلاش برای گسترش فرهنگ، هنر و ادب، ایران­زمین امروز ایران یكی از بزرگترین مهدهای ادب جهان است. ادبیات برشی از زندگی است كه به آن معنا و جهت داده و بر اساس دید مخاطب، تفسیری هنری از جهان را ارائه می‌دهد. متن‌هایی كه ادبیات را می‌سازند می‌توانند مرزها را در نوردیده و به تمامی جهان رخنه نمایند. ادبیات با قالب‌های مختلف در هر عرصه‌ای ظهور می‌یابد و برای فهم بهتر مفهوم‌ها، رمزها و معانی به خدمت ادیبان در می‌آید تا آنها بتوانند با قلم خود آنچه را كه می‌خواهند از جامعه‌ی خویش بنگارند. ادبیات تمامی موضوع‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را در بر می‌گیرد و در این راستا طنز یكی از ابزار ادیبان متفكر برای نشان دادن رخدادهای اجتماعی است. ادبیات طنز، اشتباهات یا جنبه‌های نامطلوب رفتار بشری، ناهنجاری‌های اجتماعی، سیاسی و تفكرات فلسفی را به شیوه‌ای شاد به چالش می‌كشاند و اثری ادبی است كه با استفاده از بذله‌گویی و وارونه‌سازی می‌تواند خشم‌ها، ضعف‌ها و تعلیمات اجتماعی جوامع بشری را به نقد بكشاند. طنز تفكر برانگیز است و ماهیتی پیچیده و چندلایه دارد. گرچه طبیعتش بر خنده استوار است. اما خنده را تنها وسیله‌ای می‌انگارد برای نیل به هدفی برتر و آگاه نمودن انسان به عمق و مسایل و مصایب جامعه. گرچه در ظاهر می‌خنداند، اما در پس این خنده واقعیتی تلخ وجود دارد. طنز، بیان هنرمندانه و نقادانه‌ی كژی‌ها و نادرستی‌ها به قصد اصلاح و نه تخریب، است. طنز فاخرترین گونه‌ی شوخ طبعی است كه گونه‌های دیگرش هزل و هجو و فكاهه هستند و اگر از حد خود عدول كند، تبدیل به هجو می‌شود كه كاری بس نادرست است. ادبیات در هر زمینه و به هر شكل و قالب برای یافتن راه درست زندگی به خدمت آدمی درآمد و در این مسیر جوانان رهروان و پویندگان سخنان ادیبان گردیدند و از آنان درس‌ها آموختند و با یافتن ریشه‌های هویتی، اجتماعی در این متون با شادی و نشاطی مضاعف و امید به آینده‌ای روشن به حركت درآمدند و از دیروز تا به امروز پرچم صلابت، عظمت و قدمت این سرزمین زیبا و پرآوازه را در جهان به احتراز درآوردند. هر سرزمین با ادبیات میهنی‌اش می‌تواند، گام‌های بزرگ بردارد و در این راستا جوانان به دلیل نگاه تیزبینانه و همت والایشان تأثیری شگرف در گنجینه آثار ادبی كشور خواهند داشت.

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

دوشنبه 13/2/1389 - 13:37 - 0 تشکر 198481

طنز پردازان هوشیارترین جماعت منتقد هستند
دبیر اجرایی بخش طنز جشنواره ملی جوان ایرانی گفت: در حوزه ادبیات، طنزپردازان قطعا هوشیارترین جماعت منتقد هستند.
به گزارش ستاد خبری جشنواره ملی جوان ایرانی، شهرام شکیبا با بیان اینکه جامعه بدون منتقد جامعه ای متعالی نیست، افزود: مقام معظم رهبری نیز تاکید دارند که انتقاد را فراموش نکنید.
وی افزود: تاکید ما بیشتر طنز سیاسی و خط قرمزهایمان اخلاقی است.یعنی چیزهایی که جامعه نمی پذیرد.درواقع منتقدان سیاسی بیشترین کمک را به دولت و سیاست مداران می کنند و به همین علت برای ما ارزشمند است.
دبیر اجرایی بخش طنز با اشاره به اینکه ما هیچ خط کشی خاصی نداریم، گفت: کار ما و جشنواره ما ملی است.پس نگاه ما نیز ملی است و همه تفکرات را می پذیریم.
شکیبا افزود: اساس طنز انتقاد است اما انتقادی منصفانه با زبانی شیرین.نباید از حیطه انصاف خارج شویم.

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

دوشنبه 13/2/1389 - 13:38 - 0 تشکر 198483

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از آدرس زیر استفاده فرمایید.
http://adabi.javananeirani.ir
اگر سوالی بود بفرمایید.

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.