• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 1618)
شنبه 26/11/1387 - 17:34 -0 تشکر 90552
*ویژه نامه اربعین 1430*

به بازار عـمـل با دست خالـی
من و مهر تو ای مولی المَوالی


مپرس از من که بودم یا که هستم
گــنهکـارم ولـی دل بـر تـو بسـتم


اگــر باشـد گــنـاه عـالَمـیـنـم
چه غم دارم که غمخوار حسینم

 

سلام


حنان از پدرش سدیر نقل می كند كه حضرت امام صادق علیه السلام به ایشان فرمود :
ای سدیر! آیا قبر امام حسین را زیارت میكنی هر روز؟
عرض كردم كه فدای تو گردم ...نه.


فرمود : شما چه جفا كارید؟!...آیا در هر جمعه زیارت میكنید او را؟
گفتم : نه.


فرمود : در هر ماه زیارت میكنید؟
گفتم : نه.


فرمود : در هر سال زیارت میكنید؟
گفتم : گاهی از سالها شده كه زیارت كرده‌ام.


فرمود : ای سدیر چه جفا كارید شما به امام حسین علیه السلام!!...آیا نمیدانستی كه حق تعالی را دوهزار هزار فرشته است كه می‌گریند بر آن حضرت و زیارت میكنند وسُست نمیشوند...و چه میشود برای تو ای سدیر كه زیارت كنی قبر امام حسین علیه السلام را در هر جمعه پنج مرتبه و هر روزی یك مرتبه؟!
گفتم : فدایت شوم بین ما و بین او فرسخ های بسیار است.


فرمود به من كه بالای بام خانه ات برو و سپس نظر كن به جانب راست و چپ و سپس بلند كن سر خود را بسوی آسمان ...پس قصد كن جانب قبر آن حضرت را و بگو : السلام علیك یا ابا عبدالله ، السلام علیك و رحمه الله و بركاته...آنگاه نوشته میشود برای تو زیارتی و آن زیارت حجه و عمره است.


و در روایت دیگر است كه امام صادق علیه السلام فرمودند :
هرگاه راه یكی از شما دور و از خانه اش تا به قبور ما مسافت بسیار باشد....بالای پشت بام بلندتر منزل خود دو ركعت نماز كند و اشاره كند به سلام كردن به سوی قبرهای ما....پس بدرستیكه آن به ما رسد.خوب یه روایت دیگه هم براتون بخونم و كامل كردن بقیه تاپیك با شما خوبا:


امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند علامات مومن پنچ چیز است...كه یكی از این نشانه ها ...خواندن زیارت اربعین در هر شب و روز است...
حالا من خودمو میگم ... ما كه مومن نیستیم .... اما مزه حداقل یه روز مومن بودن خیلی شیرینه...اونم چه روزی؟! ...روز اربعین حسینی....فقط فقط به عشق مولا و ارباب بی كفنمون حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام.


در ادامه هم هر دوستی عنایت كنه با ثبت حداقل یه مطلب قشنگ در رابطه با اربعین سالار شهیدان و یاران باوفایش از این سفره پهن شده همه را متنعم كنه.

التماس دعا
یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

شنبه 26/11/1387 - 20:20 - 0 تشکر 90602

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر حسین و اربعینش، سلام بر اربعین و زائرانش! و سلام بر اندوه های دل آنان كه به سوغات بر مزار كشتگان، عشق بردند و به مویه نشستند. به شوق زیارت صحن و سرای جان فزایت، اربعین شهادتت را به سوگ می نشینیم، یا حسین!

اربعین در فرهنگ عاشورا

در فرهنگ عاشورا، اربعین به چهلمین شب شهادت حسین بن علی(ع) گفته میشود که مصادف با روز بیستم ماه صفر است. از سنتهای مردمی گرامی داشت چهلم مردگان است، که به یاد عزیز فوت شده خویش، خیرات و صدقات میدهند و مجلس یاد بود  بر پا میکنند، در روز بیستم صفر نیز، شیعیان، مراسم سوگواری عظیمی را در کشورها و شــــهرهای مختلف به یاد عاشورای حسینی بر پا میکنند. عاشقان و پیروان آن امام، در سحال اســـــرار اربعین به ذکر پرداخته و  باران اشکبار  چشم خویش را با مظلومیت حسین و یارانش پیوند می زنند. این راه، راه تداوم عشق است و بی گمان هیچگاه بی رهرو نخواهد بود.

 نخستین اربعین

در نخستین اربعین شهادت امام حسین (ع)، جابر بن عبدالله انصاری و عطیه عوفی موفق به زیارت تربت و قبر سید الشهدا شدند. بنا به برخی نقلها، در همان اربعین، کاروان اسرای اهل بیت (ع) دربازگشت از شام و سر راه مدینه، از کربلا گذشتند و با جابر دیدار کردند. البته برخی از مورخان نیز آن را نفی کرده و نپذیرفته اند، از جمله مرحوم محدث قمی در «منتهی الامال» دلایلی ذکر میکند که دیدار اهل بیت از کربلا در اربعین اول نبوده است. به هر حال، تکریم این روز و احیای خاطره غمبار عاشورا، رمز تداوم شعور عاشورایی در زمانهای بعد بوده است.

اربعین و عرفان

اربعین از رازهای هستی، خصوصیت عدد چهل و اسرار نهفته در آن براى ما روشن نیست. البته چه بسا، با توجه به ویژگى ‏هاى انسان، «چهل بار» تكرار یك رفتار پسندیده موجب ملكه معنوى و تعمیق آن رفتار و قابلیت نزول فیض خاص خداوند مى ‏شود. در فرهنگ اسلامى هم عدد چهل (اربعین) جایگاه ویژه اى دارد. چله نشینى براى رفع حاجات، حفظ كردن چهل حدیث، اخلاص چهل صباح، كمال عقل در چهل سالگى، دعا براى چهل مؤمن، از این نمونه هاست.

آمده است که چون حضرت موسی (ع) را قابل استماع کلام بی واسطه خداوند میکردند چهل روز به خلوت فرستادند و خداوند فرمود: «… و اذا واعدنا موسی اربعین لیله »

پیامبر حکیم (ص) فرمود:

« من اخلص لله اربعین یوماً فجر الله ینابیع الحكمة من قلبه على لسانه»: هر كس چهل روز فقط براى خداوند تعالى اخلاص چشمه های خداوند ورزد حكمت را از قلبش بر زبانش جارى مى‏ سازد.»

صاحب مرصاد العباد، عارف نامی نجم الدین شیرازی نیز گفته است: "و عدد اربعین را خاصیتی است در استکمال چیزها که اعداد دیگر را نیست." چنانکه در حدیث صحیح آمده است:

ان خلق احدکم بجمع فی بطن امه اربعین یوما ثم یکون علقه مثل ذلک.

و خواجه علیه السلام ظهور چشمه های حکمت از دل بر زبان را اختصاص اخلاص اربعین صباحا فرموده است، و حوالت کمال تخمیر طینت آدم علیه السلام به اربعین صباحا کرد و از این نوع بسیار است."

التماس دعا

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
يکشنبه 27/11/1387 - 22:54 - 0 تشکر 90940

‌به نام مهربانترین مهربانان 

امام صادق (ع) فرمودند :

بَکَتِ السَّماءُ عَلَی الحُسَینِ أربَعینَ یَوْماً بِالدَّمِ.
آسمان چهل روز بر حسین (ع) ، خون گریه کرد.
The sky shed tears of blood on Hussin (p.b.u.h.) for forty days
مناقب آل أبی طالب، ج 3، ص 212

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

دوشنبه 28/11/1387 - 0:53 - 0 تشکر 90975

سلام

 اربعین حسینی بر همه تسلیت باد.


از سخنان حضرت سیدالشهداء علیه السلام :


1 - مردم بندگان دنیا هستند، دین بر سر زبان آنها قرار دارد، تا آنجا كه دین زندگى مادى آنان را تاءمین مى نماید به آن تظاهر مى كنند ولى هنگامى كه گرفتار شدند (و دین در جهتى مخالف منافع آنان قرار گرفت ) در این هنگامه ها دینداران واقعى كم اند.


2 - چون پاى امتحان در میان آید، مردم را مى توان شناخت (آن گاه مى توان دانشت كه دیندار واقعى كیست ؟)


3 - نیكوكارى و احسان باید مانند باران رحمت شامل حال آشنا و بیگانه هر دو بشود.


