• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 1326)
جمعه 2/12/1387 - 14:6 -0 تشکر 92222
نوکیا چگونه غول تلفن همراه جهان شد؟!

ازتولیدکاغذ در فنلاند تا تولید گوشی در سراسر دنیا

نوکیا در سال1864در فنلاند در حوالی رودخانه نوکیا بناشد.این شرکت یکی از افتخارات ملی کشورفنلاند محسوب می‌شود.با این حال تاریخچه این شرکت در نوع خود جالب توجه است.نوکیادر ابتدا محصولاتش را به عنوان یک کارخانه کاغذسازی به روسیه انگلستان و فرانسهصادر می‌کرد.اما اکنون در سراسر جهان این شرکت را با نام بزرگترین تولید کنندهتلفن همراه در جهان می‌شناسند.

فردریک ایدستم(Fredrik ideastam)موسس این کارخانه یک مهندس فنلاندی بود که تجربه کافی در زمینهفروش تجاری کاغذ نداشت بنابراین،این تکنولوژی را از آلمانی ها فراگرفت.او از یککارخانه تولید کاغذ در آلمان دیدن کرد.مالک آم کارخانه این صنعت را برای مدتچندسالی توسعه و آنرا به عنوان یک راز بزرگ پنهان کرده بود؛اما ایدستم کارگردانکارخانه را متقاعد کرد تا کارخانه را به وی نشان دهند و آنها یک نمایشگاه واقعی راپیش روی مهندس فنلاندی به نمایش گذاشتند.

زمانی که صاحبکارخانه این مسئله را مشاهده کرد عاجز شد و مهمان خود را بیرون کرد،اما این مسئلهبرای وی اهمیت چندانی نداشت زیرا ایدستم آنچه را که می‌خواست دیده بود .

زمانی که ایدستمبه فنلاند بازگشت کارخانه تولید کاغذ خودش را بنا کرد.به تدریج اجتماع کوچکی ازشرکتها و کارگاههای کوچک بر دور و بر ساحل رودخانه و در اطراف شرکت نوکیا مستقرشدند.علت اصلی این تجمع وجود سیستم هیدروالکتریکی بود که روی رودخانه سوار بود.

کارخانه نوکیا ازنیروی برق تولید شده از آن برای ساختن خمیر کاغذ استفاده می‌کرد.یکی از شرکتهاییکه در کنار نوکیا مستقر شد و رشد کرد،در کار تولید انواع لاستیک و پلاستیک(ازجمله:کفش،پوتین،کت نایلونی ضد آب و تایر اتومبیل)بود.این شرکت مایل بود که محصولاتخود راتحت نام نوکیا(NOKIA)به فروش برساند.بعد از گذشت چندسال در سال1867 شرکت نوکیا اختراعشیعنی خمیر چوب را در نمایشگاه چوب پاریس عرضه کرد و یک مدال برنز جایزه گرفت ودرست پس از این مسئله همه دیگر نوکیا را می‌شناختند.بنابراین ایدستم به کلیهمحصولات کارخانه برچسب نوکیا زد.بعد از جنگ جهانی دوم شرکت پلاستیک سازی مذکور نیزسهام شرکت نوکیا را خرید و در سال 1967 دو شرکت ادغام شدند و <گروه نوکیا>بهوجود آمد.

در دهه هفتادمیلادی در حالی که اغلب مراکز مخابراتی فلاند از سوئیچهای آنالوگ الکترو مکانیکیاستفاه می‌کردند،نوکیا شروع به تولید سوئیچهای دیجیتالی خود یعنی مدل DX 200کرد.فروش موفقیت آمیز این سوئیچ ها که ریزپردازنده اینتل مجهز بودند،به تدریجنوکیا را به شرکت مخابراتی امروزی تبدیل ساخت.اوایل دهه هشتاد دولت به شرکتهایمخابراتی اجازه داد که شبکه موبایل برای تلفنهای داخل اتومبیل راه اندازی کند.حاصلکار شبکه NordicMobile Telephony (NMT)‌ بود.

