بهداشت و سلامت (بازدید: 5775)
دوشنبه 11/9/1387 - 15:38 -0 تشکر 74581
بررسی تاثیر امواج BTS روی انسان

دیگر از زمانی كه گوشی تلفن همراه یك كالای لوكس و تجملی به حساب می‌آمد و تنها افراد خاصی از آن استفاده می‌كردند سال‌ها گذشته است.در حال حاضر به مدد رونق گرفتن بازار این محصولات و ورود اپراتورهای خصوصی در این حوزه هر فرد می‌تواند با كمترین هزینه صاحب سیم‌كارت و تلفن همراه شود.


استفاده تلفن همراه بسیاری از مشكلات را برطرف كرده و به هر كاربری این امكان را می‌دهد كه با دورترین نقاط ممكن نیز ارتباط برقرار كند.


اما نكته مهم در این میان كه شاید از دید بسیاری مخفی مانده است، توجه به این نكته است كه هر تكنولوژی در كنار مزایای بی‌شمار خود دارای معایبی نیز هست. معایبی كه شاید روشن شدن آن باعث شود اكثریت مردم از خیر استفاده از این تكنولوژی‌های پركاربرد گذشته به همان روش‌های سنتی روی بیاورند.

 

(مدیر محترم انجمن، در صورتی که حس کردین این بحث ربطی به انجمن ندارد، خواهشمندم که بحث رو به انجمن ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات منتقل کنید، با تشکر)

چیزهایی نصیب ما می‌شود که آن‌ها را باور داریم.

ای کاش یاد بگیریم، که زیر بارهای خمشی و پیچشی زندگی نقطه تسلیم را بالا بگیریم و مقاومت شکست را حداکثر کنیم تا چرخ‌دنده‌های زندگیمان از لهیدگی و تداخل در امان باشد.

عمر دست خداست، پراید فقط وسیلس 

 

دوشنبه 11/9/1387 - 15:46 - 0 تشکر 74584

دكل‌های خطرناك


هرچند استفاده از تلفن‌همراه با تاخیری 10 سال وارد كشورمان شد، اما در مقایسه با تكنولوژی‌های دیگر می‌توان این ادعا را داشت كه استفاده از این دستگاه خیلی زود در میان افراد جا باز كرد.


طبق آخرین آمارها گفته می‌شود تعداد مشتركان تلفن همراه تنها در بخش اپراتور شركت ارتباطات سیار به بیش از 27میلیون نفر رسیده است. این در حالی است كه چند میلیون نفر كاربر دو اپراتور دیگر؛ یعنی تالیا و ایرانسل را نیز باید به این لیست 27میلیون نفری اضافه كرد. در حال حاضر واگذاری خطوط تلفن همراه در كشور به دلیل تنوع اپراتورها، قیمت نسبتا پایین و از همه‌مهمتر به روز عرضه شدن آن با اقبال بسیار خوبی از سوی مشتركان مواجه شده است.


به طوری كه اكثریت به سمت خرید این وسیله ارتباطی جذب شده‌اند. در مجموع با مشاهده شرایط موجود می‌توان تاثیر مستقیم این افزایش مشتركان را در افزایش تعداد دكل‌های آنتن‌دهی تلفن همراه یا همان BTS در سطح شهر دید.


در واقع ورود اپراتورهای جدید و افزایش حجم مشتركان آنها باعث شده است كه این اپراتورها برای پوشش‌دهی بیشتر مناطق و برای جذب بیشتر كاربران تعداد دكل‌های BTS خود را در سطح كشور افزایش دهند.


براساس آخرین آماری كه از سوی مسوولان مخابراتی كشور اعلام شده است تا اردیبهشت‌ماه سال 87 تعداد آنتن‌های BTS به 15هزار و 310 ایستگاه رسیده است. روند رو به رشد این آنتن‌ها در سطح شهر نه تنها باعث از بین رفتن زیبایی شهر شده است، بلكه انبوهی از سوالات و نگرانی‌ها را نیز در مورد این آنتن‌ها برای كاربران به وجود آورده است.


