• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 6659)
يکشنبه 15/10/1387 - 9:8 -0 تشکر 81198
آسیب شناسی عزاداری

....وخدایی که در این نزدیکی است.

سلام دوستان

در این بحث میخواهیم  بدعت ها و مسائلی که به تازگی وارد عزاداری ها شده را بررسی کنیم . به نظرتون چه چیزهایی هست در مراسم عزاداری که شما باهاش مخالفید و فکر میکنید این یه کار اشتباهه و یه آسیبی هست که شاید مردم ندونند یا غافل باشن و یا.........

نمیدونم بحث تکراری هست یا نه ولی من که هر چه جستجو کردم نیافتم چنین بحثی . اگر تکراریه ممنون میشم لینکشو بدید ....

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

يکشنبه 15/10/1387 - 14:47 - 0 تشکر 81285

سلام

من اونایی رو که بذهنم می رسه خدمتتون عرض می کنم: 

1. عزاداری صرفا برای عزاداری یا حالا اینکه یه ثوابی ببریم

2. عزاداری بدون معرفت

3. عزاداری بدون اراده برای توبه و استغفار

4. آسیب رساندن به بدن (قمه زنی)

5. استفاده از آلات موسیقی و اشعار نامناسب در مداحی ها

... 

يکشنبه 15/10/1387 - 17:58 - 0 تشکر 81339

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

شنیدم در مجلسی که خانم فاطمه زهرا (س) در مراسم عزاداری فرزندشون حضور دارن، پس چرا در حضور یه خانم برهنه میشین؟

آسیب زدن به جسم در هر صورتی حرام هست، و گناه کبیره هست، قمه زدن و امثال این چیزایی هست که غربی ها در فیلم هاشون نشون میدن به جهانیان و میگن مسلمونا چه آدمای وحشی هستن.

علم کشی که چیزی بی اساس و پایه هست و همش چشم و هم چشمی هست، که بگن علم هیئت ما 6 تیغه هست اون یکی بگه برای ما 10 تا طوقه هم داره، حضرت عباس علم دار بود، ولی علم در عربی پرچم معنی گرفته این، شئ عظیم فلزی که به اسم علم حرکت میدن چه معنی داره خدا میدونه؟!

یا چلچراغ که اینم عین علم یه فرهنگ غلط و اشتباه هست و هیچ ربطی به عاشورا و کربلا نداره.

خوندن اشعار مذهبی ریتمیک، به قول یکی زمان شاه اینا رو میخوندن و دستاشون بالا بود و میرقصیدن، حالا دست ها به سینه میخوره و این سبک رو پیش میبرن، اسمش رو هم میزارن مریثیه!!!

بدون اینکه بدونیم امام حسین (ع) چرا شهید شد بریم براش سینه بزنیم، به قول عزیزی که از مرحوم کافی نقل میکرد، شب تا صبح زیر تو هیئت عزاداری امام حسین (ع) سینه میزنه، صبح نماز صبح نمیخونه و میره میخوابه!!!

استفاده از شمایل معصومین (ع) که به ایشان نسبت داده میشه، که این رو نیز علمای دین رد کردن.

لباس سیاه میپوشه، پشتش عکس گروه های متال هست!!!!!!!!!!

یا عکس اسکلت!!!

میره تو هیأت عزداری میکنن و شماره بهم رد و بدل میکنن!!!

برای دیدن این چیزا کافیه به اطراف دسته های عزاداری نگاه کنین، به بهونه هیأت تو تا دیر وقت دخترای و پسرای جون بیرون میمونن و...

امیدوارم اول بشناسیم امام حسین (ع) رو، بدونیم چرا شهید شد، بعدش بریم براش عزاداری کنیم.

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
سه شنبه 17/10/1387 - 20:29 - 0 تشکر 81597

....وخدایی که در این نزدیکی است.

