• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
فرهنگ پایداری (بازدید: 1157)
چهارشنبه 11/10/1387 - 18:53 -0 تشکر 80563
حبیب ابن مظاهر دفاع مقدس

"حبیب ابن مظاهر دفاع مقدس" راهی بیمارستان شد

  

تهران-حیات

 

راوی کتاب "خاطرات حاجی بخشی"که به حبیب ابن مظاهر دفاع مقدس شهرت دارد در حین نگارش کتاب راهی بیمارستان شد.


به گزارش حیات به نقل از ستاد خبر انتشارات سوره مهر، کار مصاحبه و نگارش کتاب "خاطرات حاجی بخشی" را محسن مطلق انجام می دهد. حاجی بخشی پدر دو شهید است و دامادش نیز شهید شده و رزمندگان 8 سال دفاع مقدس از او با نام حبیب ابن مظاهر دفاع مقدس یاد می کنند.


به گفته مطلق تا کنون 50 ساعت از کار مصاحبه کتاب انجام شده که بخش اعظم خاطرات او را در بر می گیرد.


به گفته مطلق؛ حاجی بخشی اکنون حدود 80 سال دارد و در زمان جنگ نیز پیرمردی بوده است که در جبهه ها حضور داشته است. وی از ارکان تاریخ شفاهی جنگ است.


مطلق با اشاره به اینکه حدود یک سال است کار تدوین کتاب خاطرات حاجی بخشی آغاز شده است، افزود: بخش اعظم خاطرات ثبت شده و کار تدوین کتاب همچنان ادامه دارد که به نظر می رسد با توجه به حجم اطلاعات این کتاب در حدود 500 صفحه باشد.

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


چهارشنبه 11/10/1387 - 19:3 - 0 تشکر 80564

گزارش کریستین‌ساینس‌مانیتور از حاجی بخشی

ذبیح‌الله بخشی، جلودار و هسته تمامی اقدامات انقلابی و یا راهپیمایی‌های حمایت از نظام بوده است. امروزه تمرکزش بر تهدیدات از سوی واشنگتن است. حاج بخشی در طول جنگ ایران و عراق در جبهه‌ها، بلندگو به دست به تقویت روحیه رزمندگان می‌پرداخت. اولین زخم وی زمانی رخ داد که یک افسر انگلیسی، دوست وی را کشت

.نشریه «کریستین ساینس مانیتور» در گزارشی ویژه به معرفی حاجی بخشی معروف پرداخت.

به گزارش سرویس بین‌الملل «فردا»، روزنامه کریستین ساینس مانیتور در گزارش خود می‌نویسد: فدایی ریش سفید ایرانی، قدرت نمایش را می‌داند. برای بیش از نیم قرن است که ذبیح الله بخشی، جلودار و هسته تمامی اقدامات انقلابی و یا راهپیمایی‌های حمایت از نظام بوده است.

وی در ایران، یک نهاد است، یک رهبر سیاسی شاد کننده و شبهه نظامی‌ای حرفه‌ای. نشانه‌های جنگیدن وی، شامل چندین زخم بر جای مانده از جنگ ایران و عراق است. شخصیت وی، ابزاری مناسب و پراستفاده برای اصولگرایان ایرانی است وی نشانه‌ای از تعهد به انقلاب اسلامی است.

حاجی بخشی می‌گوید: «در جنگ، تبلیغات و روحیه مهمترین چیزهاست. اگر به من اکنون بگویند که باید به تظاهرات برویم، من این دمپایی‌ها را در می‌آورم و پای پیاده می‌دوم. به خاطر اینکه انقلاب ماست. بخاطر اینکه کشور ماست. کسی که ملتش را، کشورش را دوست نداشته باشد، انسان نیست

بخشی به دهه‌ها فعالیت اش افتخار می‌کند. امروزه تمرکزش بر تهدیدات از سوی واشنگتن است، جایی که دولت بوش، امکان حمله نظامی علیه ایران را رد نکرده است.

بخشی می‌گوید: «بگذارید آقای بوش این را بداند... اگر حمله کنند، ما از زمین و آسمان به آنها حمله می‌کنیم. زمانی که مردمانی مثل من و 20 میلیون داوطلب دیگر هستند که آماده بستن بمب به خودشان می‌باشند و با قایق‌های تندرو به سوی کشتی‌های آمریکایی‌ها بروند؛ مردم آمریکا از این چیزها خوششان نمی‌آید»

حاج بخشی در طول جنگ ایران و عراق در جبهه ها، بلندگو به دست به تقویت روحیه رزمندگان می‌پرداخت. تصویر مشهوری از وی موجود است که وی را در حال خاموش کردن ماشینش با یک پتو پس از حمله یک تانک عراقی نشان می‌دهد.

علی رجبی، عکاس آن تصویر می‌گوید: «وی آهنگ‌های ملی از افتخار و قدرت ایران برای اینکه مردم احساس بهتری داشته باشند می‌خواند.» وی واقعه سوختن ماشین را یادآوری می‌کند که وی حرارت آتش را احساس می‌کرد اما بخشی بدون توجه به آن، مشغول نجات دو مسافر ماشین بود.
رجبی می‌افزاید: «آنها مرد عمل بودند نه حرف، مثل آنهایی که پشت جبهه‌ها بودند نبودند.

