• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 1415)
پنج شنبه 3/11/1387 - 20:57 -0 تشکر 84345
راز تشکیل ستارگان سنگین فاش شد!

 با سلام خدمت دوستان نجومی

سالیان درازی است که منجمان درپی کشف راز چگونگی شکل گیری ستارگان هستند. در این بین نحوه تشکیل ستارگان سنگین کمی پیچیده تر است که به نظر می رسد این راز در حال فاش شدن است. 

ادامه دارد...

موفق باشید
التماس دعا
پنج شنبه 3/11/1387 - 21:0 - 0 تشکر 84346

سالهاست که دانشمندان دریافته اند ستارگان زمانی شکل می گیرند که ماده میان ستاره ای درون ابرهایی بزرگ از مولکول های هیدروژن دستخوش رمبش گرانشی می شود. در این بین ستارگان سنگینی که جرمشان تا 120 برابر خورشید نیز می رسد باعث ایجاد تابش و بادهای ستاره ای بسیار قوی می شوند. اما این ستارگان چگونه می توانند ابرهای گاز و غباری که ضامن رشد آنهاست را بدون پرتاب به بیرون حفظ و نگهداری کنند؟ اکنون به نظر می رسد این مشکل نسبت به قبل تا حد قابل قبولی حل شده باشد.

یک تحقیق جدید منتشر شده در "مجله علم" نشان می دهد که رشد یک ستاره سنگین می تواند با همراهی فشار تابشی رو به بیرون که نیروی گرانشی را مجبور به حرکت دادن مواد به سمت هسته می کند همراه باشد.

موفق باشید
التماس دعا
پنج شنبه 3/11/1387 - 21:2 - 0 تشکر 84347

«مارک کرومهولز»(Mark Krumholz)، نویسنده اصلی مقاله فوق و استادیار نجوم و اخترفیزیک در دانشگاه کالیفرنیا معتقد است که یافته های جدید همچنین می تواند توضیح دهد که چرا ستارگان سنگین تمایل دارند تا در سیستم های دوتایی یا چندتایی ظاهر شوند. 

فشار تابشی نیرویی است که توسط تابش الکترومغناطیسی به سطوحی که با آنها برخورد می کند وارد می شود. این فشار برای نور معمولی ناچیز و قابل چشم پوشی است اما برای درون ستارگان بدلیل شدت تابش در آن ناحیه بسیار زیاد و قابل توجه است. در ستارگان سنگین فشار تابشی نیروی غالبی است که با گرانش مقابله می کند تا از رمبش اضافی ستاره جلوگیری کند. 

به گفته کرومهولز :"وقتی فشار تابشی را از یک ستاره سنگین به گاز میان ستاره ای اطراف آن -که نسبت به گاز درونی ستاره بسیار تیره تر است- اعمال می کنید، بایستی توده ی گاز را منبسط و یا حتی منفجر کند." بررسی های پیشین پیشنهاد می کردند که فشار تابشی، مواد خام تشکیل دهنده ی ستاره را پیش از آنکه یک ستاره بتواند بیش از 20 برابر خورشید بزرگ شود به بیرون پرتاب می کند.

موفق باشید
التماس دعا
پنج شنبه 3/11/1387 - 21:4 - 0 تشکر 84348

این تیم پژوهشی پس از چندین سال بررسی و پژوهش بر روی کدهای رایانه ای پیچیده و مختلط موفق به ساخت نرم افزاری شدند که قادر است یک شبیه سازی سه بعدی از رمبش یک ابر عظیم از گاز میان ستاره ای که ستاره ای سنگین را خلق می کند ارائه دهد. اما این شبیه سازی چنان پیچیده است که پردازش کامپیوتری آن چندین ماه طول می کشد.

این شبیه سازی نشان داد زمانیکه گاز و غبار به سمت هسته ی در حال رشد یک ستاره ی سنگین می رمبد، ناپایداری های ناشی از تقابل فشار تابشی رو به بیرون و گرانش جانب به مرکز باعث ایجاد مجراهایی می شوند که تابش از سراسر سحابی به فضای میان ستاره ای منتشر می شود در حالیکه گاز به رمبش رو به مرکز خود از طریق مجراهایی دیگر ادامه می دهد. این نشان می دهد که نیاز به هیچ مکانیزم خارجی نیست و ستارگان سنگین می توانند از طریق فرایند برافزایشی شکل بگیرند، مانند آنچه در ستارگان کم جرم رخ می دهد.

چرخش یک ابر گازی هنگامیکه در حال رمبش است منجر به شکل گیری دیسکی از ماده می شود که پیش ستاره در حال رشد را تغذیه می کند. این دیسک از نظر گرانشی ناپایدار است و باعث تجمع و شکل گیری یک سری از ستاره های ثانویه کوچک می شود که با برخورد با پیش ستاره مرکزی منهدم و نابود می شوند.

پایان 

موفق باشید
التماس دعا
چهارشنبه 9/11/1387 - 14:51 - 0 تشکر 85653

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

به قول بعضی از دوستان وووووووووووواااااااااااااااوووووووو چه دنیای عجیبی داریم ما.

با خوندن این مطالب به قدرت عظیم و بی منتهای خدا پی میبریم، که چه کسیج جز او میتونه توانایی افرینش چنین دنیای عجیبی رو داشته باشه؟

خیلی مطلب جالبی بود، ممنون بهروز جان، بازم از این مطالب بزار.

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
پنج شنبه 17/11/1387 - 7:49 - 0 تشکر 87772

مطالب جالبی بود استفاده کردیم موفق باشید

 آآموزش طنزنویسی مریم امینی marydordone2009@gmail.com

يکشنبه 20/11/1387 - 10:54 - 0 تشکر 88676

آقا بهروز دس شما درد نکنه

ولی مطلبتون منبع نداره. بی زحمت منبع و مترجم مطلب رو معرفی کنید

ممنون

 

هر کجا هستم باشم، آسمان مال من است...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.