• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 2825)
چهارشنبه 2/11/1387 - 21:16 -0 تشکر 84221
مصاحبه های امام خمینی

بنام خدا

سلام

 این تاپیک رو ایجاد کردم که در اون مصاحبه های امام خمینی رو از قبل از پیروزی انقلاب بذارم.مطمئناً خیلی از شما ها دوست دارید تقریباً تمام مصاحبه های امام خمینی رو نزدیک به پیروزی انقلاب بخونید. و چون شاید تلویزیون  قادر به پخش تمام اونها نباشه من از این طریق شما رو از این مصاحبه ها مطلع میکنمالبته منبع من یک کتاب به نام طلیعه انقلاب اسلامی هست که در آن مصاحبه های امام از اردیبهشت 57 تا آذر 58 چاپ شده و من فعلاً از 25 دی تا 22 بهمن رو قرار میدم  و سوال های تکراری و خیلی مشابه رو حذف میکنم.

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
چهارشنبه 2/11/1387 - 21:48 - 0 تشکر 84228

تاریخ:25/10/1357

مکان:پاریس

تلویزیون فرانسه کانال 1

خبرنگار: حضرت آیت الله، اهداف شورای انقلاب چیست؟

امام: هدف این است که شورای انقلاب یک حکومت موقتی ایجاد کند که آن حکومت موقت، مجلس موسسان را تاسیس کند برای تصویب قانون اساسی و بعد بقیه کارها.

خبرنگار: حضرت آیت الله، بعد از رفتن شاه سیاست خارجی ایران چگون خواهد بود؟

امام: سیاست خارجی ایران با همه دُوَل بر حسب احترام متقابل است و هیچ فرقی بین دُوَل در این باره نیست.

خبرنگار: حضرت آیت الله، آیا شما خواهان قطع تمام روابط ایران با قدرتهای خارجی هستید؟ یا اینکه مایل به ادامه این روابط می باشید. و در صورت قطع این روابط، آیا سیاست شما بسیار خشن و مخالف خواهد بود؟

امام: نخیر. ما خواهان قطع روابط نیستیم. ما خواهان قطع وابستگیهای ایران به دُوَل خارجی هستیم که اکنون شاه، ایران را وابسته به آمریکا و سایر دُوَل کرده است.

خبرنگار: حضرت آیت الله، شما از ارتش چه انتظار دارید؟

امام: انتظار دارم به ملت بپیوندد و به حکومت اسلامی کمک کند و در آینده ی نزدیک ارتشیان این کار را خواهند کرد.

خبرنگار: اخبار حاکی بر این است که شما شاه را محکوم کرده اید. آیا خواستار محکوم کردن او هستید؟ یا محاکمه کردنش؟

امام: شاه محکوم است بر حسب حکم ملت. لکن هر وقت ملت او را پیدا بکند، او را محاکمه می کند و اموال خودشان را از او میگیرند. شاه باید در مقابل ملت محاکمه شود و به سزای جنایاتی که کرده است برسد.

خبرنگار: یک تقاضای خیلی خصوصی دارم و آن اینکه اجازه بدهید همراه شما به ایران بیایم.

امام: من حالا نمی توانم چیزی بگویم.

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
پنج شنبه 3/11/1387 - 12:4 - 0 تشکر 84291

تاریخ:25/10/1357

مکان:پاریس

مجله محلی ل اکو

خبرنگار: حضرت آیت الله، در پیامهای قبلی خودتان اظهار فرموده بودید که جمهوری اسلامی، دموکراتیک خواهد بود و هر کسی آزاد خواهد بود. آیا صحبت کردن از دمکراسی در رژیمی که فقط بر مبنای یک مرام و یک مذهب یعنی اسلام باشد ممکن است؟ در چنین رژیمی سرنوشت غیر مسلمانان و غیر معتقدین به مذهب چه خواهد بود؟

امام: در اسلام دمکراسی مندرج است و مردم آزادند در اسلام، هم در بیان عقاید هم در اعمال، مادامی که توطئه در کار نباشد و مسائلی را عنوان نکنند که نسل ایران را منحرف کنند.

