• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
تجارت و بازرگاني (بازدید: 1773)
پنج شنبه 28/9/1387 - 16:16 -0 تشکر 78354
سریع‌ترین اقتصادها در سال 2009 كدامند؟

به نام خدا
 
گزارش‌ها نشان می‌دهد در سال 2009 میلادی اقتصاد كشورهای منطقه یورو رشدی نخواهد داشت.

این در حالی است كه 27 كشور عضو اتحادیه اروپا با رشد 1/0درصدی اقتصاد مواجه می‌شوند. پیش‌بینی می‌شود در سال آینده میلادی كشورهای اروپای مركزی و شرقی 4/4درصد و كشور روسیه به همراه كشورهای مشترك‌المنافع 5/4درصد رشد می‌كنند. اكونومیست در گزارش اخیر خود اقدام به ارائه پیش‌بینی‌هایی در مورد نرخ رشد اقتصادی كشورها مختلف جهان در سال 2009 میلادی كرده است.

پنج شنبه 28/9/1387 - 16:18 - 0 تشکر 78356

بر طبق این گزارش قطر بیشترین نرخ رشد اقتصادی را در سال آینده میلادی تجربه می‌كند. انتظار می‌رود در سال آینده میلادی تولید ناخالص داخلی این كشور آسیایی و نفت‌خیز 4/13درصد رشد كند كه بالاترین نرخ رشد در كل جهان خواهد بود. كارشناسان اقتصادی دلیل رشد بالای این كشور نفت‌خیز را افزایش درآمد نفتی آن در سال 2008 میلادی و بهره‌گیری از این درآمد در توسعه زیرساخت‌های صنعتی و اقتصادی می‌دانند. قطر دارای 4/27میلیارد بشكه ذخیره تایید شده نفتی و 79/25هزار میلیارد متر مكعب ذخیره تایید شده گاز طبیعی است. این كشور سهم اعظم درآمد نفتی خود را در ساخت پالایشگاه و نیروگاه‌های غیر نفت و گازی سرمایه‌گذاری كرد و این سرمایه‌گذاری‌ها از نیمه دوم سال 2009 میلادی به بهره‌برداری خواهد رسید.

پنج شنبه 28/9/1387 - 16:18 - 0 تشکر 78357

دومین كشوری كه در سال آینده میلادی بیشترین نرخ رشد اقتصادی را تجربه می‌كند كشور آنگولا خواهد بود كه این كشور هم از درآمد ناشی از فروش نفت 147دلاری در سال 2008 میلادی بهره برده است. این كشور در سال 2009 میلادی با رشد 8/9درصدی تولید ناخالص داخلی روبه‌رو خواهد بود. آنگولا دارای 25میلیارد بشكه ذخیره تایید شده نفت و 44میلیارد متر مكعب ذخیره تایید شده گاز طبیعی است. سومین كشور فهرست كشور كنگو است كه در مقایسه با دو كشور اول ذخایر نفتی كمتری دارد. بر طبق گزارش‌های موجود حجم ذخایر تایید شده نفتی در این كشور 506/1میلیارد بشكه و حجم ذخایر تایید شده گاز طبیعی برابر با 9/86میلیارد متر مكعب است. كنگو در سال 2009 میلادی با رشد 5/8درصدی تولید ناخالص داخلی روبه‌رو خواهد بود. مایك سالین اقتصاددان در مورد كشورهایی كه بیشترین نرخ رشد اقتصادی را خواهند داشت، گفت: «در سال 2009 میلادی كشورهایی بیشترین نرخ رشد اقتصادی را تجربه می‌كنند كه دارای ذخایر طبیعی و مواد معدنی باشند. كشورهایی كه دارای گنجینه‌های طبیعی هستند و در سال 2008 میلادی كه قیمت آنها در جهان افزایش یافت توانستند از این فضا حداكثر استفاده را ببرند.»

پنج شنبه 28/9/1387 - 16:19 - 0 تشکر 78358

به هر حال در سال 2009 میلادی كشور مالاوی رشد 3/8درصدی را در تولید ناخالص داخلی خود تجربه می‌كند. این كشور دارای ذخایر غنی اورانیوم است و با توجه به اینكه تولید نیروگاه‌های هسته‌ای در جهان افزایش یافته است می‌تواند این ذخیره اورانیوم را با قیمتی بالاتر بفروشد. این طرح در سال 2008 میلادی در مالاوی اجرا شد و زمینه‌ساز توسعه اقتصادی و صنعتی این كشور شد. پنجمین نرخ رشد اقتصادی در جهان در سال 2009 میلادی به كشور چین اختصاص خواهد داشت. این كشور در سال گذشته میلادی با نرخ 5/11درصد رشد كرد و انتظار می‌رود در سال 2009 میلادی رشد 8درصدی اقتصاد را تجربه كند. كارشناسان اقتصادی دلیل كاهش نرخ رشد اقتصادی چین را تاثیر بحران مالی و اقتصادی غرب می‌دانند. اگرچه پیش از این مقامات چین اقتصاد این كشور را در برابر ورود بحران غرب مصون می‌دانستند، ولی با توجه به وضعیت رشد اقتصادی آن می‌توان تایید كرد كه بحران وارد اقتصاد چین هم شده است. رییس بانك مركزی چین در این مورد می‌گوید: «بحران اقتصادی غرب سبب شد تا تقاضا برای كالاهای صادراتی چین كمتر شود و به دنبال آن درآمد صادراتی این كشور آسیایی كاهش یابد. از آنجا كه صادرات یكی از مهم‌ترین بخش‌های تشكیل‌دهنده تولید ناخالص داخلی چین است كاهش آن سبب تضعیف نرخ رشد اقتصادی این كشور شده است و به دنبال آن سرمایه مورد نیاز بخش‌های مختلف كاهش می‌یابد.» مطالعات نشان می‌دهد كشور چین در سال آینده میلادی 250میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی خود اضافه می‌كند. بزرگی اقتصاد چین شانزده برابر بزرگ‌تر از قطر است ولی سرعت رشد آن نسبت به این كشور 4/4درصد كمتر است.

پنج شنبه 28/9/1387 - 16:19 - 0 تشکر 78360

در سال آینده میلادی كشورهای گرجستان و ازبكستان هم با سرعت 8درصد رشد می‌كنند. گرجستان كه یكی از كشورهای اطراف دریای خزر است و 35میلیون بشكه ذخیره تایید شده نفتی و 147/8میلیارد متر مكعب ذخیره تایید شده گاز طبیعی دارد. كشور ازبكستان هم به دلیل دارا بودن ذخایر طلا در دنیا معروف است. این كشور در سال گذشته و سال جاری میلادی به كمك رشد قیمت طلا توانست درآمد كلانی به دست آورد و همین درآمد زمینه را برای رشد بیشتر اقتصاد آن در سال‌های آتی فراهم كرد. گرجستان در سال‌های اخیر با جذب میلیاردها دلار سرمایه خارجی توانست اقتصاد خود را اصلاح كند و زمینه را برای رشد آن فراهم كند. این كشور كه در ماه‌های اخیر مورد حمله نیروهای روس قرار گرفت. دولتمردان گرجی بر این باورند كه اصلاح اقتصاد این كشور بدون كمك سرمایه‌های خارجی امكان‌پذیر نیست.
كشور ماداگاسكار در جایگاه بعدی یعنی جایگاه هشتم جهان قرار دارد. این كشور در سال آینده میلادی با رشد 2/7درصدی تولید ناخالص داخلی مواجه می‌شود. ماداگاسكار یكی از بزرگ‌ترین دارندگان ذخایر نیكل در جهان است و هر ساله سهم بزرگی از درآمد خود را از فروش ذخایر نیكل به دست می‌آورد. موزامبیك كه نهمین كشور فهرست است در سال 2009 میلادی با نرخ 1/7درصد رشد می‌كند. این كشور یكی از بزرگ‌ترین دارندگان ذخایر فولاد در جهان است. كشورهای تركمنستان، آذربایجان و ارمنستان در سال 2009 میلادی با سرعت 7درصد رشد می‌كنند. كشورهای تركمنستان و آذربایجان دارندگان ذخایر نفت و گاز هستند و ارمنستان نیز دارای ذخایر فلزی است. حجم ذخایر نفتی آذربایجان 7میلیارد بشكه و حجم ذخایر تایید شده گاز طبیعی 5/849میلیارد متر مكعب است. این در حالی است كه حجم ذخایر تایید شده نفتی تركمنستان 500میلیون بشكه و حجم ذخایر تایید شده گاز طبیعی در این كشور 86/2هزار میلیارد متر مكعب است.

منبع: دنیای اقتصاد 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.