• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 1955)
پنج شنبه 10/11/1387 - 11:24 -0 تشکر 85868
وقتی همسرم به خونه برمیگرده!(ویژه متاهلین)

 

وقتی همسرم به خانه بر میگردد چه کار کنم ؟!!

تا به حال فکر کردید که در ۳۶۵ روز سال شما یا همسرتون چند بار از سرکار به خونه بر می‌گردین؟ آیا هرگز برای این‌که این اتفاق به اتفاقی خوشایند تبدیل بشه کاری کردید؟ اگر این کار رو نکردید، بد نیست از این به بعد فکری بکنید:


● وقتی به خانه برمی‌گردم چه کار کنم؟ (قابل توجه آقایون!)

شما ساعت‌های طولانی را دور از خانه گذرانده‌اید. وقتی به خانه برمی‌گردید افراد خانواده نیاز دارند با شما ارتباط برقرار کنند، ساعت‌هاست که آنها شما را ندیده‌اند! بنابراین بیاموزید که هر چه سریع‌تر خود را با محیط خانه تطبیق دهید.

۱) وقتی از محل کار خارج شدید، سطل زباله‌ای پیدا کنید، در کنار آن مکثی کنید و همه افکار و مشکلات مربوط به کارتان را درون آن بیندازید!

حالا وقت آن است که ذهن پاکسازی شده‌تان را به سمت خانه سوق دهید. برای خانه خرید کنید، سعی کنید مناسبت‌های امشب را به خاطر بیاورید (تولد، سالگرد ازدواج، یا قرار میهمانی)

می‌توانید موقع انتظار پشت چراغ قرمز قوه تخیلتان را به کار بیندازید و سری به خانه بزنید، به تک‌تک اتاق‌ها سرک بکشید و افراد خانواده را در حالی‌که هر یک به کاری مشغول هستند، تجسم کنید. خلاصه هر کاری را که فکر می‌کنید ذهنتان را به سمت خانه می‌کشاند انجام دهید، نگران نباشید: فردا صبح به اندازه کافی وقت برای پرداختن به مسائل کاری خواهید داشت!

۲) انتظار نداشته باشید هنگام ورود به خانه، همسرتان با یک دسته گل منتظرتان ایستاده باشد. او نمی‌تواند همه کارهایش را کنار بگذارد و مدت‌ها چشم‌ به در بدوزد تا شما وارد شوید.(البته به نظر من خانوم خوب اونیه که با تمام وجودش منتظر برگشت همسرش باشه و اینو توی رفتار و نگاهش نشون بده.حتی با یه دسته گل دم در منتظر بمونه!)

۳) هرگز، هرگز و هرگز کارهای عقب افتاده را به خانه نبرید. شاید این را بارها شنیده باشید، اما مطمئن شوید که به آن عمل می‌کنید. فرصت کوتاه حضورتان در خانه را از افراد خانواده و به‌خصوص همسرتان دریغ نکنید.

۴) از همسرتان بپرسید که آیا روز خوبی را پشت سر گذاشته یا نه. به حرف‌هایش توجه کنید، اما در مورد کارهایش قضاوت نکنید. با او همدردی کنید، بگذارید هر چه می‌خواهد گله و شکایت کند. از اظهار نظر بپرهیزید؛ مگر این‌که خودش از شما بخواهد.

۵) از همسرتان تشکر کنید، این کار جادو می‌کند.

۶) برای این‌که شب خوبی در پیش داشته باشید طرح‌های خلاقانه به کار ببرید. هر شب برای خوشحالی همسرتان کاری هر چند کوچک انجام دهید.

۷) اصلاً خوب نیست که به محض ورود به خانه، به تلویزیون بچسبید و یا پشت روزنامه پنهان شوید!

۸) و مهمتر از همه: حتماً هنگام ورود به خانه لبخند به لب داشته باشید، حتی اگر همه کشتی‌هایتان غرق شده باشد!!

