• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 14561)
شنبه 17/9/1386 - 0:36 -0 تشکر 18782
چرا اسلام...؟

سلام

در این تاپیک قصد دارم تا اسلام رو بهتر بشناسم، در حقیقت قصد دارم اسلام رو نقد کنم، البته می دونم که اسلام برحقه ولی این دلیل نشد که چون برحقه ویا اینکه ما اعتقاد بر حقانیتش داریم دیگه نقدش نکنیم.

من می خواهم به کمک شما دوستان عزیز سوالها و ایراداتی که از دین اسلام در ذهن ها هست رو بیان کنم وهرکس که تونست با دلیل عقل و منطق ویا هر منبع دیگه ای بجز قرآن ، احادیث ، روایات و اعتقادات اسلامی، به اونها جواب بده.

پس لطفا نظرات و انتقادات خودتون رو بدون تعارف و کاملارُک و شفاف بیان کنید تا این سوال و جوابها کاملترو قانع کننده تر باشند. حتی اگر علاقه ای به این بحث ندارید حتما سوالی با موضوع نقد اسلام بنویسید، شاید سوال شما چراغی را در دل و دیده من یا هر خواننده دیگه ای روشن کنه.

این را هم بگویم که من نه طلبه ام ونه متدینی که بتوان نام مومن برویش گذاشت و همونطور که گفتم برای آگاهی و شناخت بیشتر اسلام این چنین بحثی رو راه انداختم.

اینجا هم من وهم شما سوال می پرسید و شما پاسخ می دهید و اگرهم احتمالا کسی نتوانست به سوالی جوابی قانع کننده  دهد از کسی که اطلاع کاملتری دارد سوال خواهیم کرد تا بحث هرچه داغتر و آموزنده تر شود.

خوب، شروع کنید...

در نگاه آنانکه پرواز را نمی فهمند،                                                                        
هرچه اوج بگیری، کوچکتر می شوی...                                         
شنبه 17/9/1386 - 22:56 - 0 تشکر 18909

با سلام

دوست عزيز مطمئن باش اگر ايرادي به اسلام وارد بود؛  مسلمانان اينهمه دشمن نداشتند. اگر هم ايرادي هست از من و ماست كه درك صحيحي از كامل كننده ي همه ي اديان پيشين نداريم. چرا كه اگر اسلام كم و كاستي داشت خداوند متعال حضرت محمد(ص) را خاتم الانبيا قرار نمي داد و نيز پس از آن حضرت 12 ستاره ي پر فروغ امامت رابراي زنده نگهداشتن آيين مقدسش مقرر نمي داشت.

نكته ي مهم ديگر اينكه خداي بزرگ، منجي آخر الزمان مهدي موعود(عج) را ذخيره اي قرار داده تا تمام اصول اسلام ناب را پس از اينكه توسط ابناي آدم به فراموشي سپرده شد، احيا نمايد.

با آرزوي موفقيت براي شما دوست عزيز؛ و اينكه خصلت خوبي داري كه اينگونه در مورد دين و آييني كه انتخاب نموده اي كنجكاو هستي.

خدا نگهدار

وقتی میان نفس و هوس جنگ می شود

قلبم به چشم هم زدنی سنگ می شود

آقا ببخش گر که دلم گرم زندگی است

کمتر دلم برای شما تنگ می شود

يکشنبه 18/9/1386 - 0:23 - 0 تشکر 18919

سلام

به شما كه فكر مي كنيى

اگر واقعا به دنبال اسلام

واقعی می گردی برو از علی بپرس ولی کار هر کسی نیست ولی حقیقتا

بدون که بهترین لطفیه که میشه به امتی کرد همون اسلامه اگه می خوای سوال کنی دستورات محدود کننده است و... از این حرفا

منم اولش اینطور فکر می کردم ولی فهمیدم دستورات اسلام فقط صرف اینکه پیامبر گفته ما باید انجامش بدیم نه این دستورات صرفا

فقط برای به کمال رسیدن ما هستند ولا غیر وما چون به موجودات وعالم سطحی نگاه می کنیم قادر به فهم واقع آنها نشده ایم و آنها را دست وپا گیر می دانیم ولی حقیقت چیز دیگری است .

موفق باشی

يکشنبه 18/9/1386 - 0:51 - 0 تشکر 18931

.:.مرجان آسماني.:.

