• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 5991)
يکشنبه 29/10/1387 - 22:35 -0 تشکر 83716
نگاهی به موسسات همسریابی در ایران (2)

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

در بخش اول این گزارش دربارهء موسسات همسریابی اینترنتی و شیوه کار این بنگاه ها، همچنین شیادهایی که با سوءاستفاده از فضای ناامن اینترنت دست به کلاه برداری و کلاه گذاری سر خلق الله و خصوصاً جوانان دم بخت می زنند، نوشتیم. در ادامهء بحث، از دنیای مجازی خارج می شویم و به دنیای واقعی پا می گذاریم. جایی که موسسات همسریابی سال های سال است فعالیت می کنند و حالا دیگر در کار خود کاملاً خبره شده اند.

تعداد این موسسات در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته و سبک کار و خدمات ارائه شده در این بنگاه ها چنان تنوعی حیرت انگیزی دارد که ممکن است هر آدم سر به راهی را وسوسه کند تا دست کم به یکی شان سر بزند. امیدواریم این دسته از دوستان تلفن های نشریه را برای گرفتن آدرس موسسات مورد نظر اشغال نکنید!

ادامه دارد...

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
يکشنبه 29/10/1387 - 22:58 - 0 تشکر 83721

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

حماقت مکاتبه ای!

پیش از انقلاب، بعضی مجلات جوان پسند صفحاتی با عنوان «دوست یابی» داشتند که خوانندگان می توانستند در قالب آگهی هایی کوچک، مشخصات خود را داده و از میان سایر مخاطبان دوست یا دوستان مکاتبه ای پیدا کنند. در این شبهه آگهی ها ذکر می شد که طرف دنبال چه جور دوستی می گردد و چه توقعی از او دارد. مثلاً اینکه: «من آرش، فلانقدر ساله، دنبال دوستانی می گردم که به جمع کردن تمبر علاقه مندند. آدرس...» یا: «نیوشا هستم، دنبال پسری با مشخصات فلان و فلان می گردم تا با او مکاتبه داشته باشم.»

خب، البته ناگفته پیداست که معاشرت با افراد هم سن و سال کار بدی نیست. اما این سبک آشنایی دیمی و دوست یابی مکاتبه ای (که معمولاً آخرش کار به دید و بازدید می کشد) اصلاً عاقلانه نیست. می شود همان حکایت چت و دوستی های اینترنتی و غیره که قبلاً درباره اش بحث کردیم. نگویید که داریم حرف های آدم بزرگ ها را می زنیم، یا توی خارج اینطوری نیست و...

یک مثال می آوریم؛ فیلم «دختر روز تولد» (Birthday Girl) را دیدید؟ محصول سال 2002 آمریكا و با بازی خانم «نیکول کیدمن». داستانش اینطوری است که جناب «جان باکینگهام» بانکدار انگلیسی، از طریق یک سایت همسریابی روسی با دختری به نام «نادیا» آشنا می شود. آن ها از طریق اینترنت مقدمات ازدواج شان را می چینند. ولی بعد که همدیگر را می بینند، هزار و یک مشکل مختلف پیدا می کنند که باید خودتان ببینید! «راجرت ابرت» منتقد معروف سینمایی که از این فیلم خوشش نیامده، در نشریه «شیکاگو سان تایمز» درباره فیلم می نویسد: «هرکس که از طریق اینترنت سفارش همسر بدهد، مستحق همان چیزی است که بر سر شخصیت های این فیلم می آید!»

می بینید که در جایی مثل آمریکا هم با دوستی های مکاتبه ای و ازدواج های از راه دور مخالف اند. بنابراین حق بدهید که بعد از انقلاب اینجور صفحات هم مثل خیلی چیزهای دیگر از مجلات برچیده شدند. اما درست در همان سال های اواخر دههء پنجام شمسی، موسسه ای شروع به کار کرد که شاید اولین بنگاه همسریابی در ایران باشد.

ادامه دارد...

