• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 3019)
پنج شنبه 19/6/1388 - 0:43 -0 تشکر 149849
هبوط شجریان در كویر صدای آمریكا

بیشتر انسان‌ها فرازی دارند و فرودی ابدی، برخی هم فرودی دارند و سپس فرازی ابدی؛ دسته اول بیچارگان‌اند و دسته دوم رستگاران.

کسی نیست که اندک آشنایی با موسیقی داشته باشد و شجریان را نشناسد، شاید هم بتوان گفت کسی نیست که ایرانی باشد وشجریان را نشناسد اما …

خسروی آواز ایران، تاج تاراک موسیقی ایران، زرگر اشعار حافظ، مسلط‌ترین آوازخوان تاریخ موسیقی ایران و … عناوینی است که شجریان در این سال‌ها به دوش می‌کشید.
اما شجریان چه بود و چه شد؟
شجریان همان کسی است که به گفته خود در همان اوان نوجوانی و هنگامی که در تظاهرات‌های خیابانی علیه رژیم پهلوی نقش قاری قرآن معترضان به رژیم پهلوی را بر عهده داشت، و در همین دوره و در میان مردم مشهد محبوبیت فراوانی به دست آورد.
شجریان در حدود سال‌های 56 و 57 نیز به گفته خود به دلیل ابتذال در رادیو و تلویزیون، صدا و سیمای آن روز را رها کرد و از اجرای برنامه‌ استعفا داد.
اما پس از انقلاب اسلامی در سال 57 که همه اقشار جامعه در آن حضوری فعال داشتند، بسیاری از خوانندگان پیش از انقلاب، بعد از انقلاب یا پس از آن نتوانستند یا نخواستند با مردم همراه شوند و در میان چهره‌های نامدار، تنها دو تن خواستند که به این موج بپیوندند. شجریان و ناظری با تأثیر گرفتن از حرکات انقلابی محمدرضا لطفی نوازنده تار و آهنگساز برجسته و همچنین هوشنگ ابتهاج (سایه) وارد این عرصه شده و آثار انقلابی بسیاری را در این دوره خلق کردند که "سپیده" معروف نیز محصول همین دوران است: "ایران ای سرای امید؛ بر بامت سپیده دمید..."
رزم مشترک، جانباز، میهن، برادر غرق خونه و ... نیز توسط شجریان با همکاری گروه‌های شیدا و عارف در این دوران ساخته شدند. و به اینها اضافه کنید کنسرت‌های استاد شجریان با استاد فرامرز پایور که اکثرا مضمونی انقلابی داشتند که از جمله آنها تصنیف زیبای "از خوان جوانان وطن لاله دمیده" بود.

اما شجریان رفته رفته و آرام آرام تغییر جهت می‌داد و به سویی دیگر حرکت می‌کرد، کاست "بیداد" شجریان با همراهی پرویز مشکاتیان در اوایل دهه 60، تغییر جهت نسبتا محسوسی را در شجریان خبر می داد.
آهنگ سنگین مشکاتیان بر روی شعر حافظ (یاری اندر کس نمیبینیم، یاران را چه شد) بیش از آنکه مردم را به یاد رفتن دولت موقت و همفکران شجریان و مشکاتیان بیاندازد،به اشتباه برخی‌ها را به یاد "شاه "انداخته بود. و اگر نبود دوستی کسانی مثل صادق طباطبایی ، معلوم نبود آیا هرگز این اثر به بازار می آمد یا نه. خود شجریان در "راز مانا " به حساسیت ها بر "بیداد" اشاره می کند و یکی از دلایل بازداشتش را در آن سال‌ها، همین حساسیتها می داند .
شجریان پس از این سال‌ها آستان جانان، سر عشق، نوا، دستان، قاصدک، آسمان عشق، یاد ایام، «شب، سکوت کویر»، شب وصل، معمای هستی، دل مجنون، نوا، درخیال، خلوت گزیده، آهنگ وفا، بوی باران و چند اثر دیگر را در کنسرت‌های مختلف خود خواند و هر چند اکثرا در ظاهر نمایه‌ای عاشقانه و بعضا عارفانه داشتند، اما همگی از یک سیر فکری آرام شجریان حکایت داشت و اختتام این سیر به آثاری همچون زمستان است و "فریاد" غیرمنتظره نبود.
آری شجریان از "سپیده" 57 به "فریاد" رسیده است.
از این روی می‌توان گفت که نه تنها اقدامات اخیر محمدرضا شجریان و مصاحبه‌های او با بی‌بی‌سی‌ فارسی و صدای آمریکا تعجب‌آور نبود، بلکه روال منطقی انحراف فکری وی از سال 60 به بعد، چنین فرجامی را محتوم جلوه می‌داد.