سلام دوستان

ممنون از پاسخ های دوستان

مواردی که اشاره کردند واقعا وجود داره و این مایه تاسف هست . قمه زنی که دوستان اشاره کردند البته بحث جدایی داره در انجمن عمومی . ولی خوب یکی از آسیب های جدی عزاداری های ما هست .واقعا ضربه زدن به جسم انسان چه فایده ای برای امام حسین "ع" داره . من میخوام اینا از کسانی که اعتقاد دارن به این امر مسخره بپرسم ..........کسی هست جوابمو بده ؟

اینکه ما اصلا امام حسین را نمیشناسیم و نمیدونیم برا چی شهید شده و میاییم فقط اشک می ریزیم و گریه میکنیم این چه فایده داره ؟ به قول دوستان شب تا صبح عزاداری میکنه و صبح نمازش قضا میشه یا اصلا نمیخونه .

یا مداحی ها که الان شده واقعا آهنگ های مبتذل . آهنگ های ترانه ها رو میگیرن و روش مداحی میزارن .خیلی جالبه .

به قول یکی از دوستان میگفت الان مداحی ها بیشتر غنا داره تا آهنگ های دیگه .

صحبت هایی که بعضا میشه در عزاداری ها .اینقدر مظلوم و بیچاره نشون میدن امام حسین و یارانش رو فقط برا اینکه احساسات مردم رو تحریک کنن و مردمی که با یک شنیدن اسم حسین اشکشون جاری میشه رو گریه بندازن .

خوب این شان امام حسین را میاره پائین .گویا نعوذ بالله ایشون التماس میکردن به سپاه دشمن و کم آورده بودن در مقابل ایشون .

یا دسته های عزاداری که سرتاپا آسیب هستش . همین علم . علم حضرت عباس شاید به پرچم کوچیک بوده .اون موقع الان میبینیم چه پول هایی که برای ساخت این علم های بزرگ داده میشه . خوب این پول رو خرج جایی بکنید که امام حسین هم شاد بشه .

دیگه دختر و پسرها که به قول دوستان رد و بدل کردن شماره و ............. خوب اینا چه فکری میکنن ؟ برا چی میان عزاداری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

موارد دیگه رو انشاالله بعدا عرض میکنم . از دوستان عزیز هم خواهش میکنم شرکت کنند در این بحث تا به نتیجه برسیم .

ممنون از جناب moffline واقعا آسیب جدی رو مطرح کردند ولی به نظرتون بهتر نبود به جای این عکس ها متن می نوشتید ؟ چون سایت عمومیه و همه سنی . این عکس ها رو اعصاب و روحیه تاثیر میگذاره . به خصوص برا خانمها و سن پائین تر ها . از مدیر محترم خواهش میکنم اگه امکانش هست این عکس ها حذف بشه .

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

چهارشنبه 18/10/1387 - 19:24 - 0 تشکر 81716

به نام مظلوم دشت کربلا

 آیه الله وحید خراسانی:
"کوچکترین کلمه که به شعائر حسینی خدشه وارد کنه کمر رسول الله رو میشکنه""

دوستان واقعا تاسف خوردم !

به این تاپیک ! به جوابهاش !
به اینکه بعد از مدتی دوری از تبیان و مباحث معرفتی به خاطر یک سری مسائل پیش پا افتاده مثل درس و بحثای دانشگا! بحثی و سخنانی رو ببینی که فوق العاده سرکوب گری عزاداری ابی عبدلله رو نشون بده !

اون هم در انجمن معارف! اون هم در سایت تبیان!

ماها چی میدونیم عزاداری چیه ؟ ماها چی میدونیم نفعش چیه و فایده اش چیه که میگیم کارهای مسخره ؟

ماها کجا فقیهیم ؟ کجا شناخت داریم ببینیم چی گذشت بر امام معصوم در کربلا ؟

نماز نمیخونه ؟ خب بگو برو نمار بخون ! چرا عزاداری رو زیرسوال میبریم ؟

واقعا سطح جوابهایی که به این مباحث داده میشه رو بیشتر توجه کنیم !