خبرنگار: آیا حضرت آیت الله در روابط ایران با دُوَل خارجی خصوصاً با فرانسه تجدید نظر خواهید نمود؟

امام: روابط ما بر احترام متقابل است و محفوظ خواهد ماند. با فرانسه هم مثل سایر کشورها عمل می کنیم.

خبرنگار اروپ ان

خبرنگار: بختیار، نخست وزیر، دیروز طی یک مصاحبه ی مطبوعاتی اظهار داشت که مذهبیون باید به مذهب بپردازند و سیاست را به سیاستمداران واگذار کنند. وی همچنین اظهار داشت که شما قادر به واژگونی حکومتش نیستید. نظر شما در این باره چیست؟

امام: مطلب اولی که گفته است مطلب است که همیشه اجانب برای بردن منافع ما این تز را داشته اند که مذهب از حکومت جداست و ایشان هم بلندگوی همانهاست و آنکه ما قدرت بر هم زدن حکومت او را نداشته باشیم، در آینده معلوم می شود. حکومت او محکوم به فناست و پیروزی از آن ملت رنج کشیده ی ایران است.

خبرنگار: شما پیامی به ارتش فرستادید. دیروز ارتش با مردم پیوندی برقرار کرد. آیا کماکان به پیوستن ارتش به صفوف خود ایمان دارید؟ یا بیم یک کودتای نظامی دارید؟

امام: من امیدوارم که ارتش، البته آنهایی که مال ملت را نچاپیده اند و آنهایی که به شرافت ارتشی خود باقی مانده اند، به ملت بپیوندند، تا آن اقلیت ناچیز که خائن هستند نتوانند کاری کنند.

خبرنگار: وضع شورای انقلاب اسلامی به کجا رسیده است؟ اعضای این بیشتر مذهبیون هستند یا اشخاص عادی؟

امام: بعداً اعلام می شود.

خبرنگار: چه موقع و تحت چه شرایطی به ایران باز خواهید گشت؟

امام: باید مطالعه شود.

خبرنگار: برژنسکی پیامی فرستاده است که کودتای نظامی نکنند. آیا این برای شما نشانه ای از رفتار مساعد آمریکا در مورد حکومت بختیار است؟

امام: شاید آمریکا بخواهد پشتیبانی از حکومت فعلی بکند. لکن حکومت فعلی هم قادر بر حل مشکلات نیست و بعلاوه غیر قانونی است و ملت او را طرد می کند. پیروزی مطمئناً از آن ماست.

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
پنج شنبه 3/11/1387 - 13:42 - 0 تشکر 84297

تاریخ:25/10/1357

مکان:پاریس

خبرنگار الاهرام

خبرنگار: آیا برنامه ای برای تغییر قانون اساسی دارید؟

امام: بله

خبرنگار:آیا برنامه ای برای تغییر اوضاع داخلی و وزارتخانه ها دارید؟

امام: بعد از این معلوم می شود.

خبرنگار: نقش زن در حکومت اسلامی چیست؟

امام: زنان آزاد هستند در بسیاری از امور شرکت کنند. آزادی به معنای واقعی، نه آن طور که شاه می خواست. زنان ما عده ای زندانندو آنهایی که در بیرون زندانند، باز عده ی کثیر قریب به اتفاق در تظاهرات و مبارزات شرکت دارند. ولی دسته ای ناچیز آزادند، البته آن طور که شاه می خواهد که ما حتماً با آن آزادی مخالف هستیم.

خبرنگار ژاپنی

خبرنگار: برنامه شما برای تولید نفت و استخراج نفت تحت نظر رژیم جدیدی که بعد از رفتن رژیم شاه در آینده روی کار خواهد آمد چیست؟ بعد هم اینکه ژاپن سرمایگذاریهای زیادی در توسعه ی تولید نفت در ایران کرده. آیا شما برای ادامه ی این برنامه ها در تحت رژیم آینده آمادگی دارید و موافق ادامه ی برنامه خواهید بود؟

امام: اینها اموری است که باید حکومت وقت در آن مطالعه کند و هر چه مصالح کشور است عمل نماید.

