• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 2934)
يکشنبه 24/9/1387 - 21:36 -0 تشکر 77532
پدر تئاتر کمدی انتقادی ایران درگذشت

 ٢٤ آذر ١٣٨٧، ١٨:٥٦
ساعتی پیش و در اصفهان:

ساعتی پیش ارحام صدر، بازیگر برجسته تئاتر  اصفهان و ایران به رحمت ایزدی پیوست.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری یاری، رضا ارحام صدر که از هنرمندان برجسته و صاحب سبک کشورمان به شمار می رود، ساعت 16:30امروز در منزل شخصی خود در گذشت.

وی که متولد 1302 بود، بیش از 50 سال به اجرای بدون وقفه تئاترهای اجتماعی و طنز پرداخت.

ارحام صدر که دانش آموخته فلسفه است، در خصوص ورود خود به صحنه تئاتر گفته بود:«هنگامی که در کلاس چهارم متوسطه در مدرسه ادب اصفهان قرار بود جشنی برگزار شود و در آن نمایش هم باشد و قرار شد كه گروه نمایش از بچه‌های مدرسه ادب باشد.آن زمان جناب آقای كتابی بود و مرحوم ناصر فرهمند، علی  اصغر جهانشاهی كه در این مدرسه ریاضیات درس می‌داد و بعدها پدر خانم من شد، سر كلاس آمدند و با اشاره آنها به دنبالشان از كلاس خارج شدم. در طول فاصله كلاس تا دفتر در فكر بودم كه این بار چه كسی از من شكایت كرده است و وقتی وارد شدیم هر سه نفر آقای كتابی- علی اصغر جهانشاه و مرحوم ناصر فرهمند با محبت براندازم كردند، عاقبت مرحوم ناصر فرهمند گفت به ما خبر دادند كه تو توی كلاس مزه پرانی و ادای همه را در می‌آوری حالا می‌خواهیم ببینیم در تأتر هم می‌توانی همین كار را بكنی. من داشتم از خوشحالی پر در می‌آوردم كه آقای كتابی اضافه كرد ما در مدرسه می‌خواهیم یك تأتر به روی صحنه ببریم و شما هم باید نقش یك محصل بی انضباط را بازی كنی.من و بچه‌های مدرسه نمایش( رفیق ناجنس) را به روی صحنه بردیم و یادم هست كه این نمایش یك هفته ادامه داشت و به این ترتیب وارد صحنه تأتر شدم.

ارحام صدر که اکثر کارهای او طنز و با رویکردی اجتماعی بود و به همین دلیل نیز به شکر پاره اصفهان شهره شده بود می گفت وقتی مردم را می خندانم احساس آئینه بودن و آئینه شدن تا خودشان را به خودشان نشان بدهم.

وی در خصوص ورود خود به تئاتر طنز نیز اینگونه گفته بود:«در تأتر سپاهان یك شب هنر پیشه كمدی آقای بنی احمد كه نمایش را با لهجه كاشی بازی می‌كرد مریض شد. من هم همان نقش ایشان را با لهجه اصفهانی بازی كردم. و فردا شب حالش خوب شد و آمد ودیگر خودش بازی كرد، و از آنجا شد كه من كمدین شدم.»

ارحام صدر که بیشتر نمایشهای کمدی اش رنگ و بویی اجتماعی و انتقادی داشت در خصوص این سبک گفته بود:«وقتی آقای محمد علی رجایی از كرمان به اصفهان آمد، آقای رجایی سه دختر داشت كه هر سه دخترش با خودش بازی می‌كردند. آقای فرهمند و جهانشاه و رفیعی همگی موافقت كردند كه نمایش‌های كمدی انتقادی كه به من پیشنهاد داده بودند را بازی كنیم و درد و دل‌های مردم و سختی های زندگی را در قالب كمدی به نمایش در بیاوریم، و استاد فرهمند به من پیشنهاد كرد كه نقش حاج عبدالغفار را بازی كنم و چون سرباز رزم خود است، بازی كرد و من هم چند نمایش اجرا كردم كه این چند نمایش انتقادی در مورد مردمی بود كه مالیات می‌دادند و اداره مالیات از افرادی مالیات می‌گرفت كه تمام دستهاشان پینه دارد.به عنوان مثال از واكسی- حلبی‌ساز- نانوا- نجار و آهنگر، در كل برای همه نمایش كمدی انتقادی به نمایش می‌گذاشتم و با استقبال زیادی روبرو می‌شد. خاطرم هست كه نمایشی برای مالیات به نمایش گذاشتم و با استقبال زیادی روبرو شد. یادم هست در نمایشی كه در مورد مالیات اجرا كردم بنابراین شد كه مالیات‌ها را از افراد زحمتكش ‌بگیرند و ثروتمند‌ها معاف ‌شوند. پس از نمایش، مردم یك ربع كف می‌زدند، نمایش‌های ما این قدر با استقبال روبرو می‌شد كه بلیت‌های ما تا ساعت 4 بعد ازظهر تمام می‌شد و مردم به خودشان می‌گفتند كه این نمایش را كه درد و دل ما مردم را می‌گوید باید دید و این را بگویم تأتر زبان گویای مردم شد و نمایش (مكتب كمدی انتقادی) به نام ما ثبت شد، و هنوز می‌گفتند و می‌گویند كه رضا ارحام صدر این سبك را متداول كرده است و هنوز كسانی كه فرهنگ تأتر دارند می‌گویند رضا ارحام صدر پایه گذار كمدی انتقادی است.»