ای کسی که دم از آزار بدن میزنی و از زخم اون حرف میزنی ! چه کسی گفته در هر صورتی حرام است؟
چه میدونی که امام هشتم در مصیبت جدش جراحت چشم پیدا کرد ؟

چه میدونی که امام زمان فرمود اشکم تمام بشه خون گریه میکنم ؟

چه میدونی که فاطمه زهرا(س) به چی خوشنود میشه و به چی ناراحت ؟ حضرت به مردان نامحرم نگاه میکنه ؟ خداوکیلی اینه شناختی که از ائمه مون داری ؟؟؟؟؟؟؟؟

هیچ چیز دیگه نبود ببریم زیر سوال مگر عزاداری ؟ اون هم به اسم "آسیب شناسی؟؟"

تا کی میخواهیم آسیب های واقعی دینمون رو معرفی نکنیم ؟ تا کی ؟

اصفهان ماها تمام هئیتهاش شده "پلیس خونه!" .
تمام بزرگان هیئتها ی
کی پس از دیگری غیب میشند ! داره کشته میده مبارزه با عزاداریها !!

محیط واقعیمون این طور! مجازیمون رو هم بیاییم آسیب شناسی کنیم !!!

چشممون رو باز کنیم بچه ها!!
""کوچکترین کلمه که به شعائر حسینی خدشه وارد کنه کمر رسول الله رو میشکنه"

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
چهارشنبه 18/10/1387 - 23:4 - 0 تشکر 81743

دوستان یکم دارن تو بحث قمه زنبی تند می رن. در این خصوص تا حدی با حیات طیبه ی گرامی موافقم !!

باید بدونید که قمه زنی در دورانی خیلی ارزشمند شمرده می شده و حتی از سوی علما دارای اجر و ثواب خوانده می شده و حال اینکه این سال ها زیاد دور نیستند !!

واما در نهی قمه زنی دلیل رایج مبنی بر سوء استفاده ی دشمنان در تخریب چهره ی اسلام است نه ماهیت خود قمه زنی !! (بقول حیات طیبه ی گرامی :شما از کجا می دونید خدا از چی خوشحال می شه یا ناراحت !!ههه!)

واما در مورد آسیب رساندن به بدن که حرام است ، قطعا و مطمئنا و هیچ شکی در آن نیست !!! ولی چرا شک درآن هست ... .! وگرنه جهاد دیگه معنا پیدا نمی کنه !! حالا ممکنه بگی چه ربطی داره ولی ربطشو می شه اینطور گفت که در هر قانونی تبصره ای هم هست و یک قانون بدون تبصره هایش ناقص است !! این هم یکی از موارد تبصره هاست !!

و آخر هم باید پاسخ ابتدایی خودم رو به این صورت اصلاح کنم که

سوء استفاده ی دشمنان و بدخواهان از بعضی موارد عزاداری اگر چه مخلصانه باشد!!(قمه زنی!!) 

اوهههههههههههههه یه مهمشو یادم رفت ...!!!

اون عکس ها بهر دلیلی قرار داده شده و چه اینکه با اساسنامه و ... انجمن هم تضادی نداشته باشه، بنظر من جاش تو انجمن نیست و بنوعی کمک به همون دشمنان اسلام هست که اینبار خود ما با دست خودمون داریم انجام می دیم . خواهشم اینه که اون عکس ها و صحبت هایی که بعضا از روی احساسات (ههه) بوده و نه معرفت حذف بشن البته اگه مدیر صلاح بدونن !! 

پنج شنبه 19/10/1387 - 10:13 - 0 تشکر 81757

....وخدایی که در این نزدیکی است.