یكی از سوالاتی كه بارها مطرح شده این است كه آیا تشعشعات آنتن‌های پراكنده در سطح كشور برای افراد رهگذر و شهروندان خطری دارد یا خیر؟ سوالی كه تاكنون به طور شفاف به آن پاسخ داده نشده است. براساس گزارش‌های متعدد علمی بیان شده است كه تاثیرات آنتن‌های BTS برای انسان و به خصوص كودكان بسیار خطرناك بوده و عوارضی همچون سرطان و سایر بیماری‌ها را برای آنها در پی خواهد داشت. در مورد عوارض احتمالی ناشی از تشعشعات آنتن‌های BTS هر یك از مسوولان و صاحب‌نظران نظرهای متفاوتی را ابراز داشته‌اند. در این خصوص رمضان‌علی صادق‌زاده، رییس كمیسیون مخابرات دور هفتم مجلس می‌گوید: «آنتن‌های BTS به هیچ وجه ضرر و زیانی برای مردم ندارند؛ چرا كه این آنتن‌ها معمولا در بالای ساختمان‌ها و به گونه‌ای نصب می‌شوند كه شدت امواج الكترومغناطیسی ساطع شده از آنها در سطح زمین بسیار پایین‌تر از حد مجاز باشد تا هیچ‌گونه خطری را برای افراد به وجود نیاورد.»


به گفته صادق‌زاده در ساخت این آنتن‌ها استانداردهای لازم رعایت شده و معمولا این آنتن‌ها در بالای ساختمان‌ها یا در مكان‌هایی نصب می‌شوند كه شهروندان زیاد در آنجا تردد نداشته باشند. به اعتقاد وی آنچه بیشتر از آنتن‌های BTS روی بدن انسان تاثیر می‌گذارد، خود دستگاه‌های تلفن همراه است؛ چرا كه به بدن انسان بسیار نزدیك بوده و امواج خطرناك آن روی بدن انسان تا حدودی به اثبات رسیده است. هرچند كه این تاثیرات بسته به فرد و مقاومت بدنش اثرات متفاوتی دارد.


در مقابل چنین اظهارنظری اكثر متخصصان مغز و اعصاب بر این باورند كه هر چند میزان تشعشعات این ایستگاه‌ها اندك هم باشد، اما به مرور در معرض قرار گرفتن دایم در مقابل این تشعشعات می‌تواند تاثیرات بسیار منفی را بر بدن افراد بگذارد.

چیزهایی نصیب ما می‌شود که آن‌ها را باور داریم.

ای کاش یاد بگیریم، که زیر بارهای خمشی و پیچشی زندگی نقطه تسلیم را بالا بگیریم و مقاومت شکست را حداکثر کنیم تا چرخ‌دنده‌های زندگیمان از لهیدگی و تداخل در امان باشد.

عمر دست خداست، پراید فقط وسیلس 

 

دوشنبه 11/9/1387 - 15:46 - 0 تشکر 74585

محمدرضا اكبری متخصص مغز و اعصاب در این ارتباط می‌گوید: «میزان تاثیر امواج الكترومغناطیسی آنتن‌های BTS با توجه به شدت و مدت زمان قرار گرفتن فرد در برابر آن بیشتر می‌شود.»


وی در ادامه می‌افزاید: «تشعشعات الكترومغناطیسی همیشه بر سلامت انسان تاثیر داشته است. در همین ارتباط تحقیقاتی در جامعه آمریكا روی تاثیرات این امواج الكترومغناطیسی بر مغز انسان صورت گرفته كه نشان می‌دهد میزان تاثیرگذاری با توجه به شدت بیشتر فركانس و زمان زیاد قرار گرفتن فرد در برابر امواج بیشتر می‌شود.»


این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان می‌كند: «هر چقدر به امواجی كه از آنتن‌های BTS تلفن‌همراه ساطع می‌شود مثل آنتن‌هایی كه در پشت بام یا حیاط منزل قرار می‌گیرد نزدیك‌تر باشیم خطرناك‌تر خواهد بود.»


وی تصریح می‌كند: «قوی‌ترین امواج زمانی به بدن می‌رسد كه فرد زیر این آنتن‌ها قرار داشته باشد. اما هر چه از فاصله 5 كیلومتری آنتن‌ها دورتر شویم امواج قدرت خود را از دست خواهند داد.»


وی نیز مثل سایرین به این نكته اشاره می‌كند كه هنوز پاسخ قطعی برای تاثیرات تشعشعات آنتن‌های BTS روی انسان وجود ندارد و واقعا كسی نتوانسته ثابت كند كه این تشعشعات برای انسان مشكل‌زا یا غیر مشكل‌زا است.


دكتر محققی رییس مركز تحقیقات سرطان نیز در گفت‌وگو با یكی از خبرگزاری‌ها می‌گوید: «اصولا آنتن‌های تلفن‌همراه دكل‌های مخابراتی و همچنین امواج ناشی از دكل‌های برق فشار قوی هر یك به نوبه خود اثرگذاری خفیف تا شدیدی را روی افراد دارند.»