صد البته که به اعتقاد نگارنده، انحراف شجریان به دلیل چهره هنری وی و از آن روی که مردم او را یک چهره فرهنگی می‌شناسند تا سیاسی، بسیار دیرتر از هم‌فکران لیبرال خود یعنی مهندس بازرگان و رفقایش به چشم آمد.
شجریان که شاید به دلیل عدم بصیرت سیاسی و به احتمال بیشتر با این توهم که مردم! را همراهی می‌کند، در برهه‌های مختلف به موضع‌گیری‌های عجیب روی آورده است، در برهه اخیر نیز با همین توهم، خبط بزرگی را مرتکب شده و انشاءالله نادانسته در آغوش دشمنان ملت جای گرفته است.
شجریان که در مصاحبه خود پس از کنسرت باشکوه "همنوا با بم" مدعی می‌شود که در آثارش می‌توان تاریخچه تغییر و تحولات اجتماعی ایران بعد از انقلاب را مشاهده کرد، یا تغییر و تحولات اصلی اجتماعی کشور را نمی‌بیند و یا نادیده می‌انگارد.
شجریان که این روزها در میان موج خبری رسانه‌های غربی گرفتار شده و فرصتی برای اندیشیدن به خود نمی‌دهد، در حالی به زعم خود برای همراهی با ملت ایران، به صدای آمریکا و بی‌بی‌سی فارسی روی آورده که گویا نمی‌داند اکثر بدبختی‌های این ملت نتیجه توطئه‌های همین آمریکا و انگلیس است.
معلوم نیست استاد شجریان که آثار خود را تغییر و تحولات اجتماعی بعد از انقلاب ایران می‌داند، با چه توجیهی در جریان اقدام ناو آمریکایی در سرنگون کردن هواپیمای ایرباس ایرانی و به شهادت رساندن تعداد زیادی از هم‌میهنانمان هیچ اقدامی انجام نداد و گویا این روز از تاریخ به هیچ وجه در تقویم شجریان وجود نداشت.
شجریان که در جریان فوت یادگار امام حاج احمد آقای خمینی ذیل بیانیه‌ای که تقریبا همه هنرمندان کشورمان در تسلیت وفات ایشان صادر کردند را با این توجیه که نمی‌خواهم وارد سیاست باشم، امضا نکرد، باید پاسخ دهد که ملت باید قسم حضرت عباس او را باور کنند یا دم خروسی که در جریان آلبوم بیداد که در رثای بازرگان خوانده شد را. ملت باید توجیهات مذکور شجریان را باور کنند یا مصاحبه‌های عجولانه و نابخردانه وی با بی‌بی‌سی و صدای آمریکا را.
در نهایت اینکه هر چند استاد شجریان از صدایی ملکوتی و زیبا برخوردار است و تمرین‌های طاقت‌فرسای روزانه 11 ساعت، از وی استادی تمام عیار در زمینه موسیقی کلاسیک ایرانی ساخته است، اما عدم بینش سیاسی از وی چهره‌ای به جای گذاشته که به راحتی مورد سوءاستفاده بیگانگان قرار گیرد.
شجریان که مسلما بخش عظیمی از طرفداران خود را باید در میان 25 میلیون رأی دهنده به احمدی‌نژاد و در قشر متوسط به پائین جامعه جستجو کند، این روزها ناجوانمردانه علیه این طرفداران خود به نفع یقه‌چاک‌کنندگان خواننده‌های تازه‌ به دوران رسیده سطح پائینی همچون ساسی مانکن و... می‌تازد و همین امر موجب دلخوری بخش وسیعی از طرفداران پراپاقرص وی شده است.باشد که استاد برگردد.

