• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 2450)
سه شنبه 28/11/1393 - 8:27 -0 تشکر 692172
گیلان آنلاین

درختان محور رشت - فومن قطع می‌شوند؟


 گیلان آنلاین: باید مجوز قطع درختان کهنسال در محور رشت - فومن و حوزه راه‌های صومعه سرا صادر شود.


گیلان آنلاین: مدیرکل راه و شهرسازی گیلان گفت: باید مجوز قطع درختان کهنسال در محور رشت - فومن و حوزه راه‌های صومعه سرا صادر شود.

علی خاوری در جلسه راه و شهرسازی گیلان توضیح داد: به جهت عمر زیاد درختان و جلوگیری از واژگونی آنها باید برای قطع درختان حاشیه این محورها، مجوزهای مربوطه صادر شود.

وی با اشاره به وجود گره‌های ترافیکی در محور رودبار به منجیل و پونل از رفع آنها در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: در منطقه رودبار از خروجی آزادراه به ورودی رودبار و بالعکس در زمانهای پیک ترافیک، شاهد گره ترافیکی بودیم که این محور تعریض شد و در حال حاضر زیر بار ترافیک رفته است.

خاوری افزود: یکی از موارد ایجاد ترافیک در محور منجیل، تجمع مسافران در حاشیه سد منجیل و شهر رودبار است که این امر باید از سوی فرمانداری و شهرداری منجیل با محدودیت مواجه شود.

وی با اشاره به وجود برخی مشکلات در حریم راه‌های استان، تصریح کرد: حضور دستفروشان در حریم راه‌ها باعث ایجاد ترافیک در محورها شده که در نتیجه کاهش ایمنی مسیر را در پی دارد. جمع آوری آنها از حریم راه‌ها نیازمند مساعدت همه دستگاه‌ها است.

خاوری با بیان اینکه برخی ساخت و سازها در حاشیه شهرها بدون مجوز صورت می‌گیرد، اظهار کرد: به دلیل واقع شدن برخی زمینها در محدوده شهرها، شهرداری برای صدور مجوز ساخت، باید از راه و شهرسازی استعلام کند و این در حالیست که برخی ساخت و سازها بدون مجوز راه و شهرسازی صورت می‌گیرد. این امر ایمنی مسیر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی از بهبود وضعیت راههای فرعی خبر داد و گفت: از محل طرح‌های ملی، منابعی در نظر گرفته شده است که می‌تواند برخی محورهای فرعی پرتردد را از لحاظ معیارهای اصولی، بهبود بخشید.

سه شنبه 28/11/1393 - 8:28 - 0 تشکر 692173

ابتکار؛ حامی محیط زیست یا حافظ منافع سیاسی - حزبی

گیلان آنلاین:دیدار با قربانیان اسیدپاشی، ملاقات با شیخ حامی فتنه، شرکت در همایش‌های اصلاحات، موضع گیری درباره پارازیت‌ها و پشیمانی از اشغال سفارت آمریکا و ... باعث شده سازمان محیط زیست بیشتر از هر زمانی رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد.

گیلان آنلاین: این روزها با بحرانی شدن وضعیت استان خوزستان همه نگاه‌ها به سازمان محیط زیست معطوف شده است. به تعویق افتادن سفر معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست به خوزستان نیز مزید علت شد تا سیل انتقادات روانه سازمانی شود که باید با طوفان گرد و غباری که روز روشن خوزستانی‌ها را به شب سیاه تبدیل کرده است، مقابله کند.


اشتغال معصومه ابتکار به مسائل سیاسی که پیش از این هشت سال ریاست سازمان محیط زیست در دوران اصلاحات و ریاست کمیته محیط زیست شورای شهر تهران را در سوابق کاری خود دارد، به دامنه انتقادات نسبت به عملکرد وی افزوده است.


منتقدان بر این اعتقادند که سیاسی کاری محیط زیست در زمان مدیریت وی سبب شده تا وضعیت محیط زیست کشور وخیم‌تر شود؛ زیرا وی محیط زیست را پوششی برای افعال سیاسی خود قرار داده و از این رو کمتر به مسائل زیست محیطی کشور توجه می‌کند. عملکرد وی در موضوع خوزستان از جمله مسائلی است که به دامنه انتقادات اینچنینی افزوده است اما این تنها موضوعی نیست که در دایره سیاسی کاری‌های معصومه ابتکار می‌گنجد.


پارازیت‌هایی که منشأ سیاسی دارند!


مساله پارازیت از جمله مباحثی است که همواره رسانه‌های ضد انقلاب به سبب اهداف سیاسی که دنبال می‌کنند توجه ویژه‌ای به آن داشته و دارند و در مانورهای خبری خود به طور گسترده‌ای به آن می‌پردازند.

سه شنبه 28/11/1393 - 8:28 - 0 تشکر 692174

پس از مدت ها انتظار فرزانه به شهرداری بازگشت

گیلان آنلاین: پس ازیک وسال و چند ماه تشنج سیاسی در شهرداری و شورای سنگر بالاخره شهردار منتخب سنگر از سوی استانداری تایید شد تا حسن فرزانه پس از ۹سال دوباره برسکان شهرداری سنگر قرار گیرد.
گیلان آنلاین: پس از یک وسال و چند ماه تشنج سیاسی در شهرداری و شورای سنگر بالاخره شهردار منتخب سنگر از سوی استانداری تایید شد تا حسن فرزانه پس از ۹سال دوباره برسکان شهرداری سنگر قرار گیرد.
حسن فرزانه در سال های ۷۷تا ۸۴ به مدت ۶سال و۶ ماه شهردار سنگر بود و پس از روی کار آمدن شورای های جدید دوباره انتخاب شد که در نهایت بعد از گذشت یک وسال چند ماه به عنوان سرپرست توانست حکم خود را دریافت نماید.
خبرهای رسمی از معارفه وی هنوز منتشر نشده است.
حال چشم همه دوخته به شهرداری است تا دود عمران و آبادانی از دودکش شهرداری بیرون بیایید و با انتخاب حسن فرزانه بعنوان شهردار سنگر توسعه شهر و تکمیل پروژه های نیمه تمام و در دست اقدام تکمیل شود.

سه شنبه 28/11/1393 - 8:29 - 0 تشکر 692175

هفته‌نامه «9دی» توقیف شد

گیلان آنلاین: هفته‌نامه «۹ دی» به مدیرمسئولی حمید رسایی با حکم هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شد.

گیلان آنلاین: هفته‌نامه «۹ دی» به مدیرمسئولی حمید رسایی با حکم هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شد.


پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گزارش مشروح خود از جلسه امروز هیأت نظارت بر مطبوعات نوشت: جلسه دوشنبه ۲۷بهمن ۱۳۹۳ هیأت نظارت بر مطبوعات با حضور تمام اعضا به حوزه نظارتی اختصاص یافت.


در این جلسه گزارش‌های دبیرخانه هیأت درباره مطالب ۱۲ رسانه اعم از نشریه، خبرگزار‌ی‌ و سایت‌ خبری بررسی و ضمن تذکر به دو رسانه درباره نشریه ۹ دی به شرح زیر تصمیم‌گیری شد.


این هفته‌نامه در مطلبی نوشته است: «…اما علاوه بر نقش‌آفرینی علی‌اکبر ولایتی برای ریاست جمهوری بدل آقای رفسنجانی، وی در ماجرای قطعنامه ۵۹۸ هم در راستای سیاست آقای رفسنجانی و به سازش کشاندن امام و رزمندگان و تحمیل جام زهر به ایشان فعال بود…»


در مطلبی دیگر نیز نوشته است: «هر قدم ظریف، صد کیلوگرم ذخیره اورانیوم را نابود کرد.»


همچنین در مطلبی دیگر نوشته است: «زمانی که وزرایی با ثروت‌های چند صد میلیارد تومانی در دولت روحانی مشغول به کار شدند و فردی چون بیژن زنگنه که پرونده‌های مفاسد رسواکننده کرسنت و استات اویل به دوره وزارت او در دولت خاتمی بر می‌گردد، دوباره به سطح وزارت رسید، می‌شد حدس زد که بار دیگر دوره رونق مفاسد اقتصادی رسیده است…»


مطلب اول شائبه اهانت به امام راحل (ره) دارد. همچنین مطلب دوم، مغایر سیاست‌های هسته‌ای نظام در حوزه هسته‌ای و مصداق بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات تشخیص داده شد.


مطلب سوم نیز مصداق بندهای ۸ و ۱۱ ماده ۶ قانون مطبوعات و سیاه‌نمایی شناخته شد و مقرر گردید به دلیل انتشار این مطالب و مطالب مشابه و همچنین بی‌توجهی به شش تذکر هیأت در یکسال گذشته، این نشریه، توقیف و پرونده آن به دادگاه ارجاع شود.


یادآور می‌شود مطابق تبصره ۲ ماده ۶ قانون مطبوعات، اصرار بر تخلف به لغو پروانه منجر می‌شود

سه شنبه 28/11/1393 - 8:30 - 0 تشکر 692176

چرا محل سخنرانی زیباکلام در رشت به یکباره تغییر کرد؟!

  گیلان آنلاین:محل سخنرانی زیباکلام که قرار بود در سالن همایش بانک صادرات برگزار شود ساعاتی پیش از سخنرانی وی به  سالن تختی ورزشگاه عضدی رشت تغییر پیدا کرد.

گیلان آنلاین: صادق زیباکلام که به مناسبت ایام دهه فجر انقلاب اسلامی به دعوت جوانان حامی تدبیر و امید استان گیلان به رشت آمده بود قرار بود روز سه شنبه مورخه ۹۳/۱۱/۲۱ راس ساعت ۱۸ عصر در بانک صادرات سخنرانی کند که بنا به دلایلی مکان سخنرانی وی به سالن تختی ورزشگاه عضدی رشت تغییر کرد.


البته بنرهای نصب شده در سطح شهر رشت مکان برگزاری این همایش را سالن همایش های بانک صادرات معرفی می کردند.یک منبع آگاه در این خصوص به خبرنگار خزر گفت: " سالن همایش بانک صادرات توسط یکی از دستگاه های اجرایی استان که بودجه آن از بیت المال تامین می شود و شائبه هایی در خصوص دخالت مستقیم آن در امور انتخابات آتی مجلس وجود دارد، اجاره شده بود و البته افرادی که برای اجاره سالن مراجعه کرده بودند نگفتند که سخنران همایش چه کسی است!!"


وی ادامه داد: " پس از آن که مشخص شد دکتر زیباکلام قصد سخنرانی را در این مراسم دارد بنا به دلایلی صلاح دیده شد که سالن همایش بانک صادرات به این همایش اختصاص پیدا نکند و لذا سخنرانی ایشان در مکان دیگری برگزار شد"


وی در خصوص چرایی این موضوع و لغو به یکباره سخنرانی در محل سالن همایش های بانک صادرات گفت: " برخی صلاح ندیدند در برهه کنونی و نزدیکی به انتخابات مجلس و شرایطی که در حال حاضر وجود دارد، این سخنرانی در سالن همایش های بانک صادرات برگزار شود"

سه شنبه 28/11/1393 - 8:30 - 0 تشکر 692177

باروری جمعیت ایران از مرز خطر عبور کرد

گیلان آنلاین: معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، باروری جمعیت در ایران را زیر نرخ جایگزین عنوان کرد و گفت: کشور از مرز خطر نرخ باروری جمعیت عبور کرده است.
گیلان آنلاین: محمد اسحاقی پیش از ظهر امروز در همایش «تبیین سیاست‌های کلی جمعیت در راستای افزایش نرخ باروری کلی مبتنی بر سلامت مادر و کودک» با اشاره به نقشه مهندسی فرهنگی کشور اظهار کرد: تحلیل کلان وضعیت فرهنگی در کشور حائز اهمیت است.

وی بخش چهارم نقشه فرهنگی کشور را در مورد وضعیت جمعیت ایران در گذشته، حال و آینده عنوان کرد و افزود: اگر آینده را نبینیم و با تدبیر و برنامه‌ریزی آن را برای خود ترسیم نکنیم دیگران برای ما کاری انجام نمی‌دهند.

اسحاقی هدف نظام سلطه در جنگ نرم و تهاجم فرهنگی را تسلط بر جهان خواند و بیان کرد: سلطه مذکور از طریق فرهنگی و هنری و ترویج اندیشه‌های مادی‌گرایانه غرب در قالب فردگرایی، سکولاریسم، اومانیسم و ... انجام می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تسلط سیاسی از دیگر اهداف نظام سلطه در جنگ نرم است، تصریح کرد: تسلط سیاسی با تغییر حکومت‌ها و اعمال استانداردهای مورد نظر از طریق سازمان‌ها پیگیری می‌شود.

وی به کاهش ازدواج، بالا رفتن سن ازدواج، افزایش طلاق و ... در عرصه خانواده اشاره کرد و گفت: نظام سلطه در عرصه بین‌المللی تفرقه، تسلیم شدن، پذیرش برنامه‌های دشمن و کوتاه آمدن از ارزش‌های دینی را اعمال می‌کند.

اسحاقی با تاکید براینکه اگر کشوری از آرمان‌های خود دست بکشد به راحتی قابل تسخیر می‌شود، خاطرنشان کرد: نظام سلطه حذف دین از تمام جنبه‌های زندگی را ترویج می‌کند.

به گفته معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ساخت دین‌های مختلف برای بی‌هویتی، نارضایتی، بی‌اعتمادی اجتماعی، فروپاشی فرهنگی و اجتماعی توسط نظام سلطه انجام می‌شود.

وی به روند تحولات فرهنگی و اجتماعی در جامعه اشاره کرد و یادآور شد: شهرنشین شدن مردم و تغییر آداب و رسوم و گستردگی وسایل ارتباطی و اطلاعاتی از جمله تحولات مذکور است.

اسحاقی تغییرات در جمعیت و بالا رفتن سن مسئولیت‌پذیری را از جمله تحولات فرهنگی و اجتماعی خواند و اظهار کرد: افزایش حضور زنان در عرصه‌های جامعه به‌ویژه بازارها و بخش‌های خدمات، کاهش سن آسیب‌پذیری و امکان ایجاد هویت پنهان از دیگر روند تحولات فرهنگی و اجتماعی است.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه 71 درصد از جامعه ایران شهری است، بیان کرد: مهاجرت‌های داخلی و حاشیه‌نشینی از پیامدهای مذکور است.

وی به تدوین نقشه جمعیتی کشور در سال 89 اشاره کرد و افزود: اگر نقشه مذکور به‌خوبی اجرای شود آینده بهتری پیدا می‌کنیم.

اسحاقی از تهیه نقشه فرهنگی جمعیتی کشور خبر داد و تصریح کرد: نقشه مذکور در شورای عالی فرهنگی مطرح شده و سیاست‌های آن تدوین شده است.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه سیاست‌های کلی نقشه فرهنگی جمعیت کشور در سال 92 ابلاغ شده است، گفت: اجرای نقشه مذکور موجب می‌شود اقتصاد و نظام سلامت بهتری داشته باشیم ضمن اینکه وضعیت بهبود یافته‌ای پیدا می‌کنیم.

وی نرخ باروری در برنامه اول توسعه را 6.4 درصد دانست و خاطرنشان کرد: سال 94 قرار بود به نرخ باروری چهار فرزند برسیم و در سال 71 به این هدف رسیدیم.

اسحاقی با اشاره به اینکه به نرخ جایگزین 2.1 درصد در سال 79 رسیدیم، یادآور شد: کشورها اجازه نمی‌دهند باروری از نرخ مذکور کاهش پیدا کند.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نرخ باروری جمعیت در ایران را زیر نرخ جایگزین خواند و اظهار کرد: کشور از مرز خطر نرخ باروری جمعیت عبور کرده است.

وی با بیان اینکه کاهش فراگیر باروری در کشور را داریم، تصریح کرد: ایران بین کشورهای اسلامی از کاهش نرخ باروری برخوردار است.

سه شنبه 28/11/1393 - 8:31 - 0 تشکر 692178

از چه بگویم؟ با که بگویم؟

گیلان آنلاین: از چه بگویم؟ از درد عوارض موج انفجار، شیمیایی، ترکش؟ یا تحقیر و کم لطفی؟ یا شرمندگی نزد خانواده، دوست و دشمن؟ با که بگویم؟ با استاندار، فرماندار، مدیران کل بنیاد شهید، بهزیستی، کمیته امداد یا...

به گزارش گیلان آنلاین به نقل از شمال ما: سرفه و اشک امان نمی دهند تا جمله هایش را کامل کند و من دلم می گیرد. نه اینکه آدم دردمند ندیده باشم یا از وجود انسان های اینچنینی و مصائب شان آگاه نباشم؛ دلم از خودم و آدم هایی می گیرد که دنیا را بر حاج احمد ها سخت و سخت تر می کنیم.

از لذت ایثار برای برخی تنها تحمل زنج مانده است. رنج های بی پایانی که هرگز پشت لذت جانبازی پنهان نماندند و گاهن چنان بر زندگی جانبازان گسترده اند که میراثی جز غم برایشان نمانده است. کاش تنها تحمل عوارض موج انفجار، شیمیایی و ترکش بود، قصه آنجا تلخ می شود که جانبازی شرمنده خانواده اش شود. درد تامین مخارج اولیه زندگی، دوا و دارو، هزینۀ عمل های جراحی متعدد و…

اگر بغض بگذارد، می گوید: «اوایل انقلاب کارمند شهرداری بودم، وضع مالی خوبی داشتم و به جز خرج خانواده، کمک خرج چند خانواده دیگر هم بودم. جوان، پرتلاش و البته ورزشکار… با آغاز جنگ تحمیلی فراخوانی برای جذب و اعزام نیروهای رزمی کار صادر شد و من برای دفاع از میهن اسلامی ام برای اعزام به تهران رفتم و پس از طی دوره های تخصصی به عنوان همرزم شهید چمران انتخاب و به منطقه اعزام شدم. ۳۷ ماه تمام بدون حتا یک روز مرخصی، عاشقانه برای حفظ میهن ام در کنار شهید چمران، شهید همت، شهید صیاد شیرازی، حمزه فلاح و… جنگیدم و سپس با عوارض موج انفجار، شیمیایی و… به خانه برگشتم و با دردهای جدید دست و پنجه نرم کردم».

همسرش با صدایی غمگین از مشکلات زندگی که نه از بیماری خودش حرف می زند و من نمی دانم که به کدامیک گوش دهم. «دیابت دارم، خسته شده ام، بین این همه گرفتاری و بدبختی، هزینه های داروی من هم غوز بالاقوز شده است».

حاج احمد سرش را پایین می اندازد، سکوت می کند، صدای شاتر دوربینم حواسش را به من پرت می کند. می گوید: «نگران رسیدن بهار و فصل گرما هستم با شروع گرما، پوست صورت و سرم تاول می زند و وضعیت جسم ام بغرنج تر می شود. دعا می کنم که سرطان ریه کارم را تمام کند تا بیش از این شرمنده خانواده ام نباشم. فقط نگران آیندۀ همسر و فرزندم هستم تا الان که به پای من سوختند پس از من چگونه و با کدام پشتوانه زندگی خود را خواهند ساخت؟».

وقتی از زندگی روزمره خودش حرف می زند شرمنده می شود، شرمنده می شوم. دوست دارد زمین تک بردارد، دوست دارم زمین ترک بردارد و من را ببلعد… آیا رواست کسی که سالهای جوانی اش را به دفاع عاشقانه از وجب وجب خاک سرزمین ما سپری کرده، اینچنین برای رفع مایحتاج زندگی اش، دوا و داروی درد بی درمان اش، برای ۱۰۰ هزار تومان، ۲۰۰ هزار تومان دستش را جلوی شهردار و مدیرکل و نماینده مجلس دراز کند؟

بغش می ترکد و صدای هق هق اش، همسرش را ناراحت می کند. هر دو سرشان را پایین می اندازند… «هرکاری در جبهه و برای حفظ کشورم کرده ام وظیفه بود. ادعایی ندارم، خواسته ای هم ندارم. اما دلم می سوزد از برخورد برخی همرزمانم و رفتار کسانی که امروز میز مدیریتشان را مدیون خون شهدا و ایثار جانبازان انقلاب هستند. دلم سوخت وقتی که برای رسیدگی به مشکلاتم نزد یکی از مدیران کل استان رفتم، چنان با من برخورد کرد که گویی با بیماری خطرناک و مسری طرف است. به خدا! درد من، درد موج انفجار و شیمیایی و ترکشهایی است که از زمان جنگ برایم به یادگار مانده است. به خدا! جذام، سل یا طاعون ندارم. درد من درد بی رحم جنگ است!».

نگاه کنجکاوم به اتاقِ سه، چهار متری و هال خالی از وسایل زندگی اش را که می بیند، دلگیر می گوید: اینجا را یکی از اقوام که دلش برای من و خانواده ام سوخته در اختیار ما قرار داده است. کوچک است و محقر… ببخشید». سرش را پایین می اندازد و به گل های رنگ و رو رفتۀ تشک دست دوز کف اتاق خیره می شود.

همسرش با صدایی آهسته می گوید: «می ترسم روزی این خانه را از ما پس بگیرند. می ترسم از عاقبت تنها پسر تازه دامادم، از شغلی که ندارد و سامانی که هنوز نگرفته است. می ترسم".

وقت خداحافظی، تا خم شوم پیشانی اش را ببوسم، دستم را در دستش می گیرد و می بوسد. دلم می لرزد… خدای من! گویا من انتخاب شده ام تا حرف بزنم، گله کنم، پیگیر مشکل یکی از هزاران حاج احمد ها شوم. اما چه بگویم؟ از درد عوارض موج انفجار، شیمیایی، ترکش؟ یا تحقیر و کم لطفی؟ یا شرمندگی نزد خانواده، دوست و دشمن؟ با که بگویم؟ با استاندار، فرماندار، مدیران کل بنیاد شهید، بهزیستی، کمیته امداد یا…؟

شرمسار از حاج احمد و همسر بردبارش خداحافظی می کنم و از آنها می خواهم تا برایم دعا کنند. خداوندا! از سر تقصیرات ما بگذر…

پی نوشت: "احمد رخشنده ابدی" جانباز شیمیایی دفاع مقدس است. وی در دهستان پیر بازار رشت به سختی و بدون هیچگونه حمایت مالی و معنوی در شرایط غیرقابل تحملی روزگار می گذراند. تاکنون رسانه های مختلف گیلان به زندگی این ایثارگر گرانقدر پرداخته اند اما چه کنیم که گوش ما نمی شنود و چشم ما نمی بیند. این روزها دل حاج احمد به عکس ها و خاطرات سالهای اول جنگ تحمیلی و حضورش در عملیات کربلای چهار، پنج و همچنین آزاد سازی خرمشهر خوش است و نگاهش به در… عاشقان خدمت! یا علی

سه شنبه 28/11/1393 - 8:31 - 0 تشکر 692179

گیلان بیش از 9 هزار خانوار عشایر دارد

گیلان آنلاین: آمارهای غیررسمی نشان می دهد که گیلان بیش از 9 هزار خانوار عشایر دارد.

گیلان آنلاین:  رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: آمارهای غیررسمی نشان می دهد که گیلان بیش از 9 هزار خانوار عشایر دارد.

علیرضا شعبان نژاد در گفتگو با ایسنا، گفت: براساس آمارهای رسمی و ثبت شده، گیلان فقط هزار خانوار عشایری دارد این در حالیست که مشاهدات عینی نشان می دهد که گیلان بیش از 9 هزار خانوار عشایر دارد.

وی اضافه کرد: به منظور برخورداری عشایر گیلان از برنامه ریزی های امور عشایری کشور به همراه مدیر ارشد استان در تلاش هستیم تا  آمار جمعیت عشایر گیلان اصلاح و واقعی شوند.

آمار جمعیت عشایر گیلان واقعی نیست

شعبان نژاد ادامه داد: اغلب جمعیت عشایری گیلان در شهرستانهای املش، سیاهکل، ماسال، تالش و رضوانشهر حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه باید برای جمعیت عشایری گیلان رفاه فراهم شود، تصریح کرد: یکی از اولویت های مورد نیاز عشایر گیلان تکمیل زیرساختها در بخش صنعت دامپروری است که باید بهتر از امروز شود.

وضعیت اشتغال به تحصیل عشایر باید بهتر شود

وی ارائه خدمات حمایتی نظیر بیمه و اشتغال، تحصیل فرزندان خانواده های عشایری را از دیگر اولویت های کاری عنوان کرد که باید برای این قشر زحمتکش استان انجام داد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: عشایر گیلان نقش مهمی در تولید گوشت و شیر استان دارند.       

به گزارش گروه دریافت خبر محمود حجتی وزیر جهاد كشاورزی و دبیر شورای عالی عشایر به استناد تصویب نامه تشكیل شورای عالی عشایر، مصوبات دوازدهمین جلسه شورای عالی عشایر را ابلاغ كرد.

بر اساس بند اول این ابلاغیه، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و  وزارت جهاد كشاورزی (سازمان امور عشایر) باید نسبت به آسیب‌شناسی مسائل، مشكلات و برنامه‌های قبلی مرتبط با جامعه عشایری اقدام و به نحوی برنامه‌ریزی كنند كه جایگاه مناسبی به منظور ارایه خدمات لازم و كافی به جامعه عشایری در برنامه‌ها و احكام برنامه ششم توسعه لحاظ شود.

همچنین به منظور اجرای مصوبات مورخ 13/4/89 شورای عالی عشایر مبنی بر تهیه "طرح جامع ارتقای سطح دانش و سواد در مناطق عشایری"، "طرح ویژه برنامه ارتقای سطح برخورداری از بهداشت، درمان و بیمه‌های اجتماعی در مناطق عشایری" و "طرح ویژه ارائه خدمات فرهنگی و مذهبی به جامعه عشایری"، وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، وزارت كشور، وزارت كار، رفاه و تأمین اجتماعی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همكاری سایر دستگاه‌های ذی‌ربط موظف شدند نسبت به تهیه طرح‌های مذكور ظرف مدت سه ماه اقدام كرده و  گزارش آن را به شورای عالی عشایر ارائه كنند.

استانداری‌ها نقاط استقرار دائم عشایر را به وزارت كشور ارسال  كنند

در بند سه این ابلاغیه آمده است: وزارت جهاد كشاورزی (سازمان امور عشایر) موظف است نسبت به ارسال نقاط استقرار دائم عشایر با جمیعت بالای 20 خانوار  به وزارت كشور اقدام كرده و  وزارت كشور و استانداری‌ها موظف هستند ظرف مدت 6 ماه نسبت به شناسایی، انطباق این نقاط با قانون تقسیمات كشوری و اختصاص كد به آنها اقدام كنند.

همچنین مقرر شده است سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور برای خدمات‌رسانی بهینه به عشایر، نسبت به تأمین و اختصاص اعتباری به میزان 500 میلیارد ریال به عنوان كمك دولت به افزایش سرمایه تشكل‌های عشایری (صندوق حمایت از توسعه بخش كشاورزی عشایری، اتحادیه‌های عشایری و صندوق خرد زنان عشایری) تا پایان سال 1393 اقدام كند.

در این ابلاغیه همچنین بر برگزاری جلسات شورای عالی عشایر حداقل سالی دوبار با دستور كار مشخص برای حل مشكلات جامعه عشایری تاكید شده است.

سه شنبه 28/11/1393 - 8:32 - 0 تشکر 692180

یادمان زن و دفاع مقدس در رشت نصب می‌شود

گیلان آنلاین: با توسل به سیره شهدا می‌توان کارهای بزرگ فرهنگی را به ثمر رساند.

گیلان آنلاین: عضو هیئت رئیسه شورای رشت گفت : با توسل به سیره شهدا می‌توان کارهای بزرگ فرهنگی را به ثمر رساند.

فاطمه شیرزاد در گفتگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه باید نقش زنان گیلانی در دوران دفاع مقدس برای دختران و زنان استان تبیین شود، گفت: یادمان زن و دفاع مقدس طراحی و آماده شده که به زودی در رشت نصب می‌شود.

فاطمه شیرزاد ظهر گیلان با بیان اینکه کمیسیون فرهنگی شورا آماده مشارکت در فعالیت‌های ستاد کنگره شهداست، اظهار کرد: برای اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگی آماده هستیم.

وی با بیان اینکه وضعیت حجاب و عفاف و حوزه فرهنگی در گیلان نگران کننده است، افزود: فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دستگاه‌های متولی باید تشدید شود.

عضو شورای شهر رشت با اشاره به اینکه باید برای توسعه فرهنگی گیلان و رشت تلاش کنیم، گفت: با توسل به سیره شهدا می‌توان کارهای بزرگ فرهنگی را به ثمر رساند.

شیرزاد با بیان اینکه دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور، وعده‌های زیادی برای توسعه و پیشرفت گیلان به مردم داده است، تصریح کرد: امیدواریم این وعده‌ها هر چه سریع‌تر محقق شود.

وی با تصریح بر اینکه باید نقش زنان گیلانی در دوران دفاع مقدس برای دختران و زنان استان تبیین شود، خاطرنشان کرد: یادمان زن و دفاع مقدس طراحی و آماده شده که به زودی در رشت نصب می‌شود.

عضو هیئت رئیسه شورای رشت با بیان اینکه حضور مردان و زنان غیور در میدان‌های جنگ تحمیلی برای دفاع از آن چیزی که تمام هستی یک ملت بود خاطره حضور آنها را همیشه زنده و پایدار نگه می دارد، اظهار کرد: بررسی و موشکافی نحوه حضور زنان در سال‌های جنگ تحمیلی نشان‌دهنده عزت زنان و دختران مسلمان در دفاع از اسلام ناب محمدی(ص) است.

شیرزاد با اشاره به برگزاری کنگره هشت‌هزار شهید گیلان در سال 94، افزود: استاندار گیلان، نوبخت معاون رئیس جمهور و تمامی مسئولان گیلانی برای برگزاری باشکوه این کنگره باید تلاش کنند.

سه شنبه 28/11/1393 - 8:32 - 0 تشکر 692181

یک درخواست از هاشمی‌ درباره پرونده پسرش/ فشار به قاضی

گیلان آنلاین:  آقای هاشمی‌رفسنجانی می‌تواند با تقاضا از دستگاه قضایی برای اعمال آنچه قانون تعیین کرده دستگاه قضایی را حمایت کند.
گیلان آنلاین: ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در مورد دادگاه مهدی هاشمی، گفت: قوه قضائیه در یک آزمون بسیار بزرگی است که قطعاً افکارعمومی قوه قضائیه را رصد می‌کند و بعد هم نسبت به صدور رأی قضاوت خواهد کرد، لذا امید داریم قوه قضائیه مانند چند پرونده اخیر که سربلند بیرون آمده، در این پرونده نیز فارغ از فشارها سربلند بیرون بیاید.

وی در مورد فشارهایی که برای پرونده مهدی هاشمی به دستگاه قضایی وارد می‌شود، اظهار داشت: خبرهایی که به گوش ما می‌رسد حکایت دارد فشار بر روی دستگاه قضایی و خانواده قاضی و خود قاضی زیاد است و به عناوین مختلفی سعی دارند القا کنند که پرونده سیاسی است.

عضو کمیسیون قضایی مجلس در مورد نقش آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در پرونده فرزندش، مهدی هاشمی، گفت: آقای هاشمی می‌تواند با تقاضا از دستگاه قضایی برای اعمال آنچه که قانون تعیین کرده، دستگاه قضایی را حمایت کند.

کوهکن:
وجدان عمومی با رأی قاطع و عادلانه به مهدی هاشمی اقناع می‌شود


محسن کوهکن نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری هم در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به پرونده مهدی هاشمی و مطالبه مردم از دستگاه قضا در رابطه با این پرونده، گفت: باید از دستگاه قضا حمایت شود تا بدون تاثیرپذیری از اشخاص و گروه‌ها روند بررسی پرونده را به صورت عادلانه‌ انجام داده و رأی خود را صادر کند.

وی افزود: رسیدگی عادلانه به پرونده‌های قضایی مطالبه معقول و منطقی تک تک افراد جامعه است. در رابطه با این پرونده نیز خواست ما از قوه قضائیه صدور رأی عادلانه و مطابق با مُر قانون و بدون تاثیرپذیری از افراد است.

نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری عملکرد دستگاه قضا طی سال‌های اخیر را نشان واضحی از اجرای عدالت توسط این قوه و عدم تاثیرپذیری از اشخاص و گروه‌ها دانست و گفت: اگر رای قوه قضائیه در این پرونده قاطع و عادلانه باشد قطعا وجدان عمومی اقناع می‌شود.

جلیلیان:
قاضی پرونده مهدی هاشمی نسبت به حواشی کاملا بی‌تفاوت باشد


علی‌ جلیلیان عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی نیز درباره رای دادگاه مهدی هاشمی و فشار‌هایی که بر قاضی پرونده وارد می‌شود، به تسنیم گفت: همه ملت ایران و نمایندگان در مجلس شورای اسلامی انتظار دارند قوه قضائیه با صدور حکمی عادلانه به دور از فشارها و حواشی بسیاری که پیرامون پرونده وجود دارد، استقلال و سلامتی خود را اثبات و از این آزمون دشوار به سلامت بیرون بیاید.

وی در خصوص اعتماد به دستگاه قضایی کشور، اظهار داشت: هیچ‌کس نسبت به سلامت و استقلال قوه قضائیه شکی ندارد، اما انتظار می‌رود در موارد خاص دقت و اطمینان بیشتری خرج شود تا سفارشات و مذاکراتی که در جهت تاثیر بر مسیر رسیدگی پرونده تا صدور حکم ادامه دارد کاملا بی‌تاثیر و بدون هیچ جهت‌گیری به پایان برسد.

جلیلیان تاکید کرد: در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران فرزند یک کشاورز با فرزند ارشد‌ترین مقام کشور در برابر محکمه یکسان است و امید است که این شعار در حوزه عمل نیز اثبات شود و قاضی پرونده تنها رضای خدا را معیار حق قرار دهد و نسبت به حواشی کاملا بی‌تفاوت باشد

سه شنبه 28/11/1393 - 8:32 - 0 تشکر 692182

کاهش دمای هوا از روز سه شنبه در گیلان

گیلان آنلاین: از عصر روز سه شنبه شاهد بارش باران در مناطق جلگه ای و بارش برف در مناطق مرتفع خواهیم بود .

گیلان آنلاین: سرپرست اداره پیش بینی و هشدار هواشناسی گیلان گفت: تاپایان هفته شاهد بارش های پراکنده برف در ارتفاعات و باران در مناطق جلگه ای خواهیم بود.

مازیار غلامی در گفتگو با ایسنا، نقشه های پیش یابی بیانگر تضعیف سامانه پرفشار درسطح زمین و وجود جریانات کم وبیش ناپایدار در سطوح فوقانی جو خبر داد و افزود: برای روز دوشنبه هوا نیمه ابری تا ابری خواهد بود و در بعدازظهر نیز احتمال بارش پراکنده وجود دارد.

وی ادامه داد: از عصر روز سه شنبه شاهد بارش باران در مناطق جلگه ای و بارش برف در مناطق مرتفع خواهیم بود .

غلامی متذکر شد: با توجه به نقشه های امروز، شرایط بارش برف در ارتفاعات و باران در مناطق جلگه ای تا پایان هفته به تناوب ادامه خواهد داشت.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.