خبرنگار: گزارشاتی رسیده که مقامات دولت آمریکا با حضرت آیت الله تماس گرفته اند. آیا ممکن است بفرمایید تماس در چه فرم و شکلی بوده، آیا در آینده همکاریهای مستقلی بین دولت شما و دولت آمریکا وجود خواهد داشت؟

امام: با من تا بحال تماسی شخصاً نگرفته اند و روابطی که بر مبنای احترام متقابل است انشاء الله برقرار می شود. ولی ما کاملاً مستقل هستیم و زیر بار هیچ کشوری نخواهیم رفت.

روزنامه ی سنگاپور استریت تایمز

خبرنگار: ممکن است لطفاً احساسات و عقاید خود را درباره وقایع اخیر سیاسی در ایران شرح دهید؟ نظر شما درباره ی دولت تازه ی منصوب شده بختیار چیست؟

امام: مقاومت مردم ایران در دنیا بی نظیر است.مردم ایران برای از بین بردن استبداد جهنمی چنان دلاورانه مبارزه کردند که موجب حیرت غرب و شرق شد. مبارزات خونینی که بالاخره به استقلال و آزادی منجر خواهد شد. مردم ایران خواستار برچیده شدن سلطنت دودمان پهلوی و نظام شاهنشاهی و ایجاد یک جمهوری اسلامی هستند. دولت اخیر به هیچ وجه قانونیت ندارد. چون از مجلسی رأی اعتماد می گیرد که هرگز ملت ایران در آن نماینده ندارد. من بارها گفته ام که هر حکومتی با بودن شاه محکوم است.

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
پنج شنبه 3/11/1387 - 20:31 - 0 تشکر 84342

تاریخ:25/10/1357

مکان: پاریس

روزنامه ی سنگاپور استریت تایمز

خبرنگار: گزارش شده که آقای بختیار فاصله اش را از شما حفظ کرده است و پشتوانه ی شما را برای دولت جدیدش نطلبیده است. تا کنون اظهارات او به رهبران مذهبی ایران عمدتاً این پشتگرمی را داده است که ایران به اسرائیل دیگر نفت نخواهد فروخت. شما موقعیت او یا دولتش را نسبت به خودتان و دیگر رهبران مذهبی که ممکن است نظرات شما را در نظر نگیرند چگونه در نظر می گیرید؟

امام: من و تمام مردم ایران، دولت جدید را محکوم کرده ایم. آزادیهای سطحی و ندادن نفت به اسرائیل برای انحراف اذهان از ماده ی فساد که شاه و رژیم شاهنشاهی است می باشد. این حکومت چون مردم از آن پشتیبانی نمیکنند، نمی تواند دوام بیاورد.

خبرنگار: اگر درست فهمیده باشم شما و پیروانتان طرفدار رفتن شاه هستید و تنها آینده ی ایران را در سایه ی بازگشت کامل حکومت الهی می بینید. یعنی جمهوری اسلامی که به وسیله ی رهبر مذهبی رهبری می شود. آیا شما به طور ایده آل می گویید که شما باید جایگزین شاه در رأس مملکت شوید و ایران در زمینه های انسانی تری اداره گردد و بوسیله ی اصول اسلامی هدایت شود؟

امام: من و سایر روحانیون در حکومت، پستی را اشغال نمی کنیم. وظیفه ی روحانیون ارشاد دولتهاست. و اما ما خواستار بر کناری شاه هستیم و می خواهیم حکومتعدل اسلامی را جایگزین این نظام فاسد گردانیم و پیروزی از آن ماست.

خبرنگار: حتی اگر شما اصول چنین حکومتی را پذیرفته باشید، نمی توان گفت که مسائلی در داخل نیروهای مخالف فعلی با چنین برداشتی از حکومت به وجود خواهد امد؟ این واقعیت دانسته ای است که آیت الله شریعتمداری علی رغم شما نشان می دهد که دنباله رو این اعتقاد است که شاه باید با موقعیت مشروط، بر طبق قاونو اساسی و مشروطه ی سلطنتی باشد و بارها گفته است که شاه باید باشد و سلطنت کند و این نشان میدهد که شما شاه را نمی خواهید و او طرفدار شاه است.