سلام دوستان

جناب حیات طیبه : لطفا خونسرد باشید . ما عزاداری رو زیر سوال نبردیم . قصدمون هم خدایی نکرده خدشه وارد کردن به شعایر حسینی نبوده و نیست . ولی اینا میخوام خودتون بگید .خدایی اینا آسیب های عزاداری ما نیست ؟ امام حسین گفته چون من شهید شدم شما هم برید خودتون رو زخمی ومجروح کنید ؟ اینکه امام زمان فرمودند اگه اشکم تمام بشه خون گریه میکنم این ناراحتی ایشون رو از این مصیبت نشون میده . به خاطر ناراحتی شون اشک می ریختند نه اینکه چون امام حسین شهید شده و زخمی شده ایشون هم بیان خودشون رو زخمی کنند .

این ناراحتی رو نشون میده که به خودمون آسیب برسونیم ؟؟؟؟؟؟ این اعضایی که به ناحق داره آسیب میبینه روز قیامت سوال نمیکنه از کسی که به این روز درش آورده ؟؟؟؟؟؟

اگه این خونی که از شخصی که قمه میزنه میره به یه بچه ای یه بیماری که به این خون احتیاج داره و ممکنه به خاطر نرسیدن خون بمیره بدیم امام حسین رو راضی و خشنود نکردیم ؟؟؟؟؟؟

حضرت زهرا به نامحرم نگاه نمیکنه ولی آیا بقیه خانمها هم نگاه نمیکنند ؟ آیا درسته که در مجلس عزاداری امام حسین گناه نگاه به نامحرم پیش بیاد ؟؟؟؟؟ درسته ؟؟؟؟؟؟

ما نمیخوایم عزاداری رو زیر سوال ببریم بلکه میخوایم عزاداری هامون درست باشه . تا اون دشمن هامون که نشستن اون طرف که تا یه حرکتی از ما می بینن خرده بگیرن دهنشون بسته بشه .تا جرات نکنند بگن محبت یه حیوان نسبت به فرزندش بیشتر از یه مادر مسلمانه که به سر بچه اش قمه میزنه ....... کافیه یه سر به این سایت های عربی بزنید و ببینید چقدر با این قمه زدن اسلام و مسلمونها رو زیر سوال بردن .کافیه برید ببینید که چقدر مسلمونها رو وحشی تلقی کردند .این عزاداری ما نه تنها امام حسین رو از ما راضی نمیکنه بلکه قلب ایشون روآزرده میکنه . امام حسین شهید شد تا اسلام زنده بمونه اونوقت ما الان در عزاداری بر ایشون داریم اسلام رو می میرانیم . همین حرکتهایی که فکر میکنیم عزاداری هست داره به اسلام ضربه میزنه .درضمن همین قمه زنی رو تمام مراجع جایز ندونسته اند و حرام کرده اند .

بله آیت الله وحید فرمودند کوچکترین کلمه که به شعایر حسینی خدشه وارد کنه ولی آیا این کارهای به اصطلاح عزاداری خدشه وارد میکنه به شعایر دین یا اینکه بخوایم این مشکلات رو حل کنیم و عزاداری هامون رو عزاداری واقعی کنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟

جناب مای میل :باید خدمتتون عرض کنم که قمه زنی هیچ موقع ارزشمند شمرده نمیشده و حتی شایعاتی ساخته شده بود که آیت الله بهجت قمه زنی رو جایز دونسته و فرموده منو با کفن خونین به خاک بسپارید که همه این شایعات طبق گفته خود ایشون رد شد .

اگر زیاد به این آسیب اهمیت داده نمیشده و زیاد صحبتی ازش نمی شده به این خاطر بوده که قبلا کمتر این بحث مطرح بود ولی امروزه زیاد شاهد این کارها هستیم . وکسانی هم در این بین هستند که میخوان به اسم اسلام ضربه بزنن و برای همین قمه زنی رو رواج میدن ویه عده مردم عام هم فکرمیکنند خوب کاری دارن میکنن . پس کی باید اینا رو آگاه کنه ؟؟؟؟ کی باید آگاه بشن ؟؟؟؟؟

