• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 4758)
دوشنبه 21/11/1387 - 14:17 -0 تشکر 89018
بیگ بنگ : آری ؟ خیر ؟ اعجاز علمی قرآن کریم ؟ یا ....

به نام حق کس مشکل اسرار ازل را نگشاد کس یک قدم از دایره بیرون ننهاد من می نگرم ز مبتدی تا استاد عجز است به دست هر که از مادر زاد بیگ بنگ: آری ؟ خیر ؟ اعجاز علمی قرآن کریم ؟ یا .... این نوشتار به بحث راجع به بیگ بنگ و اساس علمی آن پرداخته و به نقد راجع به اعجاز علمی قرآن کریم در این باره می پردازد.

1- آری : طبق تصاویر ارسالی از تلسکوپ فضایی هابل گرایش به قرمز کهکشانها اثبات شده است و مشخص شده است که همه کهکشانها در حال دور شدن از هم هستند . جرج گاموف از این مسئله استفاده کرد و نظریه بیگ بنگ را ارائه داد ، به این ترتیب که اگر در زمان به عقب باز گردیم کهکشانها به هم دیگر نزدیک و نزدیکتر می گردند و نهایتا همه جرم موجود در جهان در یک نقطه جمع می گردند ، چون چگالی و دما در آن یک نقطه فوق العاده بالا بود ناگهان منفجر می شود و طی این انفجار ابتدا ذرات اتمی و ملکولی و ... بوجود آمدند و بعد هم سحابی ها و کهکشانها .

2- خیر : اینکه همه جرم جهان در یک نقطه به ابعاد صفر ( بدور ازهیچ موجودیتی در فضا ) جمع گردد عاقلانه به نظر نمی آید ، زیرا ریاضیات تنها علمی است که می توان به آن اعتماد کرد و هر انسانی در هر نقطه ای از فضا که باشد ریاضیاتش همین است که ما استفاده می کنیم در حالی که ممکن است مثلا نظریات کیهان شناسی دیگری داشته باشند ، پزشکی کاملا متفاوتی و ... . و این از امتیازات ریاضیات است . اما در معادلات بیگ بنگ ما به نقطه منفرده می رسیم ، جایی که باید بینهایت را تقسیم بر صفر کنیم و این از نظر ریاضیات قابل قبول نیست و معادلات نسبیتی بیگ بنگ در آن نقطه فرو می ریزند .آقای هاکینگ برای رهایی از نقطه منفرده اخیرا ایده ای را مطرح کرده اند تحت عنوان بیگ بنگ بدون نقطه منفرده به وسیله تونل کوانتمی و آن به این ترتیب است که طبق آزمایش تایید شده ای که عبارت است از اینکه اگر درنزدیکی لبه منشوری یک لایه شیشه قرار دهیم ( البته باید بین آندو لایه ای از هوا قرار داشته باشد ) مشاهده می شود که درصدی از نور عبوری از منشور در طرف دیگر منعکس نشده و به طور مستقیم عبور می کند . با انطباق این آزمایش به حفره های سیاه عبور تشعشعاتی از داخل آنها را که دارای جاذبه فوق العاده هستند را نیز توجیه می کنند . که البته در این مورد لایه شیشه وجود ندارد و به جای آن انحنای فضا زمان نقش فراری دادن آنها را بر عهده دارند . و اما بیگ بنگ بدون نقطه منفرده و تونل کوانتمی استیون هاوکینگ از کوانتوم کمک گرفته و آنرا به یاری نسبیت فرا خوانده تا مانع از فرو ریزی معادلات بیگ بنگ شود . به این ترتیب که به اعتقاد وی در لحظه بیگ بنگ مقداری از آن جرم بینهایت جهان که در نقطه ای جمع شده بود بخارج از افق اتفاق بیگ بنگ ( مرز فضایی که توسط بیگ بنگ و هم البته توسط نور انفجار بزرگ خلق شده ، زیرا نور آن انفجار سریعتر از هر چیز دیگری به پیش می رفته است ) راه یابند و این باعث خواهد شد تا نقطه منفرده به فضای سه بعدی تبدیل گردد. نتیجتا ریاضیات بیگ بنگ از فرو ریزی نجات می یابند.به نظر می رسد نفس راحتی کشیده باشید که بیگ بنگ را نجات داده ایم ولی فراموش نکنید تونل کوانتومی بیگ بنگ توسط چه چیزی ایجاد شده؟ در خارج از افق اتفاق بیگ بنگ که چیزی نبوده تا نقش آن لایه شیشه ای را ایفا کند . می بینید که به سر جای اول خود رسیده ایم. به هر حال می بینیم که بیگ بنگ مانند هر نظریه دیگری خالی از اشکال و نقص نیست ، پس بهتر است ذهن خود را به امید نیل به نظریه ای جدید از هرگونه اجبار در پذیرفتن نظریه ای رها کنیم و به گونه ای دیگر بیاندیشیم ، زیرا ما تا نظریه ای را کاملا قبول داشته باشیم نخواهیم توانست ذهن خود را به اندیشیدن به نظریه ای دیگر وادار کنیم . از کجا معلوم شروع خلقت این قدر به نظریه های مادی نزدیک باشد از کجا معلوم شروعی عرفانی نداشته باشد ، برخی اعتقاد دارند شروع خلقت در پی آوایی بود که مخلوقات را فرا می خواند. من قصد تایید چنین نظریه هایی را ندارم فقط می گویم که شاید اصلا خط فکری ما غلط باشد ، مشکل اینجاست که ابزار درک ماورای ماده و بعد مادیمان هم گران می باشند و هم خیلی پیشرفته نیستند ، مثلا در ایران اخیرا تنها یک دستگاه که قابلیت عکس برداری از هاله های انرژی اطرافمان را دارد توسط بیمارستان میلاد وارد شده است.