جواد كرمی دانشجوی کارشناسی ریاضی دانشگاه تهران

منبع:http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=674216

پنج شنبه 19/6/1388 - 2:15 - 0 تشکر 149864

هر چه زمان می‌گذرد، بیش از پیش عظمت انسان والایی چون شجریان نمایان می‌شود. شجریان انسانی است بزرگوار. آن‌قدر بزرگوار که با وجود هجوم سیل ناملایمات از طرف بدخواهانش، همچنان متانت خویش را حفظ کرد و اجازه نداد که او را در خیمه‌شب‌بازی سیاست، سیاه کنند. او هرگز از آرمان همیشگی خود که همانا پیوند با مردم این مرز و بوم است عقب ننشست. هر چند شجریان این بار بیش از همیشه مظلوم واقع شد و بیش از همیشه ناجوانمردانه بر او تاختند و زهدفروشانی، سالوس‌وار لقب «وطن‌فروش» و «مزدور» و هر چه سزاوار خودشان بود، به او نسبت دادند؛ اما او فراتر از این کینه‌توزی‌ها و غرض‌ورزی‌ها، از انسانیت گفت و به‌سان آنان که جواب گلوله را با گل می‌دادند، بی‌مهری را مهربانانه پاسخ گفت و با «زبان دل» پاسخ آنانی را داد که با «زبان آتش و آهن» با او سخن راندند؛ با زبان دلی لبریز از مهر.

شجریان که همواره حرف دل مردم را با صدای آسمانی‌اش فریاد زده است، این بار هم حرفی زیبا زده و البته زیبا حرف زده است. تصنیف «زبان آتش» از زبان روشن و پاک زنده‌یاد فریدون مشیری، شأن والای جان انسانی را می‌سراید، که با ابزاری خونبار، ناهنجار و آتشبار به نام تفنگ، به بازی گرفته می‌شود. انسان‌هایی که وجدانشان به خواب رفته، و فراموش کرده‌اند که حتی حق را نیز نباید با زور این زبان نافهمِ آتشبار جست. زبان دل شجریان، برادروار، نامهربانان را به مهرورزی فرامی‌خواند و امیدوار است فروغ آدمیت راه در قلب اینان بگشاید و این دیو انسان‌کش از جسم آنان برون آید. بی‌گمان این تصنیف یکی از کارهای جاودانه‌ی استاد شجریان خواهد شد. تصنیفی فراتر از هر دوران و فراتر از هر دسته‌بندی سیاسی. این تصنیف، اثری است که نه تنها نامهربانان امروز، بلکه همه‌ی آنانی را که در تمام دنیا و در تمام زمان‌ها به زبان زور می‌اندیشند، مخاطب قرار می‌دهد. باید به هنر این سرزمین و به هنرمندان اصیل آن افتخار کنیم که حتی در کابوس این شب‌های سیاه، این‌چنین رویای سپید و روشنی برای خفتگان به ارمغان می‌آورند.

در پایان مایلم نظری را درباره‌ی نام این تصنیف بیان کنم. گمان می‌کنم بهتر باشد این تصنیف را «زبان دل» بنامیم نه زبان آتش، چرا که این شعر، حرف دل استاد و حرف دل ماست. و صد البته حرف دل هر انسان آزاده و نیک‌سرشت این است که: تفنگت را زمین بگذار...

