• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 3479)
شنبه 14/10/1387 - 11:49 -0 تشکر 81034
تحلیل وضعیت تربیتی در مدارس کشور

به نظر می رسد فضای تربیتی مدارس علیرغم تمام حرفها و شعارهای بزرگ و تحسین برانگیز از یک رخوت ممتد و دامنه دار رنج می برد... این مسئله هرچند ظاهر خاموش و بی صدایی دارد در آینده (بیشتر و شدیدتر از زمان حاضر) می تواند به یک معضله ی اجتماعی وسیع - در سطح یک نسل - و عمیق بدل گردد. در راستای جلوگیری از شیوع این معضل جدی قبل از هر چیز شناخت وضعیت کنونی راهگشاست... تحلیل در دو سطح خرد و کلان... 

شنبه 14/10/1387 - 13:53 - 0 تشکر 81074

1. سایت سازمان آموزش و پرورش/ اخبار:وزیر آموزش و پروش گفت: روزگار جدیدی است و عناصر فرهنگی زیادی در تربیت فرزندان جامعه نقش دارند و آن سالها گذشت که معلم و مدرسه عامل انحصاری در تربیت دانش آموزان بودند.
به گزارش خبرنگار مهر، علی رضا علی احمدی صبح امروز در مراسم معارفه سید مهدی امینی به سمت معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش با بیان اینکه امینی فردی است که از بطن آموزش و پرورش می باشد و به شدت علاقه دارد که مسئولیت خود را در این ارگان ادامه دهد ، گفت: گزینه های دیگری به جای امینی مطرح بود که 4 روحانی و 2 نفر خانم را شامل می شد و من پنهان نمی کنم که دنبال این بودم که برای این معاونت یک روحانی منصوب کنم که رئیس ستاد اقامه نماز وزارت آموزش و پرورش یکی از گزینه های مطرح در این زمینه بود.

وی ادامه داد: من برنامه اولیه و لبیک شروع کار را از آقای بهشتی گرفتم ولی قسمت نشد که با ایشان در این زمینه همکاری کنیم.

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: امینی مرد جهاد و جنگ و عنصر متحرک و سرپا و آماده برای خدمت است که امیدوارم بتواند با نیت خالص ماموریت خود را انجام دهد.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: مسائل پرورشی باید با بلوغ فکری و تربیتی دانش آموزان سازگار باشد و شیوه ای اتخاذ شود که آموزش ها در قبل و بعد از بلوغ و متناسب با جنسیت متفاوت باشد که متاسفانه نظام تربیتی امروز ما درک درستی از این مسئله ندارد و به همه یک جور نگاه می کند.

