• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 1880)
پنج شنبه 24/11/1387 - 22:29 -0 تشکر 90046
رده طیفی ستاره ها

 

رده طیفی ستاره ها:ستاره شناسان برای آن که انواع مختلف طیف پیچیده ی ستاره ها را رده بندی کنند،آنها را طوری پشت سر هم قرار می دهند که داغ ترین ستاره ها در بالا و سرد ترین شان در پایین جدول قرار گیرند.این رده بندی به ترتیب کاهش دما از چپ به راست براساس حروف  O,B,A,F,G,K,M  می باشد،به طوری که داغ ترین ستاره ها مربوط به رده بندی O و سردترین شان مربوط به رده ی طیفی M می باشد. ستاره ها ی نوع O = تمام ستاره هایی که در طیف آنها خطوط هلیم یک بار یونیده وجود داشته باشند،در این گروه قرار دارند.حداقل دما ی این گروه از ستاره ها          K ٢۵۰۰۰ و حداکثر دما ی ستاره ای مشاهده شده در این رده ی طیفی در حدود     K ۵۰۰۰۰ می باشد. ستاره های نوع B = ستاره ها یی  که طیف شان حاوی خطوط هلیم خنثی و فاقد هلیم یونیده است،دمای این ستاره ها در فاصله ی K ١۰۰۰۰ تاK ٢۵۰۰۰ قرار دارند. ستاره های نوع A = ستاره هایی که دمایشان کمی کمتر از  ستاره های B بوده و فاقد خطوط هایم خنثی می باشند.در این گروه خطوط هیدروژن از شدت زیادتر یرخوردار است.دمای این ستاره ها در فاصله یK  ۸۰۰۰ تا K١۰۰۰۰ قرار دارد. ستاره های نوع F = دمای سطح این ستارگان از K۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰K متغییر است.خطوط اتمهای خنثی فلزات برای اولین بار در ستارگان نوع F ظاهر می شوند. ستاره های نوع G = دمای سطحی این گروه بین K۴۵۰۰ تا K۶۰۰۰ می باشد.در طیف این ستارگان هزاران خط طیفی نزدیک به هم یافت می شود. ستاره های نوع K = دمای سطحی این ستاره ها از ٣۵۰۰K شروع و به ۴۵۰۰K ختم می شود.در طیف این ستاره ها خطوط جذبی بسار نزدیک  به هم مربوط به فلزات و سایر عناصر را می توان دید. ستاره های نوع M = دمای سطحی این ستاره ها از ٢۰۰۰K شروع و به ٣۵۰۰K ختم می شود.

بلند اسمان جايگاه من است

سه شنبه 23/6/1389 - 23:35 - 0 تشکر 231299

سلام.........این مطلب مربوط به بارش شهابی دو سال پیش جناب "دنباله دار مک نات" (leee) هست. این مطلب رو تازه یادگرفتم و از زیر خروارها تاپیک بلااستفاده درش آوردم!!! رمز برا حفظ کردن اون رده طیفها اینه: اوهو...میشه O... برو ....میشه B.....اصلا....میشهA......فکر...میشهF......گیوه......میشهG......کندن....میشهK .....مباش.....میشهM**** خوب نتیجه: اوهو، برو اصلا فکر گیوه کندن مباش!!! برا اینکه اون حروف انگلیسی یادتون نره!!

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

چهارشنبه 24/6/1389 - 10:4 - 0 تشکر 231524

برساووش گرامی، متشكرم، مطلب آموزنده و جالبیست.

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 24/6/1389 - 13:13 - 0 تشکر 231607

لی جان چشم درآمد برادر! تا خواندمش.
از مدمن عزیز هم تشکر خیلی خوب بود

چهارشنبه 24/6/1389 - 13:21 - 0 تشکر 231614

ممنو به خاطر مطلبتون

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.