***************

اعجاز علمی قرآن کریم ؟ یا ....

موضوعی که قصد دارم نتیجتا بدان برسم این است که آیا نظریه های علمی که به اثبات نرسیده اند و دارای تناقضهایی هستند را می توان از جمله اعجاز علمی قرآن دانست مانند این آیه از قرآن :"... ان السماوات و الارض کانتا رتقا ، ففتقناهما "مشخصا کوچکترین نقص یا تناقضی در قرآن راه ندارد پس نمی توان و نباید نظریات علمی را به قرآن نسبت داد . و تنها مواردی از علم را می توان اعجاز علمی قرآن دانست که صحت آنها از هر نظر اثبات شده باشد (روزی یکی از اساتید اینجانب که تحصیلات گروه انسانی را داشتند و چیزی از نسبیت نمی دانستند گفتند که نسبیتشان را هم از قرآن ما گرفتند!! در یکی از نوشته هایم به این موضوع اشاره کردم که برخی معتقدند ما تنها به بعد از کسر کوچکی از ثانیه که از بیگ بنگ گذشت اشراف داریم و قبل از این زمان دقیقا!! همان موقع بود که خدا به ماده فرمود " موجود باش ، پس ماده موجودیت یافت و خلق شد " !!!! امید وارم متوجه حساسیت موضوع شده باشید که این عقاید مسموم تا چه حد خطرناک هستند).برخی بر این اعتقادند که نباید حساسیت به خرج داد و خیلی محتاط بود ، ولی آیا این اعتقاد قابل قبول است؟ اینکه بی پروا چنین انطباقهای نادرستی را به قرآن نسبت دهیم به نظر نگارنده بی سوادی علمی - دینی است تا شجاعت. به این دلیل که فردا که نظریه ای جامع تراز بیگ بنگ روی کار آمد ( و البته مثل هر نظریه دیگری دارای نقاط مبهم ) و بیگ بنگ به کنار رفت آیا بی حرمتی به قرآن مشخص نخواهد شد ؟ در واقع این عیب از قرآن بری است که با نظریه ای قدرت بگیرد و با کنار رفتن آن نظریه دچار تزلزل شود ، ولی ما گاهی اوقات بی فکرانه و عجولانه تصمیم می گیریم و به جای اینکه باعث عزتمندی قرآن در بین جهانیان شویم ،کاری می کنیم که از ارزش آن در مقابل دیدگان سایرین کاسته می شود ، نتیجه ای بر عکس خواسته مان به دلیل عقاید اشتباهمان . قومی متفکرند در مذهب ودین قومی به گمان فتاده در راه یقین می ترسم از آنکه بانگ آید روزی کای بیخبران راه نه آنست و نه این با تشکر