امام: شاه برای ابقاء خود دست به تبلیغات در شرق و غرب زده است ولی دیگر سودی ندارد. ملت غیور و شجاع ایران، او و دار و دسته اش را شکست خواهند داد . مردم شاه را نمی خواهند و او را یک جنایتکار و یک خائن می دانند و هیچ کس نمی تواند با این خواست مخالفت کند. تاریخ در آینده ی نزدیک نشان می دهد که خواست ملت و خدا بر تمام خواستها حاکم است.

خبرنگار: فرض کنیم شما موفق شدید بر شاه غلبه کنید و همچنین موفق شدید که نیروی مخالف کنونی را متحد کنید. زودرس ترین سیاستهای اصلی اقتصادی و سیاسی شما چه خواهد بود؟

امام:ما خواستار یک اقتصاد سالم و غیر وابسته هستیم. شاه اقتصاد ایران را فلج کرده است و همه ی مخازن ما را در اختیار شرق و غرب، بخصوص آمریکا قرار داده است. ما با این مبارزه کرده و هرگز اجازه نمی دهیم تا هستی ما را غارت کنند. ما در تمام زمینه های اقتصادی یک انقلاب واقعی خواهیم کرد. امر کشاورزی در حکومت ما از اولیت خاصی برخوردار است، برای اینکه شاه با اصلاحات ارضی آمریکایی خود، کشاورزی ما را نابود کرد. در زمینه صنعت با ایجاد صنایع مادر از صنایع مونتاژجلوگیری به عمل می آوریم. ایران کشوری مستقل است و دارای سیاستی مستقل. دست شرق و غرب را از وطن خود کوتاه می کنیم . تمام وابستگیهای سیاسی را از بین می بریم و مردم را بر سرنوشتشان حاکم می گردانیم و مردم را که بیش از پنجاه سال است از همه گونه حقی در ایران محروم بوده اند، آزاد می گردانیم، تا با کمال آزادگی به خواستهای مشروع خود برسند. ولی منکر این معنی نیستیم که پس از پیروزی با بحرانهای شدید اقتصادی مواجه خواهیم بود. ولی به امید خدا شکستهای اقتصادی دوران پهلوی را جبران خواهیم کرد.

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
جمعه 4/11/1387 - 14:30 - 0 تشکر 84494

تاریخ:25/10/1357

مکان: پاریس

روزنامه ی سنگاپور استریت تایمز

خبرنگار: آیا تغییر بنیادی در جهت رشد اخیر اقتصادی ایران دیده خواهد شد؟ آیا تغییری نسبت به موقعیت کمپانیهای نفتی بزرگ خارجی خواهد بود؟

امام: تغییرات اساسی نسبت به کمپانیهای نفتی را باید متخصصین به عهده بگیرند. آنچه می توانم بگویم این است که تمام قراردادهایی که به ضرر ملت ایران است، چون از طرف شاه مخلوع و دولت غاصب و غیر قانونی صورت گرفته است مورد قبول ما نخواهد بود.

خبرنگار: آیا برگشت بیشتری به اقتصاد بازاری خواهد بو؟ یکی از بحرانهای کنونی در ایران رد سیاستهای اقتصادی وابسته ی کنونی است- وابسته به سرمایه داران غربی - که مخالف بازرگانان سنتی ایران است.

امام: اقتصاد ما یک اقتصاد سالم و ملی است، بر اساس تامین اساسی ترین نیازهای مردم محروم و ستمدیده ی ایران، نه فقط یک اقتصاد مصرفی

خبرنگار: آیا شما فکر می کنید که بزودی یک هرج و مرج اقتصادی در مملکت خواهد بود؟ حالا که پمپهای نفت بسته شده است و نان کمیاب گردیده- زیرا سوخت برای تنورها کم است - چه فکر می کنید، اولین اقدام در ایران چه باید باشد؟

امام: با بودن شاه هرگز نفت به خارج صادر نخواهد شد. من هیئتی را برای رسیدگی مصرف داخلی اعزام کرده ام تا سوخت داخلی را تامین کنند. ولی تا رفتن شاه اعتصاب شرکت نفت به حال خود خواهد بود. اشکالاتی که در کمبود نفت برای داخل ایجاد شده است بزودی بر طرف خواهد شد.

