• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 3020)
پنج شنبه 19/6/1388 - 0:43 -0 تشکر 149849
هبوط شجریان در كویر صدای آمریكا

بیشتر انسان‌ها فرازی دارند و فرودی ابدی، برخی هم فرودی دارند و سپس فرازی ابدی؛ دسته اول بیچارگان‌اند و دسته دوم رستگاران.

کسی نیست که اندک آشنایی با موسیقی داشته باشد و شجریان را نشناسد، شاید هم بتوان گفت کسی نیست که ایرانی باشد وشجریان را نشناسد اما …

خسروی آواز ایران، تاج تاراک موسیقی ایران، زرگر اشعار حافظ، مسلط‌ترین آوازخوان تاریخ موسیقی ایران و … عناوینی است که شجریان در این سال‌ها به دوش می‌کشید.
اما شجریان چه بود و چه شد؟
شجریان همان کسی است که به گفته خود در همان اوان نوجوانی و هنگامی که در تظاهرات‌های خیابانی علیه رژیم پهلوی نقش قاری قرآن معترضان به رژیم پهلوی را بر عهده داشت، و در همین دوره و در میان مردم مشهد محبوبیت فراوانی به دست آورد.
شجریان در حدود سال‌های 56 و 57 نیز به گفته خود به دلیل ابتذال در رادیو و تلویزیون، صدا و سیمای آن روز را رها کرد و از اجرای برنامه‌ استعفا داد.
اما پس از انقلاب اسلامی در سال 57 که همه اقشار جامعه در آن حضوری فعال داشتند، بسیاری از خوانندگان پیش از انقلاب، بعد از انقلاب یا پس از آن نتوانستند یا نخواستند با مردم همراه شوند و در میان چهره‌های نامدار، تنها دو تن خواستند که به این موج بپیوندند. شجریان و ناظری با تأثیر گرفتن از حرکات انقلابی محمدرضا لطفی نوازنده تار و آهنگساز برجسته و همچنین هوشنگ ابتهاج (سایه) وارد این عرصه شده و آثار انقلابی بسیاری را در این دوره خلق کردند که "سپیده" معروف نیز محصول همین دوران است: "ایران ای سرای امید؛ بر بامت سپیده دمید..."
رزم مشترک، جانباز، میهن، برادر غرق خونه و ... نیز توسط شجریان با همکاری گروه‌های شیدا و عارف در این دوران ساخته شدند. و به اینها اضافه کنید کنسرت‌های استاد شجریان با استاد فرامرز پایور که اکثرا مضمونی انقلابی داشتند که از جمله آنها تصنیف زیبای "از خوان جوانان وطن لاله دمیده" بود.

اما شجریان رفته رفته و آرام آرام تغییر جهت می‌داد و به سویی دیگر حرکت می‌کرد، کاست "بیداد" شجریان با همراهی پرویز مشکاتیان در اوایل دهه 60، تغییر جهت نسبتا محسوسی را در شجریان خبر می داد.
آهنگ سنگین مشکاتیان بر روی شعر حافظ (یاری اندر کس نمیبینیم، یاران را چه شد) بیش از آنکه مردم را به یاد رفتن دولت موقت و همفکران شجریان و مشکاتیان بیاندازد،به اشتباه برخی‌ها را به یاد "شاه "انداخته بود. و اگر نبود دوستی کسانی مثل صادق طباطبایی ، معلوم نبود آیا هرگز این اثر به بازار می آمد یا نه. خود شجریان در "راز مانا " به حساسیت ها بر "بیداد" اشاره می کند و یکی از دلایل بازداشتش را در آن سال‌ها، همین حساسیتها می داند .
شجریان پس از این سال‌ها آستان جانان، سر عشق، نوا، دستان، قاصدک، آسمان عشق، یاد ایام، «شب، سکوت کویر»، شب وصل، معمای هستی، دل مجنون، نوا، درخیال، خلوت گزیده، آهنگ وفا، بوی باران و چند اثر دیگر را در کنسرت‌های مختلف خود خواند و هر چند اکثرا در ظاهر نمایه‌ای عاشقانه و بعضا عارفانه داشتند، اما همگی از یک سیر فکری آرام شجریان حکایت داشت و اختتام این سیر به آثاری همچون زمستان است و "فریاد" غیرمنتظره نبود.
آری شجریان از "سپیده" 57 به "فریاد" رسیده است.
از این روی می‌توان گفت که نه تنها اقدامات اخیر محمدرضا شجریان و مصاحبه‌های او با بی‌بی‌سی‌ فارسی و صدای آمریکا تعجب‌آور نبود، بلکه روال منطقی انحراف فکری وی از سال 60 به بعد، چنین فرجامی را محتوم جلوه می‌داد.