اگر کمی فکر کنیم متوجه میشیم که خدا از چی خوشحال میشه . خدا از اینکه چهره اسلام بد نشون داده بشه خوشحال میشه ؟؟؟؟؟ خدا از اینکه در عزاداری ها کارهای حرام انجام بشه راضی میشه ؟؟؟؟ خدا ازاینکه همه ساکت بنشینند و هیچ کس مخالفتی با کارهای حرامی که میشه نکنند راضی میشه ؟؟؟؟؟؟؟

امیدوارم یکم بیشتر به این مسائل فکر کنیم . حداقل به خاطر اسلامی که حاضریم جونمون رو فداش کنیم

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

پنج شنبه 19/10/1387 - 12:12 - 0 تشکر 81775

الله اکبر

... وا أسفاااااا

پنج شنبه 19/10/1387 - 17:13 - 0 تشکر 81821

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

در مورد مطلبی که حیات طیبه عزیز گفتن، من کمی انتقاد دارم که مینویسم.

 آیه الله وحید خراسانی:
"کوچکترین کلمه که به شعائر حسینی خدشه وارد کنه کمر رسول الله رو میشکنه""

این جمله به گفته خودتون این جمله سخنی از آقای خراسانی هست، و حکم فتوا رو داره، نه حکم حدیث!

میخوام بگم سخن ایشون نمیتونه حجت باشه برای ما، چون ایشون اگر مرجع تقلید باشن، مقلدین ایشون باید به این سخن گوش فرا بدن، و منی که ایشون رو نمیشناسم دلیلی نداره سخن ایشون رو بپذیرم، هرچقدر هم سخن ایشون درست باشه، بازم مورد تائید همه نیست، چون سخن یه فرد معمولی هست و عین احادیث اعتبار زیادی نداره.

---------------

مسئله ای که در این تاپیک مطرح شد، موضوعی غیر مهم و پیش پا افتاده نیست، بلکه اسیبی هست که داره از درون دین ما رو به مخاطره میندازه، و بهترین جا هم برای رسیدگی به این مسائل انجمن معارف و مخصوصا سایت تبیان هست، این سایت اطلاع رسانی هست، پس باید درست و غلط همه چیز گفته بشه به همگان، تاسف شخصی شما، موضوعی کاملا شخصی هست و نظر هر کس برای خودش قابل احترام هست و دیگران هم باید به نظرات دیگران احترام بزارن و ادله خودشون رو برای پاسخ بیان کنن، اینا رو گفتم خدا نکرده پاسخ ها سوتفاهم ایجاد نکنه برای کسی، بحث رو با ادله پیش میبریم و کاملا دوستانه.

ادامه دارد...

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
پنج شنبه 19/10/1387 - 17:22 - 0 تشکر 81824

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

در مورد مسئله قمه زنی نظر امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری رو بخونین:

پرسش:
آیا قمه زدن حرام است و دلیل حرمت آن چیست؟

منبع پاسخ: پایگاه حوزه1206، 1206

پاسخ:

قمه زنی نیز مثل زنجیر زنی و شبیه خوانی و... از دیر باز مورد اختلاف نظر علما و پیروان و مقلدین آنان بوده و به استفتاء و افتاء مبنی بر جواز یا عدم جواز آن می‌پرداخته‌اند. این مراسم، از نظر شرعی پایه و مبنای دینی ندارد و صرفاً روی علاقه شیعیان به ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) انجام می‌گیرد. فقها نیز آن را در صورتی که ضرری نداشته باشد مجاز می‌دانند. برخی از فقها نیز به خاطر تأثیر نامطلوب قمه زنی بر افکار دیگران و در پی داشتن وهن مذهب، آن را ممنوع دانسته‌اند. البته شرایط زمانی در این مسأله بی‌تأثیر نیست.