خبرنگار: آیا شما یک مخالفتی را عنوان می کنید که نمونه ی یک دولت سوسیالیستی برای ایران است یا دولت شما اصالت انسانی خواهد داشت، بر پایه اصول مذهبی؟

امام: دولت ما دولتی است اسلامی که قوانین اسلامی را به اجرا در می آورد. قوانین اسلام قوانین انسان ساز است و انسان را در مقام انسانی به اوج خود خواهد رساند و جوابگوی نیازهای مادی نیز خواهد بود.

خبرنگار: اگر فرض شود که شما در رأس دولت قرار بگیرید، روابط خود را با غرب چگونه پیش بینی می کنید؟

امام: من در حکومت آینده نقش هدایت را دارم. غرب و شرق برای ما فرقی ندارد. اصل، منافع ملت ایران است که باید به بهترین وجه رعایت شود. اگر غرب و شرق احترامات لازمه را نسبت به ملت ایران رعایت نمایند، ما هم به همان گونه با آنان رفتار خواهیم کرد.

خبرنگار: آیا تغییری در اتحاد شما با آمریکا رخ خواهد داد؟

امام: ما با ملت آمریکا روابط دوستانه داریم و با دولت آمریکا روابطی برقرار می کنیم که به نفع ملت ایران باشد.

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
جمعه 4/11/1387 - 23:8 - 0 تشکر 84595

تاریخ:25/10/1357

مکان: پاریس

روزنامه ی سنگاپور استریت تایمز

خبرنگار: آیا تغییری در سیاست ارتش اتفاق خواهد افتاد؟ آیا ایران دیگر تسلیحات پیچیده نخواهد خرید؟ آنچه که تا کنون با پول نفت می خریده است؟

امام: هرگز . ارتش ایران هیچ گاه احتیاج به اسلحه های کنونی ندارد. مستشاران نظامی آمریکایی بر ارتش ایران سیطره دارند. ما ارتشی مستقل تشکیل خواهیم داد و زوائدی را که به درد ارتش و مملکت و مردم ایران نمی خورد، حذف خواهیم نمود. ما نفت را به هر کشوری که صلاح دانستیم می فروشیم و در مقابل پول می گیریم نه اسلحه هایی که اصلاً به درد ارتش ما نمی خورد و ارتش را دربست در اختیار بیگانه قرار دهد.

خبرنگار: آیا فکر می کنید این تغییرات در روابط شما با سایر کشورهای عضو اوپک اثر نخواهد گذاشت؟

امام: متخصصین صالح جریانات مربوط به اوپک را مورد مطالعه قرار خواهند داد و بعد تصمیم لازم را اتخاذ خواهند نمود. ما گول نامها و عناوین را نمی خوریم. هر چه به نفع ملت است آن دنبال می شود.

خبرنگار: آیا هیچ شانسی هست که ایران جدید تحت الهام رهبری شما نظری به شوروی برای موازنه ی با آمریکا افکند؟

امام: هرگز. ما ایرانی مستقل بنا خواهیم کرد که از زیر یوغ آمریکا و شوروی بیرون آید. شوروی اکنون گاز ایران را می برد. و آمریکا نفت را. ما هرگز اجازه نمی دهیم که این دو ابرقدرت بر ایران سیطره پیدا کنند.

خبرنگار: آیا هیچ نظری راجع به حمایت بیدریغ امریکا از شاه دارید؟ آیا شما تماماً دخالت آمریکا را در ایران رد خواهید کرد؟ آیا شما در عوض کردن شاه بعنوان یک رئیس مملکت موفق خواهید شد؟

امام: آمریکا تا حال از شاه دفاع کرده است و به همین جهت دشمن شماره ی یک ملت ایران است. ما دخالت آمریکا را در ایران محکوم می کنیم. آمریکا برای اینکه در ایران پایگاه داشته باشد و منابع ما را به یغما ببرد هیچ کس بهتر از شاه ندارد، تا آنچه را آمریکا می خواهد، بکند. و به همین دلیل است که از شاه دفاع می کند. ما به امید خدا ایران را مستقل خواهیم کرد. ملت ایران با مجاهدتهای بیدریغ خود و کشته دادنهای بیشمار خود، بالاخره شاه را از ایران بیرون می کند و نظام شاهنشاهی را برچیده و حکومت عدل اسلامی را جایگزین آن خواهد کرد.

