• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 3154)
شنبه 21/10/1387 - 16:47 -0 تشکر 82112
آیا خورشید به زودی تمام می شود؟

به نام خداوند جهان آفرین

سلام 
 

آیا خورشید به زودی تمام می شود؟

 

هزاران سال است که مردمان به آسمان چشم دوخته،و از دیدن اجرام سماوی به شگفت آمده اند.سال هاست که در بین انسان ها ستاره های چشمک زن و خورشید آتشین،راز آمیز و شگفت آور شمرده شده اند.خورشید برای همۀ ما کره عظیم سوزانی است که به ما گرما و نور و حیات می دهد؛ اما از نظر ستاره شناسان،خورشید تنها ستاره ای در حال مرگ است،مانند میلیاردها ستاره دیگر!

ادامه دارد... 

 

هیچگاه شکهایت را باور نکن و هیچوقت به باورهایت شک نکن!

شنبه 21/10/1387 - 17:9 - 0 تشکر 82116

به نام خداوند جهان آفرین

سلام

چه چیزی در خورشید درحال سوختن است؟

همه ما می دانیم که در فضا هوایی وجود ندارد،پس اکسیژنی هم برای سوختن نیست.در تجربه های روزمره تنها سوختنی که برای ما آشناست احتراق آتش است؛ اما احتراق تنها نوع سوختن نیست.در واقع،خورشید در حال سوختن است؛ اما نه سوختن شیمیایی،بلکه "واکنش هسته ای" در آن رخ می دهد.

ادامه دارد...


 

هیچگاه شکهایت را باور نکن و هیچوقت به باورهایت شک نکن!

شنبه 21/10/1387 - 17:37 - 0 تشکر 82120

به نام خداوند جهان آفرین

سلام

خورشید هیدروژن می سوزاند،آن هم مقدار بسیار عظیمی از آن را؛چند صد میلیون تن در هر ثانیه! اما نگران نباشید،خورشید به این زودی ها دچار کمبود سوخت نخواهد شد.بر اساس اغلب تخمین ها،میزان هیدروژن موجود در خورشید برای 5 میلیارد سال دیگر کفایت می کند.

پایان

 

هیچگاه شکهایت را باور نکن و هیچوقت به باورهایت شک نکن!

شنبه 21/10/1387 - 18:20 - 0 تشکر 82128

تا زمان کوتوله ی سفید و بزرگ شدن بیش از حد خورشید هنوز خیلی مونده تا اون موقع من به شما قول میدم بشر به دست خودش زمین رو از بین می بره متاسفانه ! خورشید هیچ بلایی سر زمین نمیاره اینو مطمئن باشید .

اینم یه صحبت غیر نجومی تو یه بحث نجومی بود .

شاد باشید

يکشنبه 22/10/1387 - 9:45 - 0 تشکر 82222

به نام خدا

دوستان سلام

درسته... خورشید به زودی تمام می شود. خیلی زود...البته این خیلی زود به مقیاس نجومی بیان می شه و برای ما میلیاردها سال طول می كشه.

هیچ چیزی ثابت نیست. یه روزی از بین خواهد رفت. خیلی زود خیلی دیر. خورشید و سایر ستارگان هم مستثنا نیستند.

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
يکشنبه 22/10/1387 - 12:9 - 0 تشکر 82254

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

زمان مرگ خورشید
به گفته رابرت اسمیت ستاره شناس و سرپرست این تیم تحقیقاتی با نزدیکی به پایان عمر این ستاره، فشار باد خورشیدی می تواند به حدی برسد که زمین را به راحتی به طرف خورشید جذب کند مگر آنکه با استفاده از تجهیزات تکنولوژیکی که امروز هنوز به آنها دسترسی نیست، انسانهای دنیای آینده مدار زمین را تغییر دهند و این سیاره را از نیروی جاذبه خورشید و فشار این بادها دور کنند.
مهر: گروهی از ستاره شناسان انگلیسی موفق شدند با حداکثر دقت، زمان فاجعه کیهانی و نابودی خورشید را برابر با 6/7 میلیارد سال آینده تعیین کنند.
این فرضیه که خورشید در پایان حیات خود تبدیل به یک کره آتشین بزرگ می شود و نیروی جاذبه آن به حدی می رسد که تمام اجرام آسمانی پیرامون خود از جمله سیاره زمین را به طرف خود جذب می کند و در خود می بلعد از مدتها قبل مطرح بود.
اکنون ستاره شناسان دانشگاه ساسکس انگلیس موفق شدند با بیشترین ضریب دقت، زمان پایان عمر خورشید را 6/7 میلیارد سال دیگر تعیین کنند.
براساس گزارش ساینس دیلی، چرخه حیات خورشید در حدود 13 میلیارد سال تخمین زده شده که تاکنون پنج میلیارد سال آن سپری شده است و هنوز پنج ملیارد سال دیگر باقی مانده است که این ستاره وارد فاز پایانی حیات خود شود.
خورشید نیز همانند تمام ستارگان به خاطر فرایندهای گداختگی که در هسته اش برقرار است، حامل اتمهای هیدروژن است که می توانند اتمهای هلیم را شکل دهند. این مکانیزم در فشار و چگالی بسیار زیاد و در هسته خورشیدی انجام می شود و میزان زیادی انرژی آزاد می کند که این انرژی حیات سیاره زمین را تضمین کرده است.
این درحالی است که هیدروژن هسته مصرف می شود و با گذشت زمان خورشید به مرور سوختن خود را آغاز خواهد کرد و این فرایند سوزاندن را به لایه های بالاتر از هسته خواهد رساند.
به گفته رابرت اسمیت ستاره شناس و سرپرست این تیم تحقیقاتی با نزدیکی به پایان عمر این ستاره، فشار باد خورشیدی می تواند به حدی برسد که زمین را به راحتی به طرف خورشید جذب کند مگر آنکه با استفاده از تجهیزات تکنولوژیکی که امروز هنوز به آنها دسترسی نیست، انسانهای دنیای آینده مدار زمین را تغییر دهند و این سیاره را از نیروی جاذبه خورشید و فشار این

بادها دور کنند.

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
يکشنبه 22/10/1387 - 16:1 - 0 تشکر 82298

خیلی خوشحالم که با وجود تعطیلی های اخیر جلسه، باز می بینم که انجمن نجوم فعاله و دوستان حسابی مشغول اند

از آقای ممل و آقای خسرو بسیار سپاسگزارم که اینقدر پی گیر کار هستند. آدم های پی گیر معمولا زندگی موفقی دارند چون می دانند دنبال چی هستند و آن را دنبال می کنند تا بدستش بیاورند.

ان شاء الله به زودی در 7 بهمن ما شما رو می بینم. موفق باشید

گمینی

 

هر کجا هستم باشم، آسمان مال من است...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.