وی که در  176 تئاتر، در مدت  حاصل 47 سال فعالیت تئاتری خود در چند فیلم سینمایی از جمله شب نشینی در جهنم، یک اصفهانی در نیویورک، ‌جعفر خان از فرنگ برگشته و  افسانه شهر لاجوردی، نصف جهان  و یک فیلم که درباره زندگی خود او ساخته شده بود به ایفای نقش پرداخته بود.

گفتنی است مراسم تشییع این هنرمند برجسته کشورمان، صبح سه شنبه در اصفهان انجام می شود.

yari news

دوشنبه 25/9/1387 - 8:45 - 0 تشکر 77584

هوالحکیم

با سلام خدمتت آقا محسن عزیز.ممنون از خبر رسانیتون.ما که بچه خود اصفهان هستیم این خبر را تازه فهمیدیم.من هم به خانواده ایشون تسلیت میگم.ایشان یکی از بازیگرهای خوب این شهر بودند و دوستان اگه میشه یه برنامه ای ردیف کنند تا در مجلس ترحیم ایشان شرکت کنیم به نمایندگی موسسه تبیان.به هر حال ما در خدمتیم

_________________________________   
|------------------------------------------------------| ______     
|------------------------------------------------------|| O`| __/  
|------------------اصفهان بیابالا----------------------||```|```| 
|____________________________________||___|___|
";===(@)-(@)-(@)---(______)------j(@)j-(____)-(@)=' 

--------------------
اللهم عجل لولیک الفرج

دوشنبه 25/9/1387 - 11:55 - 0 تشکر 77619

خدایش بیامرزد.

متاسفانه یکی دیگر از چهره های ماندگار را از دست دادیم.

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

دوشنبه 25/9/1387 - 16:39 - 0 تشکر 77680

وای!

امروز داشتم از دم خونه ی استاد رد می شدم ... 

البته چشم هایم بسته بود ... یه مرتبه دیدم صدای قران می اید و ...

فقط از عکسی که نصب کرده بودند فهمیدم قضیه از چه قراره ...

در مورد ایشان از قدیمی ها خیلی شنیدم ... اون موقع ها هم که دبیرستان بودم هر دفعه حوالی عباس اباد می دیدمشان ... و گاهی می شنیدم که مثل خیلی از هنرمندان پیشکسوت دیگه خونه نشین شدند!

اما خدا را شکر یکی دو سال پیش بود که توی مراسمی در کنار استاد فرشچیان دیدمشان ...

بعضی معتقدند حسن اکلیلی تلاش می کنه که سبک ارحام را داشته باشد ... البته این اظهارنظرهای غیرکارشناسی بعضی اصفهانی هاست.

آنچه مشخص است پایه های تئاتر طنز در اصفهان- که امروز متاسفانه با کیفیت نه چندان مطلوب ارائه می شود- توسط این بزرگ شکل گرفته ...

قدیمی ها گاهی از شب هایی در اصفهان سخن می گویند که با تئاتر ارحام صدر رونق داشته (مثل شب های پاریس ... هه هه ) ... ببخشید  

خدایش بیامرزد  

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

دوشنبه 25/9/1387 - 19:47 - 0 تشکر 77721

پیكر رضا ارحام صدر فردا در اصفهان تشییع می‌شود

پیكر رضا ارحام صدر فردا 9 صبح ـ 26 آذر ماه ـ از میدان «خواجو» اصفهان تشیییع می‌شود.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این بازیگر پیشكسوت تئاتر و سینما روز گذشته در سن 85 سالگی در منزل خود درگذشت.

