انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 2403)
پنج شنبه 21/9/1387 - 14:21 -0 تشکر 76782
سینمای تخیلی - فضایی

اللهم انت السّلام و منک السّلام

و لک السّلام و الیک یعود السّلام

سلاااااااااام

*******     

فیلم های علمی – تخیلی زیر مجموعه ای از فیلم های تخیلی هستند که به طرح جهان های غیر محتمل یا ظاهرا غیرمحتمل می پردازند. جهانی که در این نوع فیلم ها نشان داده می شود در سایه پیشرفت های علمی و تکنولوژیک قرار دارد و آنچه را که زمانی غیر محتمل و ناممکن جلوه می کند ، واقعی و محتمل جلوه می دهد.
برخی بر این عقیده اند که سینما و ادبیات علمی – تخیلی دیدگاهی آینده نگرانه دارند و بر رخدادهای پیش روی جهان ما پایه ریزی شده اند ، برای مثال فیلم های فضایی ، نمونه ای از کوشش های بشر برای سفرهای فضایی و انجام پروژه هایی است که در آینده محتمل به نظر می رسد.

سینمای علمی – تخیلی به همه حوزه های علوم و تکنولوژی مربوط می شود ، ولی از بین این موضوع های متنوع چهار موضوع ، بیش از همه مورد توجه قرار گرفته اند و ما هم ، فیلم های علمی – تخیلی را بیشتر با این موضوعات می شناسیم :

1) سفر های فضایی ، سفر به کرات و سیاره های مختلف و برخورد با موجودات فضایی.

2) سفر در زمان ، به گذشته یا آینده.

3) پیشرفت های پزشکی خارق العاده که انسان را قادر می سازد ، تا کمی در کار خلقت دست ببرد.

4) آینده زندگی بشر و غرق شدن در ابزارهای ساخت بشر که به نحوی گریز ناپذیر زندگی انسان های آینده را تسخیر کرده اند ، به خصوص ابزاری مانند کامپیوترهای متفکر و ربات های انسان نما.


اما بحث اصلی ما روی سینمای تخیلی با محوریت فضایی هستش ... خوشحال میشم همکاری کنید تا با این نوع از فیلم ها آشنا بشیم ... کلا این نوع موضوع واقعا جذابه ... البته به هدف سازندگان فیلم هم بستگی داره که روی چه هدفی فیلمشون رو میسازند چون گاهی هدف از ساختن این نوع فیلم ها سرگرمی و نشون دادن فضا نیست ... اگه شد در این مورد هم صحبت می کنیم ...

انواع دیگه فیلم های تخیلی رو میتونیم در انجمن های مربوط به خودشون بررسی کنیم ...

پس شروع کنیم ... من در این زمینه تخصص زیادی ندارم ... با کمک هم این موضوع رو بررسی کنیم  

ماندگار باشید

یا علی

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

پنج شنبه 21/9/1387 - 14:55 - 0 تشکر 76788

اللهم انت السّلام و منک السّلام

و لک السّلام و الیک یعود السّلام

سلاااااااااام

*******

اول یه تاریخچه کوچیک از فیلم های علمی تخیلی

از همان اوایل عمر سینما ، استعداد بالقوه تکنولوژی سینما برای نشان دادن رخدادهای به ظاهر غیرممکن تخیلات ذهن ما ، ژانر سینمای علمی – تخیلی را به قالبی محبوب بدل کرد ، اما تولید این فیلم ها هیچ گاه جنبه مستمر و ثابت نداشته است ، در مقابل فیلم های ترسناک ، که به نوعی با فیلم های علمی – تخیلی مشابهت دارند با استمرار بیشتر و در تعداد فزون تری ساخته شده است. یک دلیل این مسئله شاید این باشد که دنیای تخیلی سینمای ترسناک ، با ترس ها و اضطراب های درونی بشر ، سر و کار دارد و کابوسی برای او می آفریند که رجعتی است به ترس های درونی اش ، در صورتی که فیلم های علمی - تخیلی دغدغه درونی او نیستند زیرا تنها بر واکنش او نسبت به آنچه که ممکن است در آینده رخ دهد متکی اند. در واقع ساخت فیلم های علمی - تخیلی و استقبال تماشاگر از آن بسیار به تنوع موضوعی و نو بودن ایده این نوع فیلم ها بستگی دارد.

دو نویسنده بزرگ جهان یعنی
ژول ورن ( Jules Verne ) و اچ.جی.ولز ( H.G. Wells ) با داستان های علمی - تخیلی خود ، سهم بزرگی در ورود این گونه موضوعات به سینما داشته اند ، نویسندگانی که امروزه هم آثارشان مورد اقتباس قرار می گیرند.

اللهم عجل لولیک الفرج

ماندگار باشید

یا حق

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

پنج شنبه 21/9/1387 - 18:27 - 0 تشکر 76838

اللهم انت السّلام و منک السّلام

و لک السّلام و الیک یعود السّلام

سلاااااااااام

*******

سابقه فیلم های علمی – تخیلی - فضایی به برخی فیلم های ژرژ ملیس George Meliesاز نخستین فیلم سازان سینمای فرانسه به ویژه دو اثر مهمش یعنی ، سفر به ماه ( 1902 – A Trip To The   Moon ) ، بر گرفته از کتاب ژو ل ورن و سفر غیر ممکن 1904 – The Impossible Voyage  برمی گردد ...