علی احمدی ادامه داد: باید در برنامه ها اولویت بندی کنید و یک یا چند هدف را در پایه های تحصیلی مختلف پررنگ کرده و طبق آن حرکت کنیم .
وزیر آموزش و پرورش در قسمت دیگری از سخنان خود وجود نهادهای متعدد دانش آموزی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: وجود این همه نهاد برای چیست و چرا اینها با هم هماهنگی ندارند .در انتها وزیر آموزش و پرورش با اهدای لوح از زحمات معاون سابق پرورشی تقدیر کرد که به علت عدم حضور پیش نمازی در این مراسم لوح به یکی از همکاران وی داده شد. 2. روزنامه ی قدس:سيد مهدي اميني، معاون پرورشي و تربيت بدني وزارت آموزش و پرورش با اعلام اين مطلب به خبرنگار ما اظهار داشت: با توجه به محدوديت جذب و استخدام مربي تربيت بدني و نياز آموزشگاهها، سعي داريم براي رفع اين مشكل از ظرفيتهاي موجود و معلمان علاقه مند به ورزش، اين نياز آموزش و پرورش را برطرف سازيم.
وي افزود: در حال حاضر يك ميليون و 200 هزار معلم در نظام آموزشي مشغول به كار هستند كه با مديريت صحيح نيروي انساني مي توانيم كمبود معلم و مربي در حوزه پرورشي و تربيت بدني را در وضعيت فعلي حل نماييم، اما در صورت افزايش جمعيت دانش آموزي و بيشتر شدن خروجي معلمان بايد به فكر استخدام و بكارگيري مربيان جديدتر باشيم.اميني همچنين تصريح كرد: در دوره جديد فعاليت معاونت پرورشي و تربيت بدني تأكيد مديران اين معاونت بر روي بهينه سازي خدمات و بالا بردن بهره وري متمركز شده و با ايجاد دفاتر تخصصي پنج گانه در حوزه هاي مرتبط با پرورش و ورزش مشكلات برطرف و خدمت رساني به جامعه هدف نظام مند خواهد شد. 3. ایرنا:سيد مهدي اميني گفت: در آموزش و پرورش به دنبال آن هستيم که به طور اساسي بر تفکر مادي که بعضا رنگ اسلامي به خود گرفته است پايان دهيم و براي تحقق تفکر اسلامي ناب محمدي در آموزش و پرورش بايد از طبيبان اصلي و دين شناس يعني حوزه علميه کمک بگيريم. معاون پرورشي و تربيت بدني طي سخناني گفت:‌ تربيت و آموزش از مسووليت‌هاي سنگين در کشور است که بايد صرفا با روحيه و تفکر بسيجي و با همکاري همه جانبه حوزه هاي علميه به اين مهم دست يابيم.اميني گفت:‌ لازم است در رابطه نظريه ارتباط مستقيم و مستمر مربيان با دانش آموزان، والدين و معلمان، مربيان امور تربيتي حول محورهاي تربيتي 14 گانه نسبت به انجام مشاوره امور تربيتي و تحصيلي به نحوي اقدام نمايند که دانش آموزان همواره معروفات و خوبي ها را که از آيات الهي و سيره معصومين و احاديث الهام مي گيرد توصيه نموده و آنان را از مصاديق منکر و بدي ها نهي نمايد.
وي با اشاره به تعامل ايجاد شده بين آموزش و پرورش و حوزه علميه گفت: در گذشته طلاب مبلغان ديني مجرب داشتيم اما تاکنون ورود به آموزش و پرورش فراهم نبود و هم اکنون به حمدالله با ارتباط ، مذاکرات و برگزاري حلسات با مسولين محترم حوزه علميه اين فرصت به وجود آمده است تا طلاب و مبلغين عزيز در مدارس،‌ حضوري فعال داشته باشند تا نسبت به ارايه پاسخ صحيح به سوالات و شبهات دانش آموزان اقدام نمايند.
وي گفت: دانش آموزان هنگامي که در مدرسه با يک طلبه و روحاني مواجه مي شوند به طور طبيعي حس انجام معروفات در آنان تقويت مي شود و به طور قطع در کاهش منکرات نيز تاثير خواهد داشت.
وي با تاکيد بر اينکه لازم است هر مربي امور تربيتي نسبت به انجام مشاوره تربيتي و تحصيلي دانش آموزان اقدام کند، گفت: مربي در مدرسه موظف است حول محورهاي 14 گانه تربيت به نحوي اقدام نمايد، ‌تا بتواند در ارتباط مستمر با والدين، ‌جامعه و ساير معلمان در طول سال و دوره تحصيلي تاثيز گذار باشد.
وي گفت: به رغم مشکلات مالي و نيروي انساني در وزارت آموزش و پرورش وزير محترم موافقت خود را با حضور موبي امور تربيتي تمام وقت براي هر 96 دانش آموز را اعلام و مراتب به سازمان هاي آموزش و پرورش کشور ابلاغ شده است هرچند اعتقاد داريم که هر مربي امور تربيتي فرصت نخواهد داشت که براي انجام رسالت خود با بيش از 72 نفر دانش آموز ارتباط مستمر و چهره به چهره داشته باشد.4. فارس:امینی: معاونان پرورشي بايد در مدرسه به دنبال شناسايي ظرفيت‌هاي بالقوه دانش‌آموزان باشند، به ‌طوري كه مراسم صبحگاه، مراسمات، بولتن و روزنامه‌ديواري در مدارس توسط دانش‌آموزان انجام شود.اميني در پايان گفت: براي افزايش ارتباط دانش‌آموزان با مربيان پرورشي زنگ‌هاي تفريح مدرسه افزايش مي‌يابد5. اسکاینیوز: 153میلیارد تومان بودجه معاونت پرورشی و تربیت بدنی
معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش بودجه متمرکز معاونت پرورشی و تربیت بدنی در ستاد وزارتخانه را 42 میلیارد تومان خواند و با بیان این که 111 میلیارد تومان نیز بودجه استانی برای معاونت‌های پرورشی و تربیت بدنی استان‌ها در نظر گرفته شده است، افزود: از 42 میلیارد تومان بودجه متمرکز وزارتخانه برای این معاونت، 56 درصد معادل 25 میلیارد تومان نیز به استان‌ها تعلق خواهد گرفت که با این اوصاف، در مجموع معاونت پرورشی و تربیت بدنی، 153 میلیارد تومان در حوزه ستادی و استانی برای سال تحصیلی جدید بودجه دریافت کرده است که از این میزان 136 میلیارد تومان آن، استانی و 17 میلیارد تومان، ستادی و متمرکز است. وی که با این پاسخ با واکنش شدید خبرنگاران مبنی بر اینکه برنامه های شما برای مقابله با این تهاجم چیست ، مواجه شد و گفت: با ارتباطی که با ستاد مبارزه با مواد مخدر داریم سعی می کنیم پیشگیری را مقدم کنیم و درصد آن هستیم که این وظیفه را در سطح ملی انجام دهیم..
وی افزایش ساعات ورزش در مدارس را یکی از راه های توسعه ورزش دانش آموزی خواند و خاطرنشان کرد: هم اکنون دانش آموزان در مدارس دو ساعت ورزش می کند و این در حالی است که ما باید ورزش دانش آموزی را در مدراس به چهار ساعت افزایش دهیم..
**
جای خالی فضای مجازی و اینترنت در ساحت های تربیتی
وی در پاسخ به ایسکانیوز مبنی بر اینکه چرا در ساحت های 14 گانه تربیتی در آموزش و پرورش فضای مجازی و دنیای تکنولوژی و اینترنت وجود ندارد و نامی از آن برده نشده است ، گفت: مربی پرورشی بر اساس این ساحت ها و با تکیه بر شناسنامه تربیتی و تحصیلی دانش آموزان وظیفه دارد به دانش آموز مشاوره تربیتی تحصیلی دهد و مشکلات درسی دانش آموز و مشکلات وی در محله و خانه او را حل کنند.

**اولین نشست خبری پس از 6 ماه و حواشی آن !!؟..
به گزارش ایسکانیوز، عدم پاسخگوی شفاف به سوالات از سوی سید مهدی امینی معاون پرورش و تربیتی بدنی وزارت آموزش و پرورش واکنش خبرنگاران در طول برگزاری این جلسه را برانگیخت این در حالی است که مسوولین برگزار کننده جلسه در ادامه و به بهانه بخش اذان ظهر و با هدف انجام مصاحبه های اختصاصی خبرنگاران صدا و سیما اقدام به متوقف کردن جلسه کردند که این اقدام از سوی مسوولین برگزار کننده جلسه اعتراض شدید خبرنگاران رسانه های مکتوب را بر انگیخت..
براساس این گزارش این اقدام باعث شد خبرنگاران رسانه های مختلف کشور همچون خبرگزاری های ایرنا ، ایسنا ، مهر، موج ، ایسکانیوز و روز نامه های ایران ، اطلاعات ، جمهوری اسلامی ، آفرینش و ... جلسه را ترک کنند و نشست خبری سید مهدی امینی معاون پرورشی و تربیت بدنی به دلیل این اقدام از مسوولین برگزار کننده به طور غیر رسمی جلسه مختوم اعلام شود.


6.آموزش نیوز:
معاونت پرورشی یکی از بهترین سنت های گذشته است که با برخی کج سلیقگی ها مدتی برداشته شد وامروز دوباره احیاء شده است.معاون پرورشی وتربیت بدنی وزارت آموزش وپرورش با اشاره به ساعات تربیتی گفت: 14 ساعت تربیتی درنظر گرفته شده که ساعات تربیتی ، اخلاقی ،فرهنگی ، زیستی ، اقتصادی،بهداشتی ، حقوقی، علمی وفناوری ، تربیت خانوادگی، حرفه ای وشغلی ازآن دسته اندکه به عنوان هدف مربی تربیتی با روش تربیتی که همان بهداشت روان است به کارگرفته می شود که در فرهنگ اسلامی امر به معروف ونهی ازمنکر نام گرفته است.وی در پایان اظهار امیدواری کرد: وظیفه ذاتی معاون تربیتی ومسوولیت مربی تربیتی شناسایی گردد.
مطالب بالا گزیده ای از مطالب سایتهای مختلف بود که در رصد گفته های متصدی بخش معاونت پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش بدست آمد. آنچه از این گفته ها بر می آید بعلاوه ی بازتاب این اخبار و نظرات کاربران درمورد این اظهارات این است که:1. میل به همکاری با حوزه های علمیه بعنوان بازوهای تربیتی در مدارس از دیدگاه ایشان بسیار بالاست و این امر بدون توجه به فضای فعلی مدارس و دانش آموزان، علایق و نیازهای آنها صورت می گیرد.2. سازمان از لحاظ تامین بودجه با مشکلات عمده روبروست. در برخی موارد نیز اتلاف نیرو و انرژی از مشکلات سازمان محسوب می شود.3. در قبال امر تربیتی نوعی رکود دیده شده که سازمان در صدد احیای مجدد آن است اما نوع و مختصات احیای این امر واضح نیست و بیشتر به صورت انتزاعی و بی توجه به واقعیت ها و نیازهای نسل امروز پی ریزی می شود.4. کلی گویی و ذکر کلمات تاویل پذیر به عنوان چشم انداز کاری آموزش و پرورش مانع از فهم درست و اجرایی شدن بحث تربیتی است.5. وجود فکر کمی در بطن کلیات دیده می شود نظیر گرایش به افزایش تعداد مربیان یا ساعت کار آنها و...6. از عکس العمل فعالان فرهنگی و مسئولان نظارتی برمی آمد که سخنان و طرح های مطروحه در سطح شعار باقی مانده و چندان به مرحله ی اجرا نرسیده یا اگر رسیده در قالبهای کشنده و کلیشه ای نظر بخش نامه ها و ... پی گیری شده.7. متولیان امر چندان اهتمامی به کار در فضای مجازی و استفاده از تکنولوژی ندارند که این مطلب علاوه بر اینکه از طرح ها برمی آید در سایت آموزش و پرورش نیز نمود دارد.8. واقع گرایی در کار این بخش بسیار کم است و عمدتا کارها و برنامه ها از سنخ کلیشه های فرمایشی است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.