• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 1230)
پنج شنبه 24/11/1387 - 22:14 -0 تشکر 90041
ابو ریحان محمد بن احمد بیرونی

 ابو ریحان محمد بن احمد بیرونیتولد : سوم ذیحجه سال 362 هجری قمری در بیرون خوارزم به دنیا آ مد . فوت : جمعه دوم رجب 442 هجری ا ز دنیا رفت . فقیه ابو الحسن علی می گوید : (( آنگاه که نفس در سینه او به شماره افتاده بود بر بالین وی حاضر آ مدم . در آن حال ا ز من پرسید : حساب جدا ت فاسده را که وقتی مرا گفتی ، باز گوی که چگونه بود ؟ گفتم اکنون چه جای ا ین سوا ل ا ست . گفت ا ی مرد کدام یک ا ز ا ین دو بهتر ؟ ا ین مسئله بدانم و بمیرم ، یا نا دا نسته و جاهل درگذرم ؟ ومن آ ن مسئله باز گفتم، فرا گرفت و ا ز نزد وی بازگشتم و هنوز قسمتی ا ز راه نپیموده بودم که شیون ا ز خانه ا و بر _ خا ست . )) زندگی نامه : (( ابو ریحان محمد بن احمد بیرونی در سوم ذیحجه سال 362 ، هجری قمری در بیرون خوارزم زاده شد . سا ل ها اول زندگی را در خوارزم به تحصیل علوم گذرانید و مدتی در خدمت مامونیان خوارزم بود تا آ نکه به مسافرت پردا خت . در ابتدای سفر ، چند سالی را در جرجان ( در جنوب شرقی دریای مازندران ) در خدمت شمس المعالی قابوس و شمگیر گذرانید و کتاب آثار الباقیه را در آ نجا به نام قابوس ، به سال 390 هجری ، تالیف کرد . ا ین کتاب ا ز گاه شماری و جشن های ملل مختلف سخن می گوید . پس ا ز ده سا ل دوباره به خوارزم بازگشت و در دربار ابو العباس مامون ا بن مامون خوارزمشاه که مردی دانشمند بود وارد شد . ابوا لعباس داماد سلطان محمود بود و در اطراف بسیاری ا ز دانشمندان را جمع کرده بود . در سال 407 امرا و اعیان خوارزم ابوا لعباس را کشتند و سلطان محمود غزنوی به خوارزم لشکر کشید و پس ا ز فتح آ ن شهر ، ابوریحان را نیز با خود به غزنین برد ( بهار 408 هجری ) . ابوریحان ، ا ز آ ن پس به همراه لشکرکشی های سلطان محمود به هندوستان راه یافت و با بسیاری ا ز دانشمندان و حکیمان هند معاشر شد و زبان سانسکریت را آ موخت . حاصل ا ین سفر کتاب تحقیق ماللهند و ترجمه چند کتاب ا ز زبان سانسکریت به زبان عربی ا ست . پس ا ز سلطان محمود ، پسرش سلطان مسعود نیز ، ابوریحان را پیش ا ز پدر گرامی داشت ، به طوری که بارورترین سال های زندگی ا ین دانشمند بزرگ ، سال هایی ا ست که در دربار سلطان مسعود بوده ا ست . ابو ریحان در ا ین مدت قانون مسعودی را به نام سلطان مسعود نوشت . ابوریحان پس از عمری تالیف و تحقیق ماندنی و ارزشمند ، سرانجام در روز جمعه، دوم رجب سا ل 442 هجری دیده ا ز جهان بر بست . آثار علمی ا و ا بوریحان بیرونی دارای تا لیفا ت و ترجمه های بسیار معتبری در فیزیک ، جغرافیای _ریاضی ، ریاضیات ، نجوم ، معدن شناسی و .... ا ست . ا ین دانشمند ، محقق و منصف و مورخی بسیار دقیق بود . همه فعالیت های علمی او بر پایه مشاهده ، آ زمایش و اندازه گیرپدیده هاوکمیتها قرار داشت و متجاوزان شش قرن زودتر ا ز فرانسیس بیکن (1561-1626) انگلیسی روش علمی را به کار بست و آ ن را معرفی کرد . ولی با تاسف ، کمتر آ ثار او به لاتین ترجمه شده و ا ز این رو تا ا ین اواخر برای مردم مغرب زمین نا شناخته باقی ماند. بعضی ا ز آثار بیرونی عبات اند ا ز : 1- تحقیق ما للهند :موضوع ا ین کتاب ، مذهب و عادات و رسوم هندوستان و نیز گزارشی ا ز سفر به هندوستان ا ست . 2- قانون مسعودی : کتابی ا ست در نجوم اسلامی شامل یازده بخش . در ا ین کتا ب بخش هایی درباره مثلثات و مثلثات کروی و نیز زمین و ابعاد ا ن و خورشید و ماه و سیارا ت موجود ا ست . 3- صیدنه: ا ین کتب درباره مواد شیمیایی و خواص و طرز تهیه آ نها نوشته شده ا ست

بلند اسمان جايگاه من است

جمعه 25/11/1387 - 14:40 - 0 تشکر 90146

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

ممنون جناب leeee گرامی، خیلی خوب مطلبتون.

معرفی دانشمندان بزرگ ایرانی، اگر امکانش هست در مورد دیگر دانشمندان هم بنوسین.

سربلند و پیروز باشین...

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.