4 - هنگام سفر به كربلا مى فرمود: راستى این دنیا دگرگونه و ناشناس شده ، و خیرش رفته و از آن جز نمى كه بر كاسه نشیند نمانده ، و جز زندگى وبال آورى . راستى كه من مرگ را جز سعادت نمى دانم و زندگى با ظالمان را جز هلاكت نمى شناسم ...


5 - به مردى كه در نزد آن حضرت از دیگرى بد مى گفت فرمود:
(دست از غیبت بردار كه غیبت نان خورش سگهاى دوزخ است ).


6 - غافلگیر كردن خدا بنده را در این است كه به او نعمت فراوان دهد و شكرگزارى را از او بگیرد.


7 - فرمود: چنین نیست كه احسان كردن به نا اهل هدر باشد، بلكه احسان به مانند باران تند است كه به نیك و بد هر دو مى رسد.

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

دوشنبه 28/11/1387 - 13:40 - 0 تشکر 91013

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم

سلام

یا قاضی‌الحاجات

السلام علیك یا ابا عبدالله‌الحسین

زیارت اربعین

سلام بر ولى خدا و دوست او سلام بر خلیل خدا و بنده نجیب او سلام بر بنده برگزیده خدا و فرزند برگزیده اش سلام بر حسین مظلوم و شهید سلام بر آن بزرگوارى كه به گرفتاریها اسیر بود و كشته اشكِ روان گردید خدایا من براستى گواهى دهم كه آن حضرت ولىّ (و نماینده ) تو و فرزند ولىّ تو بود و برگزیده ات و فرزند برگزیده ات بود كه كامیاب شد به بزرگداشت تو، گرامیش كردى بوسیله شهادت و مخصوصش داشتى به سعادت و برگزیدى او را به پاكزادى و قرارش دادى یكى از آقایان (بزرگ ) و از رهروان پیشرو و یكى از كسانى كه از حق دفاع كردند و میراثهاى پیمبران را به او دادى و از اوصیائى كه حجت تو بر خلقت هستند قرارش دادى او نیز در دعوت مردم جاى عذر و بهانه اى (براى كسى ) نگذارد و بیدریغ خیرخواهى كرد و جان خود را در راه تو داد تا برهاند بندگانت را از (گرداب ) جهالت و نادانى و سرگردانى (در وادى ) گمراهى و چنان شد كه همدست شدند بر علیه آن حضرت كسانى كه دنیا فریبشان داد و فروختند بهره (كامل و سعادت خود را) به بهاى پست ناچیزى و بداد آخرتش رادرمقابل بهائى اندك و بى مقدار و بزرگى كردند و خود را در چاه هوا و هوس سرنگون كردند، و تو و پیامبرت را بخشم آوردند و پیروى كردند از میان بندگانت آنانى را كه اهل دو دستگى و نفاق بودند و كسانى را كه بارهاى سنگین گناه بدوش مى كشیدند و بدین جهت مستوجب دوزخ گشته بودند آن حضرت (كه چنان دید) با شكیبائى و پاداش جوئى با آنها جهاد كرد تا خونش در راه پیروى تو ریخت و حریم مقدسش شكسته شد خدایا آنان را لعنت كن به لعنتى و بال دار و عذابشان كن به عذابى دردناك سلام بر تو اى فرزند رسول خدا سلام بر تو اى فرزند آقاى اوصیاء گواهى دهم كه براستى تو امانتدار خدا و فرزند امانت دار اوئى سعادتمند زیستى و ستوده از دنیا رفتى و گمگشته و ستمدیده و شهید درگذشتى و نیز گواهى دهم كه خدا براستى وفا كند بدان وعده اى كه به تو داده وبه هلاكت رساند هركه را كه دست از یاریت برداشت و عذاب كند كسى كه تو را كشت و گواهم دهم كه تو بخوبى وفا كردى به عهد خدا و جهاد كردى در راه او تا مرگت فرا رسید خدا لعنت كند كسى كه تو را كشت و خدا لعنت كند كسى كه به تو ستم كرد و خدا لعنت كند مردمى كه شنیدند جریان كشتن و ستم تو را و بدان راضى بودند خدایا من تو را گواه مى گیرم كه من دوست دارم هر كه او را دوست دارد و دشمنم با هر كه او را دشمن دارد پدرم و مادرم بفدایت اى فرزند رسول خدا گواهى دهم كه تو براستى نورى بودى در پشت پدرانى بلند مرتبه و رحمهائى پاكیزه كه آلوده ات نكرد اوضاع زمان جاهلیت به آلودگیهایش و در برت نكرد از لباسهاى چركینش و گواهى دهم كه براستى تو از پایه هاى دین و ستونهاى محكم مسلمانان و پناهگاه مردمان با ایمانى و گواهى دهم كه تو براستى پیشواى نیكوكار با تقوا و پسندیده و پاكیزه و راهنماى راه یافته اى و گواهى دهم كه همانا امامان از فرزندانت روح و حقیقت تقوى و نشانه هاى هدایت و رشته هاى محكم (حق و فضیلت ) و حجتهائى بر مردم دنیا هستند و گواهى دهم كه من به شما ایمان دارم و كارم پیرو كار شما است و یاریم برایتان آماده است تا آنكه خدا در ظهورتان اجازه دهد پس با شمایم نه با دشمنان شما درودهاى خدا بر شما و بر روانهاى شما و پیكرهایتان و حاضرتان و غائبتان و آشكارتان و نهانتان آمین اى پروردگار جهانیان.