وی درخصوص اثرگذاری تشعشعات ناشی از سیستم BTS آنتن‌های تلفن‌همراه می‌گوید: «تمام این تشعشعات اگر در فاصله نزدیك بدن قرار گیرند، قلب یا سیستم اعصاب مركزی یا گوش و چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث ایجاد اختلالاتی در این اعضا یا بروز بیماری‌هایی می‌شوند.»


به عقیده رییس مركز تحقیقات سرطان در زندگی امروزی اكثر افراد تحت تاثیر این امواج قرار دارند كه در مورد امواج پرفركانس و حتی سایر امواج توصیه می‌كنیم كه این دكل‌ها تا شعاع معینی دور از مناطق مسكونی نصب شوند و چنانچه این آنتن‌ها یا دكل‌ها در مناطق مسكونی نصب شده‌اند، حتما باید جابه‌جا شوند؛ چون زندگی طولانی مدت افراد و خصوصا كودكان در مجاورت این دكل‌ها بسیار خطرناك است.


در مقابل چنین اظهارنظرهایی دكتر علی فتوت، عضو هیات علمی دانشگاه برق صنعتی شریف و از جمله افرادی كه در این حوزه تحقیقات گسترده‌ای را انجام داده است بر این باور است كه به هیچ وجه آنتن‌های BTS حتی اگر در مجاورت خانه فردی هم نصب شده باشد، آسیبی به افراد آن خانه نمی‌زند.


وی می‌گوید: «اگر یك آنتن BTS روی بام یا حتی حیاط خانه‌ای نصب شده باشد كه اشعه ساطع شده از آن 200 وات باشد، می‌توانیم تصور كنیم كه از این 200 وات 20 وات آن به طرف خانه فرستاده می‌شود كه از این 20 وات 10درصد آن وارد خانه می‌شود.»


در خوش‌بینانه‌ترین حالت از این 10درصد یك درصد آن ممكن است به فرد و بقیه جذب وسایل دیگر خانه مثل تلویزیون، یخچال و ... شود با این شرایط می‌توان گفت امواج این آنتن‌ها به هیچ وجه خطری برای افراد ایجاد نمی‌كنند و حداقل آن این است كه این ضررها تاكنون از طرف هیچ سازمانی ثابت نشده است.

چیزهایی نصیب ما می‌شود که آن‌ها را باور داریم.

ای کاش یاد بگیریم، که زیر بارهای خمشی و پیچشی زندگی نقطه تسلیم را بالا بگیریم و مقاومت شکست را حداکثر کنیم تا چرخ‌دنده‌های زندگیمان از لهیدگی و تداخل در امان باشد.

عمر دست خداست، پراید فقط وسیلس 

 

دوشنبه 11/9/1387 - 15:46 - 0 تشکر 74586

بنابر اظهارات فتوت تمامی امواج و تشعشعات مربوط به آنها را نمی‌توان مضر دانست؛ چرا كه از همین امواج رادیویی برای از بین بردن و سوزاندن میلیون‌ها سلول سرطانی استفاده می‌شود.
به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه بیماری سرطان حدود 20 سال طول می‌كشد تا مشخص شود حال آن كه 27 سال از ورود این دستگاه به جهان می‌گذرد و اگر قرار بود كسی از این امواج سرطان بگیرد، خیلی قبل‌تر افرادی در آمریكا و كشورهای دیگر باید از این دكل‌ها و امواج آن آسیب می‌دیدند.


بام‌های در تسخیر آنتن‌های BTS


یكی دیگر از مشكلاتی كه این روزها بیش از پیش شهروندان را نگران كرده است، تسخیر بام‌های آنها توسط آنتن‌های BTS اپراتورها است تا جایی كه در آخرین خبرها عنوان شده بود كه شركت ایرانسل برای توسعه شبكه خود با پرداخت پول‌های هنگفت به مالكان ساختمان‌ها و با زیر پا گذاشتن حقوق اولیه شهروندان، پشت‌بام‌های شهر تهران را یكی پس از دیگری به تسخیر خود در می‌آورد و اقدامات خود را مستند به مجوزهایی می‌كند كه از شهرداری دریافت كرده است.