امام خمینی (ره) در پاسخ به استفتایی که در سالهای اول پیروزی انقلاب اسلامی در این زمینه از ایشان شده بود، فرمودند: "در وضع موجود، قمه ‌نزنند..." آیت الله خامنه‌ای نیز در دیدار با روحانیون در آستانه محرم (سال 1373 شمسی) در ضمن بیانات مبسوطی در خرافه زدایی از عزاداری سید الشهدا (علیه السلام) فرمودند: "قمه زدن هم از کارهای خلاف است... این یک کار غلطی است که عده‌ای قمه را بگیرند و بر سر خود بزنند و خون بریزند... کجای این کار و حرکت، عزاداری است؟ این جعلی است. اینها چیزهایی است که از دین نیست..." و آن را بدعت، خلاف و خرافه دانستند. و در پاسخ به نامة امام جمعه اردبیل، نوشتند: "امروز این ضرر بسیار بزرگ و شکننده است و لذا قمه‌زدن علنی و همراه با تظاهر، حرام و ممنوع است" علمای دیگر نیز در تأیید موضع و سخن رهبر انقلاب، آنرا موجب وهن مذهب و نا مشروع دانستند.

البته این احساس مذهبی و عواطف دینی که سبب می‌شود به عشق حسین ـ علیه السلام ـ چنین کارهایی کنند باید در مسیر صحیحی هدایت شود تا شور و انگیزه جهاد و شهادت بیافریند بعلاوه آنان که به خاطر امام حسین (علیه السلام) حاضرند خون بدهند، چه بهتر که خون خود را در درمانگاهها و مراکز انتقال خون اهداء کنند یا با تأسیس بانک خون از فداکاران و ایثارگران، در روز عاشورا خون گرفته شود و نگهداری گردد تا از آن طریق، جان انسانهای بسیاری که نیازمند خونند، نجات یابد. گرچه این کارمثل قمه زنی، تأمین کننده احساس عاطفی فرد نباشد ولی قطعاً رضایت خداوند و سید الشهداء ـ علیه السلام ـ را بیشتر در پی دارد. کاش روزی صدقه دادن خون نیز مثل صدقه و کمک مالی لباس و غذا و ... مرسوم گردد و با قصد قربت انجام گیرد.

کی گفت حسین، بر سرخویش بزن؟                با تیغ، به فرق خویشتن نیش بزن؟

تیغی که زنی بر سرخود، ای غافل                     بر فرق ستمگران بد کیش بزن[1]

[1]رجوع شود به کتاب فرهنگ عاشورا جواد محدثی ص358-359.

ادامه دارد...

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
پنج شنبه 19/10/1387 - 17:36 - 0 تشکر 81828

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

اصلا بگیم، همه چیزایی که بالا نوشتم اشتباهه یا معنی دیگری داره، منم میگم قمه زدن ایراد نداره ولی...

حضرت علی (ع) وقتی حضرت زهرا (س) را زدن، سکوت کرد، نه اینکه از ناتوانی و مریضی نتونستن کاری کنن، کسی که در خیبر رو کنده بود، کاری نداشت براش نابود کردن این کفار، به خاطر حفظ اسلام سکوت کردن...

امام حسین (ع) از همه چیزش گذشت، حتی از همسر و فرزندانش، در راه دین و حفظ اسلام، ایشون میتونست فاتح جنگ باشه، زمین و زمان میخواستن به ایشون کمک کنن، ایشون میتونست خودش همه رو به درک واصل کنه و فاتح جنگ باشه، ولی خودشون شهید شدن، فرزند 6 ماهه ایشون شهید شد، اهل بیت ایشون اسیر شد...

اینا امام بودن، برای صلاح دین و اسلام اینگونه سکوت کردن، حالا که ما داریم میبینیم، غربی ها چگونه این قمه زنی رو کردن، مایه ریشخند کردن مسلمونا، بگن به ما از حیونا پستر هستیم!!!

باور ندارین، یه سری به سایت های خارجی بزنین، نوشته مسلمونا از حیوانات وحشی تر!!!

این همه داریم تبلیغ اسلام میکنیم، اونوقت با یه حرکت اشتباه داریم تمام دین اسلام رو به مخاطره میندازیم، چرا داریم خودمون، به خودمون رو از درون ضربه میزنیم؟

ادامه دارد...

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.