-----------------------------------------------------------------

"یاد خدا آرامبخش قلبهاست"

مدیریت انجمن روانشناسی

anjoman.ravanshenasi@tebyan.org

----------------------------------------------------------------

پنج شنبه 10/11/1387 - 11:43 - 0 تشکر 85877

● وقتی همسرم به خانه برمی‌گردد چه کار کنم؟ (قابل توجه خانوما!)

این که موقع بازگشت همسرتان به خانه چه کاری انجام دهیداهمیت زیادی دارد.

این مسئله تعیین می‌کند که آیا شب خوبی را در کنار هم خواهید داشت یا نه و تقریباً همه زن و شوهرها فقط همین چند ساعت شبانه را برای صحبت کردن و با هم بودن فرصت دارند. پس بهتر است برای هر چه دلپذیرتر کردن آن دست به کار شوید.

۱) همسرتان ساعت‌های طولانی را در محیط کار سپری کرده است. او برای انطباق با محیط جدید، یعنی خانه نیاز به فرصت دارد. انتظار نداشته باشید به محض ورود، بنشیند و درباره مسائل خانه با شما به بحث و گفت‌وگو بپردازد. معمولاً یک فرصت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای کفایت می‌کند.

۲) به حضور همسرتان در خانه اهمیت بدهید. هنگام بازگشت او را تحویل بگیرید. از شما انتظار نمی‌رود هر شب با یک دسته‌ گل منتظر ورود همسرتان باشید، گاهی یک سلام و احوال‌پرسی گرم مؤثرتر است. به هر شیوه‌ای که می‌توانید یا بهتر است بگویم به بهترین شیوه به او نشان بدهید که متوجه حضورش در خانه شده‌اید.

به سریال مورد علاقه‌تان خیره نمانید. برای چند دقیقه از آشپزخانه یا اتاق بیرون بیائید.

۳) برای بازگشت همسرتان از قبل برنامه‌ریزی کنید. کارهای مهم و نیازمند توجه و دقت زیاد را پیش از این به اتمام برسانید. به خود فرصتی بدهید تا با همسرتان بنشینید و یک فنجان چای بنوشید. زمان شام را طوری تنظیم کنید که همه افراد خانواده دور هم باشید.

۴) از همسرتان بپرسید که آیا روز خوبی را پشت سر گذاشته یا نه؛ اما از او بازجوئی نکنید!

و از کنجکاوی‌های بی‌مورد و سئوالات بیش ازحد بپرهیزید.(عمرا!اگه تونستن این خانوما!) در مورد کارهایش قضاوت نکنید فقط گوش کنید؛ مگر این‌که خودش از شما اظهار نظر بخواهد.

۵) اول اخبار خوب را به او بگوئید. تا حد ممکن بدها را سانسور کنید. نگذارید رویدادهای ناخوشایند و یا گله و شکایت‌ها لحظات زیبائی با هم بودنتان را تحت تأثیر قرار دهد.

۶) برای این‌که شب خوبی داشته باشید، طرح‌های خلاقانه به کار ببرید. هر شب فکر تازه‌ای بکنید تا زندگیتان تکراری و ملالت‌آور نشود.

۷) اصلاً خوب نیست که موقع ورود همسرتان به تلویزیون چسبیده باشید و یا در آشپزخانه پنهان شده باشید!

۸) و مهمتر از همه: حتماً هنگام ورود همسرتان به خانه لبخند به لب داشته باشید، حتی اگر کوهی از مشکلات بر دوشتان سنگینی می‌کند.

یه مطلب درگوشی!

یادمه سر یکی از کارگاهای دانشگاه بهترین و خوش ذوق ترین استادم یه نکته ای گفت که متاسفانه توی بعضی ار خانومای ایرانی پیدا میشه.

اونم اینکه اصولا خانوما زمانی به یه لیدی زیبای مهربون تبدیل میشن که بخوان پاشونو از خونه بذارن بیرون!

تو بعضی خانواده ها جا افتاده که اگه یه خانوم در حال تیپ زدن و رسیدگی به خودش باشه ملت میپرسن:جایی میخوای بری؟!

