• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 1597)
دوشنبه 7/11/1387 - 15:19 -0 تشکر 85148
کشف یک سیاره به اندازه نپتون!

به نام خداوند جهان آفرین

سلام

یک سیاره بیرونی دیگر نیز کشف شد، ولی این سیاره، جهانی به اندازه نپتون است که بدور یک ستاره در فاصله 120 سال نوری از زمین در گردش است. این سیاره توسط یک شبکه خودکار تلسکوپ های جستجو گر جهان های دیگر بنام شبکه هات "HATNet" که مرکز کنترول آن در آریزونا و هاوایی است، کشف شده. این جهان تازه که HAT-P-11b نامیده می شود، یازدهمین و کوچکترین سیاره کشف شده در پروژه های کشف ترانزیتی این شبکه است. چنانچه میدانید، وقتی یک سیاره از برابر صفحه ستاره مادر می گذرد، قسمت بسیار کوچک نور آن ستاره را محو و تاریک می سازد. در این قضیه، سیاره نامبرده 0.4 درصد نور ستاره را محو ساخت و با این کشف شمار سیارات کشف شده به 335 رسید.

ادامه دارد... 

 

 

هیچگاه شکهایت را باور نکن و هیچوقت به باورهایت شک نکن!

دوشنبه 7/11/1387 - 15:34 - 0 تشکر 85151

به نام خداوند جهان آفرین

سلام

روش ترانزیتی به دلیل اینکه محو نمودن نور ستاره به اخترشناسان امکان تعیین اندازه سیاره را می دهد، یکی از موثرترین روش ها برای کشف سیارات است. دانشمندان با استفاده از تلسکوپ های بزرگ مانند تلسکوپ دو چشمی کک، اطلاعات مربوط به ترانزیت را با اندازه گیری های "تکان" یا (گردش شعاعی) ستاره مادر یکجا می کنند تا جرم سیاره را مشخص سازند. 

ادامه دارد...

 

هیچگاه شکهایت را باور نکن و هیچوقت به باورهایت شک نکن!

دوشنبه 7/11/1387 - 18:21 - 0 تشکر 85178

به نام خداوند جهان آفرین

سلام

با توجه به اینکه قطر نپتون 3.8 برابر و جرم آن 17 برابر جرم زمین است، سیاره HAT-P-11b ،4.7 و جرم آن 25 برابر سیاره زمین است.

ادامه دارد...

 

هیچگاه شکهایت را باور نکن و هیچوقت به باورهایت شک نکن!

دوشنبه 7/11/1387 - 18:47 - 0 تشکر 85187

به نام خداوند جهان آفرین

سلام

هرچند شمار زیادی از سیارات نپتون نما به روش گردش شعاعی کشف شده، اما سیاره HAT-P-11b دومین سیاره نپتون نما است که به روش ترانزیتی کشف شده است که اجازه تعیین دقیق جرم و شعاع آن را می دهد.

جهان تازه کشف شده در یک مدار بسیار نزدیک هر 4.88 روز (تقریبأ 5 روز) یک بار به دور ستاره مادر می گردد که در نتیجه حرارت در سطح آن تا 1100 درجه فارنهایت یا 593 درجه سانتی گرید می رسد، اما ستاره مادر فقط سه چهارم اندازه خورشید و به مراتب سرد تر است.

ادامه دارد...

 

هیچگاه شکهایت را باور نکن و هیچوقت به باورهایت شک نکن!

دوشنبه 7/11/1387 - 18:59 - 0 تشکر 85192

به نام خداوند جهان آفرین

سلام

هر چند نشانه های دال بر موجودیت یک سیاره دیگر در این منظومه وجود دارد، ولی برای تائید این ادعا و خواص این سیاره جدید به اطلاعات بیشتر گردش شعاعی نیاز است.

یک تیم تحقیقاتی دیگر یک سیاره نپتون نمای دیگر بنام GJ436b را بدور یک ستاره دیگر کشف نموده است. این سیاره به روش گردش شعاعی کشف شد و سپس متوجه اثرات ترانزیتی آن نیز شدند.

ادامه دارد...

 

هیچگاه شکهایت را باور نکن و هیچوقت به باورهایت شک نکن!

دوشنبه 7/11/1387 - 19:10 - 0 تشکر 85195

به نام خداوند جهان آفرین

سلام

به گفته گاسپر باکوس رئیس تیم تحقیقاتی از مرکز اخترشناسی هاروارد " مقایسه این دو جرم یا سیاره کشف شده، اخترشناسان را در آزمایش نظریات مربوط به ساختار و شکل گیری سیارات کمک می کند."

سیاره HAT-P-11b که در صورت فلکی دجاجه (قو) موقعیت دارد، درست در میدان دید تلسکوپ فضایی کپلر ناسا که در ماه مارس به فضا پرتاب می شود، قرار می گیرد. کپلر با استفاده از روش های پیشرفته ترانزیتی که مورد استفاده تلسکوپ های زمینی نیز است، به جستجوی سیارات در کهکشان راه شیری می پردازد. این مأموریت با توانایی زیاد می تواند جهان های شبیه زمین را بدور دیگر ستاره ها کشف کند. در ضمن دانشمندان از کپلر می خواهند تا جزئیات کامل سیاره HAT-P-11b را با دقت خیلی زیاد و ممکن اندازه گیری کند.

منبع:www.Kabulsky.com

پایان

 

هیچگاه شکهایت را باور نکن و هیچوقت به باورهایت شک نکن!

چهارشنبه 9/11/1387 - 14:52 - 0 تشکر 85656

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

ممنون از خانم عقاب 2004، خیلی مطلب جالبی بود، کشف سیاره ای جدیدتر!

تا جایی که من اطلاع دارم، الان 8 سیاره و سه سیاره کوتولو داریم، با توجه به این ابعادی که تو متن اشاره کردین، این میشه یه سیاره، و در نتیجه دوباره منظومه شمسی 9 سیاره ای میشه!

واقعا مطلب جالبی بود.

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
چهارشنبه 9/11/1387 - 19:52 - 0 تشکر 85730

با سلام

مطلب خیلی جالبی بود من که کلی استفاده بردم

ممنون  

موفق باشید
التماس دعا
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.