صد البته که به اعتقاد نگارنده، انحراف شجریان به دلیل چهره هنری وی و از آن روی که مردم او را یک چهره فرهنگی می‌شناسند تا سیاسی، بسیار دیرتر از هم‌فکران لیبرال خود یعنی مهندس بازرگان و رفقایش به چشم آمد.
شجریان که شاید به دلیل عدم بصیرت سیاسی و به احتمال بیشتر با این توهم که مردم! را همراهی می‌کند، در برهه‌های مختلف به موضع‌گیری‌های عجیب روی آورده است، در برهه اخیر نیز با همین توهم، خبط بزرگی را مرتکب شده و انشاءالله نادانسته در آغوش دشمنان ملت جای گرفته است.
شجریان که در مصاحبه خود پس از کنسرت باشکوه "همنوا با بم" مدعی می‌شود که در آثارش می‌توان تاریخچه تغییر و تحولات اجتماعی ایران بعد از انقلاب را مشاهده کرد، یا تغییر و تحولات اصلی اجتماعی کشور را نمی‌بیند و یا نادیده می‌انگارد.
شجریان که این روزها در میان موج خبری رسانه‌های غربی گرفتار شده و فرصتی برای اندیشیدن به خود نمی‌دهد، در حالی به زعم خود برای همراهی با ملت ایران، به صدای آمریکا و بی‌بی‌سی فارسی روی آورده که گویا نمی‌داند اکثر بدبختی‌های این ملت نتیجه توطئه‌های همین آمریکا و انگلیس است.
معلوم نیست استاد شجریان که آثار خود را تغییر و تحولات اجتماعی بعد از انقلاب ایران می‌داند، با چه توجیهی در جریان اقدام ناو آمریکایی در سرنگون کردن هواپیمای ایرباس ایرانی و به شهادت رساندن تعداد زیادی از هم‌میهنانمان هیچ اقدامی انجام نداد و گویا این روز از تاریخ به هیچ وجه در تقویم شجریان وجود نداشت.
شجریان که در جریان فوت یادگار امام حاج احمد آقای خمینی ذیل بیانیه‌ای که تقریبا همه هنرمندان کشورمان در تسلیت وفات ایشان صادر کردند را با این توجیه که نمی‌خواهم وارد سیاست باشم، امضا نکرد، باید پاسخ دهد که ملت باید قسم حضرت عباس او را باور کنند یا دم خروسی که در جریان آلبوم بیداد که در رثای بازرگان خوانده شد را. ملت باید توجیهات مذکور شجریان را باور کنند یا مصاحبه‌های عجولانه و نابخردانه وی با بی‌بی‌سی و صدای آمریکا را.
در نهایت اینکه هر چند استاد شجریان از صدایی ملکوتی و زیبا برخوردار است و تمرین‌های طاقت‌فرسای روزانه 11 ساعت، از وی استادی تمام عیار در زمینه موسیقی کلاسیک ایرانی ساخته است، اما عدم بینش سیاسی از وی چهره‌ای به جای گذاشته که به راحتی مورد سوءاستفاده بیگانگان قرار گیرد.
شجریان که مسلما بخش عظیمی از طرفداران خود را باید در میان 25 میلیون رأی دهنده به احمدی‌نژاد و در قشر متوسط به پائین جامعه جستجو کند، این روزها ناجوانمردانه علیه این طرفداران خود به نفع یقه‌چاک‌کنندگان خواننده‌های تازه‌ به دوران رسیده سطح پائینی همچون ساسی مانکن و... می‌تازد و همین امر موجب دلخوری بخش وسیعی از طرفداران پراپاقرص وی شده است.باشد که استاد برگردد.