یه سوال از همه دوستان
چرا اسلام رو انتخاب کردید و آیا اگه حق انتخاب داشتید باز هم اسلام رو انتخاب میکردید؟؟؟!!!
راستی
یه کم در مورد پیشینه ی تاریخی اسلام صحبت کنیم:)

روزی تو خواهی آمد از کوچه های باران
تا از دلم بشوئی غمهای روزگاران...
يکشنبه 18/9/1386 - 2:54 - 0 تشکر 18955

سلام به همه دوستان عزیز.کسانی که دین دارید و کسانی که دین ندارید.

یکی از مطالبی که غربی ها و در حقیقت مسیحی ها و یهودی ها به آن تکیه می کنند برای نپذیرفتن اسلام اینه که :

دین اسلام به زور شمشیر پیش رفت. حمله به ایران , حمله به مکه (هرچند بدون خونریزی بود) و جنگهای داخلی در سرزمین عرب میان مسلمانان و دیگر ادیان یا کفار.(در ابتدای ظهور اسلام)

ولی حضرت مسیح (ع) بدون در دست داشتن قدرت و بدون جنگ و خونریزی شدید دین و شریعت خود را تبلیغ کرد و گسترش داد. و اینگونه توانست امروزه بیشترین مخاطب را در میان ادیان الهی داشته باشد.ولی پیامبر اکرم (ص) به هر حال رییس حکومت شد و چندی سال حاکم بود.

گرچه موسی (ع) با کشتن یک جوان توسط سنگ کارش را آغاز کرد ولی جنگهای عظیم برپا نکرد و ...

به عبارت دیگری هم بیان کنم : مسیح (ع) فرمود اگر کسی به تو سیلی زد طرف دیگر صورتت را هم بگیر تا آن طرف هم بزند. و اگر این موضوع فراگیر شود دنیای زیبایی خواهیم داشت. ولی محمد(ص) فرمود (البته از سوی خدا و توسط اسلام) که مظلوم نباشید و در برابر ظلم قد علم کرده و اگر کسی به شما سیلی بزند شما او را قصاص کنید. که در صورت فراگیر شدن آشوبی دنیا را می بلعد.

در مورد صحبت مرجان گرامی هم بگم : 12 سال تحصیلی در مورد تاریخ اسلام و چگونه بوجود آمدن آن شنیده ایم و خوانده ایم و درس ها پاس کردیم. ان شاءلله دانشجو که شدین اونجا هم کلی می خونین.

مسلمانان سراسر جهان با تمام وجود باور دارند که اسلام کاملترین دین است. و افراد زیادی هم از دین های دیگر به اسلام روی آوردند و امیدوارم همگی پس از تحقیق های فراوان روی به سوی خدا آوریم و تنها به بنده او خدمت کنیم که عبادت بجز خدمت خلق نیست.

و امیدوارم به قول دکتر علی شریعتی دست از کارهایی که موجب مذهب علیه مذهب یا دید علیه دین میشه برداریم. و با تفکری صحیح دلمان را پاک کنیم و به هدف آفریده شدن انسان نزدیک بشیم.

هر سلام خداحافظي اي هم دارد.

 