مراسم ترحیم این هنرمند روز چهارشنبه 27 آذر ماه از ساعت 8:30 تا 11:30 در مسجد سید اصفهان برگزار می‌شود.

رضا ارحام‌صدر اردیبهشت ماه ‌1302 در محله باقلعه‌ی بخش ‌4 اصفهان متولد شد و فعالیت هنری خود را از سال ‌1326 و بازی در تئاتر آغاز كرده و در واقع از پایه‌گذاران تئاتر در اصفهان محسوب می‌شود.

او همچنین در سال ‌1336 با فیلم «شب نشینی در جهنم» وارد سینما شد و سپس در فیلم‌هایی چون «علی واكسی»، «ستاره‌ای چشمك زد»، «مردان خشن»، «جعفرخان از فرنگ برگشته»، «نصف جهان» و «افسانه شهر لاجوردی» بازی كرد.

از نمایشهای او نیز می‌توان به «رفیق‌ناجنس»، «بوقلمون‌ها»، «كدام یك از دو»، «دلقك‌ها»،«وادنگ»، «خروس بی‌محل» و... اشاره كرد.

آخرین فعالیت سینمایی این بازیگر كه به دلیل كهولت سن كم‌كار بود، به فیلم ویدیویی «درسا» محسن دامادی در سال 84 برمی‌گردد.

به گزارش ایسنا، همچنین فیلم مستند «شكرپاره» ضمن نمایش قطعاتی از فیلم‌ها و نمایش‌های رضا ارحام‌صدر به مرور خاطرات وی پرداخته ا

ست.

isna 

دوشنبه 25/9/1387 - 23:18 - 0 تشکر 77788

بسم رب المهدی

هنر این تاپیک اینه که در انجمن نصف جهان زده شد . جا داره به این خاطر از اقا محسن تشکر کنیم

"" من هر چه دارم از مولا علی دارم""

خدا رحمت کنه این بازیگر بزرگ و شایسته شهرمون رو  . دو سه سال پیش که در شبکه اصفهان برای بار اول بود ایشان رو میدیدم ، برنامه زنده ای ترتیب داده شده بود و اگه اشتبا نکنم ایام نوروز و سال تحویل هم بود . ایشان جمله عجیبی رو گفت که البته برای من عجیب بود و اون اینکه " من هر چه دارم از مولا علی دارم " !!

 میگفت : توی دبستان که بودیم اولین تیکه کلام طنز آمیز من موقع حاضر غائب معلم یود .... آنجایی که  معلم کلاس یکی از بچه ها که نام خانوادگیش "پنیری " بود رو صدا کرد .
انروز اون شخص غائب بود و من از دهانم دراومد گفتم "پنیری تو خیگه "

( خدا رحمتش کنه یاد و خاطره اش هم باعث شادی میشه!)


دفعات بعدی که دیدم ایشان رو، توی بازار میدان نقش جهان بود ! و کنار پل خواجو .
با کت و شلوار بسیار تمیز و شیک ! خیلی مرتب و تمیز توی شهر دیده میشد اون هم با اون سن و سال!!!!!!!

اما دوستان نصف حهان ؛
حاجی جون متاسفانه صبح سه شنبه رو تا ظهر کلاس دارم وگرنه یه جایی وعده میکردیم با رفقا حتما میرفتیم مراسم تشییع رو ! دوستانی که میتونند برند حتما از حضورشون دریغ نکنند .

شقایق خانم میشه بگید منزل ایشان  الان در کدام محله از شهره ؟ از اونهایی که پرسیدم کسی نمیدونست

یا ع ل ی مدد

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
سه شنبه 26/9/1387 - 1:40 - 0 تشکر 77819

جناب حیات طیبه منزل استاد ارحام صدر همان جائی هست که اشاره کردم.

و اما ...

امشب در مورد مرحوم ارحام صدر داشتم با پدربزرگم صحبت می کردم. ایشان گفتند که ارحام صدر زمانی مدیر رادیو اصفهان بوده است.

خاطره ای هم سال گذشته یکی از اقوام برایم در مورد ایشان نقل کردند که من واقعا از آن روز ارادت خاصی نسبت به ارحام صدر پیدا کردم و دوست دارم ان را برای شما هم تعریف کنم.