جواد كرمی دانشجوی کارشناسی ریاضی دانشگاه تهران

منبع:http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=674216

يکشنبه 22/6/1388 - 17:43 - 0 تشکر 150869

بسم الله الرّحمن الرّحیم

السّلام عَلی مهدیِّ الاُمم و جامع الکَلِم

**********************************************

با سلام

بله! «میزان،رأی ملّت است»

امّا فکرنکنم این سخن به این معنا باشه که فقط آنهایی که به نامزد برنده شده رأی دادن،ملّت به حساب بیان!!!

معنای این سخن،چیز دیگریست.

با سپاس

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

يکشنبه 22/6/1388 - 19:54 - 0 تشکر 150891

با سلام

اگه نظر اکثریت رو قبول دارید پس همه چی تمامه و صحبت های اقلیت درسته اما همه جای دنیا این رسمه که اکثریت مهمترند تا اقلیت!!!

و اگه به این موضوع واقف باشیم دیگه جنبش های سبز و مخملی ایجاد نمیشه!!!

با تشکر آنلاکر

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
دوشنبه 23/6/1388 - 5:12 - 0 تشکر 150995

سلام سلام سلام

ممنونم از دوست خوبم بابت اطلاع رسانی که انجام دادند

فقط یک نکته: مصاحبه با خبرگزاری های بیگانه کار جدیدی نیست ، هستند بازیگرانی هم که با بی بی سی و رادیو فردا و غیره مصاحبه هایی داشتند

و در مورد دوست گرامی که گفتند همیشه حق با اکثریته

در زمان پیامبر عزیزمون اکثر مردم مکه کفار بت پرست بودند پس حق با انهاست

یا دختران خود را زنده به گور می کردند

پس دلیل نمی شه همیشه حق با اکثریته

مگر در مواردی که ان حرف درست باشه 

دلتان شاد و لبتان خندان

در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
دوشنبه 23/6/1388 - 18:18 - 0 تشکر 151172

بسم الله الرّحمن الرّحیم

السّلام عَلی مَهدیِّ الاُمم و جامع الکَلِم

*********************************************

با سلام

از برادر گرامی جناب «حسین طهوری» بابت توضیحاتشون تشکّر می کنم و در تأئید فرمایشاتشون فقط می تونم بگم:"اگر حقّ با اکثریّته پس چرا همیشه حق گویان تاریخ یا در زندان ها بوده اند؟(مثل امام موسی کاظم-ع-)،یا مورد تهمت و تمسخر قرار گرفته اند؟(مثل حضرت یوسف-ع-و بسیاری از پیامبران دیگر) ،یا مجبور به سکوت و خانه نشینی شده اند؟(مثل امام علی-ع-)یا برچسب خارجی بودن و خروج علیه خلیفه ی زمان به آنها زده اند؟(مثل امام حسین-ع- و یارانش)

اگر حقّ با اکثریّته پس چرا خداوند در بسیاری از آیات قرآن مجید می فرماید:

*و لکن أکثرهُم لا یعقلون*(اکثرشان تعقّل نمی کنند)

* و لکن أکثرهَم لا یعلمون*(اکثرشان نمی دانند)

*و لکن أکثرهَم لا یؤمنون*(اکثرشان ایمان نمی آورند)

و...

پس همیشه حق با اکثریّت نیست.

در عرصه ی سیاست هم حق با اکثریّت نیست بلکه:انتخاب شدن،با اکثریّت است.