پنج شنبه 22/9/1386 - 15:49 - 0 تشکر 19142

بنام خدا
با سلام خدمت همه ي دوستان
دوستان گرامي! بياييد باور كنيم اسلام دين محبت و مهرباني است. حال اگر در صدر اسلام جنگي هم در گرفته، به اقتضاي شرايط آن دوران بوده؛ كه ديگر موعظه و دليل و برهان فايده نداشته است. اما بايد ببينيم هدف پيامبر اكرم(ص) از اين جنگها چه بوده؛
آيا براي راهنمايي بوده يا براندازي؟
آيا براي نسخ اديان گذشته بوده يا در تأييد و تكميل آنها؟
آيا پيامبر اسلام(ص) از ابتدا فرمان جهاد مي داده يا اول به امر به معروف و نهي از منكر مي پرداخته؟
آيا در اين جنگها فرمان خداوند دخيل بوده يا صرفاً دستور پيامبر(ص)؟
آيا پيامبر(ص) جنگ و خونريزي را دوست داشته يا نه؟
و بسياري آياهاي ديگر.
در مورد سخن نقل شده از حضرت عيسي(ع) و حضرت محمد(ص) هم بايد عرض كنم اگر ممكن است منبع اين سخنان را ذكر شود تا موجب شبهه در بحث نشود.
اما خود اين مقوله جاي بررسي دارد كه:
آيا در دين مسيحيت و يا ديگر اديان قصاص وجود ندارد؟
آيا در تمام دنيا اگر فردي به حقوق ديگران عارض شد، مجازات نمي شود؟
آيا اگر كسي به حقوق شما تجاوز كرد به فكر قصاص يا شكايت از او به مراجع رسيدگي كننده نمي افتيد؟
اصلاً شايد منظور حضرت عيسي(ع) از سخني كه به ايشان نسبت داده شده اين بوده كه بدي ديگران را با بدي پاسخ ندهيم؛ نه اينكه بگذاريم ظالم هر چه دلش خواست انجام دهد.
به نظر من خوب نيست اسلام و پيامبرش را در برابر ديگر اديان قرار داد. چرا كه پيامبران الهي همه يك هدف داشتند و آن هدف راهنمايي بشر به مقصد متعالي تعيين شده از سوي خداوند متعال بوده.
اما چرا اين همه پيامبر؟!
با يك مثال شروع مي كنم.
انساني را در نظر بگيريم كه تازه به دنيا آمده.
آيا اين انسان از همان اول همه چيز را مي داند؟ يا اينكه بايد علومي را ياد بگيرد؟
اگر بايد ياد بگيرد؛ آيا مي توان همه ي علوم را به يكباره به او ياد داد؟ يا نه، بايد به مرور زمان به وي آموخت؟
آيا قوه ي فهم انسان به تنهايي براي يادگيري كافيست؟ يا اينكه بايد راهنمايي براي او گماشت؟
آيا درك يك انسان از يك موضوع در سنين مختلف يكسان است؟
پس نتيجه مي گيريم كه انسان اوليه نيز مانند آن مولودي بوده كه هيچ چيز نمي دانسته و بايستي به مرور زمان و به طرق مختلف همه چيز را ياد مي گرفته.
به همين دليل پروردگار بزرگ رسولاني را از سوي خود براي هدايت بشر قرار داد و به ايشان تعليماتي را كه لازمه ي زندگي انسانها بود آموخت. اما نه به يكباره؛ بلكه در هر عصري، آييني كامل تر و جامع تر از آيين پيشينيانشان را بر آنها تكليف نمود. كامل تر از آن جهت كه انسانهايي كه در دوره هاي پسين زندگي مي كردند از انسانهاي دوران پيشين بيشتر آموخته بودند و به همين دليل به برهانهاي قويتري براي شناخت خدا نياز بود.
پس خداوند در هر عصري كه قرار بود دين تازه اي براي آدميان قرار دهد برهانهاي آن دين را قاطع تر و دستورات آن را جامع تر وضع مي نمود.
در اين بين خداوند رسولاني را معين فرمود تا رابط ميان او و ديگر انسانها باشند. به چندي از اين پيامبران شريعت و كتاب داد و عده اي ديگر را پيرو شريعت ايشان گماشت تا هيچ گاه زمين را از حجت خود خالي نگذاشته باشد. تعداد پيامبران خدا به 124000 تن مي رسد كه پنج تن از ميان آنها پيامبران اولوالعزم مي باشند. اين پنج تن عبارتند از: حضرت نوح(ع)، حضرت ابراهيم(ع)، حضرت موسي(ع)، حضرت عيسي(ع) و پيامبر خاتم حضرت محمد(ص) كه درود خدا بر او و خاندان مطهرش باشد.
در ميان اديان الهي سه دين بيش از همه رونق گرفت كه عبارتند از : دين يهود، مسيحيت و اسلام. و از بين اين سه دين اول يهود سپس مسيحيت و در آخر اسلام به عنوان دين برگزيده شد. دين مسيح كامل كننده ي تعليمات يهود بود اما اين دين نيز مانند همه ي اديان پيش از خود و با توجه به پيروان زيادي كه داشت از تحريف در امان نماند. پس به ديني نياز بود كه نشانه اي براي جلوگيري از تحريف داشته باشد. به همين دليل خداوند در آخرين مرحله از تعيين دين و شريعت براي انسانها و زماني كه بشر توانايي پذيرش كامل ترين آموزه هاي پروردگار را پيدا كرد، دين اسلام را به رسالت پيامبر بزرگش حضرت محمد(ص)، آخرين دين و جامع ترين الگو و راهنماي آدميان قرار داد. در اين حال كتاب قرآن كريم كه به فرموده ي خودش از هر گونه دستكاري و تحريفي به دور است را به عنوان مرجع تام كليه ي مسايل زندگي و آخرت همه ي عالميان، در همه ي اعصار به رسول اكرم(ص) نازل كرد؛ و در آن خطاب به مردمان فرمود: اگر مي توانيد يك آيه مانند اين كتاب بياوريد.
آري خداوند حجت خود را با فرستادن دين مبين اسلام بر تمام انسانها تمام كرد. تا ديگر بهانه اي براي انسانها باقي نماند.
مي دانيم كه پس از وفات رسول گرامي اسلام(ص) ارتباط آدميان با وحي قطع شد؛ اما چون خداوند همه ي دانشها را در قرآن كريم جمع نموده بود ديگر نياز به پيامبري تازه نداشت. ولي براي پي بردن به تعاليم اين كتاب پس از آن حضرت، نياز به معلماني بود تا اسرار آن را بر مردمان آشكار سازند.
مي بينيم كه خداي متعال اينجا نيز عرصه را براي هدايت بشر خالي نگذاشته؛ چرا كه در غدير خم به پيامبر دستور داد تا امير مؤمنان علي(ع) را ولي و وصي خود قرار دهد و پس از ايشان نيز يازده گوهر تابناك از فرزندان وي مأمور حراست از دين خدا بر روي زمين گرديدند.
از اين دوازده ولي خدا يازده تن شهيد شده و يك تن به نام (م ح م د ابن علي) حضرت مهدي موعود(عج) به عنوان منجي آخرالزمان برگزيده شده تا پس از آنكه تعاليم اسلام ناب به فراموشي سپرده شده و زمين را به جاي دين خدا، ظلم و جور و جهل فرا گرفته باشد، قيام نموده و اصول راستين قرآن و اسلام را برقرار سازد.
پس مي بينيم كه اگر نقصي مشاهده مي گردد؛ از اسلام و تعاليم آن نيست. بلكه از فراموشي و جهل ما انسانهاست.
يا علي مدد.

وقتی میان نفس و هوس جنگ می شود

قلبم به چشم هم زدنی سنگ می شود

آقا ببخش گر که دلم گرم زندگی است

کمتر دلم برای شما تنگ می شود

جمعه 23/9/1386 - 0:38 - 0 تشکر 19198

سلام به تمامی دوستان عزیز همراه

متاسفانه دراین چند روز وقت نکردم به اینجا سری بزنم ولی حالا آمده ام و می بینم که شما عزیزان در مورد بحث دچار اشتباه و سوء تفاهم شده اید( البته احتمالا من نتوانسته ام منظورم را صحیح برسانم).

ببینیدعزیزان، من مسلمانم و می دانم اگر دینی کامل تر از اسلام باشد آن خود اسلام است، اما این بحث را من به سه علت براه انداختم که؛

1- در حدیثی خواندم که اگر حکمی را خواندید (که ظاهرا مربوط به اسلام است) و دیدید دلیل عقلی ندارد ویا فردی کاملا موثق آن را تایید نکرده، آن را نپزیرید و خواستم با این بحث دلایل عقلی را بیابم؛

2- مهمتر از نکته قبل ، به این خاطر که در جایی در احادیث داریم که مومن هیچ چیز را بدون برهان و دلیل قبول نمی کند، و اینکه همه معصومان و بزرگان دین مسلمانان را به تحقیق در موضوعات دینی سفارش کرده اند، واینکه حتی در دروس حوزوی برای آموزش، گاه از همین راه به تدریس مبادرت می کنند،در ضمن اگر ما بدانیم که چرا اسلام چنین و چنان دستوراتی داده قائدتا بهتر از آن تبعیت خواهیم کرد؛

3- اینکه من قصد دارم با این بحث قدرت فکرو فطرت خداخواه مسلمانان را تقویت کنم، چون با تهاجم های فرهنگی که به جهان اسلام می شود قدرت فکر از مسلمانان صلب شده و کمی نیاز به تقویت دارد که من قصد داشتم با این تاپیک به مقداری هرچقدر کم سهمی در این کار داشته باشم.

واینکه گفتم برای پاسخ گویی از منابعی غیر اسلامی استفاده بشه برای این بود تا ثابت بشه که اسلام یک دین کامل و برحق است ودلایل احکامش رو از خودش درنیاورده و کاملا مورد قبول حتی غیرمسلمانان است. البته من بحث را همانطور که از آن معلوم بود، برای قسمت عمومی ترتیب داده بودم که مثل اینکه اشتباها اینجا باز شده که شرمندم ولی مطلب رو ویرایش کردم تا بیشتر آبروم نره.

همه اینها رو گفتم تا بگم که، روح زنگار زده عزیز، من هم می دانم که ایرادی بر اسلام وارد نیست، فقط مطلب را کمی تند نوشتم تا کسی هم اگر خواست انتقادی بکنه روش بشه. اصلا در زمینه همین مطلب شما می شه چند سوال طرح کرد، مثلا مگر اسلام چقدر مهمه برای خدا که این همه پیامبر و معصوم برای تبلیغش فرستاده و یا اینکه چرا مهدی -علیه السلام- برای شریعتش رو تو آخرین لحظه می فرسته؟

و اینکه تهارت عزیز، خوب همه چیز رو نمیشه از معلم پرسید باید گاه گاهی شاگردها (چه تازه وارد، چه شاگرد تنبل و یا نابغه کلاس) باید باهم بحث کنن و سوالات اصلی رو از معلم پرسید؟، البته معلم زمان ما امام علی نیست ولی علی هست.در اینکه بهترین لطف به یک امت اسلامه،و اسلام برای کمال ماست،کاملا با شما دوست گرامی موافقم.و اینکه من منظورم از این بحث این نبود ولی میشه که سوال شما رو بدین شکل گفت که چرا فکر می کنیم که اسلام محدود کننده است؟

و آبی بیکران عزیز، از مطلبتان، بخصوص آن نقد بجای شما ممنونم و با شما در مورد اینکه کمر به تخریب اسلام بسته اند موافقم. و اینکه اگر منظور شما از کسانی که دین ندارید، من هستم، خوب باید بگویم که خیلی ممنون اما من مسلمان (حداقل شناسنامه ای) و دینمم خیلی دوست دارم. در ضمن سوالی که میشه از مطلب شما بدست آورد به نظر من اینکه چرا با اینکه دین در نزد خدا یکیست و تمامی پیامبران برای تبلیغ یک دین به اینجا آمده اند، سخنانی که از این رسولان خدا گفته اید، با هم متفاوت است؟

از روح زنگار زده و تهارت بخاطر مطالب انتقادی به مبحث من که باعث شد بفهمم که منظورم را اشتباه رسانده ام، از مرجان آسمانی بخاطر همراهی و جمله زیبای انتهاییشان و از آبی بیکران بخاطر متن جالب و آموزنده خیلی خیلی متشکرم. امیدوارم که به کسی بی احترامی نکرده باشم و باز هم امیدوارم که نظرات و سوالات و انتقادات شما دوستان و تمامی یاران تبیانی را در این تاپیک ببینم.

البته من این بحث را همانطور که قرار بود در بخش عمومی نیز براه می اندازم تا دیدار از این تاپیک مختص دین مداران نباشد، ولی به اینجا هم حتما سر خواهم زد، بخصوص که دوستان عزیز و مهربانی پیدا کرده ام. باز هم خواهش می کنم که به این بحث نظر دهید و حداقل سوالی را در باب انتقادی اسلام مطرح کند تا جوانب اسلام بهتر شناخته بشود.برای شروع فکر می کنم سوالات بالا را که از مطالب دوستان عزیزم استخراج کرده ام کافی باشد!، البته من قصدم بیشتر بر نقد احکام و سوال و جواب در مورد علت وجود این احکام بود که انشاءالله با کمک شما دوستان به آنجا هم خواهیم رسید.

اگه کمی طولانی شد عذرخواهی می کنم.

یاحق

مجتبی

در نگاه آنانکه پرواز را نمی فهمند،                                                                        
هرچه اوج بگیری، کوچکتر می شوی...                                         
يکشنبه 25/9/1386 - 3:30 - 0 تشکر 19435

سلام دوباره خدمت دوستای ایرونی عزیزم.

دوست عزیزم. اول بگم که اگه گفتم سلام به کسایی که دین ندارید , منظورم این بود که کسانی هم که دین ندارند باز آدم هستند و برای خودشان محترمند و ممکن است دل پاکی داشته باشند. پس به تمام انسانهای با حال و پاکدل سلام. چه مسلمان چه غیر مسلمان و چه بی دین. و شما چه دیندار باشین و چه نباشین برای من مورد احترام هستین تا زمانی که صداقت و پاکی روح و دل داشته باشین. پس لطفا ناراحت نشوید. و مهم اینه که اسمتون هرچی هست واقعا همون باشید.اگه مسلمان هستید واقعا مسلمان باشید و اگه نیستید خودتون رو مسلمان معرفی نکنید.