محسن علم چی

سياوش بيدکاني

راوي بيداد و داد موسيقي و مردمان ايران زمين

خنياگر مرغ سحر ، باربد زمان

جناب استاد محمدرضا شجريان

پنج شنبه 19/6/1388 - 15:17 - 0 تشکر 149975

دلم واسه ربنا هاش تنگ شده هیچ مسئله ای ارزش اینو نداره که صدای ربنا را از مردم ایران بگیرن شجریان قدر خودشو ندونست حیف  وصد حیف توی این انتخابات به علت کم بودن ظرفیت سیاسی نخبه هاد ایران نخبه های زیادی را از دست داد امیدوارم بشه جبران کرد.

l
جمعه 20/6/1388 - 4:13 - 0 تشکر 150125

من یک سوال دارم از شخص شما و خواهش میکنم که جواب رو به آدرس ایمیلم ارسال کنید

اولا اینکه چرا من هرچی پاسخ شما رو میدم و بحث جدیدی در مورد جناب استاد محمدرضا شجریان ایجاد میکنم در انجمن مربوطه درج نمی شه؟

و دو در ماه رمضان سعی کنید.... اگر طرفداران استاد ناراضی بودند در سایت های مختلف که در راستای فعالیت های ایشون وجود داره اظهار نظر می کردند در حالی که اکثر مردم از این اقدامات استاد و تصنیف زبان آتش صددرصد حمایت میکنن این یک حقیقته تلخه ....

اللهم عجل لولیک الفرج

nima.moosavy@gmail.com

این هم سایت طرفداران استاد

www.shajarianfans.com

سياوش بيدکاني

راوي بيداد و داد موسيقي و مردمان ايران زمين

خنياگر مرغ سحر ، باربد زمان

جناب استاد محمدرضا شجريان

جمعه 20/6/1388 - 17:16 - 0 تشکر 150233

بد نیست بخشی از صحبتهای ایشون در مصاحبه های مذکور رو مرقوم کنید تا اظهار نظر در این باره آسونتر بشه ممنون

 

 

دل به اوج سپار و فرصت پرواز را از پرنده جان دريغ مدار

                    که ذات انسان در فرا رفتن است که ظهور ميابد نه در فرو ماندن

                                        سيد شهيدان اهل قلم - آويني

شنبه 21/6/1388 - 0:37 - 0 تشکر 150336

تا كنون كه من این صفحه را می بینم 4 پاسخ به بحث داده شده ولی در لیست اصلی انجمن سیاسی تعداد پاسخ ها صفر ذكر شده است!!!

شنبه 21/6/1388 - 1:17 - 0 تشکر 150350

جناب  tanbure_hag شما در برابر مقاله ی ملایمی در نقد شجریان (كه در آن به وضوح به توانایی های این استاد موسیقی صحه گذاشته است) مقاله ی تند محسن علم چی و.. را قرار می دهید گه در آن به منتقدان  اقدامات شجریان حمله شده است.از آن طرف نوشته ای را قرار می دهید كه از وی قدیس ساخته اند.بیایید كمی به واقعیت برگردیم.شما دخالت در سیاست رو در چی تعریف می كنین.مصاحبه با خبرگزاری های بیگانه (آن هم چه بیگانه هایی!!)عین دخالت در سیاست است.این طور نیست؟
در مورد سوالات شما این اشكال از من نیست .(من هم معترضم)به بخش مدیریت انجمن سیاسی مراجعه كنید.در ضمن آقای شجریان با خلق اثر معروف ربنای خود جایی در دل مردم متدین و معمولی(یعنی اغلب مرد م ایران )باز كرده بود.هرچه استاد محبوب شما بخواهد از خط اصیل انقلاب و نظام جمهوری اسلامی دور شود ونیز مخالفت علمای مذهبی را جلب كند بدیهی است كه موافقانش كمتر وكمتر خواهند شد.

