• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
تجارت و بازرگاني (بازدید: 1978)
چهارشنبه 11/10/1387 - 9:7 -0 تشکر 80437
از بورس چه خبر

خانواده‌های پولدار بورس!
«كنتورسازی ایران» كه مدال طلای بیشترین بازده قیمتی را با 439درصد از آن خود كرده، متعلق به یك شخص حقیقی است. سهام این شركت طی سال‌جاری با واگذاری‌‌های بلوكی در نهایت سهم خانواده «عاملی» در این شركت را به 78درصد رساند.
رتبه‌های دوم و سوم پربازده‌ترین سهام بورس به ترتیب متعلق به شركت‌های «بیسكویت گرجی» با 149درصد و «رادیاتور ایران» با 146درصد است.سهامدار اصلی بیسكویت گرجی هم خانواده گرجی هستند كه 53درصد سهم این شركت نقره بورس را به خانه برده‌اند. در نهایت برنز بورس هم متعلق به گروه خودروسازی سایپا است كه با چند شركت تابعه خود سهامدار 56درصدی این شركت است.چهارمین شركت پربازده هم «فروسیلس»، اتفاقا متعلق به یك خانواده است. خانواده «حاجی‌بابا» با در اختیار داشتن 50درصد سهم این شركت، توانسته‌اند بازده 137درصد «فروسیلس» را از آن خود كنند.رتبه‌های پنجم، ششم، هفتم و هشتم به ترتیب مربوط به شركت‌های «بسته‌بندی ایران» با 129درصد، «كاشی الوند» با 128درصد، «سیمان داراب» با 88درصد، «پارس شهاب» با 84درصد و «گلوكزان» با 81درصد است.
در میان سهامداران این چهار شركت دیگر خبری از خانواده‌های بورسی نیست و تمركز عمده در دست سهامداران حقوقی و شبه‌ دولتی‌ها است. «گروه توسعه صنایع بهشهر» با 62درصد سهامداران اصلی بسته‌بندی ایران است. «سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی» هم 93درصد كاشی الوند را در پرتفوی خود دارد. سهامداران سهام عدالت هم با 51درصد بازدهی 89درصدی سیمان داراب را به خانه برده‌اند.
همچنین سرمایه‌گذاری پارس توشه هم 92درصد پارس شهاب را در دست خود دارد و در آخر هم دو سهامدار عمده یكی «بنیاد مستضعفان» با 39درصد و «سرمایه‌گذاری صنعت و معدن» با 35درصد در تركیب سهامداری گلوكزان نقش دارند.
اینكه دلیل رشد سودآوری شركت‌هایی كه نام آن‌ها در بالا ذكر شد، چیست دقیقا به دلیل و پارامتر خاصی برنمی‌گردد، بلكه فاكتورهای زیادی در آن نقش بازی می‌كنند.
نقل از روزنامه دنیای اقتصادسه شنبه13871010

 

به جای اینکه به تاریکی لعنت بفرستی شمعی بیفروز

چهارشنبه 11/10/1387 - 16:2 - 0 تشکر 80522

بی تردید در اسلام هر گونه فعالیتی که به تغییر مصنوعی قیمت کالا یا هر نوع دارایی بینجامد ممنوع است اما با فرض آن که این تخلفات صورت نپذیرد آیا در دیدگاه فقه اسلامی فعالیت در این نوع بازارها جایز است ؟
بورس بازی فعالیتی است که به هدف دستیابی به سود از طریق پیش بینی تغییرات قیمت کالا ، اوراق بهادار یا ارز انجام می شود . انگیزه اصلی بورس بازان از انجام معاملات و خرید و فروش دارایی های گوناگون ، تحصیل سود است . فعالان این عرصه ممکن است کالایی را بخرند که بطور حقیقی به آن نیازی ندارند و فقط به دلیل اینکه پیش بینی می کنند قیمت آن در آینده افزایش یابد آن را می خرند و یا بالعکس

در بازار اوراق بهادار سهام شرکت ها و اوراق قرضه خرید و فروش می شود فعالیت در این عرصه را سفته بازی نیز می نامند . از آفات این نوع بازارها می توان به انجام معاملات صوری به جهت دستکاری در قیمت ، ساختن شایعات و تبانی به منظور اثر گذاری در قیمت ها اشاره کرد از این رو همواره مقرراتی جهت کنترل و نظارت بر بازار سرمایه به منظور جلوگیری از تغییر مصنوعی قیمت ها در کشورهای گوناگون وضع شده است .

بی تردید در اسلام هر گونه فعالیتی که به تغییر مصنوعی قیمت کالا یا هر نوع دارایی بینجامد ممنوع است اما با فرض آن که این تخلفات صورت نپذیرد آیا در دیدگاه فقه اسلامی فعالیت در این نوع بازارها جایز است ؟

به گزارش بورس نیوز؛ فعالیت در بورس اگر به صورتی کنترل شده و موفق انجام شود آثار مثبتی از قبیل کاهش نوسان قیمت ها و افزایش درجه نقدینگی دارایی و سهولت تجهیز منابع مالی دارد . بنابراین تجویز فعالیت در بورس امکان دستیابی به آثار مثبت آن را فراهم می آورد افزون بر این ، در تحلیل اقتصاد کلان نیز مؤثر است .

از مجموع نظرات علمای اسلامی در این زمینه چنین بر می آید که فعالیت بورسی در صورتی که موجب کمک به کنترل نوسانات قیمتها و انتفاع عموم به هر طریق گردد مجاز است یا به عبارت دیگر فعالیت در بورس به مفهوم خرید و فروش دارایی به انگیزه سود از طریق پیش بینی قیمت با رعایت شرایط احکام اسلامی در زمینه خرید و فروش و عدم بروز ضرر و زیان برای مردم جایز می باشد . در کل می توان گفت : دیدگاه اسلام نسبت به بورس مشارکت همگانی در امر تولید و بهره مند عموم از این سود است و از این حیث تفاوتهای زیادی با نظریات متداول در اقتصاد غربی دارد و حکومت اسلامی را موظف به کنترل و نظارت دقیق بر این بازار مالی کرده است تا از هر گونه تقلب در آن جلوگیری شود .      

علی اکبر ایرانشاهی

شنبه 14/10/1387 - 9:32 - 0 تشکر 81004

آقای ایران شاهی ضمن تشکر از اظهار نظر شما وتاییدآن منظور من از بیان مطلب از روزنامه دنیای اقتصاد این بود که نشان دهم در شرایط منفی هم شرکت هایی هستند که عملکرد مثبت دارند حال باید دید این عمل کرد تحت چه شرایطی حاصل شده است اگر دوستان در این زمینه اطلاعی دارندارایه دهند ممنون خواهم بود

 

به جای اینکه به تاریکی لعنت بفرستی شمعی بیفروز

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.