• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 2005)
شنبه 16/3/1388 - 1:38 -0 تشکر 119529
از همین امروز ...( قرار عاشقی)

به نام مهربانترین مهربانان ....

 

سلام به همگی

 

بیاید یكمی توجهمون به نماز هایی كه می خونیم بیشتر از همیشه باشه . موقع نماز خوندن چقدر حضور قلب داریم ؟ چقدر كارهایی كه در طول روز انجام دادیم یا قرار انجامشون بدیم رو سر نماز به یاد می یاریم؟

 

سعی كنیم حضور قلبمون بیشتر از همیشه باشه و در كنار این سعی كنیم كه به اول وقت بودنش هم توجه كنیم .  برای این هدف باید توجهمون رو به خدا در طول روز بیشتر كنیم . یه نمازی كه خدا ازمون قبول كنه و باعث خشنودی امام زمانمون و آزردگی شیطون بشه.

 

 

 

و برنامه بعدی اینكه روزمون رو  با دادن صدقه به نیت تعجیل و سلا متی آقا امام زمان شروع كنیم. مقدارش اصلا مهم نیست . نیتی كه داریم مهمه . این طوری روزمون رو با یه حس خوب شروع كنیم یه حسی كه می تونیم یه روز  نورانی رو شروع كنیم .

التماس دعا

   

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

يکشنبه 17/3/1388 - 15:25 - 0 تشکر 120033

1. سلامتی امام (ع) ما تضمین نشده است؟

پس بنظرتون چرا چند ساله این قضیه مد شده؟

سلامتی امام (ع) بستگی به کارهای ما دارد یا نه....یا مستقل است؟

دوست عزيزم براي پاسخ به اين سوالتون از چندمقاله به طور مستقيم و با ذكر منبع استفاده مي كنم كه كاملا اين موارد توضيح داداه شده اند:

دلیل دعا كردن براى‏سلامتى‏امام عصر چیست؟ در حالى‏كه خداى‏منان اراده دارد ایشان زنده و سلامت بمانند، آیا اصلا امكان دارد آن وجود مبارك دچار كسالت شوند؟

دعا از هر حیث مخصوصا برای‏سلامتی‏امام زمان (عج) آثار و برکات فراوانی دارد که برخی عبارتند از:

1 . دعا نشان‏گر علاقه و محبت مسلمانان به ایشان است . اگر چه دوستی‏تمام ائمه معصومین علیهم‏السلام بخشی‏از ایمان و شرط قبولی‏اعمال است، در عین حال دعا کردن در حق امام زمان (عج) موجب ازدیاد محبت آن حضرت در دل و در نتیجه موجب تقویت ایمان می‏گردد .

2 . دعا اظهار تجدید عهد و پیمان با آن حضرت است و محتوای‏پیمان با آن حضرت را دین داری، شریعت محوری‏و تصمیم قلبی‏بر اطاعت امر امام علیه‏السلام و یاری‏رساندن او با نثار جان و مال تشکیل می‏دهد .

تجدید بیعت‏با آن حضرت علیه‏السلام کاری است که بعد از هر نماز از نمازهای پنجگانه یا در هر روز و یا در هر جمعه انجام آن مستحب است . هر روز بعد از نماز صبح، دعاهایی‏که مربوط به وجود مبارک امام عصر (عج) است، خوانده شود، بسیار مفید و مؤثر خواهد بود .

دعای‏شریف «اللهم بلغ مولای‏صاحب الزمان صلوات الله علیه عن جمیع المؤمنین ...» و نیز «دعای‏عهد» شاهدی‏برای‏این سخن است .

3 . دعا سبب زنده نگه داشتن یاد امام غایب در دل منتظران می‏گردد . یاد امام زمان (عج) توجه به ارزش های

دین و اصول اخلاقی را در دل‏ها زنده می‏کند و غفلت از یاد امام، یکی‏از دلایل عمده پژمردگی‏و سستی‏ارزش های الهی‏وانسانی‏در جوامع اسلامی است .

دلت گر که یک لحظه غافل نشیند، خدنگ بلا بر دل دل نشیند

4 . کسی‏که سلامتی‏امام زمانش برایش مهم است، مسلما آزردن آن حضرت برایش سخت است; در نتیجه دعا برای‏سلامتی‏آن حضرت، انسان را به انجام کارهایی‏وامی‏دارد که موجب خشنودی‏آن حضرت و در نتیجه سبب رسیدن به مقام رضوان الهی‏می‏گردد .

5 . دعا بسیار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نیز فرج و گشایش در زندگی‏مؤمنان می‏شود .

6 . دعا موجب قرب الهی‏است . امام مهدی (عج) در خصوص زیارت آل یس می‏فرمایند: «هرگاه خواستید به وسیله ما به خداوند و به ما توجه کنید، این زیارت را که از جانب خداوند انشا شده است، بخوانید» . ()

این زیارت که از جهات مختلف محتوایی عمیق دارد، بسیار مورد تاکید و سفارش قرار گرفته است . این زیارت از ابتدا تا انتها، دعای برای سلامتی، تندرستی و بهروزی امام زمان (عج) است; «السلام علیک یا خلیفه الله و ناصر حقه ... السلام علیک حین تصبح و تمسی، السلام علیک فی‏الیل اذا یغشی‏و النهار اذا تجلی ... السلام علیک بجوامع السلام ... ; سلام بر تو ای جانشین خدا و یاری کننده حق ... درود و سلام بر تو هنگامی که صبح و شام کنی، درود و تهیت الهی‏بر تو در شب که همه جا را فراگیرد و در روز، در وقتی‏که نور دهد (یعنی‏سلام بر تو در هر صبح و شام) ... ، درود بر تو درودی‏همه جانبه ...» .

در دعای بعد از این زیارت نیز معانی بلندی نهفته است; مانند: خدایا او (امام زمان «عج‏») را از شر هر متجاوز و سرکشی‏و از شر همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث یومیه، از پیش رو و از پشت‏سر و از طرف چپ، حفظ و نگه‏داری‏کن و از این که آسیب و گزندی به او برسد، جلوگیری‏کن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مبارکش عدل و داد را پدیدار نما! « اللهم اعذه من شر کل باغ و طاغ و من شر جمیع خلقک و احفظه من بین یدیه و من خلقه و عن یمینه و عن شماله و احرسه و امنعه من ان یوصل الیه بسوء واحفظ فیه رسولک و آل رسولک واظهر به العدل »

در پایان سخن لازم است ‏یادآور شویم که دعا کردن برای‏سلامتی‏و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نیز اهل بیت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است; «و هر که خدا و رسولش را اطاعت کند و خداترس و پرهیزکار باشد، چنین کسی‏به فوز و سعادت خواهد رسید.

آخرین نکته این است که هر چند طبق وعده الهی‏حضرت زنده و باقی‏هستند تا زمانی‏که پرچم توحید و عدل را در همه جهان به اهتزاز درآورند، ولی‏بالاخره بشر هستند ودر معرض آفات جسمانی‏و بلاهای طبیعی و ممکن است مریض شوند و دچار کسالت گردند و از این نظر دعای‏ما برای‏سلامتی‏حضرت و حفظ ایشان از این آفات و حوادث، بدون شک در سلامتی‏وجود آن عزیز عالم وجود و آخرین در صدف امامت و ولایت، مؤثر و مفید است .

حسن احمدی

منبع :مجله پرسمان ، اردیبهشت 1383، شماره 20

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

يکشنبه 17/3/1388 - 15:27 - 0 تشکر 120034

صدقه دادن برای سلامتی امام(ع)

ما هرگاه نسبت به سلامتی فرزندان و عزیزانمان نگران می شویم به قصد سلامتی آنها صدقه می دهیم و این نتیجۀ محبت و علاقۀ ما نسبت به آنهاست. پس اگر ما دوست و محب امام عصر(عج) هستیم، باید بدانیم که صدقه دادن جهت سلامتی حضرت می تواند راهی برای ابراز محبت بیشتر نسبت به ایشان باشد. البته منظور از سلامتی برطرف شدن ناراحتی خصوصا رفع هم و غم از قلب امام زمان(ع) می باشد که در این زمان گرفتاریهای شیعیان و غلبۀ کافران و ستمگران بر آنها بیش از هر چیز قلب نازنین ایشان را دردمند و مغموم نموده است.

علاوه بر این، صدقه دادن برای سلامتی امام عصر(ع) نوعی ابراز محبت و مودت نسبت به عترت پیامبر(ص)  می باشد که طبق صریح قرآن، پیامبر جز دوستی و مودت با عترت پاکش، اجر و مزدی برای رسالت خویش نطلبیده است. چنانچه می فرماید:« بگو من از شما اجری برای رسالت خود جز این نمی خواهم که مودت و محبت مرا در حق خویشاوندانم جاری سازید. همچنین صدقه دادن برای سلامتی امام عصر(ع) مقدم داشتن پیامبر و اهل بیت او در کار خیر محسوب      می گردد و از نشانه های ایمان نیز می باشد.

پیامبر اکرم(ص) می فرمایند:« هیچ بنده ای ایمان(کامل) ندارد مگر اینکه من نزد او از خودش محبوب تر وخاندان و عترتم از خاندان و عترتش نزد او محبوب تر باشند.»(2)

و همچنین اگر کسی در صدقه دادن برای سلامتی امام زمان(ع) را مقدم بدارد، مسلم است که آن امام رئوف و مهربان نیز نسبت به او توجهی خاص نموده و برای سلامتی او و عزیزانش دعا خواهد نمود.

بزرگان و کسانی که در ابراز محبت به امام عصر(ع) خالص بوده اند، بسیار توصیه کرده اند که حتی روزی دو مرتبه(صبح و عصر) مقداری جهت سلامتی امام عصر(ع) به افراد محتاج صدقه دهید که خداوند به خاطر این ابراز محبت و دوستی نسبت به اهل بیت پیامبر(ع)، بلاها را از شما دور می نماید.

پی نوشت: 1- شوری، آیۀ 23 /// 2- مجالس، ص201

منبع: http://www.aleyasin.moshkan.com


 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

يکشنبه 17/3/1388 - 15:30 - 0 تشکر 120035

آداب صدقه برای امام زمان (عج) در سیره سید بن طاوس

یكى از اعمالى كه سید بن طاووس، رحمة الله علیه، به آن بسیار اهمیت مى‏داد، صدقه براى حفظ وجود مقدس امام زمان، ارواحنا فداه، بوده است چون یكى از تكالیف زمان غیبت، صدقه دادن ‏براى حفظ وجود مبارك امام زمان، ارواحنا فداه، است. به طور كلى صدقه آثارى دارد یكى اینكه صدقه نمایشگر صداقت ایمان مؤمن است كه با انجام آن نشان مى‏دهد تا چه حد در وادى ایمان و خداپرستى صادق است و ...

از این طریق نیازمندیهاى مؤمنان رفع مى‏گردد و رفاه عمومى به وجود مى‏آید و همچنین صدقه یكى از عوامل سازندگى انسان نیز هست چنانكه قرآن مى‏فرماید: خُذ مِن اَموالِهِم صَدَقَةً تُطهِرُهُم و تُزَكِیهِم بها.1 اى رسول ما! تو از مؤمنان صدقات را دریافت كن تا بدان صدقات نفس آنها را پاك و پاكیزه سازى.

مؤمن صدقه را باید یا براى فایده و غرضى كه در نظر دارد بدهد و یا براى حفظ نفس خود و یا محبوب و عزیزى كه بسیار نزد او گرامى است و چه محبوبى بالاتر از امام زمان، كه اصلاح بسیارى از امور دینى و آخرتمان بستگى به وجود و سلامتى آن حضرت دارد و این مطلب به دلیل عقل و نقل ثابت است كه هیچ شخصى عزیزتر و گرامیتر نیست و نباید باشد از وجود مقدس امام زمان، ارواحنا فداه، بلكه حضرتش باید محبوبتر از نفس خودمان باشد و اگر چنین اعتقادى نداشته باشیم در ایمان و معرفتمان نسبت‏به آن حضرت ضعف و خللى وجود دارد. لذا سید ، رحمة الله علیه، به فرزند خود سفارش مى‏فرماید كه: ابتدا كن به صدقه دادن براى آن حضرت قبل از اینكه براى خود و عزیزانت صدقه بدهى.

باید توجه داشت كه آن حضرت هیچ احتیاجى به صدقه و دعاى ما ندارد بلكه از شؤون بندگى و اداى بعضى از حقوق بزرگ آن حضرت است و خود یك نوع اظهار محبت و دوستى به آن جناب است، و این عمل راه و سببى است براى جلب رضاى پروردگار و حصول قرب به خداوند در قضاى حوائج و دفع بلا. لذا آثار صدقه به انفاق كنندگان آن مى‏رسد مخصوصا اگر انفاق براى اظهار محبت و دعا براى وجود مقدس امام، علیه السلام، باشد.

یا مهدی

ایامى كه در مدرسه علمیه بعثت‏ سكونت داشتم طلبه‏اى كه نزد من موثق بود، راجع به صدقه دادن براى وجود مقدس امام زمان، ارواحنا فداه، مى‏گفت: شبى از حرم حضرت رضا، علیه‏السلام، به طرف مدرسه مى‏آمدم، در آن شب بسیار براى امام زمانم دعا كردم و در فراقش اشك ریختم، در وقت‏برگشتن از حرم به بازار سرشور رسیدم كه فقیرى جلوى مرا گرفت و از من چیزى خواست هرچه دست در جیب لباسهایم كردم چیزى پیدا نكردم مگر یك «پنج ریالى‏» آن را با آنكه كم بود با شرمندگى به آن فقیر دادم و نیت كردم كه این صدقه براى حفظ وجود مقدس امام زمانم باشد.

فرداى آن شب هنگامى كه براى حضور در درس به بازار سرشور رسیدم یكى از كسبه كه قبلا مرا مى‏شناخت تا چشمش به من افتاد مرا با صداى بلند صدا زد، وقتى كه نزد او رفتم گفت: دیشب چه عملى انجام دادى؟!

گفتم: مگر چه شده است؟

گفت: دیشب در عالم رؤیا دیدم حضرت بقیة‏الله، ارواحنا فداه، سوار بر اسب سفید رنگى هستند و وارد بازار سرشور شدند و جمعیتى پشت‏سر آن حضرت در حركت‏بودند كه فرمودند: آمده‏ام جزاى فلان طلبه را بدهم (و اسم تو را بردند)من با شنیدن این خبر دلم شكست و متوجه محبت و مهربانى امام زمانم شدم و گفتم دیشب من براى آن حضرت صدقه ناچیزى دادم.

و همچنین سید بن طاووس، رحمة‏الله‏علیه، در كتاب «امان‏الاخطار» در ضمن دعایى كه براى صدقه دادن در وقت‏ سفر ذكر مى‏كند مى‏نویسد: اَللهُمَ اِنَّ هَذِهِ لَكَ وَ مِنكَ وَ هِىَ صَدَقَةٌ عَن مَولانا المهدی، عجل‏الله‏ فرجه، وَ صَلِّ عَلَیهِ بَینَ اَسفارِهِ و حَركاتِه و سَكَناتِه فِى ساعاتِ لََیلِه وَ نَهارِه وَ صَدقَهٌ عَمَّا یَعنِیهِ اَمرَهُ وَ مَالا یَعنیهِ وَ مَا یُضمِنه و ما یُخلِفُه.

خدایا! این (صدقه) از آن تو و براى توست و صدقه‏اى براى سلامتى مولایمان م‏ح‏م‏د، عجل‏الله‏تعالى‏فرجه‏الشریف، مى‏باشد، و بر او درود بفرست آن هنگام كه در سفر است و در تمام حركتها و استراحتهایش، در تمامى اوقات شب و روزش و صدقه‏اى است‏ براى هرچه كه متعلق به اوست.

یكى از علماى اهل معنا مى‏فرمود: چه در هنگام سفر و چه در هنگام حضر، وقتى كه صدقه براى وجود مقدس امام زمان، مى‏دهید این دعا - دعاى فوق - را بخوانید.

منبع : كتاب امام زمان و سید بن طاووس. سید جعفر رفیعى.

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

يکشنبه 17/3/1388 - 15:32 - 0 تشکر 120037

3. بله قبول داریم که باید برای تعجیل دعا کرد و مهمتر اینکه تلاش کرد

و در احادیث نیز داریم

ولی حقیقتا" تعجیل امام (ع) چگونه است؟

با غیبت - تهمت - بی حجابی- دروغ- وفا نکردن به عهد - دزدی تو روز روشن-

خلاصه گناه کردن های علنی و غیره

بعد به همراهش بشینیم ...تند تند عربی قرآن مجید را بخونیم و ندونیم چی میگه

یا یه تسبیح بگیریم دستمون و...

خودتون بهتر من میدونی

سوالم اینه عزیز

شما میدونی چرا اینطور شد؟

چرا ارزشها جابجا شد؟

چرا همه چی ظاهری شد؟

دوست عزیز درسته بعضی مواقع یا شاید هم خیلی مواقع ظاهر جای باطن رو می گیره . یه سری از گناه ها از سر غفلت و نااگاهی است . یاینكه نگاه سطحی و ظاهری به دینمونه . اگه فقط یمكی به عمق دینمون وارد بشیم و حكمت و دلیل احكام و اعمال رو بدونیم مسلما وضع با الان فرق میكنه.

به نظر من اولین كاری برای تعجیل در ظهور اینكه از خودمون شروع كنیم یكمی بخدمون بیایم ببینیم كه چقدر داریم اونطوری كه خدا ازمون خواسته رفتار می كنیم. متاسفانه خیلی وقت ها ما چیزها رو بدون دلیل می پذیریم . منظورم فقط به اعمال دینی نیست. همین نبود آگاهی كار رو خراب میكنه . اگر ما هر چیزی رو با دلیل بپذیریم و در صورت نداشتنن دلیل مناسب ردش كنیم یقینا به بهترین می رسیم.

امیدوارم كه تونسته باشم به سوالاتتون پاسخ داده باشم. ببخشید كه پستام طولانی شد.

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

يکشنبه 17/3/1388 - 23:1 - 0 تشکر 120191

سلام

به به

مرسی...چه خوب و قشنگ...ممنون

گلها و Mary

دستتون درد نکنه ...زحمت کشید

استفاده کردیم

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
دوشنبه 18/3/1388 - 14:45 - 0 تشکر 120336

به نام مهربان پروردگار...

سلام به همگی

جی طیبه عزیز كاری نكردم. خواهش می كنم. خوشحال شدم كه مورد استفاده قرار گرفت .

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

سه شنبه 26/3/1388 - 10:40 - 0 تشکر 122994

هو الرحمن الرحیم

سلام

ای کاش همه قرارهای عاشقی اینطوری باشه...

بحث بشه...

خیلی از این سوالات سوالای خودمم بود...

ممنون از هر سه بزرگوار...

ياد خدا آرامبخش قلبهاست...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.