• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن برق > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
برق (بازدید: 34225)
چهارشنبه 21/12/1387 - 22:8 -0 تشکر 97721
رشته الکترونیک

رشته الكترونیك یكی از رشته‌های صنعتی مادر محسوب می‌شود و تمام علوم و فنون موجود به نحوی با این علم پیوند خورده‌اند به نحوی كه از وسایل روزمره زندگی تا پیچیده‌ترین فن‌آوری‌های فضایی حضور این علم به وضوح قابل مشاهده است. بی‌شك برای یافتن جایگاه مناسب این علم در كشورمان بایست مبانی آموزش این رشته با استحكام و براساس برنامه‌ریزی علمی پایه‌گذاری شود رشته الكترونیك در هنرستانها از اساسی‌ترین و نقطه‌ شروع مناسب برای فراگیری این علم محسوب می‌شود.

 

علم الکترونیک همگام با پیشرفت روزافزون تکنولوژی هم اکنون در کلیه امور مربوط به زندگی انسانها رخنه کرده و در حال پیشرفت می باشد و در آینده تزدیک کل زندگی انسانها را تحت تاثیر خود قرار میدهد . هم اکنون رشته الکترونیک مهمترین رشته فنی و مهندسی در دانشگاها و هنرستانها میباشد و کسانی که از نظر علم ریاضیات و  فیزیک دارای قدرت درک و تحلیل بالا تری هستند در این رشته می توانند به موفقیتهای بیشتری دست پیدا کنند . برخلاف ذهنیتهایی  که برای بعضی ها پیش آمده در نهایت یک فارغ التحصیل رشته الکترونیک را تعمیر کار رادیو و تلویزیون می پندارند ، در حالیکه اینطور نیست . رشته الکترونیک دارای گرایشهای مختلفی است که همگام با پیشرفت علم روز است مثل مکاترونیک بیوالکتریک وکنترل و... که در آینده نزدیک بازارکار بیشتری در انتظار فارغ التحصیلان این رشته خواهد بود .

       اهداف تدوین رشته الکترونیک :   
1- تعمیر وسایل الکترونیکی ساده خانگی2- طراحی و ساخت فیبر مدارهای الکترونیکی3- مونتاژ قطعات الترونیکی روی برد مدار چاپی4- نصب و راه اندازی تجهیزات ساده الکترونیکی5- نصب و راهاندازی آنتن مرکزی برای ساختمانهای کوچک6- سر پرستی بخش های کوچک مونتاژ7- کار با دستگاه های اندازه گیری8- خواندن نقشه های الکترونیکی9- طراحی و ساخت تقویت کتتده ها10- آشنایی با سیستم های مخابرات و ارتباطات 11- آشنایی با مدارهای دیجیتالی و سخت افزار رایانه

پنج شنبه 22/12/1387 - 15:3 - 0 تشکر 97926

سلام

جناب مختاری لطف در باره رشته الکترونیک مطلب کاملتری بزارید

مثلا چگونگی رفتن به این رشته

درسهایی که در هنرستان باید پاس شود

درسهای دوره دانشگاه

و از این قبیل چیز ها

در کل لطفا مطلب جامع تری قرار دهید

در پناه حق

الهی و ربی من لی غیرک... 

پنج شنبه 22/12/1387 - 15:52 - 0 تشکر 97937

سلام جناب مختاری

از بابت اطلاعاتی که در مورد رشته الکترونیک گذاشتی ازت سپاسگذارم

در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
پنج شنبه 22/12/1387 - 20:21 - 0 تشکر 98033

سلام به دوستان تبیانی

این بحث رشته الکترونیک را به درخواست آقای shine month کاملتر کردم امیدوارم مورد رضایت شما دوستان باشه.

عناوین دروس تخصصی رشته الکترونیک همراه با اهداف کلی هر درس به شرح زیر می باشد:

دروس تخصصی سال دوم :

1- مبانی برق: درک اصول الکتریسیته به منظور فراگیری موضوعات علمی وعملی برق

2- رسم فنی: ترسیم سه نما، مجهول یابی- برش وپرسپکتیو و پلان ساختمان و سیم کشی آپارتمان یک طبقه3- اصول اندازه گیری الکتریکی: آشنایی با دستگاه های اندازه گیری و طریقه استفاده از آنها4- الکترونیک عمومی 1: آشنایی با مبانی الکتریسیته و اصول الکترونیک، شناسایی قطعات والملن های الکترونیکی مدارات دیودی و تقویت کننده های ترانزیستوری5- کارگاه مقدماتی مکانیک: ساخت وسایل فلزی ساده6- کارگاه سیم کشی 1: خواندن نقشه های تاسیسات الکتریکی ساختمانهای کوچک و اجرای آنها7- کارگاه الکترونیک مقدماتی: انجام ترانس پیچی- تهیه مدارچاپی و مونتاژ مدارهای الکترونیکی ساده

8- آزمایشگاه اندازه گیری الکتریکی: شناخت قطعات الکترونیکی و کار برد صحیح دستگاه های اندازه گیری متداول.

دروس تخصصی سال سوم:

9- مدارهای الکتریکی: تحلیل مدارهای جریان مستقیم و مدار های RLC در جریان متناوب یک فاز وسه فاز10- الکترونیک عمومی 2: آموزش مدارهای پایه الکترونیک و قطعات الکترونیک صنعتی11- مبانی مخابرات و رادیو: آموزش مبانی مخابرات و گیرنده های رادیویی

12- مبانی دیجیتال: آشنایی با اصول مدار های دیجیتال و تحلیل مدارهای ساده دیجیتالی و کاربرد آنها در دیگر مدارهای الکترونیکی

13- کارگاه الکترونیک عمومی: آموزش مفاهیم عملی و مدار های کاربردی در رشته الکترونیک

14- آزمایشگاه مبانی مخابرات ورادیو: توانایی تعمیر گیرنده های رادیو یک موج- چند موج و تلفن و نصب و راه اندازی سیستم های آنتن مرکزی وتقویت کننده های صوتی(PA)

برای‌احراز‌‌شغل‌آینده‌در‌‌رشته‌های‌فنی‌‌خصایص‌وتوانایی‌های‌زیر‌مورد‌نیاز‌‌است:

1- نیازمندی های بدنی: 1-1- قدرت و سلامت جسمانی 2-1- توانایی و مقاومت در برابر خستگی 3-1- سرعت استفاده از اعضا ، به ویژه دست ها 4-1-قدرت تحلیل بالا و دقت کافی به ویژه در رشته الکترونیک 2- نیازمندی های حسی و ادراكی : 2-2- در رشته های فنی نیاز به سرعت ادراك می باشد. 3 -نیازمندی های روانی:            1-3- سرعت انتقال(هوش)            2-3- قدرت استدلال             3-3- استعداد تجسم فضایی            4-3- دقت و سرعت در محاسبه             5-3- استعداد تجزیه و تحلیل داده ها و آمارها در اغلب رشته های فنی 4 – مهارت های تحصیلی:           1-4- داشتن اطلاعات ریاضی و آماری           2-4- سلامت و روانی كلام در حد امكان در زبان خارجی(انگلیسی)           3-4- داشتن اطلاعات تخصصی  اولیه           4-4- استعداد طراحی و انتقال 5- نیازمندی های عاطفی و شخصیتی:           1-5- قدرت  و دشواری كار تحت فشارهای روانی            2-5- قدرت انطباق و سازگاری           3-5- قدرت كنترل و تسلط به خویشتن 6- علایق و رغبتهای مورد نیاز: 1-6- علاقه به امور فنی 2-6- علاقه به تحقیقات و پژوهش 3-6- علاقه به تحول و تغییرات 4-6- علاقه به كنجكاوی و جستجو 7- نیازمندی های شخصی و اجتماعی: 1-7- درك رفتار دیگران 2-7- متانت و بردباری در امور 3-7- مطلوب بودن رفتار -7- سازگاری با محیط

فعالیت ها و كوشش های مورد نیاز رشته های فنی:

1- دقت و تمركز فكری2- تجزیه و تحلیل مسائل3- خلاقیت و ابتكار4- تصمیم گیری5- برنامه ریزی6- نشستن برای‌انجام كارهای محاسباتی و كامپیوتری7- حركات بدنی ونیروی جسمانی با توجه به رشته‌ی انتخابی

 نحوه ادامه تحصیل هنرجویان:

كلیه هنرجویان شاخه فنی وحرفه ای،پس ازپایان دوره سه ساله واخذ دیپلم می توانند به طرق ذیل در سطوح بالاترادامه تحصیل نمایند:  1-   بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آزمون سراسری دوره كاردانی پیوسته شركت نموده و پس از احراز قبولی در یكی از آموزشكده‌های فنی‌و‌حرفه‌ای سراسر كشور ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرك كاردانی شوند. 2-   بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آزمون ورودی آموزشكده های وابسته به دانشگاه جامع تكنولوژی (علمی_ كاربردی) شركت نموده و پس از احراز قبولی ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرك كاردانی شوند. 3-   بدون‌گذراندن‌دوره‌پیش‌دانشگاهی‌و‌ با توجه به شرط معدل در دانشگاه‌آزاد‌اسلامی ثبت‌نام نموده و در دوره كاردانی پیوسته ادامه تحصیل دهند و موفق به اخذ مدرك كاردانی شوند. 4-   در‌آزمون تغییر ‌رشته یكی از دوره های پیش‌ دانشگاهی هنر، علوم ‌ریاضی، علوم ‌تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی شركت نموده و پس از احراز قبولی، دوره‌ی مذكور را گذرانده و سپس از طریق آزمون سراسری دانشگاههای دولتی و آزاد اسلامی ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرك كارشناسی شوند. 5-   فارغ التحصیلان تعدادی از رشته های كاردانی پیوسته فنی و حرفه ای كه دوره كارشناسی ناپیوسته رشته تحصیلی آنان مصوب گردیده است،می توانند درآزمون ورودی مربوط شركت نموده و پس از احراز قبولی، در دانشگاههای طرف قرارداد وزارت آموزش و پرورش ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرك كارشناسی شوند.

6-  كلیه فارغ التحصیلان دوره كاردانی پیوسته،می توانند بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آزمون سراسری دانشگاههای دولتی و آزاد اسلامی شركت نموده و پس از احراز قبولی ادامه تحصیل دهند.

الکترونیک به دانش و فن آوری عبور ذرات باردار در یک بار و خلاء می باشد. به بیان دیگر در این دانش به مطالعه حرکت بارهای الکتریکی و کنترل حرکت آنها برای ایجاد اثرات مطلوب مورد نظر می باشد.

دانش الکترونیک امروزه بوجود آورنده سیستمها و ابزارهای پیچیده ای است که در بسیاری از محصولات روزمره زندگی و شاخه های مهندسی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به آنچه که گفته شد کاردانی فنی الکترونیک یکی از رشته های آموزش عالی در نظام دانشگاهی است، که هدف عمومی آن تربیت کاردانها فنی الکترونیک است که دارای دانشهای لازم در زمینه الکترونیک صنعتی، وسایل اندازه گیری و وسایل صوتی و تصویری که دقیقاً مربوط به وسایل همان بخش از صنعت طراحی گردیده ، می باشد.

از آنجا که تکنولوژی مربوط به صنعت الکترونیک به صورت گسترده در همه جا و از جمله در کشور ما شالوده ای برای پیشرفت در صنعت برق محسوب می شود، دوره یادشده برای تربیت افراد کارآمد در جنبه های عملی در زمینه رفع نیازهای صناعی است که به نوعی با الکترونیک در ارتباط هستند.

رشته الکترونیک یکی از رشته های مهم در مورد امور ارتباطات در دنیا دارای حائز اهمیت می باشد. در ایران این رشته در مورد ارتباطات با دنیا اهمیت زیاد دارد، به طور کلی دانشجویانی در این رشته پذیرفته می شوند و دارای موفقیت می شوند که دارای هوش بالایی باشند و علاقه به ابلاغ و نوع آوری باشند و بتوانند خودشان را با تکنولوژی در دنیا هماهنگ بکنند.

دوره کاردانی  

یکی دیگر از تعاریفی که می توان از رشته الکترونیک کرد، اینست که زیر مجموعه ای ار رشته فیزیک می باشد، که درباره حرک الکترونها در مدارهای الکتریکی است، بحث می کند. دانشجویانی در این رشته فوق می شوند که در دو درس ریاضی و فیزیک بسیار قوی باشند و دارای پشتوانه اجتماعی و خانوادگی باشند.

دوره کاردانی و تکنسین در کشور ما از جایگاه خوبی برخوردار نیست و می توان گفت نقش تکنسین رابطه بین مهندس و کارگر ماهر است، و در هرم نیروی انسانی تکنسین در کشورهای پیشرفته و در جوامع توسعه نقش اساسی دارند.