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
يکشنبه 29/10/1387 - 23:0 - 0 تشکر 83723

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

سی سال فعالیت، صدها مورد ازدواج

«بنیاد ازدواج و تحکیم خانواده» نهادی شبهه سنتی به حساب می آید. بنیانگذاران مسن آن به شدت روی مذهب و مسائل دینی تاکید دارند و اهداف و شیوه کارشان تایید کننده این ادعاست. کف دفتر بنیاد خانواده موکت شده و مراجعان برای ورود باید کفش هایشان را در بیاورید. این حرکت سمبلیک برای یادآوری مقدس بودن کانون خانواده و متفاوت بودن فعالیت کارکنان این موسسه نسبت به بنگاه های تجاری است. در مدارک بنیاد ذکر شده که تاریخ تاسیس آن به 30 سال پیش بر می گردد: «سال 1358، مطابق با 1400 ه.ق. پایان چهاردهمین قرن هجرت پیامبر (ص) و همزمان با تشکیل سایر نهادهای انقلابی...»

همانطور که در شماره گذشته گفتیم، موسسات همسریابی تا مدت ها برای گرفتن مجوز فعالیت مشکل داشتند؛ چون معلوم نبود باید زیر نظر کدام صنف کار کنند. اما این بنیاد موفق شد در سال 61 از نیروی انتظامی مجوزی بگیرد که هنوز هم آن را به عنوان اجازه نامه رسمی خود می داند. در میان انگیزه های تشکیل این موسسه، علاوه بر سفارشات دینی، به اصل 10 قانون اساسی هم اشاره شده که می گوید: «از آنجا که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است، همهء قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوطه باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی، بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.»

این موسسه فعالیت های خود را شامل مواردی مثل: مشاوره و حل اختلاف خانواده ها، آموزش و راهنمایی و ارشاد متقاضیان و... می داند؛ ولی مهم ترین واحد بنیاد تحکیم خانواده که سایر فعالیت های موسسه را تحت شعاع خود قرار داده، همان واحد همسریابی است. بیشتر تبلیغات بنگاه به این مسئله اشاره دارد و اغلب مشتریان هم برای تشکیل پرونده همسریابی و مصاحبه یا مشاوره با کارشناسان به این دفتر مراجعه می کنند.

«سید ابوالقاسم هزاوه ای» مدیرعامل مجموعه، کتابی به نام «آوای جدایی در طنز طلاق» منتشر کرده که جداً دیدنی و خواندنی است. روی جلد این کتاب یک تصویر بی ربط از ویلایی بزرگ و در کنارش خفاشی بی ریخت دیده می شود! محتوای آن هم کشکولی از اشعار، داستان و جک های مربوط به خانواده و طلاق است، همراه با مقداری آمار و ارقام که معلوم نیست در چه سالی تهیه شده اند و خلاصه هرچیزی که دم دست مولف بوده است. به عناوین بعضی از مطالب این کتاب توجه کنید: الهی دستت بشکنه، مرد شکمو- زن شکمو، پندنامه خانواده خر، ای همسر مظلومم، قیمت زن خوب، عدم تعادل قوای جنسی و...

ادامه دارد...

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
يکشنبه 29/10/1387 - 23:0 - 0 تشکر 83724

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

مدرن تر، با 100% تضمین!

شیوه کار بنیاد خانواده، مثل اغلب موسسات مشابه است. این بنگاه ها با تشکیل یک بانک اطلاعاتی، شرایط متقاضیان را سنجیده و زوج هایی که خصوصیات مشابهی دارند را به یکدیگر معرفی می کنند. در این میان، هستند بنگاه هایی که بدون توجه به شخصیت و کرامت انسانی، فقط به فکر جوش دادن وصلت افراد و در حقیقت پر کردن جیب خودند. این موسسات خوراک مشتریانی است که صبرشان کم است و شیوه های سرراست و ساده ای مثل ورق زدن آلبوم متقاضیان و... را می پسندند!

اما فرد متقاضی ازدواج در موسساتی مثل بنیاد تحکیم خانواده، اجازه دیدن عکس یا حتی دانستن اطلاعاتی مثل نام و آدرس نامزدهای ازدواج را ندارد. کارشناسان مربوطه اطلاعاتی مثل سن، شغل، میزان تحصیلات و مشخصات کلی دیگر را در اختیار متقاضی می گذارند. در مراحل بعد، جزئیاتی مثل خصوصیات اخلاقی و مشخصات فردی (فیزیکی) افراد با هم تطبیق داده می شود تا در صورت رضایت طرفین، ملاقات حضوری در دفتر بنیاد گذاشته شود.