با سپاس

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

دوشنبه 23/6/1388 - 18:42 - 0 تشکر 151176

با سلام

در مورد این موضوع میتونین از امام خمینی (ره) سوال کنین من جمله ایشون رو نوشتم و از خودم چیزی ننوشتم .

با تشکر آنلاکر

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
سه شنبه 24/6/1388 - 0:18 - 0 تشکر 151253

سلام

فکر میکنم اینجا خلط مبحث شده.. بله اینکه بگیم همیشه حق با اکثریته شاید درست نباشه .. کما اینکه برعکسش هم نمیتونه همیشه درست باشه. یعنی همیشه حق با اونی نیست که توی زندونه .. کما اینکه حق با ابن ملجم نبود درحالیکه ابن ملجم تو زندون بود. اما وقتی انتخاباتی صورت میگیره و نتیجه مشخص میشه.. احترام به نتیجه اون انتخابات مقوله ای جداست. حتی اگر گروه به اصطلاح بازنده احساس کنن که صددرصد برحق هستن ، بازهم رفتارهای این چنینی پسندیده نیست. همونطور که در مسئله حکمیت حضرت علی (ع) به احترام رأیی که نماینده خودشان (ابو موسی اشعری) داده بودند سکوت کردند درحالیکه هیچ کس بیش از علی(ع) برحق نبود .

    

خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

چهارشنبه 25/6/1388 - 6:44 - 0 تشکر 151616

سلام سلام سلام

این جمله امام هستش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اگه نظر اکثریت رو قبول دارید پس همه چی تمامه و صحبت های اقلیت درسته اما همه جای دنیا این رسمه که اکثریت مهمترند تا اقلیت!!!


در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
چهارشنبه 25/6/1388 - 14:11 - 0 تشکر 151702

من از تمام دوستانی كه نظر محترم خود رو بیان كردند تشكر می كنم
البته یه مقدار بحث عوض شد كه ای كاش این مسئله پیش نمی آمد.
مشروح صحبت های اقای شجریان با چالش جدی اسلامیت نظام همراه بود.(این كه اظهر من الشمس است)

اما در مورد نفس حضور شجریان در صدای آمریكا باید بیشتر صحبت كرد !

اگر بخواهیم برای جمهوریت نظام دلسوزی كنیم باید مد نظر داشته باشیم كه:
هر ایرانی از جنایات آمریكا بر ضد كشوری موسوم به ایران با خبر است .اكثر همین ایرانی ها می دانند كه این جنایت ها و توطئه گری ها ادامه دارد.غالب هفتاد میلیون نفری كه به عنوان جمهور مطرح هستند می دانند كه نفس حضور آقای شجریان در رسانه ی بازوی دست آمریكا تایید این اختاپوس عصیانگر است.

تایید دشمن مردم به معنی تایید دشمن جمهوریت نظام است .

اما در مورد هبوط شجریان:
بنده به طور مداوم به بخش فیلم و انیمیشن تبیان مراجعه می كنم.در بخش پر بیننده ترین ها ربنای استاد شجریان رتبه ی چهارم را داشت.امروز دیدم كه فرود جادوگر صدای ایران اغاز شده است.

پنج شنبه 26/6/1388 - 11:39 - 0 تشکر 151898

جناب لینخوچون

آن کس که نداند و نداند که نداند

در جهل مرکب ابدالدهر بماند

پاسخ جامعی بر اظهارات اخیر شما نوشته بودم که متاسفانه برق رفت و پاک شد

منتظر پاسخ من باشید

درود بر استاد

سياوش بيدکاني

راوي بيداد و داد موسيقي و مردمان ايران زمين

خنياگر مرغ سحر ، باربد زمان

جناب استاد محمدرضا شجريان

شنبه 28/6/1388 - 14:12 - 0 تشکر 152653

سلام

جای ربناهاش سر سفره های افطار واقعا خالیه.

كاش بعضیا اینو میدونستن.!!! 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.