در مورد اینکه تمامی پیامبران برای تبلیغ یک دین واحد آمده اند پس چرا سخنانشان متفاوت است. باید بگویم به نکته ظریف و زیبایی اشاره کردین.

مردانه می گویم که این فقط نظر من است. و هیچ سندی برای این حرفم ندارم جز فکرم که می گوید : مانند امامان معصوم ما که شاید عمل های متناقضی در ظاهر با یکدیگر داشتند پیامبران نیز اینگونه بوده اند. (برای مثال امام حسن مجتبی ع با معاویه صلح کردند و از خونریزی دوری جستند ولی برادرشان امام حسین ع دست به کاری زدند که اسلام را مدیون عاشورا کرد.) البته در این که دین مسیح (ع) دچار تحریف شده که شکی نیست و به نظر من قدرت تزارها و سزارها و حکمرایان رومی بسیار بیشتر از قدرت اعراب در شبه جزیره عربستان بوده. و این یکی از دلایلی می تواند باشد که پیامبر اکرم فرصت حاکم شدن را پیدا کردند ولی مسیح (ع) از لحاظ قدرت اجتماعی نسبت به پیامبر اکرم قدرت مکتری داشت.(پیامبر در خانواده ای بود که پدربزرگ و عمویش از بزرگان قوم خود و قریش بودند)

در پایان از دوستان عزیزم ممنونم.مخصوصا روح زنگار زده که مطالب خوبی بیان کردن. و همینطور دوست خوبم که این تاپیک رو ایجاد کردن.

هر سلام خداحافظي اي هم دارد.

 

دوشنبه 26/9/1386 - 16:1 - 0 تشکر 19646

سلام

اول از همه از مطلب خوب و کامل روح زنگار زنده ممنون.

دوم، اینکه آبی بیکران عزیز باید بگم که توی وجود من ناراحتی (بجز در مواردی خاص که انشاالله باهم بیشتر که اشنا شدیم می فهمید منظورم کدام موارده)رو نسرشتند، شما باید ببخشید که من از مطالب شما برداشت اشتباهی کردم.

واما سوم؛ چون اینجا یه خورده فضا تخصصی تره نمیخوام به این زودی برم سر وقت سوالات درباره احکام دین.

و به عنوان سوال این دفعه می خوام درباره این که چرا حضرت علی سر نماز تیر از پاش میکشن صداش در نمیاد و نمیفهمه ولی انگشتری به مسکین میده؟اینو به این خاطر پرسیدم که همونطور که می دونید خیلی از جوونها این سوال تو ذهنشون هست.

منتظر جوابتون هستم

یاحق

مجتبی

در نگاه آنانکه پرواز را نمی فهمند،                                                                        
هرچه اوج بگیری، کوچکتر می شوی...                                         
چهارشنبه 28/9/1386 - 2:35 - 0 تشکر 19807

باز سلام

قربانت عزیزم

در مورد سوالت فکر کنم حضرت علی (ع) درس بزرگی را به ما میدن :

 اصل نماز خدمت به خلقه. و یا خدمت به بندگان خدا مهم تر از خوندن نمازه. ولی انسان به خاطر خودش نباید خیلی کارا رو انجام بده حتی موردی که اشاره کردین.

هر سلام خداحافظي اي هم دارد.

 

پنج شنبه 29/9/1386 - 1:7 - 0 تشکر 19928

سلام

ممنون از سوال خوبتون .جواب سوال شمامربوط به عرفان می شه سادش می شه اینکه انسان دارای مراتبط بی نهایتی است که به آن مقام لا یقفی گویند وانتها بردار هم نیست خوب تا حالا شو گرفتی حضرت علی عالی اعلی انسان کامل است و مثل ما ضعیف نیست که توجه به مراتب پایین او را از توجه به مراتب بالا تر غافل کند ولی ما چون ضعیفیم نمی توانیم همچین کاری فعلا بکنیم ولی اگر قوی شویم کاری ندارد شدنی است.برای انسان شدن خیلی کار داریم این هم یکی از مراتب انسانی ویک از بی نهایت علی است.

یاعلی عالی اعلی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.