این خیلی بده که وقتی آقای طفلکی خونه خسته و کوفته از سر کار بیاد خونه اونم با هزارتا امید، خانوم خونه  با  یه چهره درهم و برهم  و عطر خوش پیاز و سبزی سرخ کرده ،ملاقه به دست بیاد استقبال.(تازه اگه بیاد استقبال!)

هم آقایون هم خانوما باید تمام سعیشون این باشه که مثل روزای اول آشنایی ظاهر و رفتارشون رو خوشگل و دوست داشتنی نگه دارن.چه کسی بیشتر از همسر لیاقت دیدن زیبایی و خوشرویی رو داره؟

-----------------------------------------------------------------

"یاد خدا آرامبخش قلبهاست"

مدیریت انجمن روانشناسی

anjoman.ravanshenasi@tebyan.org

----------------------------------------------------------------

پنج شنبه 10/11/1387 - 11:46 - 0 تشکر 85878

الهی به امید تو

***

طبق معمول همیشه محشر بود.

خیییییییییییلی وقت بود که دلم می خواست همچین تاپیک هایی رو توی انجمن بذاریم ولی همیشه پیش خودم می گفتم لابد جاش اینجا نیست.

حالا که خانم نگین خودشون دست به کار شدن که عرصه برای منم باز شد.

دوستان مجرد هم بخونن.چون واسه آینده شون حداقل خوبه...

ادامه دارش بکنیداااا

یاعلی...

The Answer To My Heart Is Peace,Love And Humanity 

پنج شنبه 10/11/1387 - 11:56 - 0 تشکر 85883

مرسی سیاوش صحنه عزیز که همیشه حضورتون به موقع و موثره.

خودمم خیلی وقت بود قصد اینو داشتم که دوباره باب اینجور مطالبو باز کنیم اما فرصت نمیشد.

ادامه دارش میکنیم البته با کمک شما و دوستان دیگه.

خوبه که هر کدوم از تجربیات خودتون،اطرافیانتون رفتارایی که تو رابطه تاثیر مثبت یا منفی میذاره و هر مطلب دیگه که فکر میکنین مرتبط با این بحثه مطرح کنین تا بقیه دوستان هم بخونن و استفاده کنن.

مستمع، صاحب سخن را بر سر ذوق آورد....

-----------------------------------------------------------------

"یاد خدا آرامبخش قلبهاست"

مدیریت انجمن روانشناسی

anjoman.ravanshenasi@tebyan.org

----------------------------------------------------------------

پنج شنبه 10/11/1387 - 14:46 - 0 تشکر 85928

میزان اعتماد به نفس زنان با احساس اطمینان آنان از «دوست داشته شدن» رابطه مستقیمی دارد، در حالی که مردان ، زمانی از اعتماد به نفس کافی برخوردارند که بتوانند درخواست‌های همسران خود را برآورده کنند.

زنان دوست دارند برای حل شدن یک موضوع درباره آن صحبت کنند، (حتی اگر وقت زیادی صرف نمایند)، در حالی که مردان این عمل زنان را پرحرفی تلقی می‌کنند.


زنان دوست دارند که شوهرانشان محبت خود را ابراز کنند و به آنان بگویند که چقدر دوستشان دارند، اما مردان فکر می‌کنند که همسرانشان باید بدانند که «من فقط او را دوست دارم، نیازی به گفتن نیست.»

وقتی مردان از زنان خود حمایت می‌کنند، آنان را در حل مشکلاتشان توانمندتر می‌سازند، و به زندگی امیدوارتر و علاقه‌مندتر می‌کنند.

زنان فرمان بردن را دوست دارند، ولی معتقدند این فرمان بردن باید عاشقانه باشد، در این صورت حاضر به هر گونه ایثار و فدارکاری خواهند بود.