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
جمعه 4/11/1387 - 23:19 - 0 تشکر 84596

 تاریخ:25/10/1357

مکان:پاریس

روزنامه ی سنگاپور استریت تایمز

خبرنگار: دولت شما با مخالفانی از ارتش ایران که همواره شاه را کمک کرده اند چگونه معامله خواهد کرد؟

امام: آن عده از ارتشیانی که از شاه پشتیبانی کرده و دست به کشتار مردم بی پناه ایران زده اند محاکمه شده و به جزای اعمال خود خواهند رسید.

خبرنگار: اگر فرض شود دولت شما یا هر دولتی، برخوردار از حمایت شما بر سر کار آید، آیا هیچ اختناق سیاسی وجود نخواهد داشت؟ ساواک چه خواهد شد؟

امام: هرگز. آزادی به همه کس تا آنجا که به ضرر ملت ایران نباشد داده خواهد شد و هیچ گونه اختناق برای مردم نخواهد بود. ساواک را منحل می کنیم.

خبرنگار: شما و پیروانتان چه می خواهید انجام دهید؟ آیا یک کودتای نظامی در ایران؟ آیا فکر می کنید کسانی مانند سرهنگ خسرو داد بتوانند یک کودتای نظامی انجام دهند، چنانچه شایع بوده است؟

امام: من کراراً گفته ام و نوشته ام که ما بعد از بیرون کردن شاه و دودمانش( البته این در صورتی است که شاه به دست مردم نیفتد و الا او را در دادگاه آزاد محاکمه کرده و به سزای اعمالش می رسانیم ) و برچیدن رژیم شاهنشاهی، یک حکومت جمهموری اسلامی را به آراء عمومی می گذاریم. در این حکومت ایران آزاد خواهد شد و استقلال واقعی خود را به دست خواهد آورد. استقلال سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی. در این حکومت همه آزادند تا اظهار عقیده کنند. مردم ایران از وابستگی به اجنبی و استبداد داخلی به جان آمده اند و برای تحقق استقلال واقعی، خود را بی مهابا جلوی گلوله قرار می دهند. در کجای دنیا مردمی مثل مردم ایران می توان سراغ داد که برای احقاق حق خود با دست خالی به جنگ آمریکا، شوروی، انگلیس و سایر کشورهای طرفدار شاه برود. حال خوب فهمیدیدکه چه می خواهم بگویم. البته برای همه مردم جهان و حتی سیاسیون ایران سخت است قبول این معنا که چگونه بدون اتکاء به شرق و غرب می خواهید پیروز شوید و به همه و حتی سیاسیون ایران که همگی گفته اند و می گویند شاه را اگر بتوانیم بیرون کنیم، با رژیم نمی شود مخالفت کرد و به من همگی بدون استثناء می گویند که اولاً دست از مخالفت با رژیم شاهنشاهی بردار، مخالفت با رژیم غیر ممکن است، من همان حرفی را که به آنها زدم به شما هم صریحاً می گویم که به امید خدا پیروزی نزدیک است. من شاه را بیرون می کنم. رژیم شاهنشاهی را از بن خواهم کند و جمهوری اسلامی را جایگزین آن خواهم کرد و اما کودتای نظامی در مقابل این ملت!! نه. به هیچ وجه این گونه معانی مطرح نیست. اما کودتای نظامی به نفع شاه اگر صورت گیرد دردی را دوا نمی کند، چرا که امروزه مردم در چنین کودتایی به سر می برند و با این وصف مقاومت کرده اند. باز می گویم راهی جز برکناری شاه و برچیده شدن نظام شاهنشاهی بافی نمانده است.