منتظر نظراتان می مانم

هر چه راجع به فيزيك بيشتر مي دانم ،‌

بيشتر به متافيزيك (‌ همون عرفان به نظر من ! ‌) معتقد مي شوم

" انيشتين "

www.gnosticism-physics.blogspot.com

چهارشنبه 23/11/1387 - 14:19 - 0 تشکر 89524

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

ممنون از مطلب خوبی که گزاشتین، این بحث جالبی هست که هنوز روش اختلاف نظر هست، اگر موافق باشین جلسه بعدی سر کلاس مطرح کنین که در موردش بحث کنیم.

سربلند و پیروز باشین...

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
پنج شنبه 24/11/1387 - 19:5 - 0 تشکر 89987

 سلام

من یه خواهش نسبتا بزگ داشتم و اینکه مطالبتون رو تا حد ممکن خلاصه کنید ادم از یه طرف دلش نمیاد نخونه و از یه طرف خیلی زیاد و کسل کننده است

دست شما درد نکنه

جمعه 25/11/1387 - 18:45 - 0 تشکر 90244

بنام خدا

سلام

من این چیزایی که میگم کاملاً برداشت خودمه و نمیخوام بگم درسته یا نه

میگن در اون آغاز جهان تمام ماده و ضد ماده یا هر چیزی دیگه ای که بخوایم اسمشو بذاریم. در یه نقطه جمع شده بوده.

و بعد یک دفعه این نقطه منفجر میشه و این جهان کم کم شکل میگیره.

من میگم این نقطه اگه قرار بوده این همه ماده  کل جهان رو بسازه باید فشار خیلی زیادی رو تحمل میکرده

پس شاید اصلاً همچین چیزی نبوده .

اما اگر بیاییم و یک تعریف بر اساس عقیده اسلامی بیاریم که در اون زمانی فرض بشه که غیر از خدا هیچ چیزی وجود نداشته.

نه فضای باز(خلاء کامل) و نه ماده.

اگر این طوری از نیستی تعریف داشته باشیم ، شاید بتوان گفت که خدا وقتی اون نقطه رو خلق کرد اون نقطه میتونست برای مدتی هر چند ناچیز نقطه بمونه و منفحر نشه .

 چون فضایی یا بهتر بگم خلائی هم وجود نداشته که اختلاف فشار باعث انفجار اون نقطه بشه. در عین حالی که ماده یا چیزی دیگه هم برای جلو گیری از انفجار اون نقطه هم نبوده.

مطمئناً نمیتونید این تعریف از نیستی رو تصور کنید چون هر تصوری یعنی اینکه:

چیزی بوده یا چیزی فرض شده که ما اونو تصور میکنیم.

مثلاً خودتون رو که مادی هستید تنها تصور کنید و فرض کنید به جز شما هیچ چیزی وجود نداره نه ماده ای و نه فضایی بیشتر از اونی که اشغال کردید.

اون وقت اگه شما بخواین قدمی بردارید چه اتفاقی میفته .

 آیا مانعی احساس می کنید(مسلماً نه چون همون مانع یعنی وجود چیزی دیگه در صورتی که گفتم فرض است فقط خودتون تنها هستید). و آیا فضایی وجود داره که مسیر حرکت بهتون میده(باز هم مسلمه که نه چون گفتیم فضا هم چیزی به حساب میاد و خالق اون هم خداست).

البته وجود خدا مانعی نداره چون مثل شما فضایی اشغال نمیکنه.

پس بهتره این طوری بگیم که فقط شما هستید و خدای خودتون و دیگر هیچ.

میبینید اصلاً نمیشه نیستی رو تصور کرد.

اما برای اینکه اون چیزی که میخوام بگم رو بهتون برسونم .

یه نگاهی به زمینه نوشتهای من بکنید.

 میبینید سفیده . ما فرض میکنیم این زمینه همون نیستیه و

 نوشته های ما فضایی که در پشتشون هست رو اشغال کردند که اون فضا رو هم ما خودمون براشون خلق کردیم.

حالا به این دو تصویر فرضی از اون نقطه آغاز جهان نگاه کنید . من رنگشو آبی قرار دادم تا هم تو زمینه سفید مشخص باشه و هم تو زمینه سیاه.