هر چند مسوول شركت ایرانسل این گفته‌ها را تكذیب كرد و اظهار می‌دارد كه تمامی این آنتن‌ها با آگاه كردن ساكنان از مضر نبودن آنتن‌ها و مجوز رسمی شهرداری كار گذاشته می‌شود. در حال حاضر در كشور ما سه اپراتور به طور جدی در حال واگذاری خطوط تلفن‌همراه به متقاضیان خود هستند و این در حالی است كه هر اپراتور برای پوشش شبكه و آنتن‌دهی نیاز به نصب دكل BTS در نقاط مختلف شهر دارد.


حسن رضوی، معاون فنی و مهندسی شركت ارتباطات سیار در مورد ایستگاه‌های آنتن‌دهی این اپراتور می‌گوید: «در حال حاضر آنتن‌‌های شركت ارتباطات سیار در سطح شهر تهران به بیش از 2هزار تا 2500 دكل می‌رسد كه ما پیوسته در حال توسعه آن هم هستیم كه این آنتن‌ها بسته به پستی و بلندی جغرافیایی، میزان مشترك در منطقه، ظرفیت و ... كار گذاشته می‌شوند. همچنین تمامی مجوز نصب این دكل‌ها هم از خود شهرداری گرفته می‌شود.»


به اعتقاد رضوی نیز امواج حاصل از این آنتن‌ها بدون ضرر بوده و هیچ زیانی را به بدن انسان وارد نمی‌كند و حداقل تاكنون این مضرات از طرف هیچ سازمان جهانی به اثبات نرسیده است. رضوی به استانداردهای استفاده شده در ساخت این آنتن‌ها اشاره می‌كند و می‌گوید: «تمام تجهیزاتی كه ما در سطح شهر از آنها استفاده می‌كنیم از استانداردهای بین‌المللی برخوردار بوده و اكثر آن تجهیزاتی هستند كه از معتبرترین شركت‌های اروپایی مانند نوكیا، زیمنس و سونی‌اریكسون وارد می‌كنیم.


رضوی همچنین در مورد صحبت‌هایی كه در حال حاضر در بین رسانه‌ها یا شهروندان مبنی بر خطرناك‌بودن این آنتن‌ها می‌شود، نیز می‌گوید: «هر فرد هر مساله‌ای را از زاویه دید خودش درجامعه مطرح می‌كند به عنوان مثال فردی عملیات بانك الكترونیكی را بد و غیركاربردی می‌داند؛ اما فرد دیگری از این عملیات به عنوان تسریع‌كننده كارهایش یاد می‌كند.


همچنین زمانی بود كه بیان می‌شد كسانی كه از مایكروفر در منزلشان استفاده می‌كنند در خطر تشعشعات ساطع شده از آن هستند؛ اما هم‌اكنون می‌بینیم كه خیلی از افراد از این وسیله استفاده می‌كنند و با هیچ مشكل خاصی روبه‌رو نیستند.»


شركت تالیا هم كه به عنوان یك اپراتور خصوصی در این زمینه فعالیت می‌كند، اعتقاد به بی‌خطر بودن آنتن‌های BTS دارد. یكی از كارشناسان این شركت در مورد تجهیزات استفاده شده توسط این اپراتور می‌گوید: «شركت تالیا با مجوز از سازمان تنظیم مقررات و به نمایندگی از مخابرات در حدود 700 آنتن فعال را به تناسب با مشتركان و محیط، كار گذاشته است.»

چیزهایی نصیب ما می‌شود که آن‌ها را باور داریم.

ای کاش یاد بگیریم، که زیر بارهای خمشی و پیچشی زندگی نقطه تسلیم را بالا بگیریم و مقاومت شکست را حداکثر کنیم تا چرخ‌دنده‌های زندگیمان از لهیدگی و تداخل در امان باشد.

عمر دست خداست، پراید فقط وسیلس 

 

دوشنبه 11/9/1387 - 15:46 - 0 تشکر 74587

وی در ادامه می‌افزاید: «تمام آنتن‌های استفاده شده شركت تالیا هم مانند سایر اپراتورها،‌ وارداتی است و به همین دلیل هم می‌توانم بگویم از استانداردهای بین‌المللی برخوردار است و در صورت بروز مشكل هم پشتیبانی لازم از طرف این شركت صورت می‌گیرد».


این كارشناس نیز مانند فعالان دیگر در این حوزه مضرات آنتن‌های BTS را رد كرده و اظهار می‌دارد كه این آنتن‌ها قبل از ما در كشورهایی چون آلمان، سوئد و ... استفاده می‌شد و تاكنون هیچ مشكلی مبنی بر خطرناك بودن این آنتن‌ها از طرف این كشورها گزارش داده نشده است.


