• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 1170)
سه شنبه 6/12/1387 - 23:58 -0 تشکر 93360
***خلیج همیشه فارس

سلام دوستان

اینو فهمیدین که یه کشور عربی اومده و یه اسم دیگه که اصلا لایق این زبون بیاریم روی خلیج همیشه فارس گذاشته واقعا خیلی رو دارنا نه ؟

در اینجا هرکه هرچی سند در باره این که خلیج همیشه فارسه بیاره و به اون کشور بگیم حالا هیچی ما نمی گیم پر رو نشن

شاعر می گه:::::::::::

ز شیر شتر خوردن و سوسمار            عرب را به جایی رسیده است کار

که تاج کیانی کند ارزو                    تفو بر تو ای چرخ گردون تفو

بلند اسمان جايگاه من است

پنج شنبه 8/12/1387 - 10:41 - 0 تشکر 93627

سلام.

به نقل از وبلاگ "حق و صبر"

به بعضی از این مدارک تاریخی که اصل آن ها در موزه ها، کتابخانه های دولتی و سایر مراکزی که اسناد تاریخی نگهداری می شوند اشاره می شود:

1- نقشه \" هکاتئوس\" ( Hectaeus) مربوط به 500 سال قبل از میلاد مسیح در این نقشه خلیج فارس بنام \"Persian Gulf \" نامیده شده است.

2- نقشه اراتوسنز \" Eratosthnes \" مربوط به 250 سال قبل از میلاد مسیح نام \" Persian Gulf\" تکرار شده است.

3- نقشه دی سنارک \"Dicaeachus \" مربوط به 285 سال قبل از میلاد مسیح خلیج فارس را بنام \" Gulf Persique \" خوانده است.

4- نقشه استرابو \"Strabo \" مربوط به 20 سال بعد از میلاد مسیح آنرا بنام \" Persian Gulf \" و آبراهی را که در غرب شیه جزیره عربی قرار دارد بنام \"Arabian Gulf \" خوانده است.

5- در نقشه دیگری که در دوران خلفای عباسی در کتاب \" تاریخ عرب\" بقلم فیلیپ حیتی (Philip Hitti \" که در قرن نهم میلادی بچاپ رسیده است، خلیج فارس را بنام \"Bahar Farsi \" و خلیج عربی که در غرب شبه جزیره عربستان است بنام \"Bahar Qulzum \" یا دریای سرخ خوانده است.

6- در نقشه جهان ابو ریحان بیرونی مربوط به 1030 میلادی خلیج فارس بنام \"Mare Farse \" نشان داده شده است.

7- در نقشه جهان ادرِیسی که مربوط به 1160 میلادی است خلیج فارس بهمین نام ذکر شده است.

8- در نقشه جهان سالتر \"Psalter \" مربوط به قرن سیزدهم میلادی که در تحت نفوذ کلیسا تهیه شده است، مرکز جهان را منطقه \" بتلهام\" ( Bethlehem) یعنی محلی که ادعا شده حضرت مسیح بدنیا آمده است تصور کرده اند ، خلیج فارس را بنام \"Pers Gulf \" خوانده اند.

9- در نقشه ای بنام نقشه ایران قدیم که توسط دوونتی \"Duvotenay \" جغرافیدان فرانسوی در سال 1881 میلادی تهیه شده خلیج فارس بنام \"Golfe Persique \" ذکر شده است.

10- در نقشه جهان بطلمیوس \" Ptolemaeus\" مربوط به 1895 میلادی خلیج فارس بنام \" Sinus Persicus\" و خایج عربی بنام \"Sinus Arabicus \" نشان داده شده است.

بایستی توجه کرد که نقشه های ذکر شده در شماره های 5 و 6 و10 توسط خود اعراب تهیه و بچاپ رسیده اند و ایرانیها دخالتی در تهیه آن نداشته اند!

در مورد نام \" پرس\" و \" پرشیا\"، سر آرنولد تالبوت ویلسن در کتاب خود بنام \" خلیج فارس\" یا The Persian Gulf \" که به فارسی نیز زیر نام \" خلیج فارس\" بوسیله آقای محمد سعیدی در سال 1366 ترجمه و بچاپ رسیده است، در فصل چهارم صفحه 83 چنین بیان کرده است:

\" حوزه ایالت فارس در قرون گذشته شامل تمام سواحل شرقی خلیج فارس بوده است و از رودخانه تاب تا تنگه هرمز امتداد داشته است . یونانی ها این ایالت را باسم \" پرسیس\" می نامیده اند."

چون سواحل فارس یا به گفته یونانیها \" پرسیس\" در کنار این خلیج قرار دارد لذا از زمانهای بسیار دور آنرا خلیج فارس نامگذاری کرده اند. چنانچه آبراهی که در قسمت غربی شبه جزیره بی آب و علف عربستان قرار داشت بنام \" خلیج عربی\" خوانده اند در حالیکه نه تنها در آن ایام قدیم کشوری بنام عربستان وجود خارجی نداشت، بلکه تا سال 1926 که دولت استعماری انگلیس این سرزمین را به فردی بنام عبد العزیز سعود ابن سعود واگذار نمود نیز چنین کشوری در بین کشورهای آنروز جهان موجود نبود. علت این نامگذاری صرفاٌ بخاطر مردمان بومی عربی که در گذشته دور در آن سرزمین گرم و سوزان اطراق کرده بودند بوده است. و بهمین ترتیب با وجود آنکه سواحل شمالی و شرقی خلیج مکزیک که متعلق یه آمریکا است بمراتب بیشتر از سواحل غربی و جنوبی متعلق به مکزیک است و منطقی بنظر می رسد که نام این خلیج به \"خلیج آمریکا\" تغییریابد؟ پس چرا کشور آمریکا ادعای تغییر نام این خلیج را به \"خلیج آمریکا\" نکرده است؟ علت پر واضح است چون حدود سیصد سال قبل از اینکه در سال 1776 کشور های متحده آمریکا بوجود آید این خلیج به این نام نامگذاری شده بود و تغییر آن امکان پذیر نخواهد بود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.