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
شنبه 5/11/1387 - 16:26 - 0 تشکر 84708

تاریخ:26/10/1357

مکان: پاریس

مجله آلمانی اشترن

خبرنگار: حضرت آیت الله، شما بنیاد گذاری یک دولت اسلامی را در ایران اعلام فرموده اید که ریاست آن را عهده دار خواهید شد. آیا این دولت اسلامی بر اساس یک رژیم پارلمانی و از نوع رژیم های پارلمانی دنیای غرب خواهد بود یا یک نوع حکومت روحانی؟ و آیا می خواهید نقش ریاست خود را با انتخابات و یا با مراجعه به آرای عمومی به تصویب برسانید؟ در این دولت اسلامی آیا احزاب سیاسی، روزنامه ها و همچنین غیر معتقدین به دین می توانند آزادانه احتمالاً عدم موافقت را با آن حضرت و سیاستتان اظهار دارند؟

امام: من نمی خواهم ریاست دولت را داشته باشم. و طرز حکومت، حکومت جمهوری است و تکیه به آراء ملت. و قانون، قوانین اسلام است و احزاب آزادند که مخالفت با ما یا با هر چیزی بکنند. مادامی که اقدامشان مضر به کشور نباشد.

خبرنگار: قدرت حضرتعالی بر روی چه نیروی سیاسی یا بر چه تشکیلات بنیادی دیگر اتکاء خواهد داشت؟ تکیه شما مثلاً بر روی جبهه ملی است یا بر روی روحانیون؟ قبلاً اظهار فرموده بودید که اینها فقهاء و اشخاص دیگری هستند که باید به امور حکومت اشتغال یابند و آیا این اصل به همانسان که قبلاً فرموده اید عمل خواهد شد؟

امام: من چنین چیزی نگفته ام که روحانیون متکفل حکومت خواهند شد. روحانیون شغلشان چیز دیگری است. نظارت بر قوانین البته به عهده روحانیون است و اتکاء روحانیون هم به ملت است، نه به حزبی و من هم به ملت اتکاء دارم و به حزبی وابسته نیستم.

خبرنگار: بنابراین نقل قولهایی که از جنابعالی در روزنامه ی هرالدتریبون آمریکایی منتشر شده نقل قول و پیام شما نیست؟

امام: بسیاری از روزنامه ها بر خلاف واقع چیز می نویسند و من باید تعجب کنم از اینکه چطور روزنامه ها به خودشان اجازه می دهند که حرفهایی که بر خلاف واقع است و من نگفته ام و نکرده ام نسبت دهند.

خبرنگار: در چه هنگام و در چه شرایطی برای نخستین بار در خود احساس این رسالت سیاسی را فرموده اید و چرا توده های ایرانی را بلافاصله پس از حوادث سال 1963( از همان هنگام که جانبعالی رهبر خلقی بودید) بسیج نفرمودید؟

امام: ما از اول برای اینکه مخالفت با رژیم داشته باشیم، چون رژیم را قانونی نمی دانستیم، در صدد بودیم و لکن بتدریج ملت بیدار شد. یک امری نبود که بتوان در همان اوئل این کار را انجام داد. در این مدت کم کم مردم بیدار شدند و از یک سال و نیم قبل به این طرف این آگاهی به اوج خود رسید و منتهی به این مسائل شد.

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
شنبه 5/11/1387 - 17:13 - 0 تشکر 84712