اللهم عجل لولیک الفرج

ماندگار باشید

یا حق

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

جمعه 6/10/1387 - 20:46 - 0 تشکر 79478

اللهم انت السّلام و منک السّلام

و لک السّلام و الیک یعود السّلام

سلاااااااااام

*******

در دوران سینمای صامت ، گه گاه فیلم هایی در مورد سفر های فضایی ساخته می شد ، که از آن جمله می توان به فیلم دانمارکی سفینه فضایی  (1917 ) ، فیلم انگلیسی اولین آدم ها روی ماه ( 1919 - The First Men In The Moon ) ، با برداشتی از داستان اچ .جی. ولز و دختری در ماه ( 1929 – A Girl In The Moon ) ساخته فریتس لانگ ( Fritz Lang ) اشاره کرد.

اللهم عجل لولیک الفرج

ماندگار باشید

یا حق

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

دوشنبه 9/10/1387 - 0:24 - 0 تشکر 79833

یکی از فیلمهایی که در این چند وقت بحث بسیاری از سینما دوستان علمی تخیلی و به خصوص نجومی هست فیلم روزی که زمین ایستاد هستش : the day the earth stood still البته شاید معنای آن یک مقدار متفاوت باشد و من آنچه را که در سایتهای فارسی معنا شده است قرار دادم ، این فیلم نسخه ی بازسازی شده از فیلمیست کلاسیک - علمی و تخیلی با همین نام که رابرت وایز ساخته و البته ضعف های شدیدی داره ولی تا حدودی با کپی برداری از اثر قبلی که در سالها پیش ساخته شده در حال حاضر در سینماهای امریکا تا اونجایی که من اطلاع دارم در حال پخش هستش البته بنده تا هفته ی پیش رو در خاطر دارم و این هفته نمی دونم برنامه های سینما چیست .

فکر می کنم پرداختن به موضوعات علمی تخیلی در هنر سینما بیشتر در گذشته و حتی حال شرح حالی از اتفاقات و مباحث نجومی بوده است ، در گذشته روزی که بشر به آسمان نگاه کرد و اجرام آسمانی را شناخت و گام به گام در جهت کشف آنها و پا گذاشتن بر روی آنها تلاش کرد اذهان خلاق و رویا پردازی هنر سینما را به محلی برای پرداختن به نظریات دور از دسترس عقل آن روزی بشر تبدیل کردند به گونه ای که افراد عادی که در هر جای دنیا بخش عمده ای از آن قسمت را تشکیل می دهند آثار آنها را ابزاری جهت سرگرم شدن و گذران وقت می خواندند تا اینکه تحقق سفر به ماه در مورد نجوم ذهن مردم را باز تر کرد و امروز هر فیلمی در مورد آسمان مورد قبول انسانهاست زیرا نامحدودی محدود در آسمان موجود است که هنوز دانشمندان هم نتوانستند به این محدودیت پی ببرند و فقط به صورت نظریه است ، دلیل این زیاده گویی من اینه که بگم سینما علمیست برای شناخت هستی و می توان گفت نه تنها علم نجوم بلکه همه ی علوم مدیون سینما هستند و سینما کمک بزرگی به علم کرده است و به نظر من اگر سینما نبود دنیای کنونی با این همه پیشرفت هم نبود سینما به دانشمندان این اجازه رو داد که تصورات و اندیشه های خود را به مدیوم سینما منتقل کنند تا بتونند اون رو لمس کنند و اینگونه به نتیجه برسند و انیمیشن که سهم بیشتری دارد محدودیت ها را کنار زد و به انسانها اجازه هر تجربه ای را داده است .

خیلی ممنونم بابت این پست زیبا و از نظر بنده هر انجمنی در انجمنها تبیان می تواند چنین تاپیکی داشته باشد و شاید غلو باشد ولی من فکر می کنم نه تنها همه ی انجمن ها بلکه همه ی دنیا زیر مجموعه ی سینماست از جنابان لومیر و ادیسون عزیز تشکر می کنم .

باید این توضیحات رو میدادم دوستان عزیزی که علاقه دارند فیلم زیبای روزی که زمین هنوز ایستاده است را دریافت کنند می توانند از طریق این آدرسی که در زیر قرار میدم این فیلم را با حجم 700 مگابایت با لینک مستقیم به صورت فایل های زیپ شده صد مگابایتی دریافت کنند .

لینک دانلود فیلم : روزی که زمین هنوز ایستاده است . 

خیلی علاقه داشتم چند تا عکس از این فیلم زیبا قرار بدم امیدوارم از دیدن این فیلم لذت کافی رو ببرید .

سه شنبه 10/10/1387 - 11:21 - 0 تشکر 80231

می دانید ایزاك اسیاموف ایده های بسیار جالبی در مورد فضا داشت مسلما در دوران كودكی كتابهای علمی تخیلی وی را بارها از كتابخانه مدرسه تان امانت گرفته اید دوست دارم بدانم ایا فیلمی بر مبنای داستانهای او ساخته شده است ؟

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی