• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 4850)
جمعه 29/9/1387 - 18:43 -0 تشکر 78524
بینمون فرق میزارن!!

*::به نام خدا::*

سلام

بعضی ها از خونه فرار میكنن یا با خونوادشون اختلاف دارن بیچاره پدر ومادرهاشون پدر و مادرخیلی زحمت میكشن تا ما بزرگ بشیم.

حالا شاید تقصیر پدرومادر هاشون باشه!

چون بین بچه هاشون فرق میذارن معمولا بچه های كوچكتر رو میخوان ولی دلیل نمیشه كه اونا رو بشتر دوست دارن چون اونا كوچكترن بیشتر مراقبشون هستن برای بچه بزرگترا هم یك موقعی  همین كارا رو میكردن  

نظر شما چیه در مورد تفاوت و فرق گذاشتن بین بچه ها؟

 منتظر جوابهاتون هستم

 

آنهايي كه رنگ پريدگي پاييز را دوست ندارند نمي دانند كه پائيز همان بهار است كه عاشق شده!

شنبه 30/9/1387 - 9:22 - 0 تشکر 78575

تبعیض در خانواده با نگارش دهقان و نادریمقدمهخانواده یک سازمان اجتماعی است که بر دوستی، محبت و احترام متقابل استوار است. در خانواده مقررات و انضباطی حکمفرماست که والدین و فرزندان ملزم به رعایت آن هستند؛ خانه باید برای اعضای خانواده مرکز امنیت، آرامش و آسایش باشد و اگر فرزندان در آن احساس نابرابری کنند به شدت ایستادگی کرده، عصیانگری می کنند. ممکن است در آنها حسادت ایجاد و یا تقویت گردد، یا اینکه دشمن و بدخواه کسی گردند که آنها را به این روز افکنده است.

تفاوت گذاشتن بین فرزندان (favouritism) فرایندی در خانواده است كه در آن والدین،یكی یا چند فرزند خود را نسبت به بقیه ترجیح می دهند. تبعیض،صفت مذمومی است که در این مجال به آن پرداخته می شود.v انواع تبعیض بین فرزندان در خانواده

1.   ارجحیت پسر بر دختر

الف- در آموزش علمب-در مسأله تقسیم کار در خانهج-در بیداری و استراحتد-در تشکر از کاره- در گرم گرفتن هاو- در تشویق و تحسینز- بخشش نابرابر (قائمی،1361، صص 146-140)۲.  تبعیض در برطرف کردن نیازها مانند تفاوت قایل شدن درتهیه خوراک و پوشاک، و سایر مایحتاج مادی و معنوی.۳.  تبعیض در توجه و محبت کودکی که مورد بی مهری والدین قرار گیرد، در آینده می کوشد با اعمال و رفتار خوب یا بد محبت دیگران را به خود جلب نماید. ممکن است خواهر یا برادر را رقیب خود دانسته، آنها را مطیع خود نماید یا اینکه وجهه آنها را در دید عموم با سخن چینی تخریب کند. (جواهرساز، 1379، صص 33-34)۴.  برتری دادن فرزندان نسبت به هم

ما منکر این نیستیم که برخی فرزندان بهتر و بیشتر خود را در دل والدین جا می کنند، ولی آنچه که مهم است این است که رعایت عدالت نباید فراموش شود و همچنین برتری دادن یکی بر دیگری نباید در حضور دیگر فرزندان باشد، ضمن اینکه لازم است دلایل این ارجحیت برای دیگر فرزندان توضیح داده شود.

4.  تبعیض در تقدیر از موفقیت

5.  جانبداری از یکی از فرزندان منجر به ایجاد جنگ قدرت بین فرزندان می شود.(آرین به نقل از شیلینگ، 1382، ص106)

v  علل اعمال تبعیض از سوی والدین

1.      سن کودکان: به طور معمول فرزند کوچکر بیشتر مورد توجه است.2.      جنس کودکان3.      فرزند اول: بیشتر مورد توجه است4.      نوع رفتار فرزندان: والدین، فرزندان آرامتر را بیشتر دوست دارند و توجهشان به آنها افزونتر است.5.      وضعیت والدین در کودکی: اگر مادری در کودکی مورد توجه نبوده است، اکنون به دختر خود بیشتر توجه می کند یا اگر فرزند بزرگ خانواده بوده و بین او و فرزند کوچک تفاوت قایل شده اند، اکنون از فرزند بزرگ جانبداری می کند. و برعکس6.      علل خاص و مقطعی: گاهی یکی از فرزندان توفیقی یافته و در مسأله ای کامیاب شده و همین مطلب موجب توجه افزونتر به او می شود.(دهنوی، 1385، ص191)  vپیامدهای تبعیض (احمدی، 1385، صص1-2)1. حسادت                      2.پرخاشگری3. اختلالات رفتاری مثل شب ادراری، لکنت زبان، تمارض، دیر راه افتادن، دیر حرف زدن، مکیدن انگشت، کشاندن خود روی زمین مثل افراد مفلوج(احمدوند، 1368، صص116-117)4.کینه‌توزی و انتقام(سلب محبت) نسبت به فرزند دیگر و والدین تبعیض گذار5.عدم اعتماد به نفس، احساس پوچی و انزوا      6.ایجاد فاصله بین فرزندان و والدین

vنتیجه گیری

تبعیض، صفتی مذموم و ناپسند است و هیچ کس دوست ندارد در حق وی تبعیض شود. البته ممکن است والدین ـ به دلایلی که ذکر شد به یکی از فرزندان علاقه و محبت بیشتری داشته باشند، ولی نباید در رفتار و گفتار خویش آن را بروز داده و موجب رنجش خاطر سایر فرزندان گردند. گفتنی است رعایت تساوی کامل بین فرزندان امکان‏پذیر نیست. برای نمونه نمی‏توانیم با کودک یک ساله همانند یک نوجوان رفتار کنیم، ولی باید علل این‏گونه تبعیض‏ها را متناسب با رشد عقلی هر کدام به فرزندان تفهیم کرد تا بدانند که رفتارهای مختلف فقط به دلیل نیازهای گوناگون و مقتضای سنشان است، نه به سبب عدم توجه و دوست داشتن آنها.

مقایسه کردن فرزندان با یکدیگر و به رخ کشیدن آنان نیز می‏تواند باعث ایجاد حسادت و دشمنی شود. متأسفانه بعضی از والدین معتقدند شمردن خوبی‏‏های دیگران نزد فرزندان، باعث می‏شود که آنان رفتارهای خوب و پسندیده‏ی دیگران را جایگزین اعمال نامناسب خویش کرده و رفتاری متعادل در پیش گیرند، در حالی که آنان با این رفتار بذر حسادت را در دل فرزندان خود می‏کارند.خلاصه آن که والدین باید بدانند همان‏طوریکه فرزندانشان از لحاظ شکل ظاهری با دیگر کودکان متفاوتند از لحاظ هوش، حافظه، مهارت‏ها، شخصیت، استعدادهای تحصیلی و... نیز با هم متفاوت هستند. والدین باید بر این باور باشند که این‏گونه تفاوت‏ها بین کودکان موجب نقص آنان نیست بلکه این تفاوت‏ها امری کاملاً طبیعی است و هر فرد متناسب با استعدادهای ذاتی، علایق و رغبت‏ها، امکانات و عوامل دیگر رشد می‏کند؛ بنابراین والدین می‌بایست از مقایسه فرزندانشان با افراد هم‏سن و سال آنها و از همه مهم‏تر سرزنش و سرکوفت زدن آنان در مقابل دیگران به جد خودداری نمایند. همچنین والدین باید آگاه باشند دختران و پسران علاوه بر این که بنابر شکل ظاهری با هم متفاوت هستند، از لحاظ روحی، توانمندی، شجاعت، عواطف و... نیز با هم متفاوتند و نباید انتظار انجام هر کاری از دو جنس در مقایسه با هم را داشته باشند. (احمدی، 1385، صص1-2)

v   فهرست منابعآدلر،آلفرد(؟)، شناخت طبیعت انسان از دیدگاه روان شناسی، ترجمه طاهره جواهرساز    (1379)، تهران، انتشارات رشد  احمدوند، محمدعلی(1368)، مکانیسم های دفاعی روانی، تهران، انتشارات بامداد

احمدی، نرگس(1385)، تبعیض در خانواده، www.rahenejatdaily.comدهنوی، حسین(1385)، نسیم مهر(1) پرسش و پاسخ تربیت کودک و نوجوان، قم، انتشارات خادم الرضا

شیلینگ، لوییس(1994)، نظریه های مشاوره(دیدگاه های مشاوره)، ترجمه سیده خدیجه آرین(1382)، تهران، انتشارات اطلاعات

قائمی، علی(1361)، خانواده و مسایل نوجوان و جوان(1)، قم، انتشارات شفق

منبع:

http://moshaveranearshad.persianblog.ir/

شنبه 30/9/1387 - 9:40 - 0 تشکر 78576

سلام ترنم بهاری گرامی . قبل اینکه نظرم رو بگم یه چیز بگم : چرا مثلا وقتی شما میگید منتظر نظراتتون هستم ، بعدش کاربران نظرات رو از خودشون نمیگن ؟ آخه قشنگیه این انجمن ها به خدا به همین نظرات شخصی هستش . آقای آخوند گرامی من قصد جسارت ندارم خیلی هم مطالب خوب و مفیدی نوشتید اما کاش نظرات خودتون هم بود . آخه بخدا جذابیت ش به همینه .

خب این مضوع به نظر من نود پنج درصدش تقصیر خود فرزندان هستش . آنها همونطور که گفتید باید والدین رو درک کنند که یه روزی هم این محبت ها از جانب والدین برای اونها بوده . نه اینکه اونا دارن تبعیض قائل میشن بلکه فرزند کوچیکتر نیاز به توجه و مراقبت بیشتری داره . اما اون پنج درصدی که خودم حساب کردم برمیگرده به کوتاهیه والدین . گاهی میبینیم این توجه ها واقعا به تبعیض تبدیل میشه . طرف دیگه بچه بزرگترش رو اصلا توجهی بهش نداره . شام ناهار کار شغل زن و و و و همه رو خودش باید از پسش بر بیاد . تازه گاهی دیگه محبت ها هم فراموش میشه . البته من فقط پنج درصد رو اختصاص دادم به والدین چون میدونم واقعا والدین ایرانی نمیتونه از پنج درصد بیشتر سهمی در این کوتاهی داشته باشن . اونا واقعا با محبتن .

در بعضی خانواده ها هم این نا برابری هستش که مثلا دختر سالاری یا پسر سالاری . در اینجور خانواده ها همیشه بها به یک جنسیت داده میشه . شاید اینگونه تبعیض تا چندین نسل در یک خانواده ادامه داشته باشه . این نوع خیلی شدیدتر هستش . منجر به فرار از خونه ، معتادی ، جنون ، دیوانگی ، خودکشی ، مرگ زودرس ، افسردگی ، بی ایمانی و خیلی از مشکلات دیگه .

ببخشید که طولانی شد . من خودم شعار میدم که طومار ننویسید اما ماشاالله مباحث دوستان اونقدر کاربران رو به اندیشه وامیداره که آدم هر چی میاد تو ذهنش رو دوست داره اینجا وارد کنه .

تشکر .

ليت شعري اين استقرت بک النوي

کاش ميدانستم که کجا دلها به ظهور تو قرار و آرام خواهد يافت

If I know where hearts will become calm by your emersion

(( هل من معين فاطيل ؟ ))

سه شنبه 3/10/1387 - 9:54 - 0 تشکر 79043

بنام خدا

سلام دوست گرامی

فرق گذاشتن بین بچه ها از قدیم بوده و شاید قدمتش قبل از اسلام هم برسه

همین حضرت یوسف در نگاه پدر با بقیه فرق داشت و پدرش او را از همه بیشتر دوست می داشت

همین مسئله هم باعث توطئه شد و یوسف را به چاه انداختند

اگر نگوییم كه این از اشتباهات حضرت یعقوب بوده باشه

میتونه معیار تفاوت قائل شدن رو نشون بده. در داستان یوسف دیده شد كه با این معیار پدر برای دوست داشتن بیشتر یوسف در آخر كا عاقبت همه برادران نیز ختم به خیر شد.

اما در این زمان واقعاً خیلی سخت میشه بچه ای رو با یه معیار دینی از بقیه سر تر دونست و اونو مورد توجه قرار داد.

چون تفاوتها خیلی كمه برای همین هم ممكنه كه بچه های دیگر نتونن علت فرق گذاشتن رو پیدا كنند.

و این طوری میشه كه در دخترها پدیده فرار دیده میشه و در پسر ها پرخاشگری و آذار و اذیت اون بچه ای كه محبوب تر هست

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
شنبه 21/10/1387 - 18:48 - 0 تشکر 82131

به نام خالق مخلوقات 

با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص)

محرم آمد و وقت عزا شد 


جواب من کو ؟ کجاست ؟
تایید نشده؟؟
یا
کار این فایر فوکس است ؟؟؟
یه طومار نوشته بودم
اگه پیداش کردم باید بذارم 

 
شيخ رجبعلي خياط فرمود: 

اگر ما به قدر ترسيدن از يک عقرب از عِقاب خدا بترسيم،

همه کارهاي عالم اصلاح ميشود
 
 
 
اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم 
 
يکشنبه 22/10/1387 - 20:9 - 0 تشکر 82363

به نام خالق مخلوقات

با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد (ص)

محرم آمد و و قت عزا شد
دیدی چی شد ؟؟؟
الکی گناه فایرفوکس رو شستم
پس فایر فوکس آماده باش برای بهشت
من توی یه تایپیک مشابه نظرم رو نوشته بودم 
به نام 
پدرم را راهنمایی کنید

 
شيخ رجبعلي خياط فرمود: 

اگر ما به قدر ترسيدن از يک عقرب از عِقاب خدا بترسيم،

همه کارهاي عالم اصلاح ميشود
 
 
 
اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم 
 
چهارشنبه 28/12/1387 - 17:4 - 0 تشکر 100040

هوالباقی...

سلام

ببخشید ستاره كوچولو جان می شه نظرتو توی همین تاپیك بنویسی؟

یا حداقل كادر مدیریتی می تونن اون پست رو به اینجا (كه تاپیك مربوطه هست) انتقال بدن؟

كنجكاو شدم خیلی

آخه شمام حواست كجاست دختر؟

ترنم بهاری جان منم با نظر جناب پارسا زاهد موافقم...

كجایی بحثو ادامه بدی؟

در پناه یزدان پاك...

و او تنها پناه  همه ي ماست...
چهارشنبه 28/12/1387 - 18:10 - 0 تشکر 100056

درود

خوب شما میگین فرق نمیذارن و بیشتر مراقبت میکنن از بچه کوچکترها

یعنی کسی که 20 سالشه هم کوچکتره؟

این که تبعیض قائل میشن کاملا مشخصه

چون بعضی خونه ها بچه های ارشد رو بیشتر دوست دارن (خونه ما)

بعضی ها هم بچه های کوچیکتر

شما راجع به فراری بودن از خونه ها میگید

یعنی افراد بالغی که تصمیم میگیرن واسه خودشون

اما میگین کوچکتر ها مراقبت میخوان؟

خوب این یعنی  بچه های کوچیک و حداکثر 10 ساله!!!

شما راجع به چه دوره ای می حرفین؟

ثانيه فرصت زيستن ميخواست

                     اما....

