• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 3097)
يکشنبه 4/5/1388 - 11:30 -0 تشکر 135647
جوان، آرزو، تفریح، بدخُلقی

 

دوستان عزیز انجمن خانواده در این تاپیک چند سوال مطرح می کنم که مطمئنا در ذهن همه شما خطور کرده است.   

یک جوان چگونه به آرزوی خود برسد؟ 

راه تفریح سالم در جوانی چیست؟  

علت عصبانیت و بدخُلقی برخی از جوانان چیست؟  

 

 

دل دریای من بی تو مرداب است

 

سه شنبه 6/5/1388 - 15:30 - 0 تشکر 136438

چگونه می توانیم در اوج جوانی و سالهای آغاز آن خود را از گناه و بی بند و باری حفظ کنیم؟      

در این سالها احساسات انسان نسبت به منطق او بسیار بیشتر است اما بهترین زمان برای جهت گیری زندگی انسان و رشد پاکی و اخلاق خوب در او می باشد.

یکی از بهترین راهها برای سوالی که شد این است که از ابتدا به غرایز سرکش دوره بلوغ اجازه خودنمایی و تحت تاثیر قرار دادن را ندهید.

اگر خود را به فعالیتی که دوست دارید مشغول کنید و اوقات فراغت خود را کاملا پر کنید تا حد زیادی از افتادن در وادی بی بند و باری نجات پیدا خواهید کرد. غرایز انسان مانند انبار دینامیت هستند که اگر یک جرقه به آن برسد منفجر شده و قابل مهار نیست و اگر صدمه می زند اما اگر مواظب آن باشیم هیچ انفجاری روی نخواهد داد. افرادی که خود را با انواع فیلمها و موسیقی و مجله های محرک و دوستان ناباب و کتابهای بد و چشم چرانی و ... به مرحله تحریک و انفجار می رسانند نخواهند توانست از دام بی بند و باری و آلودگیهای آن دور بمانند.

دل دریای من بی تو مرداب است

 

چهارشنبه 7/5/1388 - 16:25 - 0 تشکر 136811

به فعالیت های مفید و مورد علاقه تان بپردازید. همراه با دوستان خوب و امتحان شده به ورزش (کوهنوردی، شنا، ورزشهای رزمی و ...( خواندن کتابهای مفید، الکترونیک، کامپیوتر، پرورش گل و گیاه، ماهی، پرنده، حضور در اجتماعات معنوی مثل نماز جمعه، نماز جماعت مسجد محل، خواندن و حفظ قرآن کریم، کارهای هنری و دستی، تهیه کلکسیون های مختلف، و هزاران فعالیت دیگر بپردازید و اوقات فراغت خود را پر کنید. و طوری عمل کنید که حتی یک دقیقه وقت اضافه هم نداشته باشید. آراسته باشید ولی ساده لباس بپوشید. تا آنجا که ممکن است سعی کنید همیشه با وضو باشید. به نمازهای پنج گانه بسیار بسیار اهمیت بدهید و در پایان از خداوندی که بر همه چیز دانا و تواناست کمک بخواهید که شما را حفظ کند. انشاءالله دوره جوانی خود را با پاکی و طراوت طی خواهید کرد و اثر خوب آنرا در دنیا و آخرت خواهید دید. در پایان بر دو نکته مهم تاکید مجدد می شود:    

الف: شما در سنین جوانی احتیاج بسیار زیادی به دوست خوب دارید که باید با دقت جستجو کنید و دوستانی بیابید که شما را در امور خیر یاری کنند و از امور بد حفظ نمایند. جوانان ساده و پاک و متدین و خالص را برای دوستی انتخاب کنید و از آنها مانند جواهر نگهداری نمایید.    

ب: روی کنترل چشم خود خیلی کار کنید که به هر حال نگاه حرام خیلی باعث دردسر و ناراحتی انسان می شود و هرکس در جوانی که به خاطر رضای خداوند چشم خود را از نامحرم و گناه حفظ کند خداوند در همین دنیا شیرینی ایمان را به او خواهد چشاند.

دل دریای من بی تو مرداب است

 

پنج شنبه 8/5/1388 - 21:33 - 0 تشکر 137226

بنام خدا

 سلام

یک جوان چگونه به آرزوی خود برسد؟   یه جوون باید اول آرزویی داشته باشه كه رسیدن به اون در حد تواناییش باشه بعد برای رسیدن به اون آرزو باید تلاش كنه و سختی بكشه. اما متاسفانه جوونای الان فكر میكنن برای رسیدن به آرزوهاشون، سختی كشیدن لازم نیست بلكه پولدار بودن هست كه مهمه. ولی اون خونواده پولدار كه میبینیم جوونای اون به آرزوشون رسیدن، اونم بدون سختی، یا پدر مادرشون این سختی رو كشیدن و یا پدر بزرگشون و یا ... كه الان نتیجه ی اون یعنی راحتی در رسیدن به آرزوها به این جوونا به ارث رسیده.

راه تفریح سالم در جوانی چیست؟ 

تفریح سالم محدودیت نداره، اما اون چیزی كه باعث شده فكر كنیم تفریحات محدودیت دارن، اینه كه مقایسه میكنیم و این مقایسه كردن رو از همون كودكی از خونوادمون یاد گرفتیم. ما میبینیم خونواده های ثروت مند تفریحاتشون سفرهای پرهزینه و جشنهای پرهزینه هست، بعد فكر میكنیم این تفریح كه هزینه اش زیاده حتما این تفریح، تفریح هست و همچنین حتی سالم!. در صورتی كه شاید كمترین سلامتی رو تو همین تفریحات بتونیم پیدا كنیم. اگه یاد بگیریم مقایسه نكنیم ، تقریباً هزاران راه مختلف وجود داره كه یه تفریح سالم داشته باشیم و یه لذت واقعی ببریم و یه لبخند واقعی رو به لب خود و دیگران بنشانیم.

علت عصبانیت و بدخُلقی برخی از جوانان چیست؟  

علت بد خلقی هم باز ریشه در مقایسه داره. اینكه یه جوون زندگیش رو، پدر و مادرش رو، خونوادش رو و... رو میاد با جوونای دیگه كه به ظاهر موقعیت بهتری دارن، مقایسه میكنه و همین باعث بد خلقی و عصبانیت ججون میشه.

چگونه می توانیم در اوج جوانی و سالهای آغاز آن خود را از گناه و بی بند و باری حفظ کنیم؟

اگه موقعیت ازدواج داریم ولی این موقعیت اونی نیست كه تو آرزومون بوده و تنها یه حد اقل خواستمون رو برامون فراهم میكنه، باید لجبازی نكنیم و به این موقعیت به ظاهر كوچیكتر از خواستمون جواب مثبت بدیم و ازدواج كنیم. ولی اگه نتونستیم از حد بالای خواستمون كوتاه بیاییم یا حتی موقعیت معمولی ازدواج هم برامون مهیا نبود، باید با تزكیه نفس و كنترل احساسات، خود داری رو در خودمون تقویت كنیم و برای این كارها میتونیم خودمون رو با چیزهای جایگزین سرگرم كنیم. مثلاً با مطالعه كتابهای مورد علاقه فكر ذهنمون رو موقتاً تا وقتی كه موقعیت ازدواج فراهم بشه از ازدواج و مسائل مربوط به اون دور كنیم.

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
شنبه 10/5/1388 - 15:13 - 0 تشکر 137705

علت عصبانیت و بدخُلقی برخی از جوانان چیست؟

جوان در حال گذر از مرحله کودکی به بزرگسالی است. انسان تا از دوران تعادل کودکی به دوران تعادل بزرگسالی برسد دگرگونیهای جسمی و روحی زیادی را باید طی کند. تغییرات بدنی همراه با ترشح هورمونی دوران نوجوانی می تواند در روحیه و رفتار انسان تاثیر بگذارد. اگر در این دوران پدر و مادر با قضیه آشنا باشند این حالات کمتر با عصبانیت و بد خُلقی توام می شود. از طرف دیگر جوان می خواهد به عنوان یک شخصیت مستقل ابراز وجود کند و همراه همین مسئله گاهی کارهای ناپخته می کند که باعث ایراد گرفتن دیگران می شود و بزرگسالان خانه نیز هنوز او را به چشم یک کودک می نگرند و این مسئله نیز باعث اصطکاک می شود.

 مسئله دیگر آروزهای جوان است که امری طبیعی است. ولی هنگامیکه جوان به جای الگوهای معنوی از الگوهای مادی پیروی کند مشکل پیدا می شود. اکنون تسلط فرهنگ مصرفی غرب و کالاهای دلفریب با رنگهای متنوع و مدهای عچیب و تفریحات گران قیمت بر دنیا سایه افکنده است و هنوز یک کالا از مد نیفتاده و قدیمی نشده که کالای پرزرق و برق دیگری مثلا یک موتور سیکلت جدید و بسیار شیک و خوش رنگ و فرم با بازار می آید.

وقتی روحیه نوگرایی جوان درست هدایت نشود و اثبات وجود خود را از طریق این مسائل دنبال کند، طبیعی است که بین او و الدین که باید اینگونه هزینه ها را تامین کنند اختلاف ایجاد می شود. بهرحال نتیجه می گیریم که در دوران نوجوانی و جوانی باید جوان را هم تحمل کرد و هم راهنمایی نمود.

البته جوان یک راهنمای نصیحت گر صِرف را نمی پذیرد.

اگر پدر و مادر و راهنمای جوان این هنر را داشته باشند که با محبت و ابراز اینکه او را دوست دارند در دل جوان باز کنند می توانند مشاورین خوبی برای گذر از گردنه های خطرناک جوانی باشند و سپس با دادن الگوهای مناسب، آرزوهای بلند او را در جاده های خوب بیندازند.

دل دریای من بی تو مرداب است

 

شنبه 10/5/1388 - 15:17 - 0 تشکر 137707

دوستان عزیز انجمن خانواده لازم به ذکر است که مطالب این تاپیک از کتاب صد ستاره تالیف مصطفی ثباتی گرد آوری گردید.

دل دریای من بی تو مرداب است

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.