این پروسه در موسسه «خانه امید جوانان» مفصل تر است و بیشتر طول می کشد. دکتر «سعید یزدانی» موسس و مدیر این خانه، شیوه اقدامات بنگاه خود را منحصر به فرد و الهام گرفته از کار یک ریش سفید آشنا می داند: «حدود سال 65 که من دانشجو بودم، دوستی به من کتابچه‌ای داد که رویش نوشته شده بود: گفت‌وگوی ازدواج. من مجرد بودم و آن آقا گفت: بگیر و بخوان، ببین با شرایط خانمی که این کتابچه را پرکرده موافقی یا نه؟ هنوز آن دفترچه را دارم... البته دیدم شرایط آن خانم به من نمی‌خورد، تشکر کردم و ماجرا تمام شد. ولی از آن لحظه، این جرقه در ذهن من زده شد که اگر بشود این شیوه را به صورت دقیق‌تر و کامل‌تر اجرا کرد، خیلی خوب است.»

آن دفترچه از انتشارات یک موسسه مذهبی قدیمی که در شهر قم فعالیت می کند، بود. اما حاصل جرقه ای که در ذهن دکتر زده شد، دو کتابچه‌ است که با همان نام «گفت‌وگوی ازدواج» به متقاضیان خانه امید جوانان داده می‌شود تا نظرات‌شان را برای طرف مقابل در آن یادداشت کنند؛ کتابچه سفید برای آقایان و زردرنگ برای خانم‌ها. این کتابچه 77 مورد برای یادداشت کردن جزئیاتی مثل: در موردجایگاه مرد/زن درزندگی مشترک (درباره نحوه برگزاری مراسم و برنامه‌های نامزدی، عقد و ...)، درباره مهریه، وضعیت اقتصادی و گرایشات دینی و مذهبی افراد و... دارد.

دکتر یزدانی ‌طراح و ارائه‌کننده شیوه «همسان گزینی» یا «ازدواج آگاهانه» است. به گفته او، این طرح سابقه‌ای پانزده ساله دارد اما از سال 78 به عنوان خدمتی ویژه به مرحله اجرا درآمده که گویا با استقبال مناسبی هم روبه‌رو شده است. در این شیوه چهار اصل مورد توجه قرار می گیرند: تناسب‌های شخصیتی، رفتاری، فردی و خانوادگی. یزدانی می‌گوید برای تشخیص افراد و تعیین میزان این تناسب‌ها در هر شخص، ابزار خاصی ساخته شده؛ یک دفترچه تست با 450 سوال که 34 عامل اصلی و 3 گروه عمده دارد: خصوصیات فردی- خانوادگی، ابعاد رفتاری و ویژگی‌های شخصیتی.

خانه امید جوانان همایش های هفتگی هم دارد که در آن متقاضیان از دو جنس مخالف، مقابل همدیگر نشسته و یکی یکی در مورد مسائل مختلف صحبت می‌کنند. برگه هایی به حاضران داده می شود که در صورت تمایل می توانند یکی از نفرات مقابل را انتخاب و در برگه تقاضا درخواست ملاقات خصوصی کند.

ادامه دارد...

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
يکشنبه 29/10/1387 - 23:1 - 0 تشکر 83725

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

ادعاهای الکی، تضمین های کشکی

البته آن 100% تضمین که ابتدای بخش قبل نوشتیم، ادعای دکتر یزدانی و همکارانش در خانه امید جوانان نبود. چنین تضمین هایی مختص کلاس های کنکور است و البته بعضی از موسسات همسریابی که اینجا کم تر در موردشان نوشتیم. منظورمان همان دسته است که دلشان به حال جوانان و عذب ها نسوخته، فقط به جیب خودشان اهمیت می دهند.

در حقیقت اشاره ما به آمار بالای ازدواج های موفق این موسسه بود. موسس این خانه با قاطعیت می گوید: «تمام ازدواج‌هایی که با کمک موسسه ما انجام شده، صد در صد موفق بوده و حتی یک مورد طلاق هم نداشته‌ایم. هشت سال از اولین ازدواج می‌گذرد و این خیلی مهم است.»