هنگامی که مردان دیر می‌کنند، زنان با سؤال‌های چرا دیر کردی؟ ، کجا بودی؟ و ... در حقیقت دلواپسی و نگرانی توأم با عشق و علاقه را به همسر خود ابراز می‌کنند. اما شوهران فکر می‌کنند که همسرانشان می‌خواهند آنها را زیر سوال ببرند و افرادی بی‌مسئولیت و غیرمطمئن جلوه دهند.


وقتی شوهران فکر می‌کنند که برای زندگی و همسرشان مفید هستند، احساس ارزشمندی و توانمندی می‌نمایند ولی زنان زمانی این احساس را دارند که فکر کنند برای همسرانشان عزیز هستند.

مردان پس از گوش کردن به صحبت‌های همسر خود بلافاصله می‌خواهند مشکل را حل کنند، بنابراین به راهنمایی آنان می‌پردازند، در صورتی که شاید زنان فقط می‌خواستند احساساتشان را بیان کنند.

زنان میزان ارزشمندی و علاقه شوهرانشان را به خود با میزان برآورده شدن خواسته‌هایشان محک می‌زنند.

مردان یا باید سعی کنند خواسته‌های منطقی آنان را برآورده کنند و یا آنان را با دلایل صحیح متقاعد سازند.

The Answer To My Heart Is Peace,Love And Humanity 

پنج شنبه 10/11/1387 - 16:49 - 0 تشکر 85943

سلام دوستان

نگین و سیاوش صحنه ی عزیز، ممنون به خاطر مطالب آموزندتون.ببخشید به تاپیک توجه نکردیم و اومدیم تو بی اجازه !.

موفق باشید...

 

خدايا در برابر هر آنچه انسان ماندن را به تباهي مي کشاند مرا با نداشتن و نخواستن رويين تن کن. (علي شريعتي)

.

.

"مدير انجمن زن ريحانه ي آفرينش"

"جانشين انجمن زبان انگليسي"

شنبه 12/11/1387 - 11:24 - 0 تشکر 86337

سلام به botanist عزیز.

این حرفا چیه؟اینجا منزل خودتونه.

خوشحال میشدم اگر موردی به ذهنتون میرسید مطرح میکردین و بیشتر توی بحث شرکت داشتین.

اما همینکه لطف کردینو اومدین جای خوشحالی داره.

************************

مرسی سیاوش صحنه عزیز بابت همراهیتون

************************

میخوام خوش بین باشمو بگم اگه فقط سه نفر!! توی بحث به این مهمی شرکت کردن عوضش تعداد بازدید کننده ها به نسبت شرکت کننده ها!بهتره.

بنظرم هیچ کس نمیتونه بگه این مطالب براش کاربرد نداره.

 یا در حال حاضر متاهلیم یا در آینده دور یا نزدیک قصدشو داریم.در هر صورت شدیدا به کارمون میاد.

ای کاش!ای کاش!میدونستیم واقعیت زندگی چیه و یکم از دنیای خیالی و تفریحی فاصله میگرفتیم و باورمون میشد اونچه که به بهبود روابط ما با خودمون و دنیای بیرون از ما کمک میکنه چیزیه فرای از تفریحات و سرگرمی ها!

-----------------------------------------------------------------

"یاد خدا آرامبخش قلبهاست"

مدیریت انجمن روانشناسی

anjoman.ravanshenasi@tebyan.org

----------------------------------------------------------------

شنبه 12/11/1387 - 11:43 - 0 تشکر 86342

هر چند که همه انسانها هم به صمیمیت و هم به استقلال نیاز دارن ولی زنها به صمیمت و مردها به استقلال علاقمندند!

انگار خون حیات اونها در جهات مختلفی جریان داره.به همین خاطره که زنان و مردان درباره یک حادثه واحد نظری متفاوت ارائه میدن.

همه ما میخوایم که حرفامون رو گوش بدن اما شنیدن تنها کافی نیست.ما میخوایم که مارو درک کنن میخوایم بفهمن که چه منظوری داریم.هر چقدر از تفاوت های سبک گفتگوی زن و مرد بیشتر اطلاع داشته باشیم میزان شکوه و شکایت که"تو منـــــــــــو نمیفهمــــــــــی" کاهش پیدا میکنه.