ظاهرا در دورانی مرحوم ارحام صدر ریاست بیمه ی اصفهان را هم برعهده داشتند.

این فامیل ما تعریف می کردند که روزی برای انجام کاری به اداره ی بیمه رفته بودند، از قضا اقوام یکی از کارمندان آن بخش مربوطه فوت کرده بوده و برای همین همه ی کارمندان ان بخش رفته بودند مراسم ترحیم.

این فامیل ما می روند دفتر رئیس و مشکل خودشان را می گویند. جناب ارحام صدر به ایشان می گوید بفرمائید سر میز -برفرض- شماره ی 26 - که البته کارمند ان مرخصی بوده.  

بعد خود جناب ارحام صدر می ایند پشت میز شماره ی 26 می نشینند و کارهای مربوط به ان کارمند را انجام می دهند و بعد می گویند -بر فرض- بفرمائید سر میز 27. باز خود ارحام صدر می ایند می نشینند پشت میز 27 و امور مربوط به کارمند میز 27 را انجام می دهند ... همین طور الی اخر تا اینکه همه ی کارهای مربوطه را خود جناب ارحام انجام می دهند و مرخصی کارمندان هیچ گونه تاخیری در انجام امور ارباب رجوع ایجاد نمی کنه!

اون روزی که فامیلمان این خاطره را برایم تعریف کردند بلافاصله به یاد روزی افتادم که در دانشگاه امتحان ترجمه داشتم اما به دلیل فوت اقوام یکی از متصدیان کتابخانه دانشکده زبان و حضور کارمندان در مجلس ترحیم وی، کاملا کتابخانه دانشکده را تعطیل کرده بودند و من سر امتحان آواره ی لغت نامه های بقیه ی بچه ها بودم!

به راستی وجدان کاری مخصوصا در میان مدیران عنصر ارزشمندی هست که این روزها خیلی کمرنگ شده! ... اینجاست که شاعر می گه: دود از کُنده بلند میشه!

مخلص کلوم اینکه مرحوم ارحام صدر خاطرات بسیار شیرین و خوشی را نه تنها از هنرش بلکه از رفتار و اداب اجتماعی در ذهن مردم اصفهان به یادگار گذاشته و برای همین همگی با خوبی از ایشان یاد می کنند.

روحش شاد و قرین رحمت الهی باد

(دقت کردید که من خاطره ی اداره ی بیمه را چقدر با جمله بندی اصفهانی تعریف کردم؟! ... هه هه)

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

سه شنبه 26/9/1387 - 8:43 - 0 تشکر 77842

....وخدایی که در این نزدیکی است.

سلام دوستان

تسلیت میگم درگذشت این بازیگر عزیز و برجسته رو به همه دوستان . واقعا اصفهانیا افتخار میکنند به داشتن چنین عزیزانی . روحشون شاد باد ......

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

سه شنبه 26/9/1387 - 17:10 - 0 تشکر 77996

سلام به دوستای گل نصف جهانی.

چی شده اینجا!!!؟؟؟من بعد یه مدت کوتاهی که نتونسته بودم بیام و به دوستای گلم سر بزنم امروز وقتی اومدم یه کمی شُکه شدم چون چیزایی که منو به سمت خودش جلب کرد یه موج بزرگ از تبریک ها و تسلیت ها بود هم خوشحال شدم و هم ناراحت.از دست دادن چنین عزیزایی که دیگه مثلشون نایابه و گیر نمیاد خیلی سخت و دردناکه!!!!منم این حادثه دردناک رو اول به اصفهان و جامعه هنری و بعدم به دوستای خوب نصف جهانی تسلیت می گم.

پیروز و پایدار باشید.

 • من کوير تشنه کامم
 • مهلتم ده تا بيايم
 • جرعه يي ده تا بنوشم
 • آري آري من کويرم
 • اي خداي مهربانم
 • مهلتي ده تا بجوشم
 • از دل همچون کويرم
 • سه شنبه 26/9/1387 - 17:24 - 0 تشکر 78004


  سه شنبه 26/9/1387 - 19:24 - 0 تشکر 78041


  برو به انجمن
  انجمن فعال در هفته گذشته
  مدیر فعال در هفته گذشته
  آخرین مطالب
  • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
   آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
  • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
   جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
  • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
   خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
  • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
   پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
  • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
   اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.