• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 1847)
پنج شنبه 25/10/1393 - 1:52 -0 تشکر 691688
توافق هسته ای به نفع ایران یا در خدمت رقابت های جناحی دموکرات ها؟

توافق هسته ای به نفع ایران یا در خدمت رقابت های جناحی دموکرات ها؟
تحلیل سخنان رییس جمهور امریکا مبنی بر اتدار منطقه ای ایران و مقتدر شدن ایران با یک توافق هسته ای را برسی میکنیم.
باراک اوباما جهوری اسلامی ایران را یک قدرت منطقه ای خواند که برای گسترش باید نیازمند توافق هسته است.این بدین معناست که امریکایی ها به جایگاه سیاسی و منطقه ای ایران ازعان کرده اند و میدانند که راهی جز مذاکره را نمیتوان با این نظام ضد استعماری در پیش گرفت.
این سخنان در شرایطی مطرح شد که رزمایش پیامبر اعظم به پایان رسید و بازتاب جهانی آن همه را شگفت زده کرد.این مسئله نشان داد گفته های وزیر فاع ایران مبنی بر سعود سنعت موشک ایران به چهارمین کشور جهان چندان دور از باور نیست.از این رو شاید آنها برخی سیاسیون ایران را متوهم فرض کرده اند که با این سخنان سعی در جذب آنها و تشویق آنها به کنار گذاشتند برنامه هسته ای دارند.چرا که صنایع دفاعی ایران که برپایه تحریم موشک و اقلام خاص نظامی بنا شده است امروز به یک قدرت موشکی تبدیل شده است و این نشان از نا کارامدی تحریم هایی است که از سال 1381با تحریم موشک و مواردی که امکان تلفیق با رادیو اکتیو در آن باشد آغاز گردید.
از طرفی طی سالهای اخیر آنچه مورد توجه امریکا در خاور میانه بوده است سقوط دولت بشار اسد بعنوان خطرناک ترین دشمن منطقه ای اسراییل محسوب میشده است.
به عقیده بسیاری از تحلیل گران و منابع آگاه آنچه موجب بقای حکومت ضد اسراییلی بشار اسد شده است حمایت نظامی حزب الله و سپاه قدس ایران بوده است که هم پیمانان سوریه بوده اند.از آنجا که حزب الله لبنان بطور کامل تحت حمایت ایران قرار قرار دارد و اندیشه آن اندیشه امام خمینی و انقلاب اسلامی است همه اینها نشان از گسترش قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران دارد.که حاصل آن ازعان دولتمردان امریکایی به این مسئله است.
مطرح کردن این مسئله از زبان رییس جمهور امریکا بیانگر نیازمندی دولت او به این توافق است تا به این واسطه حداقل گوشه ای از شعار تغییر را تحقق بخشد.اما چه کسی باور دارد واشنگتن خواهان توافقی باشد به منافع سرمایه داران و کمپانی های تجارت اسلحه که از نزاع منطقه ای ایران و عربستان و عمارات و سایر دولت ها سود میبرند.به فرض اگر هم دولت دموکرات امریکا چنین هدفی را دنبال کند،لابی های سرمایه داری درون مجلس و سایر نهاد های دولتی امریکا چنان قدرتی دارند که با اعتماد به نفس و تمام قد در مقابل دولت قد علم کنند و با رسانه هایشان شرایط را به گونه ای تغییر دهند که دیگر هیچ طرفی تمایلی به توافق جامع هسته ای نداشته باشد.
آنچه رییس جمهور اوباما خواسته یا ناخواسته به آن ازعان نمود نشان از قدرت و پتانسیل بالایی دارد که درون کشور ما نهفته شده است.از طرفی باید این مسئله را در نظر داشت که این تحریم ها یکجانبه نیست.تحریم ها از ناحیه چندین کشور بر ایران تحمیل شده است و این خود میتواند راهی برای تلاش در جهت دور زدن تحریم ها باشد.از تحریم ها که بگذریم این باور به امریکایی ها فهمانده شده توان داخلی ایران به حدی است که میتواند تحریم را به طور کامل جبران کند و این امر هیچ مغایرتی با قوانین بین الملل ندارد بلکه تحریم ها هستند که حقوق بشر را خار و ذلیل کرده اند.اما گویا امریکایی ها بیشتر از برخی مسئولین سیاسی ما به این باور رسیده اند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.