NMT اولین شبکه موبایل بین المللی به شمار می‌رفت که در سایر شرکتهایمنطقه نیز برپا شد.سال1989 نوکیا اولین شبکه GSM را بهشرکت فنلاندی رادیو لینجا(RadioLinga)فرستاد.

سال 1991 نوکیااستاندارد GSMرا پذیرفت و آن را در 9 کشوراروپایی به کار گرفت.گفتنی است که اولین تماس GSM توسطرئیس جمهور فنلاند برقرار شد.نوکیا در سال 1992 نسل های قبل تمامی گوشی های GSM جدیدخودش را چنین معرفی کرد: نوکیا1011.

در سال 1997سیستمGSM توسط 59 اپراتور (شرکت‌های پیمانکار)نوکیا در 31 کشور جهان پیادهسازی شد.

بنابراین اینشرکت تصمیم گرفت از اوایل دهه 90 انواع سبک و کارهای متفرقه خودرا به غیر ازفناوری مخابرات و ارتباطات کنار بگذارد و خود را به TCT محدودکند.

امروز از سننوکیا حدود دو دهه می‌گذرد.شرکتی که ما اکنون می‌شناسیم یک لمپراطوری عضیم در صنعتموبایل است که «گروه نوکیا »نامیده می‌شود و از چهار زیرمجموعه تشکیل شده است.

*اولین و مهمترینآنها(NokiadaMobile Phone)همان شرکتی است که محصولاتش در دست عموم مردم است.

*مجموعه دوم NokiaNetwork نام دارد که خدمات گسترده‌ای در زمینه زیر ساختارهای شبکه‌هایموبایل،اینترنت و از این قبیل ارائه می‌کند.نوکیا قصد دارد با توسعه شبکه هایزیربنایی که خود می‌سازد از خارج شدن کلیدهای صنعت موبایل از دستانش جلوگیری کند.

*مجموعه سوم نیز Organization Nokia Venture نام دارد و فعالیتهایش در دو شاخه جداگانه  دنبال می‌شود:شاخه ارتباطات اینترنتی در زمینه‌هاییچون IP و شبکه هایVPN و ارائه راهکار به شرکتهاو سازمانهای بزرگ و شاخه «ارتباطات خانگی»که مشغول تعامل با مصرف کنندگان خانگیوطراحی راهکارهای جالب،سودمند و جذاب برای عموم مردم و خانواده‌هاست.

*در انتها نیزموسسه تحقیقاتی عظیم نوکیا (Nokia ResearchCenter) قرار دارد که نقش مغز متفکر در ساختار کسب و کار نوکیا را بازی می‌کند.مراکزتحقیق و توسعه نوکیا برای نوآوری و عرضه ابتکارها و فناوری‌ها و راه‌حلهای جدید می‌جنگد.

درواقع معماری کسبو کار نوکیا یک معماری چندلایه است.پوسته بیرونی این معماری را شرکت سازنده گوشی‌هایموبایل تشکیل داده است.این لایه دربرابر تحرکات رقبای نوکیا آسیب‌پذیرترین است امالایه‌های بعدی یعنی شبکه‌های نوکیا،سازمان سرمایه‌گذاری‌نوکیا و مراکز تحقیق وتوسعه شرکت به ترتیب طوری چیده شده اند که هر لایه بتواند لایه بیرونی را بازسازیو ترمیم کند و از سوی لایه داخلی مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرد.

امروزه بیش از یکسوم گوشی همراه سراسر جهان را نوکیا تولید می‌کند و تقریباً60 هزارنفر از کارمنداننوکیا در 120 کشور و پنج قاره پراکنده شده‌اند.این شرکت عضیم هم‌اکنون با درآمدیبالغ بر 1/51 میلیارد یورو در سال توانسته است تنها در چهارماهه دوم سال 2008 سهمخیره کننده 40 درصدی در بازار پر رونق تلفن همراه جهان داشته باشد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.