تصاویر دو سرنشین ماشین و فرزندان و برادر بخشی که در جنگ شهید شده‌اند در اتاقی آویزان است، اتاقی به نام «اتاق عشق». بخشی دو روز پس از آن واقعه به جبهه‌ها بازگشت تا شایعات مرگ خود در آتش را خاموش کند.

وی می‌گوید: «بچه‌ها روحیه خود را از دست داده بودند... رادیو بغداد اعلام کرده بود که حاجی بخشی را کشته‌اند. من به صدام حسین گفتم که از دنیا دیگر آمده‌ام تا او را با خودم ببرم

دست چپ بخشی باندپیچی است. وی در سالگرد انقلاب ایران، دستش مجروح شد. محافظان رئیس جمهور احمدی نژاد به خودرو وی دستور داند که ماشین اش را کنار بزند. راننده هم عجله کرد و ترمز سختی کرد و بخشی به زمین افتاد.

این تنها زخم مبارزات بخشی نیست. اولین زخم در جریان جنگ جهانی دوم هنگامی که نه ساله بود رخ داد. زمانی که یک افسر انگلیسی، دوست وی را کشت. وی به روحانی محل گفت: «من او را می‌کشم

بخشی برای انتقام از افسر انگلیسی، زمانی که دید آمریکایی‌ها با استفاده از دینامیت به ماهی‌گیری مشغولند، برای آنها ماهی‌گیری کرد و ماهی از آب می‌گرفت. کم کم اعتماد آنها را جلب کرد و با آنها دوست شد. پس از یک ماه، توانست دو دینامیت بدزدد، دینامیت‌هایی که زیر ماشین افسر انگلیسی کار گذاشت.

آن انفجار، دو مرد را کشت. وی در سال 1953 در جریان کودتایی که از سوی سیا مهندسی شده بود به یک گروه مخفیانه اسلامی پیوست و به دلیل تظاهرات، زندانی شد. چند سال بعد، زمانی که سعی می‌کرد مواد منفجره را به حامیان آیت‌الله خمینی برساند از سوی ساواک تعقیب می‌شد.

وی با پرت کردن مقداری پول بر سطح خیابان و تجمع مردم در پی آن برای جمع آوری پول‌ها، موجب کاهش سرعت ساواک در دستگیری وی شد.

بخشی که در راهپیمایی‌های اخیر من جمله راهپیمایی در محکومیت انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در مقابل سفارت دانمارک با دست خونی دیده می‌شود می‌گوید: «ما جنگ را با اعتقاد و روحیه بردیم، نه با اسلحه. من کشتم، گرفتم و با تقویت روحیه خودم فعال بودم، روحیه موثر بود

وی در پایان می‌افزاید: «هیچ چیز مهمتر از روحیه در میدان جنگ نیست. به خاطر اینکه اگر در خط مقدم، روحیه نباشد، همه عقب می‌کشند

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


جمعه 13/10/1387 - 17:32 - 0 تشکر 80926

«لندرور» و اسب‌ زورو

آن‌ اوائل‌ حاج‌ آقا بخشی‌ یك‌ جیپ‌ «لندرور» سبز رنگ‌ داشت‌ كه‌ عقب‌ آن‌پر بود از بیسكویت‌ و پفك‌ و عطر و جانماز. هر موقع‌ با آن‌ ماشین‌ كه‌ دوبلندگو رویش‌ سوار بود، وارد اردوگاه‌ لشكر می‌شد، كولاكی‌ بپا می‌كرد.بچه‌ها می‌ریختند دورش‌، او هم‌ به‌ هر كس‌ پفك‌، بیسكویت‌ و چیزی‌ می‌داد.
بعد از عملیات‌ والفجر هشت‌ ظاهراً سپاه‌ یك‌ دستگاه‌ جیب‌ تویوتالندكروز به‌ حاجی‌ بخشی‌ داده‌ بود و او هم‌ جیپ‌ لندرور شخصی‌ خودش‌ راكه‌ داغان‌ شده‌ بود، گذاشته‌ بود كنار.


تا صدای‌ بلندگو آمد، بچه‌ها گفتند كه‌ حاجی‌ بخشی‌ آمده‌. نزدیك‌ كه‌شد، با تعجب‌ دیدیم‌ جیپ‌ سبزرنگ‌ تبدیل‌ شده‌ به‌ لندكروز نقره‌ای‌ رنگ‌.وقتی‌ مقابلمان‌ ایستاد و سلام‌ و علیك‌ كرد، یكی‌ از بچه‌ها خیلی‌ جدی‌ به‌ اوگفت‌:


ـ حاجی‌... پس‌ بچه‌ها راست‌ می‌گفتن‌ كه‌ حاجی‌ بخشی‌ «ذوالجناح‌» روفروخته‌ و اسب‌ «زورو»رو خریده‌...


و این‌ حاجی‌ بخشی‌ بود كه‌ اخم‌هایش‌ را در هم‌ فرو برد و فریاد زد:


ـ پدر صلواتی‌...


حمید داودآبادی

منبع:سایت ساجد

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.