تاریخ:26/10/1357

مکان: پاریس

در اجتماع گروه زیادی از خبرنگاران خارجی در روز خروج شاه

خبرنگار: اولین قدم سیاسی حضرت آیت الله بعد از خروج شاه چیست؟

امام: خروج شاه اولین مرحله ی پیروزی ماست و ما مشکلات زیادی در پیش رو داریم و ملت ما باید بداند که مجردِ رفتن شاه، پیروزی نیست بلکه طلیعه پیروزی است و البته این طلیعه را من به ملت ایران تبریک عرض می کنم و باید توجه داشته باشند که همان طوری که طلیعه پیروزی است، طلیعه خلع سلطه ی اجانب است و این تبریک بیشتر از تبریک رفتن شاه است و ما الان مسائل بسیار مشکل در پیش داریم و وارث یک مملکت از هم پاشیده ای هستیم که این خرابیها در ظرف پنجاه سال سلطنت پهلوی و بیشتر از سی سال سلطنت محمد رضاخان به وجود آمده است که ما باید برای ترمیم آن با همت جمیع طبقات ملت قیام کنیم. اولین قدمی که ما باید برداریم ترمیم این خرابیهایی است که بوسیله ی شاه که از عمال خارجی بود حاصل شده است و این میسر نیست الا به کمک کردن جمیع طبقات. من از جمیع طبقات ملت با کمال تواضع تقاضا دارم که در این مشروع اسلامی و در این مشروع ملی همه با هم کمک کنند، همه دست به دست هم بدهند، اختلافات حزبی و مسلکی را کنار بگذارند، اختلافات قدیمی و جدیدی را کنار بگذارند، اختلافاتی که مربوط به احزاب است کنار بگذارند و همه با هم با صدای واحد، با یدِ واحد قیام کنند.قیام به امر مهمی که نجات کشور است. نجات دادن این کشتی متزلزل است و من از خدای تبارک و تعالی می خواهم که ملت ما را بیشتر از این هوشیار و بیدار کند و من از ملت می خواهم که خودشان مواظب نظم مملکت باشند و جوانان غیور ما کنترل شهرستانها و دهات و قراء را به دست گیرند و نگذارند کسانی که آشوب طلبند در این قراء و قصبات و شهرستانها خدای نخواسته دست به خرابکاری بزنند و من اخطار می کنم با آن اشخاصی که شلوغ میکنند و تبلیغات سوء در این زمینه ها می کنند و می خواهند با فرصت طلبی آشوب بپا کنند و بر ضد ملت ایران تبلیغاتی بکنند و بر نفع اشخاص خارج و دولتهای ابر قدرت یک کارهایی بکنند، من اخطار به آنها می کنم که اگر یک همچه کاری بکنند سرنوشت سختی خواهند داشت و مجازات بزرگی خواهند داشت ولی اگر چنانچه توبه کنند، خداوند تبارک و تعالی توبه همه ی آنها را قبول می کند و باید اینها برگردند به آغوش ملت.

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
شنبه 5/11/1387 - 17:21 - 0 تشکر 84715

تاریخ:26/10/1357

مکان: پاریس

در اجتماع گروه زیادی از خبرنگاران خارجی در روز خروج شاه

خبرنگار: آیا حضرت آیت الله تصور نمی فرمایند که اگر با دولت بختیار همکاری نفرمایند، احتمال یک دیکتاتوری نظامی و خونریزیهای جدید خواهد بود؟

امام: دیکتاتوری نظامی وقتش گذشت. اگر چنانچه کسی دست به دیکتاتوری یا کودتای نظامی بزند خواهد فهمید که موفق به هیچ چیز نخواهد شد و برای خودش و برای کسانی که مربوط به خودش است ذلت، بار، خواهد آورد. باید همه ی اشخاصی که می خواهند در ایران برای منفعت طلبی دست به اعمال ضد مردمی بزنند. باید همه بدانند که وقت اینها گذشته است. ملت ایران دیگر آن ملت سابق نیست و تبلیغات سوء اثر خود را از دست داده است. باید ملت راه خودش را ادامه دهد تا به آنچه که می خواهد برسد و آن قطع دیکتاتوری است و ایجاد یک مملکت آزاد که همه ی طبقات و اقشارش آزاد و یک مملکت مستقل که هیچ قدرتی در آن نتواند دخالت بکند. انشاء الله در آینده بسیار نزدیک این آرزو تحقق پیدا می کند و ما دولت را به همبن زودی معرفی خواهیم کرد.

اجتماع کنندگان:انشاء الله

خبرنگار: موقعیت و نقش زنان در دولت آینده شما چگونه خواهد بود؟

امام: موقعیت یک انسان صحیح و یک شخصیت آزاد، بر خلاف این زمانها که بر ما گذشت که نه زنهایمان آزاد بودند و نه مردانمان. ملتی که زن و مردش آزاد نبود و در خفقان بود از زیر این بار بیرون آمدند و از این به بعد زنها و مردها آزادند ولی اگر چنانچه بخواهند کاری خلاف عفت بکنند و یا خلاف مصلحت مملکت بکنند، البته از آنها جلوگیری خواهد شد.

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.