برای روشن تر شدن قضیه یه مثال میزنم:

سارا با عمل جراحی غده ای رو از دستش خارج کرده بود.بعد از عمل سارا به خواهرش میگه :" از عمل ناراضیم و قتی به بخیه های روی دستم و شکاف ایجاد شده نگاه میکنم ناراحت میشم"

خواهرش جواب داد:"اره میدونم منم یه بار عمل کردم و دقیقا همین احساسو داشتم"

سارا در این مورد با دوستش هم حرف زد و دوستش در جواب گفت:"بله میفهمم ادم احساس میکنه که به بدنش دست درازی کردن"

اما وقتی سارا موضوع رو با شوهرش در میان گذاشت و از احساسش گفت شوهرش در جواب گفت:"میتونی جراحی پلاستیک کنی.جای زخم هارو از بین میبره و شکل دستت مثل سابق میشه!!"

سارا از شنیدن حرفهای خواهر و دوستش احساس خوبی پیدا کرده بود اما از حرف همسرش دلگیر شده بود.به نظر سارا رسید که همسرش اونو به عمل جراحی دوم دعوت میکنه درحالیکه اون از همین عمل اول به قدر کافی ناراحت بود!!.سارا با لحن اعتراض امیزی به همسرش گفت:"دیگه حاضر نیستم عمل کنم.متاسفم که دستم دیگه اونطوری که تو میپسندی نیـــــــــست!!"

همسرش از شنیدن چنین واکنشی تعجب کرد و رنجید و گفت:"برای من مهم نیست منو اصلا ناراحـــــــت نمیکنه".

سارا پرسید:"پس چرا میگی که عمل جراحی پلاستیک کنـــــم؟"

و همسرش جواب داد:"برای اینکه خودت گفتی که شکل جدید اون رو دوست نداری!!"

.....

سارا حس غریبی داشت.

از حرفهای همسرش فرا پیام هایی شنیده بود که تا عمق احساسش اثر گذاشته بود.

همسرش خیال میکرد به زنش قوت قلب داده که این اتفاق قابل برگشته اما سارا اینطور برداشت کرده بود که او از حالت جدید دستش ناراحته.

سارا انتظار داشت که همسرش شرایطش رو بفهمه اما او از مقام اندرز و راهنمایی حرف زده بود و در نقش حلال مشکل ظاهر شده بود نه یک هم درد.

************

اینجور سو تفاهمات توی روابط روزانه زیادن.مهم اینه که احساسات و حالتهای درونی طرف مقابلمون رو بشناسیم و از تفاوت های کلامی و ذهنی هم آگاه باشیم تا بتونیم عکس العملهای به موقع و مناسبی رو از خودمون نشون بدیم.

-----------------------------------------------------------------

"یاد خدا آرامبخش قلبهاست"

مدیریت انجمن روانشناسی

anjoman.ravanshenasi@tebyan.org

----------------------------------------------------------------

شنبه 12/11/1387 - 11:54 - 0 تشکر 86350

سلام

نگین عزیز! فقط اومدم بگم که منم به آمارت اضافه کنی. من همه بحثاتو میخونم.. وبیشتر مصرف کننده هستم. این بحثتم خیلی عالیه.. خیلی مفیده.. خیلی کاربردیه.. به همه مجردا میگم که حتماً حتماً قبل از ازدواج این بحثارو بخونن.. (اون شیطنت های عاشقانه رم همینطور) و بعد از ازدواج هم حتماً باز بیان و بخونن .. تا یادآوری بشه واسشون.. من با اینکه دیگه به قولی آردامو بیختمو الکمو آویختم.. ولی بازم میام و میخونم و استفاده میکنم.

دست گلت درد نکنه .. هم شما هم جناب سیاوش صحنه. خداقوت

    

خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.