اربعین حسینی را تسلیت می‌گویم.

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

دوشنبه 28/11/1387 - 14:57 - 0 تشکر 91018

للهم انت السّلام و منک السّلام

و لک السّلام و الیک یعود السّلام

ای ماه خدا! در تقویم دل ما خاطره هیچ ماهی به سرخی تو نیست!

 سلام خدا بر تو و بر ستارگانی که بر گردت حلقه زده‎اند!

سلاااااااااام

*******

اربعین حسینی، گذشت چهل روز از غروب غم افزای شهادت شقایق هایی است که حیات اسلام مدیون قطره قطره خون آن هاست

اربعین حسینی، یادآور عظمت حماسه ای است که دلیر مردان و شیر زنان کربلا، قهرمانان همیشه جاوید آنند.

اربعین حسینی، گذشت چهل روز از حادثه ای است که همچون روحی در کالبد بشریت دمیده شد و جان های عاشق را به تکاپو واداشت تا در نبرد حق و باطل، راه را از چاه بازشناسند.

اربعین حسینی، طنین صدای « هل من ناصر ینصرنی » است که تا همیشه روزگار در گوش جهانیان باقی خواهد ماند.

اربعین حسینی یعنی امتداد جاده بی انتهای عاشقی

اربعین حسینی یعنی ...

و اربعین حسینی، شوق تمنای ظهور مولایی است که عاشقان و دلدادگانش هماره « این الطالب بدم المقتول بکربلا » را زیر لب زمزمه می کنند.

اللهم عجل لولیک الفرج

ماندگار باشید

یا حق

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

سه شنبه 29/11/1387 - 9:22 - 0 تشکر 91211

هوالرحمن الرحیم

سلام

کاروان اربعین

آنچه از من خواستی با کاروان آورده ام

یک گلستان گل به رسم ارمغان آورده ام

از در و دیوار عالم فتنه میبارید و من

بی پناهان را بدین دارالامان آورده ام

اندرین ره از جرس هم بانگ یاری برنخاست

کاروان را تا بدینجا با فغان آورده ام

تا نگویی زین سفر با دست خالی آمدم

یک جهان درد و غم و سوز نهان آورده ام

قصه ویرانه شام ار نپرسی خوشتر است

چون از آن گلزار، پیغام خزان آورده ام

دیده بودم تشنگی از دل قرارت برده بود

از برایت دامنی اشک روان آورده ام

تا به دشت نینوا بهرت عزاداری کنم

یک نیستان ناله و آه و فغان آورده ام

تا نثارت سازم و گردم بلا گردان تو

در کف خود از برایت نقد جان آورده ام

تا دل مهرآفرینت را نرنجانم ز درد

گوشهای از درد دل را بر زبان آورده ام

"محمدعلی مجاهدی پروانه"

اللهم عجل لولیک الفرج

ياد خدا آرامبخش قلبهاست...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.