منظور من هم که گفته بودم در اطراف نقطه آغازین نباید چیزی حتی فضا وجود داشته باشه همین نقطه آبی رنگ با زمینه سفید هست

و من در صورتی نظریه بیگ بنگ رو میتونم قبول کنم که این طوری فرض بشه یعنی خدا برای آغاز خلقت یه نقطه رو خلق کرد و بعد که اون نقطه منفجر شد هم ماده به وجود اومد و هم فضای اطراف ماده که میتونه خلاء باشه یا با گاز پر شده باشه.

و شکل دوم که نشون میده نقطه آغازین در یک فضای آماده که اونو با رنگ سیاه نشون دادم قرار داشته رو قبول ندارم.

نظر شما چیه؟

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
شنبه 26/11/1387 - 21:2 - 0 تشکر 90621

سلام

دوست عزیز این که بیگ بنگ رو دارن بازسازی میکنن به نظر شما باعث ایجاد یک سیاهچاله مصنوعی نمیشه؟

بلند اسمان جايگاه من است

يکشنبه 27/11/1387 - 2:38 - 0 تشکر 90702

سلام

راستش مطالبی كه دوستان گفتن فهمش برام سخت بود از شما چه پنهون آخرشم نفهمیدم چی شد.

مطلبی كه راجع به big bang خونده بودم,در مورد نظریه  GUT بود كه شاید برای شما جلب باشه كه بدونید این نظریه چی هست.

در ابتدای عالم ,قبل از Big Bang چهار نیرویی كه الان وجود دارن,در یك نیرو بصورت همدوسی یگانه ای وجود داشتن.بعد از Big Bang این چهارتا نیرو از هم جدا میشن بطوری كه دیگه به هم شباهتی ندارن.

در آغاز زمان ,نیروهای گرانی(منظورم تورم نیست)و نیروی الكترو ضعیف و نیروی قوی همه جز یه نیروی واحد بودن.

در زمان big bang جهان به اندازه یه پروتون بوده و در زمان -43^10 ثانیه و قطر -33^10 و دما 32^10 درجه كلوین بوجود آمده(اینا مشخصه ی زمان وقوع big bang هست) و نیروی گرانی كوانتمی,نیروی حاكم بر جهان بوده .گرانی از نیروی GUT جدا شده باقی نیرو ها هم جدا میشن و در همین موقع جهان ظرف -35^10 ثانیه دو برابر میشه و با سرد شدن جهان GUT شروع به شكست كامل میكنه.

ادامه دارد....

منبع:كتاب فرا سوی انیشتن

يکشنبه 27/11/1387 - 3:3 - 0 تشکر 90706

بعد از گذشت -9^10 ثانیه دمای جهان از دمای اولیه به 15^10 كلوین می رسه .زمانی كه نیروها از هم جدا میشن جهان مملو از كواركها و لپتونها بود.بعد از سرد شدن جهان كواركها بهم میپیوندن و پروتون ها و نوترون ها رو بوجود میارن.بعد از نخستین سه دقیقه,هسته های پایدار شروع به شكلگیری میكنن.سیصد هزار سال بعد اولین اتمها ظاهر میشن.

دما به 3000درجه كلوین میرسه در اون موقع جهان از حالت كدری (كه چشم,چشمو نمیبینه)در میاد و نور میتونه بدون جذب شدن مسیر خودش رو ادامه بده.

با گذشت 13.7 میلیارد سال از عمر جهان,بطور وحشتناكی نامتقارن هست و چهارتا نیرو تفاوت زیادی باهم دارن و الان دما به 3 تا 4 درجه كلوین می رسه.از هم پاشیدن نیروها میتونه دلیلی باشه برای سردی جهان كه گرانی زودتر از همه جدا شد و بعدش نیروی الكترو مغناطیس قوی,ضعیف و تنها نیرویی كه تابحال شكسته نشده,نیروی مغناطیسیه.

ادامه دارد...

منبع:كتاب فراسوی انیشتن.

كتاب پس از نخستین سه دقیقه.