فعلا كه صدای  عناد آمیز صدای آمریكا به صدای ملكوتی استاد شجریان می چربد

شنبه 21/6/1388 - 1:59 - 0 تشکر 150360

با سلام

ایشون در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که هربار که صدای خود را از این رسانه می‌شنود احساس شرم می‌کند و بدنش می‌لرزد!!!
با این وجود سخنی برای گفتن نمیمونه و ایشون برای رهایی از لرزش (ویبره) بدن رفتن تو رسانه های ضد نظام ایران آواز بخونن!!!

پس از انتخابات نیز دیده شدن!!!
همون آشوب هایی که الان دارن سرانش رو دادگاهی میکنن!!!
البته این رو فراموش نکنین که ایشون اگر مشهور شده به خواسته همین ملت بوده و حالا که دارن به این ملت پشت میکنن به شهرت و اعتبار خودشون پشت میکنن!

شجریان؛ شجریان شد چون مردم میخواستنش و همین مردم میتونن این اعتبار رو از ایشون بگیرن که گرفتن!
متاسفانه ماجرای ایشون هم شده عین ماجرای خیلی از فوتبالیست ها که وقتی مشهور میشن سریع گذشته خودشون رو فراموش میکنن و ...

چه زود یادشون میره به واسطه همین مردم مشهور شدن و با پشت کردن به این ملت اعتبار خودشون رو از بین میبرن!
ای کاش کمی به گذشته برخی افراد مشهور نگاهی مینداختن!

صدای ایشون خیلی زیبا و با ارزش بود ولی ارزش و اعتبار ملت ایران از ایشون خیلی بیشتر و با ارزش تر هست...

با تشکر آنلاکر

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
شنبه 21/6/1388 - 14:2 - 0 تشکر 150588

ناگفته نماند که هم اکنون ربنای استاد هر روز از تلویزیون پخش میشود!

دقیقا نمیدونم کدوم کانال ولی تا حالا هر روزی که دم افطار تلویزیون روشن بوده صداشون رو شنیدم.

اگر کسی متن صحبتهای ایشون رو توی رسانه های مذکور پیدا کرد دریغ نکنه لطفا.

 

 

دل به اوج سپار و فرصت پرواز را از پرنده جان دريغ مدار

                    که ذات انسان در فرا رفتن است که ظهور ميابد نه در فرو ماندن

                                        سيد شهيدان اهل قلم - آويني

شنبه 21/6/1388 - 17:26 - 0 تشکر 150665

بسم الله الرّحمن الرّحیم

السّلام عَلی المَهدیِّ الاُمم،و جامع الکَلِم

*******************************************

با سلام

در جواب دوست خوبم Mahta 1 باید عرض شود:

" آوای ماندگار،دلنشین و روح نواز ربّنای استاد شجریان،هر روز در این ایّام مبارک و قبل از اذان مغرب از شبکه ی یک سیما و نیز از شبکه ی قرآن و معارف ،پخش می شود" .

در پاسخ به برادر گرامیم Unloker هم باید عرض کنم که:

" سخن گفتن از جانب میلیونها نفر ایرانی، کاری غیرمنصفانه است.مگر این که شما بخواهید نام میلیونها نفری رو که دوستدار و طرفدار ایشون هستن از لیست اسامی ملّت پاک کنید!

متأسّفانه در فرهنگ لغت عدّه ای از مسئولین مملکتی، «ملّت» اینگونه معناشده است که:"ملّت یعنی:فقط آنهایی که مانند ما فکر می کنند،همچون ما عمل می کنند،مثل ما هستند و تعاریفی از این قبیل"

امّا آیا واقعاً چنین است؟!

خوبه کمی درصحبت هایمان جانب اعتدال و انصاف را نگه داریم تا «جمهوریت نظام» زیر سؤال نرود".

با سپاس

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

شنبه 21/6/1388 - 18:10 - 0 تشکر 150696

با سلام

اگر شما به این گفته رهبر کبیر انقلاب اسلامی که فرمودن:

میزان رای ملت هست

اعتقاد دارین، باید به آقای شجریان خرده بگیرین نه بنده!

با تشکر آنلاکر

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.