با این حال این دکتر روانشناس به هیچ وجه تضمینی نمی دهد و معتقد است در مسائلی مثل ازدواج و زندگی مشترک افراد نمی شود چنین ادعاهایی کرد. این حرف صادقانه را با تبلیغات و آگهی هایی مقایسه کنید که به نام بنگاه های ازدواج مرتباً چاپ و منتشر می شوند: «همسر ایده آلتان را از ما بخواهید»، «با کمک ما عاقلانه ازدواج کنید».

در یکی از آگهی های مفصل تر نوشته شده: «تعجب نکنید! به جز کنکور، ازدواج هم می‌تواند تضمینی باشد. بعد از ثبت‌نام برای استفاده از خدمات ازدواج تضمینی، کارشناسان موسسه برای ازدواج شما بسیج خواهند شد. آنقدر متقاضی ازدواج به شما معرفی می‌شود که کلافه خواهید شد. به خودتان می‌گویید: آه خدای من! این همه خواستگار از کجا آمده است؟... اگر شما تا زمان مقرر همسر دلخواه خود را پیدا نکردید، 75 درصد هزینه دریافت شده در زمان ثبت نام به شما مسترد می‌گردد... هدف ما این است که شما ازدواج موفقی داشته باشید، نه هر ازدواجی.»

کلاه بردار بودن آگهی دهنده از کلمه به کلمهء این متن می بارد! به هرحال همانطور که بارها در طول این دو قسمت گزارش نوشتیم، عرصهء همسریابی برای خیلی ها به دکانی پر منفعت تبدیل شده و مخاطبان این بنگاه ها باید خیلی مواظب باشند. تمام این ها باعث نمی شود که چشم مان را بر کار خوب موسسات درستکار ببندیم و نتایج مثبت فعالیت آن ها را نادیده بگیریم. دکتر یزدانی در دفاع از عملکرد موسسات همسریابی، به افرادی که در پیدا کردن همسر ناکام بوده اند و کمکی که از موسسات گرفته اند اشاره می کند. او می گوید: «ما کاری شبیه به معجزه می‌کنیم. تصور کنید که ما به کسی که از زندگی ناامید بوده، احساس استیصال می ‌کرده، استرس خانواده و محیط و... را تحمل می‌ کرده، راه را نشان می‌ دهیم. البته این یک بخش از اعضای ما هستند، ولی بخش عمده اعضا کسانی هستند که می‌خواهند ازدواج آگاهانه و موفقی داشته باشند.»

ادامه دارد...

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
يکشنبه 29/10/1387 - 23:3 - 0 تشکر 83726

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

ازدواج های پست مدرن

در دنیای مدرن امروز، دیگر جایی برای فعالیت و دخالت خاله خان باجی ها در ازدواج دختران و پسران فامیل و همسایه نمانده است. حالا تحقیق در مورد خواستگارها به عهدهء شرکت های کارآگاهی خصوصی گذاشته می شود و موسسات همسریابی (اینترنتی و غیراینترنتی) جوانان را به یکدیگر معرفی می کنند.

زمانه آنقدر سریع در حال پیشرفت و تغییر است که حتی منتقدان فرصت اعتراض و مخالفت با پیدایش و فعالیت موسسات همسریابی را پیدا نکرده و نمی کنند. روزگار غریبی ست نازنین؛ از بنگاه های همسریابی غافل نشوید که ممکن است جا بمانید!

پایان بخش دوم

ادامه در بحث حاصل چند روز پرسه در بنگاه های همسریابی(۱)

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
شنبه 3/12/1387 - 10:47 - 0 تشکر 92396

به نام او

سلام

جناب mamal92 گفته بودید 5 بخش هست 

ما منتظر ادامه هستیم

لطفا ادامه بدید تا بعدا ادغام بشه 

سپاسگزارم

در پناه حق باشید

بگذار سرنوشت هر راهي که ميخواهد برود،راه ه من جداست
بگذار اين ابرها تا ميتوانند ببارند.... چتر من خداست
 

----------------------------------------------------------------
مسئول انجمن خانواده و صندلي داغ
 
شنبه 3/12/1387 - 11:34 - 0 تشکر 92415

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

ببخشید فراموش کرده بودم، سه بخش دیگه آماده هست، تا سه روز دیگه تموم میشه، بعدش ادغام کنین.
سربلند و پیروز باشین...
التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.