• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 773)
چهارشنبه 27/9/1387 - 18:49 -0 تشکر 78185
فرهنگ آشورائی؟

 

با سلام دوستان عزیز در مورد فرهنگ آشورائی

نظرتون چیه

 

من شروع میکنم با این مطلب

شما هم  ادامه بدید

 

 

فرهنگ عاشورا

مقصود،مجموعه مفاهیم،سخنان،اهداف و انگیزه‏ها،شیوه‏هاى عمل،روحیات واخلاقیاتوالایى است كه در نهضت كربلا گفته شده یا به آنها عمل شده یا در حوادث آن‏نهضت،تجسمیافته است.این ارزشها و باورها هم در كلمات سید الشهدا«ع‏»و اصحاب وفرزند متجلى است،هم در رفتارشان در جریان آن قیام.فرهنگ عاشورا را باید از كسانى‏آموخت كه دست و دلشانو فكر و عملشان در كار عاشورا بوده است.پیش از آنكه‏دیگران و نسلهاى بعدى و تحلیل‏گرانپس از واقعه بخواهند فرهنگ عاشورا را معرفى‏كنند،در حرفها و هدفهاى خود نقش آفرینانحماسه كربلا،این فرهنگ،بوضوح مطرح‏شده است و بیواسطه آن را نشان مى‏دهد.اینفرهنگ را از خلال زیارتنامه‏ها،مقتلها،رجزها،خطبه‏ها و نیز بررسى حوادث و رخدادهاىعاشورا مى‏توان استخراج كرد وهمین فرهنگ است كه در هر جا و در میان هر قومى باشد،كربلا آفرین مى‏گردد و انسانهارا مبارزانى با ستم و مدافعانى نسبت به حق تربیت مى‏كند. فرهنگ عاشورا همان زیر بناى عقیدتى و فكرى است كه در امام حسین‏«ع‏»و شهداى‏كربلا واسراى اهل بیت‏«ع‏»بود و سبب پیدایش آن حماسه و ماندگارى آن قیام شد. مجموعه آن باورها و ارزشها و مفاهیم را مى‏توان در عنوانهاى زیر خلاصه كرد:مقابله باتحریفدین،مبارزه با ستم طاغوتها و جور حكومتها،عزت و شرافت انسان،ترجیح مرگ‏سرخ برزندگى ذلت بار،پیروزى خون بر شمشیر و شهادت بر فاجعه،شهادت طلبى وآمادگى براىمرگ،احیاء فریضه امر به معروف و نهى از منكر و سنتهاى اسلامى،فتوت وجوانمردى حتى دربرخورد با دشمن،نفى سازش با جور یا رضایت به ستم،اصلاح طلبى‏در جامعه،عمل به تكلیفبه خاطر رضاى خدا،تكلیف گرایى چه به صورت فتح یا كشته‏شدن،جهاد و فداكارى همهجانبه،قربانى كردن خود در راه احیاء دین،آمیختن عرفان باحماسه و جهاد با گریه،قیامخالصانه براى خدا،نماز اول وقت،شجاعت و شهامت دربرابر دشمن،صبر و مقاومت در راههدف تا مرز جان،ایثار،وفا،پیروزى گروه اندك ولى‏حق بر انبوه گروه باطل،هوادارى از امامحق و برائت و بیزارى از حكام جور،حفظكرامت امت اسلامى،لبیك گویى به فریاد استغاثهمظلومان،فدا شدن انسانها در راه ارزشهاو.... براى تك تك محورهاى یاد شده،مى‏توان از سخنان امام حسین‏«ع‏»و اصحابش،یا نحوه عملو موضعگیرى و جهاد و شهادتشان سند آورد و این فرهنگنامه را مستندترساخت.این فرهنگغنى و متعالى هم در حماسه سازان عاشورا بود،هم باید در پیروان‏امام حسین‏«ع‏»و مدعیانهمخطى با جریان عاشورا و تداوم آن راه باشد و عاشورائیان،هم‏هوادار حركتهاى در راستاىقیام كربلا باشند و هم بیزارى از ادامه دهندگان راه دشمنان‏سید الشهدا«ع‏»را نشان دهند،چرا كه راضیان به آن جنایتها نیز ملعونند.در زیارت‏عاشوراست:«فلعن الله امة سمعت بذلكفرضیت به...»فرهنگ عاشورا،خط‏«ولایت وبرائت‏»است.

 

 

بزرگترین کوچکها و کوچکترین آرزوهای بزرگ را برای شما در سال 90 آرزو میکنیم.

دوستیابی به روش فن آوری اطلاعات

چهارشنبه 27/9/1387 - 18:51 - 0 تشکر 78186

مانگاری اسلام در بد ترین شرایط

 

بزرگترین کوچکها و کوچکترین آرزوهای بزرگ را برای شما در سال 90 آرزو میکنیم.

دوستیابی به روش فن آوری اطلاعات

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.