متأسفانه در کشور ما به لحاظ اهمیت ندادن به این بخش استفاده بهینه از این تکنسین نشده است، و به خاطر همین جوانهای ما بیشتر به سراغ مهندسی می روند تا تکنسین و همین باعث شده تا رشته های فنی ما از آن جایگاه خودشان برخوردار نباشند .

دانشجویان این رشته دروسی را در غالب 75 واحد درسی شامل یازده واحد دروس عمومی و 15 واحد دروس پایه و 29 واحد دروس اصلی و 15 واحد دروس اختصاصی و 7 واحد دروس اختیاری می گذرانند.

از میان دروس یاد شده از معتمدین به شرح زیر است:

1- ریاضی عمومی که در مورد بردارها و اعداد مختلط و ماتریس ها و توابع – حدود پیوستگی و مشتق و انتگرال به بحث می پردازد.

2- فیزیک عمومی که به زمینه هایی همچون، فیزیک و دینامیک می پردازد.

3- کارگاه فیزیک که درس عملی است و دانشجویان با وسایل اندازه گیری آشنا می شوند.

4- آزمایشگاه مقدماتی برق که دانشجویان با قطعات مدارها همچون خازن ، مقاومت و برخی مدارهای ساده آشنا می شوند.

5- الکترونیک و آزمایشگاه الکترونیک که به صورت نظری و عملی ساختمان قطعات الکترونیکی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

6- مدار 2 و 1 که دانشجویان را با انوع مدارها و اصول اولیه برق به صورت نظری و عملی آشنا می سازد.

7- برنامه ریزی کامپیوتر که دانشجویان را با یکی از برنامه های کامپیوتر آشنا می کند.

8- الکترونیک صنعتی که دانشجویان با طرز کار مدارهای کنترل فرمان دهنده ای که در کارخانه ها و مراکز صنعتی و مورد استفاده قرار می گیرد آشنا می کند.

9- دوره های کاردانی فنی در سال 1363 وزارت فرهنگ آموزش عالی این مجوز را به آموزش و پرورش دادند و آموزش و پرورش با تشکیل واحدهایی بنام دفتر امور مدارس عالی فنی حرفه ای و آموزشکده های فنی حرفه ای زیر پوشش خودش به تربیت نیروهای تکنسین پرداخت.

دانش آموختگان رشته برق الکترونیک با کسب دانش و مهارتهای لازم در زمینه های ذیل قادر به فعالیت خواهند بود:

1- در زمینه انتقال نظرات و روشهای مورد تأیید مهندسان به کارگران

2- تهیه و تفسیر نقشه های مورد تأیید مهندسان و پیاده کردن آنها بوسیله کارگران فنی

3- این افراد می توانند به تعمیر قطعات الکتریکی همچون تلویزیون و قطعات مشابه بپردازند.

4- در برخی بخشها می توان از این افراد به عنوان سرپرست بخش از آنها استفاده کرد.

5- از این افراد می توان در تدریس بعضی دروس در سطح پائین استفاده کرد.

جمعه 23/12/1387 - 0:26 - 0 تشکر 98119

به نام خدا

سلام دوستان

باید بگم برای رفتن به این رشته میتونید از سال دوم دبیرستان درشاخه ی فنی و حرفه ای رشته ی الکترونیک رو انتخاب کنین یا بعد ازرفتن به دانشگاه ریاضی بخونین وبشین مهندس الکترونیک .توی دانشگاهو نمیدونم ولی در هنرستانها درسای سال دوم زیاد سخت نیست (اصول اندازه گیری الکتریکی  مبانی برق  الکترونیک عمومی 1  ریاضی 2   و...)ولی در سال سوم درسها تخصصی تروالبته سختترند (مدار  الکترونیک عمومی 2   مبانی دیجیتال -خیلی سخت نیست اما پیچیدس- مبانی مخابرات و...)تنها چیزی که میتونم بگم اینه که به نظرمیاد بهترباشه ازشاخه ی فنی به این رشته برید واینکه درسال سوم هنرستان ریاضی 3 اصلا به سختی ریاضی 2نیست.

امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم.

 بسم الله الرحمن الرحيم

وَالْعَصْر
 إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْر
 إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْر

جمعه 23/12/1387 - 1:0 - 0 تشکر 98126

سلام

جناب مورچه 22

من خودم دانشجوی همین رشته هستم

این مطالب رو گفتم جناب مختاری بزارن برای بقیه که علاقه مند این رشته هستند

در پناه حق 

الهی و ربی من لی غیرک... 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.