                     عقربه ها خود خواهتر بودند

شنبه 1/1/1388 - 14:18 - 0 تشکر 100769

*::به نام خدا::*

سلام

دوستان از نظراتی كه دادید و همین طورهم از توجهتون ممنونم

اِشنایدر عزیز (درست گفتم؟) ممنونم از نظری كه دادید.

در مورد اینكه گفتید دوستان بهتره تو انجمن فقط نظرات خودشونو بنویسن درسته ولی به نظر من ارائه ی این جور مقاله ها تو تاپیك هامون كار بدی نمی تونه باشه به شرطی كه ما فقط برداشت خودمون از مقاله ها رو توی تاپیك بنویسیم !

نه اصل مقاله یا متنی رو كه توی یك سایتی خوندیم !

می تونیم در مورد موضوع یه تاپیكی تو اینترنت یا توی كتابی سرچ كنیم و بعد بیایم تو خود تاپیك چیزی رو كه از مقاله دستگیرمون شد ، بنویسیم .

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.

اما در مورد اون نود و پنج درصدی كه گفتید باید بگم به نظر می رسه تبعیضی كه خانواده ها می تونن برای بچه هاشون قائل شن به دو دسته تقسیم بشه.

یه دسته كه مربوط می شه به خانواده هایی كه ناخواسته بین بچه هاشون فرق میزارن و (همون قضیه ی بچه های كوچك تر و مراقبت بیشتر از اونا !)

و دسته ی دیگه مربوط میشه به خانواده هایی كه از قصد بین بچه ها تبعیض قایل میشن (مثلا همون دختر سالارها یا پسر سالارها ) و یا حتی خانواده هایی كه به دلیل امتیازات برتر بعضی از بچه هاشون نسبت به بقیه بین بچه ها فرق میزارن !!

مثل همین قضیه ی حضرت یوسفی كه جناب پارسا زاهد بهش اشاره كردن !

آنهايي كه رنگ پريدگي پاييز را دوست ندارند نمي دانند كه پائيز همان بهار است كه عاشق شده!

دوشنبه 3/1/1388 - 18:2 - 0 تشکر 101041

هوالباقی...

سلام

ترنم جان درست گفتی در مورد مقاله و ثبتش تو تاپیك ، ولی فكر نمی كنی بعضی از كاربرا می خوان اصل مقاله رو بذارن تا همه از اون مقاله یه استفاده ای بكنن و هر كدوم نظراتشونو با برداشتی كه از مقاله داشتن كامل كنن؟

در واقع این مقاله ها می تونن نقش مكمل رو در نظرات دوستان ایفا كنن!

اما در مورد اصل موضوع تاپیك !

باید بگم تا حدودی درست گفتی این جور خانواده ها به دو دسته تقسیم می شن كه البته هر دوشون می تونن آسیب هایی رو به روحیه ی فرزندان وارد كنن فرقی نداره ... تبعیض تبعیضه !

مثه همین چیزی كه دوست خوبمون 000227 گفتن!

اما در مورد اولین دسته ممكنه بچه ها وقتی قوه ی درك و فهمشون رشد كرد بفهمن كه این اسمش تبعیض نبوده بلكه خانواده هاشون ناخواسته این فرق رو بین بچه ی كوچك تر و بزرگ تر گذاشتن !

و یه روزی این كارها رو برای خود اونها هم انجام می دادن .

ولی باز هم می گم تبعیض تبعیضه و مطمئنا اثر خودشو روی بچه ها می ذاره !

ولی سوال اینه كه چرا خانواده ها باید بین بچه هاشون فرق بذارن؟

پس مهر و محبت پدر و مادری كجا رفته؟ اینكه دلیل نمی شه كه چون یه بچه ای (از یه لحاظی )برتر از بچه های دیگس به اون توجه بیشتری داشته باشن !

حتی همین حضرت یوسف خودمون !!

اگه فرقی بین بچه ها گذاشته نمی شد اونهمه اختلاف بین برادرا به وجود نمیومد !

در پناه یزدان پاك...

و او تنها پناه  همه ي ماست...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.