يکشنبه 27/11/1387 - 3:22 - 0 تشکر 90708

جرج گاموف در سال 1940 پیش بینی كرد كه اگر نظریه BIG BANG درست باشه ,باید تابش های اولیه اون بصورت یكنواخت در سراسر جهان مشخص باشه و با گذشت عمر جهان دمای اون خیلی پایین اومده.در سال 1948 به همراه همكاراش تونست این دما رو اندازه بگیره:5 درجه كلوین.

در سال 1965,اثبات این پیش بینی عملی شد كه دانشمندان تونستن آنتن های عظیمی رو به نام هولمدل هورن آنتنا نصب كنن كه میتونست پیام بین زمین و ماهواره ها رو مبادله كنه.

دانشمندان تونستن یك تابش پارازیت,در گستره میكرو موج جذب كنن و زمانی كه این آزمایش رو با  جت انجام دادن,سیگنال ها بیشتر شد و دما 3 درجه كلوین,نزدیك به درجه گاموف بود,پس نظریه BIG BANGدرسته.

دیدگاه قرآن در مورد Big Bang

در قرآن نوشته شده:جهان مانند غنچه گلی است كه شكفته شده است.

كه اشاره به Big Bang و انبساط كیهان داره(تفسیر من نیستا !!! )

منبع:كتاب فراسوی انیشتن

سلامت و موفق باشید.

يکشنبه 27/11/1387 - 16:9 - 0 تشکر 90826

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

بیگ بنگ هنوز در حد یه نظریه مونده ویکی از بزرگترین سوالات بشر این بوده که:

پیدایش حلقت چگونه بود؟

یه مطلب چند وقت پیش در مورد بیگ بنگ گزاشتم با این عنوان:

بیگ بنگ - انفجار بزرگ *)

برای خوندن مطلب روی اسمش کلیک کنین

ولی هنوز برای قبل از بیگ بنگ چی بود، یا چی شد بیگ بنگ شد، هنوز هیچ جوابی برای این سوال پیدا نشده.

به راستی قبل از بیگ بنگ چی بود و چی عامل این انفجار بزرگ شد؟

سربلند و پیروز باشین...

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
دوشنبه 28/11/1387 - 15:30 - 0 تشکر 91048

سلام بر همه ..!

من با این قسمت نظر shabahangg خیلی موافقم که میگه :

" راستش مطالبی كه دوستان گفتن فهمش برام سخت بود از شما چه پنهون آخرشم نفهمیدم چی شد! ". ( فکر نکنم هیچ دانشمندی به طور قطعی بگه من میدانم شروع جهان چگونه بوده، در نتیجه این حرف ایشون کاملا علمی و درست به نظر میرسه !! )

البته دوستان همه مطالب درباره بیگ بنگ را مطرح کردند و اون مقاله ای که جناب ممل لینکشو گذاشتن کاملا حق مطلب رو ادا کرد. فقط یک نکته ای که خیلی مهمه و باید خیلی مراقب اون بود همون مطلبی است که monada در آخر مقالش گفته بود و اون هم اینه که نباید خیلی راحت اینگونه مطالب را که هنوز به طور قطع اثبات نشده به قرآن مرتبط کرد. متاسفانه چندی پیش گروهی از روشنفکران چنین موجی را در جامعه راه انداختند و کتبی را نیز منتشر کردند مبنی بر این که علوم اینچنینی را به قرآن ربط دهندو این کار آنها حرف و حدیثهای بسیاری را در جامعه ایجاد کرد. البته توجه داشته باشید ما به طور کلی این کار را نفی نمی کنیم چون بعضی چیزها که در قرآن آمده به وضوح ثابت شده مانند رفت و آمد شب و روز و چرخش زمین ( آختلاف لیل و النهار).

سه شنبه 29/11/1387 - 15:10 - 0 تشکر 91283

سلام فکر خوبیه که راجع بهش بحث کنیم ولی من فعلا نمی تونم توی جلسات حقیقی حضور داشته باشم و بهتر می دونم این بحث ها باشه برای وقتی که به قسمت های کیهان شناسی رسیدیدم . فعلا مجازی ادامه داشته باشه بهتره .

هر چه راجع به فيزيك بيشتر مي دانم ،‌

بيشتر به متافيزيك (‌ همون عرفان به نظر من ! ‌) معتقد مي شوم

" انيشتين "

www.gnosticism-physics.blogspot.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.