بنابراین آنتن‌های استفاده شده در كشور ما هم از همان آنتن‌ها است و می‌توان به این نتیجه رسید كه این آنتن‌ها بی‌خطر هستند؛ چرا كه آنها بیشتر از كشور ما به استانداردهای بین‌المللی و سلامتی مردم‌شان اهمیت می‌دهند.


این كارشناس همچنین در مورد نحوه نظارت روی آنتن‌های BTS كشور هم می‌گوید: «در حال حاضر كمیته‌ای توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تشكیل شده است كه بر تمام ایستگاه‌ها و نحوه نگهداری از این آنتن‌ها نظارت دقیق و كامل دارد و اگر متوجه مشكلاتی بشوند سریعا گزارش و از آن جلوگیری می‌كنند.»


كاملا بی‌خطر!!!


سازمان انرژی اتمی در سایت پارك پردیسان، مطالعاتی روی امواج در ارتفاع 1/5 متری برابر با قد متوسط یك انسان انجام داده كه نشان می‌دهد امواج منتشره بسیار ضعیف هستند.


همچنین امواج ارتفاع 3 متری با فاصله افقی 4 متر از آنتن، شدتی برابر نیم وات در مترمربع داشتند كه تقریبا یك‌صدم حد میزان مجاز استانداردهای بین‌المللی است. منظور از شدت حد مجاز، حدی است كه اگر توان از آن بیشتر شود، ضرررسانی امواج الكترومغناطیسی پیش‌بینی شود.


بر اساس گزارش سازمان انرژی اتمی، شدت پرتوها در شرایط فعلی آنتن‌های BTS نصب شده در منازل مسكونی مجاور آنها بسیار كمتر از حد مجاز بر اساس استانداردهای موجود و بلامانع است.


همچنین وزارت بهداشت هم با استناد به گزارش‌های سازمان‌ جهانی بهداشت عنوان كرده كه قرار گرفتن ایستگاه‌های BTS خطری برای مردم ندارد؛ به شرط آن كه خروجی از BTS از شرایط موجود استاندارد، تجاوز نكرده و فاصله ایمنی 3 تا 5 متری اطراف آنها رعایت شوند.


همان طور كه ذكر شد هنوز جواب قطعی برای تاثیرات تشعشعات آنتن‌های BTS روی انسان وجود نداشته و دقیقا كسی نتوانسته است این مساله را اثبات كند.


به اعتقاد اكثر كارشناسان مخابراتی، متاسفانه با خبررسانی غلطی كه در كشور می‌شود، اكثر مردم این امواج ساطع شده از آنتن‌های BTS را با امواج رادیواكتیو اشتباه گرفته و همین اطلاع‌رسانی غلط و عدم آگاهی مردم تاثیرات منفی را روی افكار عمومی گذاشته است.


در حال حاضر و به گفته این كارشناسان، مشكل موجود تشعشعات آنتن‌‌های BTS نیست، بلكه مشكل اصلی شبكه و زیرساخت‌های آن و به عبارتی كور بودن مناطق است؛ چراكه به عنوان نمونه گفته می‌شود در حال حاضر بیش از 40 نقطه كور در تهران وجود دارد. نقاط كوری كه با اتصال آنتن‌های BTS برطرف می‌شود؛ همان آنتن‌هایی كه مضر بودن آنها هنوز به اثبات نرسیده است.


با وجود چنین شرایطی انتخاب با مشتركان است كه با آغوش باز بام‌های خانه‌های خود را در اختیار اپراتورها قرار دهند تا بلكه با به جان خریدن مضرات احتمالی حداقل یك تماس راحت و بی‌دردسر داشته باشد یا اینكه تماس ناقص را به عوارض جسم و جان ترجیح دهند و از به‌كارگیری این آنتن‌ها روی بام خانه‌ یا محیط نزدیك منزل خود جلوگیری كنند.

مراقب خودتون باشید

چیزهایی نصیب ما می‌شود که آن‌ها را باور داریم.

ای کاش یاد بگیریم، که زیر بارهای خمشی و پیچشی زندگی نقطه تسلیم را بالا بگیریم و مقاومت شکست را حداکثر کنیم تا چرخ‌دنده‌های زندگیمان از لهیدگی و تداخل در امان باشد.

عمر دست خداست، پراید فقط وسیلس 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی