• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 7289)
يکشنبه 12/5/1393 - 0:18 -0 تشکر 690437
۸ اصفهانی در جمع تک رقمی‌های کنکور امسال+اسامی کامل نفرات برگزیده

۸ اصفهانی در جمع تک رقمی‌های کنکور امسال+اسامی کامل نفرات برگزیده


اعلام نفرات برگزیده آزمون سراسری ۹۳؛
۸ اصفهانی در جمع تک رقمی‌های کنکور امسال+اسامی کامل نفرات برگزیده
سوم هنر و چهارم ریاضی بهترین رتبه‌ها
 
خبرگزاری ایمنا: سازمان سنجش کشور اسامی نفرات برتر کنکور سراسری ۹۳ را اعلام کرد.

 

به گزارش ایمنا، سازمان سنجش آموزش کشور اسامی ۱۰ نفر برتر گروه های آزمایشی ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی و سه نفر برگزیده گروه های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی کنکور سراسری ۹۳ را اعلام کرد.
بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور که دقایقی پیش در سایت این سازمان منتشر شد، استان تهران با ۱۵ نماینده در جمع رتبه های تک رقمی کنکور و استان اصفهان با ۸ برگزیده، موفق ترین عملکرد را در جمع کنکوری های سال ۹۳ داشته اند.
بر این اساس رتبه سوم رشته هنر و رتبه چهارم گروه آزمایشی ریاضی و فنی بهترین عملکرد دانش آموزان اصفهانی در کنکور سراسری امسال بوده است.
اسامی کامل رتبه های یک تا ده گروه های آزمایشی کنکور سراسری سال ۹۳ به شرح ذیل است:

نفرات برگزیده گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی
۱- یاسمن سعیدی از تهران
۲- نگین یغمایی از تهران
۳- صدرا صفادوست از تبریز
۴- شایان نیک‌کار از اصفهان
۵- امید چهر‌ه‌گشا از اصفهان

۶- سپند فرقدانی چهاسوقی از اصفهان
۷- مهسا خوش‌نما از اصفهان
۸- میعاد لقایی از بابل
۹- امیر نوری‌پور از آمل
۱۰- مهدی بخشی از تبریز

نفرات برگزیده گروه آزمایشی علوم تجربی
۱- سید شایان پورمیربابایی از آستانه اشرفیه
۲- آناهیتا نجفی از رشت
۳- سید زهرا موسوی از شیراز
۴- مهسا دولتشاهی از خرم‌آباد
۵- مهسان صمدی از اصفهان
۶- فاطمه فاضلی‌فرد از خرم‌آباد
۷- آرین آیتی از اصفهان
۸- فراست رجبی نیاسانی از لنگرود
۹- علیرضا رضایی از میانه
۱۰- حسین خاکپور از کاشمر

نفرات برگزیده گروه آزمایشی علوم انسانی
۱- علی ولایی از شمیرانات
۲- صدیقه ضبیحی از شمیرانات
۳- امید شمس‌اللهی از تهران
۴- الهام حبیب‌زاده از تهران
۵- فاطمه حسن‌زاده گرده از تهران
۶- پوریا خانی از خمینی‌شهر
۷- فاطمه رحیمی قهرودی از تهران
۸- صبا بادکوبه از تهران
۹- امیرحسین قدیانی منفرد از تهران
۱۰- صبا کوشا مقدم از تهران

نفرات برگزیده گروه آزمایشی هنر
۱- طارا فرسادفر از شمیرانات
۲- مهتا منصوری تهرانی از تهران
۳- آوا تدین از شمیرانات

نفرات برگزیده گروه آزمایشی زبان خارجی
۱- محمد مرادی شهمیری از تهران
۲- سروش ثابتی از مشهد
۳- ریحانه باقری از اصفهان 

گفتنی است نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۳ به صورت کامل، فردا در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.

يکشنبه 12/5/1393 - 9:7 - 0 تشکر 690438

چه جالب، امسال اصفهانیا رکورد را شکستند.............

دوشنبه 13/5/1393 - 14:15 - 0 تشکر 690446

سلام
فامیل ما هم 12 رشته ریاضی شده
اصفهانیم هست :)

ZahraAref
دوشنبه 13/5/1393 - 20:29 - 0 تشکر 690448تک رقمی‌های اصفهانی کنکور: زاینده‌رود را به اصفهان بازگردانید + تصویرنامه

با امضای درخواست کتبی از مسئولان؛

تک رقمی‌های اصفهانی کنکور: زاینده‌رود را به اصفهان بازگردانید + تصویرنامه

نخبه‌های علمی اصفهان راجع به زاینده رود چه گفتند؟

خبرگزاری ایمنا: رتبه های تک رقمی اصفهان در کنکور سراسری امسال با امضای درخواستی کتبی خواستار بازگشت آب زاینده رود به اصفهان شدند.


به گزارش ایمنا، پس از حضور نخبه های اصفهانی کنکور امسال در خبرگزاری ایمنا و برگزاری نشست مشروح خبری، در پایان این نشست، شش نفر از رتبه های تک رقمی اصفهان در آزمون سراسری سال ۹۳ خواستار بازگشت آب زاینده رود به اصفهان شدند.این دانش آموزان جوان اصفهانی که از اعضا درجه یک بنیاد ملی نخبگان به شمار می روند با امضای درخواستی مکتبوب، پیگیری جدی شرایط نگران کننده زاینده رود و محیط زیست مربوط به آن را از مسئولان خواستار شدند.
شایان نیک کار رتبه چهار گروه ریاضی و فنی، سپند فرقدانی رتبه شش و مهسا خوش نما رتبه هفت رشته ریاضی و فنی، مهسان صمدی رتبه پنج و آرین آیتی رتبه هفت رشته علوم تجربی و پوریا خانی رتبه شش گروه علوم انسانی صبح امروز در خبرگزاری ایمنا علاوه بر سخن گفتن راجع به زاینده رود، نامه درخواست مکتوب از مسئولان برای حیات دوباره زاینده رود را امضا کردند.

تصویر نامه مکتوب درخواست از مسئولان برای پیگیری شرایط زاینده رودجملات تک رقمی های اصفهانی کنکور سراسری امسال راجع به زاینده رود
پوریا خانی رتبه شش گروه علوم انسانی: زاینده رود علاوه بر جنبه های زیست محیطی از لحاظ اقتصادی نیز برای اصفهان تاثیرگذار است
آرین آیتی رتبه هفت گروه علوم تجربی: زاینده رود باید همیشه پر آب باشد، زاینده رود بی آب معنایی ندارد.
شایان نیک کار رتبه چهار گروه ریاضی و فنی: دوست دارم همیشه کنار زاینده رود بدوم، حداقل تابستان آب جاری باشد.
سپند فرقدانی رتبه شش گروه ریاضی و فنی : زاینده رود پر آب را به خشکی زنده رود ترجیح می دهم.
مهسان صمدی رتبه پنج گروه علوم تجربی: وقتی در زاینده رود آب جاری باشد، شهر زنده تر می شود، از زمان خشک شدن زاینده رود رغبتی برای رفتن به اطراف آن ندارم.
مهسا خوش نما رتبه هفت گروه ریاضی و فنی: اصفهان بود و زاینده رود اش، از وقتی زنده رود خشک شد، اصفهان هم خراب شد.

چهارشنبه 15/5/1393 - 17:25 - 0 تشکر 690452از فوتبال تا آشپزیِ نخبه‌های کنکوری اصفهان/ پای تلویزیون درس می خواندم/ رقبایی که همکلاسی شدند/ به خودم بیست می‌دهم

گفتگوی مشروح ایمنا با شش نخبه جوان؛

از فوتبال تا آشپزیِ نخبه‌های کنکوری اصفهان/ پای تلویزیون درس می خواندم/ رقبایی که همکلاسی شدند/ به خودم بیست می‌دهم

هدیه‌های ویژه والدین برای تک رقمی ها

خبرگزاری ایمنا: شش نفر از هشت رتبه برتر یکی از سخت ترین آزمون های روزگار ما یعنی سد بلند کنکور، روز گذشته از تلخی ها و شیرینی های کنکور گفتند و ساعاتی را در کنار هم به دور از دغدغه ها و شلوغی ها خندیدند، تامل کردند و گاهی هم با سکوت شان به سوالات پاسخی قاطع دادند.
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۷


گاهی وقتها اطراف ما اتفاق هایی رخ میدهد که ما فقط به اندازه یک توقف چند لحظه ای برای مطلع شدن از آنها بسنده می کنیم، هرچقدر جذابیت و اهمیت این اتفاقها برایمان بیشتر باشد، این میزان توجه افزایش می یابد.
اما در این دنیای غرق در تکنولوژی دیگر رخداد های بسیار قابل توجه و خارق العاده در ادبیات مردم جایی ندارد، چرا که اینقدر گرفتاری های زندگی ماشینی زیاد شده که کسی برای تحسین یا پیگیری اتفاق های مهمی که در زندگی اش نقش مستقیم یا به عبارت دیگر سود یا ضرر مستقیم ندارد، فرصتی را پیدا نمی کند.
این روزها آنهایی که حداقل چند سال یکبار گذارشان به این شهر می افتد، بهتر از هر کسی می دانند که چندی است نفس های شهر به شماره افتاده و رمق روزهای گذشته را ندارد. مردمان شهر نیز دیگر مثل سابق حال خوبی ندارند و دلخور از غم های زنده رودی هستند که هیچ کس برایش دل نمی سوزاند.
در چنین شرایطی نباید از کنار رخدادهای ارزشمند به سادگی روزهای عادی گذشت. یک اتفاق بزرگی که نقش التیام بر چنین زخم های بزرگ را دارد و البته عجیب امید را در رگهای شهر جاری می سازد.
امروز همه امیدوارند به استعدادهایی که یکبار دیگر غرور و شادی را در شهر جریان بخشیدند و البته بلندگویی شدند برای شنیده شدن صدای مردم اصفهانی که این روزها کسی برای شنیدن حرف هایشان وقت ندارد.
دیروز میزبان جوان های نخبه ای بودیم که جز تلاش، امیدواری و انگیزه و البته صمیمیت در رفتارشان، ده ها خصلت قشنگ دیگری می یافتی اما بی ریا و با نگاهی بلند به آینده برای مان از روزهای زیبای پیش رو گفتند.
شش نفر از هشت رتبه برتر یکی از سخت ترین آزمون های روزگار ما یعنی سد بلند کنکور، روز گذشته از تلخی ها و شیرینی های کنکور گفتند و ساعاتی را در کنار هم به دور از دغدغه ها و شلوغی ها خندیدند، تامل کردند و گاهی هم با سکوت شان به سوالات پاسخی قاطع دادند.
به هر ترتیب توانستیم این نخبه های جوان را به پای میز گفتگو دعوت کنیم. آنچه می‌خوانید ماحصل این گفتگوی سه ساعته در دو بخش است. بخش اول راجع به کنکور و درس خواندنشان قبل و بعد از کنکور و بخش دوم راجع به موضوعاتی که شاید تا به امروز جایی در موردشان صحبت نکرده بودند. کلا حرفهای خوبی زده شد. شاید خواندنش خالی از لطف نباشد. 


شایان نیک کار رتبه چهارم گروه ریاضی و فنی
متولد ۱۲ اسفند ۷۴ که با معدل ۱۹.۹۰ دیپلم خود را از دبیرستان تیزهوشان شهید اژه ای گرفته است.
بیننده جدی رقابت های جام جهانی بوده و با وجود شکست ایران در مقابل آرژانتین، بعد از ایران طرفدار نایب قهرمان جام بیستم است.
جوان با اعتماد به نفس اصفهانی در خانواده تک فرزند است و به شدت پیگیر فعالیت های ورزشی. لیگ برتر فوتبال را نه خیلی جدی اما با طرفداری سپاهان پیگیری می کند و می گوید از استقلال و پرسپولیس بدم می آید.
شایان در کنکور به ۷۸.۲ درصد به سوالات ریاضی، ۹۷.۱ درصد به سوالات فیزیک و ۸۴.۸ درصد به سوالات شیمی پاسخ درست داده است. 


سپند فرقدانی رتبه ششم گروه ریاضی و فنی
یک استقلالی اهل رباتیک متولد ۱۷ دی ماه ۷۴ که بعد از حذف تیم مورد علاقه اش اسپانیا در دور مقدماتی جام جهانی دیگر رغبتی برای تماشای ادامه رقابت ها نداشته است. در خانواده ای چهار نفره بزرگ شده است که حالا بعد از رتبه ای که آورده مسئولان یکی از آموزشگاه های کنکور شخصا از تنها برادر کوچکش برای حضور در این موسسه دعوت کرده اند.
معدل دیپلمش در دبیرستان شهید اژه ای و در جمع تیزهوشانی ها ۱۹.۸۳ بود و در آزمون سراسری به ۸۴.۵ درصد از سوالات ریاضی، ۹۴.۲ درصد از سوالات فیزیک و ۸۳.۹ درصد از سوالات شیمی پاسخ صحیح داده است. 


مهسا خوش نما رتبه هفتم گروه ریاضی و فنی
مهسا خوش نما متولد ۲۴ تیرماه ۷۵ است و یک برادر کوچک تر از خود دارد. اهل موسیقی است و عجیب علاقه‌مند به تلویزیون و فوتبال. او خود را صد در صد یک سپاهانی تمام عیار می داند. دانش آموخته دبیرستان تیزهوشان فرزانگان امین با معدل ۲۰ دیپلم گرفته و در کنکور ۷۷درصد به سوالات ریاضی، ۹۳.۴ درصد به سوالات فیزیک و ۸۲ درصد به سوالات شیمی پاسخ صحیح داده است.
مهسا خوش نما در برابر سوال توانایی هایش در آشپزی فقط خندید و بدجوری با قهرمان جام جهانی دشمن است و این جام را با اندوه شکست سنگین برزیل در نیمه نهایی به پایان رسانده و بازیکن مورد علاقه اش نیمار کمرشکسته است.
خوش‌نما می‌گوید تیم مورد علاقه‌اش در آخرین گام شکست بدی خورد، البته معتقد است اسپانیا و ایتالیا هم مستحق حذف زود هنگام نبودند. 


مهسان صمدی رتبه پنجم گروه علوم تجربی
دومین تک رقمی خانواده صمدی متولد ۱۶ آبان ۷۴ است که خیلی از موفقیت هایش را مدیون تنها خواهر بزرگش است که پیش از او رتبه نه کنکور تجربی را بدست آورده است.
با معدل ۱۹.۹۳ از دبیرستان تیزهوشان فرزانگان امین دیپلم گرفته و می گوید در آشپزی فقط درست کردن تخم مرغ را بلد است. در کنکور ۹۵ درصد به سوالات ریاضی، ۹۵ درصد به سوالات فیزیک و ۹۵ درصد به سوالات شیمی پاسخ صحیح داده است.
جام جهانی را پس از نقد جدی عملکرد تیم ملی، با حمایت از اسپانیا و آلمان پیگیری کرده است و می‌گوید متاسفانه تیم های خوب همه در مرحله گروهی حذف شدند. او معتقد است تیم آرژانتین هم در این جام خوب بود. 


آرین آیتی رتبه هفتم گروه علوم تجربی
آرین کم حرف اما مصمم است. البته این از ویژگی های متولدین آبان به شمار می رود و آرین هم ششمین روز آبان ۷۴ متولد شده است. معدل دیپلمش ۱۹.۴۰ و در طراز تیزهوشانی های شهید اژه ای درس می خواند. با آرامش خاصی که دارد خیلی اهل فوتبال پرهیجان نیست اما در جام جهانی هوادار برزیل شکست خورده بود. یک خواهر کوچکتر از خودش دارد و به طور کم رنگ پیگیر هواداری از تیم های اصفهانی در لیگ برتر فوتبال است. در کنکور هم به ۸۹ درصد سوالات ریاضی، ۹۶ درصد سوالات فیزیک و ۹۳ درصد سوالات شیمی پاسخ صحیح داده است. 


پوریا خانی رتبه ششم گروه علوم انسانی
ظریف و نکته بین و البته کمی متفاوت. پوریا متولد اردیبهشت ۷۵ است و البته اصلا شباهتی به ویژگی های متولدین پرجنب و جوش این ماه ندارد. اهل ورزش نیست اما نازک طبع است و گه گداری شعر هم می گوید. خودش معتقد است پدر و مادر و تنها خواهرش از همان ابتدا به موفقیت او امیدوار بوده اند و او کار ویژه ای انجام نداده است. یک پرسپولیسی که در جام جهانی آبی پوشان آرژانتین را حمایت می کرد.

برای سوال اول سعی کردیم از حال و هوای درس و کنکور شروع کنیم تا یخ بچه ها باز شود. بعد کم کم از فضای خشک و رسمی که دور شدیم و کم کم لبخند های دیپلماتیک وار کنکوری ها تبدیل به قهقهه شد، مجالی برای پرسیدن سوال های شخصی و طرح موضوعاتی شدیم که شاید به برخی شان تا این روز فکر هم نکرده بودند.

خیلی راحت و بدون کلیشه و چارچوب از لحظه های مهم بعد از اعلام اسامی رتبه های برتر کنکور بگوئید. از حال و هوای خانواده و تجربه های قبلی و البته انتظارات واتفاقات غیر مترقبه این روزهای حساس اعلام نتایج.
شایان نیک کار:
روز اعلام نتایج منزل پدربزرگم بودم، ساعت حدود ۳:۳۰ بعد از ظهر بود که پشتیبانم با من تماس گرفت و گفت تبریک میگم، رتبه ۴ کنکور شدی، مگه خودت نمیدونی؟ من گفتم: نه نمی دونم! اصلا فکرش را هم نمی کردم که تک رقمی شوم. و همان موقع خبر را به پدر و مادرم و پدربزرگ و مادر بزرگم دادم، همه گریه کردند. البته هنوز از سازمان سنجش تماس نگرفته بودند. همه نا امید شده بودند که از اصفهان تک رقمی نداریم تا اینکه ساعت ۵:۳۰ عصر از سازمان سنجش تماس گرفتند و گفتند حدس می زنی چه رتبه ای در کنکور آورده باشی؟ گفتم نمیدونم! گفتند آخرین رتبه آزمون های آزمایشی که دادی چند بود؟ گفتم ۴، گفتند خوب همین رتبه را برایت درنظر بگیریم خوب است؟ جالب اینجا بود که از چند روز قبل به شوخی به مادرم می گفتم تلفن را اشغال نکن هر لحظه ممکن است از سازمان سنجش تماس بگیرند و خبر خوشی بدهند.
سپند فرقدانی: روزی که قرار بود نتایج کنکور اعلام شود تازه از یک سفر خارجی برگشته و در فرودگاه اصفهان بودم همان لحظه تلفن همراهم زنگ خورد، دوست صمیمی ام شایان(نیک کار) پشت خط بود، بهم گفت رتبه شش کنکور شدی! باورم نمی شد و فکر کردم دارد مسخرم می کند و خداحافظی کردم. بعد از چند دقیقه دوباره زنگ زد و این بار مادرش با من صحبت کرد. باز هم باور نمی کردم گفتم چه مادر و پسری که با هم هماهنگ کرده اند که من را سرکار بگذارند. بعد هم که به اینترنت دسترسی پیدا کردم دوستم شایان لینک خبر رتبه ام را برایم فرستاد ولی باز هم خیال کردم ساختگی و دروغی است و در آخر آقای جمالی از سازمان سنجش با من تماس گرفت و گفت می دانی رتبه کنکورت چند شده؟ من هم الکی گفتم نه نمی دانم!
مهسان صمدی: ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر روزی که قرار بود نتایج کنکور سراسری را اعلام کنند، خواب بودیم که تلفن منزلمان زنگ خورد و از سازمان سنجش گفتند رتبه پنج کنکور شدی! همان لحظه فقط سکوت کردم و شوکه شدم.
خبر قبولی ام در کنکور یکی از بهترین خبرهای زندگیم تا الآن بوده یکی از خاطره های جالبم این بود که یکی از دوستانم شب قبل از اعلام نتایج کنکور خواب دیده بود که رتبه ۵ تجربی می شود و به من گفت که این خواب را دیده ولی جالب بود که بعد من رتبه ۵ شدم و او رتبه ۲۰.
آرین آیتی: روزی که قرار بود نتایج اعلام شود من و پدر و مادرم خانه پدربزرگم بودیم، ساعت ۳ بعد از ظهر مشاورم با من تماس گرفت و گفت که رتبه هفتم تجربی شدی، خیلی خوشحال شده بودم اول به مادرم گفتم و او گریه کرد و بعد دیگر همه فهمیدند، پدر و مادرم از همه بیشتر خوشحال بودند. ساعت ۷-۸ شب از طرف سازمان سنجش تماس گرفتند و دوباره خبر قبولی ام را دادند!
مهسا خوش نما: طبق معمول همیشگی جمعه ها بعد از آزمون های آزمایشی کانون به منزل مادربزرگم می رفتم، روزی که قرار بود خبر نتایج کنکور منتشر شود خانه مادر بزرگم بودیم، مرتبا صدای هشدار پیامک تلفن همراهم که در اتاق بود می رسید، به شوخی به مادرم می گفتم ببین مثل رتبه های کانون که پیامکش می رسید حالا هم از سازمان سنجش پیامک می زنند و مسخره می کردم ولی در حقیقت پیامک ها از طرف دوستانم بودند که پیام تبریک می فرستادند و من نمی خواندم. بعد وارد سایتی در اینترنت شدم و از طریق لینکی در اینترنت رتبه ام را دیدم ولی باز هم باور نکردم و گفتم شاید لینک دروغی است. تا اینکه در نهایت ساعت ۸ شب از طرف سازمان سنجش تماس گرفتند و رتبه ام را گفتند. خانواده ام انتظار قبولی ام را نداشتند خودم هم احساسش را نداشتم و حدس نمی زدم در کنکور چه رتبه ای بیاورم.
پوریاخانی: صبح روزی که قرار بود نتایج کنکور اعلام شود مادرم خوابی دیده بود که برایم تعریف کرد و گفت که رتبه ام ۵۶ کشور می شود و اینطور تعبیر کرد که ۵ یا ۶ می شوم. تا اینکه بالاخره حدود ساعت ۶ بعداز ظهر بود که از طرف سازمان سنجش با من تماس گرفتند و گفتند که رتبه شش انسانی شده ام و خبر قبولی ام را دادند. با وجود اینکه هیچ گاه سابقه رتبه تک رقمی در خانواده ما نبود ولی با این حال اعضای خانواده ام خونسرد بودند و خودم هم انتظارش را داشتم که تک رقمی شوم. 

چقدر احتمال می دادید که چنین نتیجه موفقیت آمیزی داشته باشید. به اندازه لازم تلاش کرده بودید یا به دلتان افتاده بود که این چنین رتبه ای کسب می کنید. یا کلا از اول اعتقاد داشتید که شما بهترین هستید؟
شایان نیک کار:  هدف من رتبه اول بود ولی وقتی از جلسه آزمون برگشته بودم احساس کردم رتبه ام پایین تر شود. نکته جالب این بود که ۴ شب قبل از کنکور خواب دیدم رتبه ۳۷ کنکور می شوم!
سپند فرقدانی: در مجموع از خودم مطمئن بودم ولی فکر نمی کردم تک رقمی شوم. من می توانستم به دلیل کسب رتبه های جهانی در مسابقات رباتیک بدون کنکور وارد دانشگاه شوم ولی می خواستم خودم را امتحان کنم و رتبه ام را بدانم.
مهسان صمدی:
آرین آیتی: در طول دوره آمادگی کنکور حسابی درس خوانده بودم تا یک رتبه خوب بیاورم در صورتی که رتبه هایم آزمون آزمایشی قبل از کنکور کم بود.
مهسا خوش نما: آزمون کنکور بد نبود فکر کنم سخت تر از کنکور پارسال بود. فکرش را نمی کردم رتبه‌ام خوب شود و فکر می کردم رتبه دوستانم خیلی بهتر از من شود و نا امید شده بودم. اما خیلی برایم مهم نبود و فرقی نداشت که چه رتبه ای در کنکور کسب کنم ولی مادرم به من گفت مطمئن بودم که تک رقمی می شوی.
پوریا خانی: قبل از رفتن به آزمون روی رتبه ام فکر می کردم و احتمال می دادم که رتبه خوبی بیاورم ولی بعد از اینکه از جلسه کنکور بیرون آمدم فکر نمی کردم رتبه ام تک رقمی شود، ولی نهایتا بهترین خبر زندگی ام خبر قبولی در کنکور بود. البته در آزمون های آزمایشی همیشه نفر اول بودم.
مهسان صمدی: اصلا انتظار نداشتم به طوری که مادرم قبل از اینکه نتایج را بدهند مرتبا به من می‌گفت دوباره باید برای سال بعد آماده کنکور شوی البته این را می گفت که اگر رتبه خوب نیاوردم باورش خیلی برایم سنگین نباشد ولی خواهرم همیشه می گفت مطمئنا رتبه خوبی می شوی. 


کمی به عقب تر برگردیم. در سال های دبیرستان حال و هوای تک رقمی های کنکور چگونه بود؟ از همان اول یک نخبه تمام عیار؟
شایان نیک کار: در دوره دبیرستان، در سال دوم و سوم در کلاس های درس حاضر نمی شدم و خصوصا سال سوم خیلی کم درس می خواندم، زندگیم خیلی عادی بود حتی با دوستانم به گیم نت می رفتم تا اینکه در فروردین ماه سال سوم دبیرستان تازه کتابهایم را باز کردم و شروع به درس خواندن کردم تا مرداد ماه که معدلم ۱۹/۹۰ شد و بعد از آن هفته ای ۶۰ ساعت درس می خوندم.
سپندفرقدانی: من از دوره راهنمایی و دبیرستان در مدرسه تیزهوشان (شهید اژه ای) بودم. بیشتر اوقاتم را برای مسابقات روباتیک جهانی صرف می کردم اصلا سال دوم و سوم دبیرستان سر کلاس های درس حاضر نمی شدم ولی برای کنکور همه چیز را کنار گذاشتم.
مهسان صمدی: من دوره راهنمایی و دبیرستانم را در مدرسه فرزانگان امین درس خواندم، رتبه اول معدل در دبیرستان بودم.
آرین آیتی: راهنمایی و دبیرستانم را در مدرسه تیزهوشان (شهید اژه ای) خوانده ام؛ در سال دوم سوم دبیرستان سر کلاس های درس حاضر نمی شدم و معدلم خیلی کم شد ولی از یکسال قبل از کنکور شروع به درس خواند کردم، البته در کنارش تفریحات هم داشتم.
مهسا خوش نما: دبیرستان و راهنمایی ام را در فرزانگان امین خواند ام. همیشه رتبه اول در معدل دبیرستان را داشتم. همیشه عادت داشتم جلوی تلویزیون و در شلوغی درس بخوانم، در مجموع روحیه شادابی دارم.
پوریا خانی: کلا در مدارس دولتی درس خوانده ام. راهنمایی ام را در مدرسه داورپناه و دبیرستانم را در هشترودی و امام (ره) و دوره پیش دانشگاهی را در امین گذراندم.

در دوره دبیرستان سابقه فعالیت علمی هم داشتید؟ چه نوع فعالیتی؟
شایان نیک کار:
خیر.
سپند فرقدانی: بلی؛ در مسابقات رباتیک ایران اُپن ۲۰۱۲ شرکت کردم که رتبه دوم در سری مسابقات ربات فوتبالیست را کسب کردیم. البته رتبه سوم مسابقات ساخت ربات امدادگر کشوری را هم بدست آوردیم. در مسابقات شطرنج خاورمیانه در رده نوجوانان هم سوم شدم.
مهسان صمدی: در مسابقات خانه ریاضیات در سال اول و دوم دبیرستان شرکت می کردم و به ریاضی علاقه زیادی داشتم.
مهسا خوش نما: در مسابقات المپیاد ریاضی کامپیوتر شرکت می کردم .
آرین آیتی: بلی؛ از سال دوم دبیرستان در مسابقات المپیاد زیست شرکت می کردم و رتبه آوردم.
پوریا خانی: خیر. 

یک سوال کلیشه ای اما مهم چون حتما بدجوری برای کنکور درس خوانده اید. هفته ای چند ساعت مطالعه کردید تا تک رقمی شدید؟
شایان نیک کار: در تابستان هفته ای ۶۰ ساعت یعنی حدودا روزانه ۹ ساعت.
سپند فرقدانی: در تابستان ۸ ساعت ولی به مرور زمان بیشتر شد تا به روزی ۱۲ ساعت رسید.
مهسان صمدی: روزانه ۸ الی ۹ ساعت.
مهسا خوش نما: در ابتدای کار روزی ۵-۶ ساعت بعدا روزی حداکثر ۱۰ ساعت البته جلوی تلویزیون!
آرین آیتی: هفته ای ۵۰ ساعت که در خرداد ماه آن را به هفته ای ۷۰ ساعت رساندم.
پوریا خانی: روزانه ۸-۹ ساعت. 


برای رسیدن به چنین موفقیتی چقدر باید از تفریحات و سرگرمی های زندگی بزنید. آیا سال کنکور زندگی تک رقمی ها به روال عادی جریان داشت؟
شایان نیک کار: قبل از کنکور هفته ای چهار روز باشگاه بدنسازی می رفتم؛ در این مدت که از ورزش دور بودم خیلی کسل شدم. 
سپند فرقدانی: برای کنکور همه چیز را کنار گذاشتم حتی عضویت در همه شبکه های اجتماعی را غیرفعال کردم و از آنها بیرون آمدم ولی در عین حال تفریحات و به اصطلاح عامیانه شیطنت خودم را داشتم.
آرین آیتی: معمولا فقط به خانه پدر بزرگ و مادر بزرگ می رفتم.
مهسان صمدی: برای کنکور همه چیز را کنار نگذاشتم، پیاده روی می کردم، تلویزیون می دیدم و در کنار همه اینها کتاب شعر هم زیاد می خواندم.
مهسا خوش نما: نمی توان گفت این ایام بدون استرس است، بالاخره استرس وجود دارد و سال قبل از کنکور یک سال عادی نیست. خود من حتی در تفریحاتم حالت عادی نداشتم و مضطرب بودم.
پوریا خانی: عقیده دارم یکسال کنکور فقط برای درس نیست و تفریح هم لازم است.

با همه این اوصاف نظرتان راجع به گزینش از طریق کنکور چیست؟ آیا این روش برای انتخاب دانشجویان مناسب ترین است؟
شایان نیک کار:
کنکور باید چند مرحله ای باشد. به نظر من زمان کنکور های آزمایشی که دو هفته یکبار برگزار می شود خیلی مناسب و خوب بود.
سپند فرقدانی: برای دانشگاه های پرطرفدار باید آزمون کنکور بدون تاثیر معدل برگزار شود.
آرین آیتی: به نظر من الان کنکور زیادی استرس زا شده، نباید اینطور باشد. اینکه ۴ ساعت بریم سر جلسه آزمون و یک دفعه همه چیز بخواهد در این زمان مشخص شود خیلی جالب نیست ولی خوب به هر حال دانشگاه های پرطرفدار باید با آزمون باشند.
مهسان صمدی: به نظر من کنکور که یک آزمون معمولی است نمی تواند یک معیار کلی برای سنجش دانش آموزان و افراد باشد، نمی شود آدم ها را در ۳-۴ ساعت در یک جلسه آزمون سنجید!
مهسا خوش نما: به نظر من سیستم آموزشی ما کاملا غلط است، در طول تمامی مقاطع زمینه دعوت دانش آموزان به کارهای عملی فراهم نیست، کشف استعداد ها قبل از کنکور ضروری و واجب است و می توان گفت به خاطر کنکور خیلی از استعدادها کور می شوند. به نظر من در نظام آموزشی ساختار و مسئولان ۱۰۰ درصد مقصرند و یکی از انتقاداتی که همیشه به مسئولان وارد بوده عدم حمایت کافی از نخبگان است و دلیل اصلی فرار مغزها دقیقا همین است و در نهایت می توانم بگویم سیستم آموزشی کشور در کل مشکل دارد.
پوریا خانی: در مجموع آزمونی تحت عنوان کنکور را می پسندم ولی به نظر من افراد فقط نباید خود را از لحاظ تئوریک قوی کنند چرا که باید چند بعدی باشند تا موفق شوند.

انتخاب رشته کنکور نزدیک است. چه رشته و کدام دانشگاه را انتخاب می کنید؟
شایان نیک کار: اول رشته برق دانشگاه صنعتی شریف و بعد نرم افزار همان دانشگاه.
سپند فرقدانی: همه می گویند تک رقمی هستی و فقط برو برق صنعتی شریف ولی خودم بیشتر به رشته مکانیک صنعتی شریف علاقه دارم. متاسفانه جو مناسبی در جامعه در مورد توجه به علایق تحصیلی وجود ندارد. ممکن است من هم اسیر این جریان شوم. اما اگر با تغییر شرایط، توجه کشور و دولت های مختلف علاوه بر برخی رشته های خاص به همه رشته ها معطوف شود شاید این موضوع هم برطرف شود.
مهسان صمدی: رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مثل خواهرم.
مهسا خوش نما: برق، مکانیک و نرم افزار دانشگاه صنعتی شریف، با وجود اینکه همه اصرار دارند که بی برو برگرد برق شریف را بزنم ولی به نظرم علاقه خودم مهمتر است. باید سعی کنم بر جو زدگی غلبه کنم و به علاقه خودم بپردازم. 
آرین آیتی: پزشکی دانشگاه تهران.
پوریا خانی: حقوق دانشگاه تهران. 
پس سه نفر از رقبای دیروز می شوند هم کلاسی های فردا؟ بله


پدر و مادرتان یا دوستان جایزه ای برای رتبه تک رقمی شما در نظر گرفته اند؟ چه جایزه ای؟
سپند فرقدانی: بعد از گرفتن گواهینامه رانندگی جایزه ام مشخص می شود.
مهسان صمدی: فعلا که نمیدونم ولی دائیم که خارج از کشور زندگی می کند زنگ زد و فقط شماره حسابم را گرفت.
مهسا خوش نما: تا الان که خبری از جایزه نبوده ولی مادربزرگم بلافاصله بعد از شنیدن خبر قبولیم یک سکه بهار آزادی بهم دادند.
آرین آیتی: زیاد اهل جایزه دادن نیستند! اگر رتبه هم نیاورده بودم هرچی که می خواستم برایم می خریدند.
پوریا خانی: فعلا مطلع نیستم. 

خوب بهتر است کمی از فضای کنکور و درس خواندن دور شویم. اهل ورزش هستید؟
شایان نیک کار:
تقریبا در همه رشته های ورزشی وارد و نیمه کاره رها کردم. ولی مهارت کافی دارم و الان هم بدنسازی را جدی پیگیری می کنم.
سپند فرقدانی: شنا و بسکتبال به صورت تفریحی.
مهسان صمدی: بدمینتون و شنا به صورت تفریحی، به پیاده روی خیلی علاقه مندم و الآن که از کنکور فارغ شدم قصد ادامه ورزش را دارم.
مهسا خوش نما: پیاده روی.
آرین آیتی: فعلا ورزش خاصی انجام نمی دهم.
پوریا خانی: در کودکی تکواندو و در حال حاضر بدنسازی می روم.

همه انتظار دارند نخبه های کنکوری در همه زمینه ها موفق باشند و برخی هم معتقدند نخبه ها خیلی اجتماعی و فعال نیستند. در زندگی و مهارت های اجتماعی چه نمره ای به خودتان می دهید؟
شایان نیک کار:
به خودم بیست می دهم!
سپند فرقدانی: ۲۰
مهسان صمدی: در کل حدود ۱۷
مهسا خوش نما: از نظر روحی و اجتماعی در کل نمره ۱۷ را در نظر می گیرم.
آرین آیتی: ۱۵-۱۶ به خودم می دهم.
پوریا خانی: ۱۰ 


خوب با این نمره ای که دادید کمی به سمت رشته های علوم اجتماعی برویم. می توانید بگوئید که شخصیت شما چه رنگی است؟
شایان نیک کار: من آبی ام.
سپند فرقدانی: من صورتی ام.
مهسان صمدی: رنگم آبی است.
مهسا خوش نما: قرمز.
آرین آیتی: قبلا نارنجی. اما شاید خیلی با شخصیتم همخوانی ندارد.
پوریا خانی: من سبزم. 

از همه بیشتر چه کسی یا چه کسانی از موفقیت شما خوشحال شدند؟ دوست ویژه ای در مسیر زندگی دارید که مدیون او باشید؟
شایان نیک کار: خاله کوچکترم برای کنکور خیلی تشویقم می کرد و وقتی خبر قبولی ام را شنید گریه کرد. من یک پشتیبان ویژه برای کنکور داشتم؛ ویژه را به این خاطر می گویم چون او خودش در کنکور رتبه ۳ ریاضی را آورده بود و با هم مثل دو دوست صمیمی بودیم؛ او خیلی در برنامه ریزی و موفقیت من در کنکور تأثیر گذاشت، من خودم را مدیون مشاورم می دانم.
سپند فرقدانی: با شایان هم فامیل بودیم و هم دوست و هم رقیبب. پدربزرگ هایمان با هم برادرند!
مهسان صمدی: خواهرم  همواره مشوق من در درس خواندن و برنامه ریزی برای کنکور بود و مسائل روحی و درسی من را بیشتر از همه درک می کرد و به من قوت قلب می داد. 
مهسا خوش نما: پدر و مادرم خیلی کمک کردند اما بیشتر از همه مادربزرگ و پدربزرگم خوشحال شده بودند.
 پوریا خانی: مادرم.

یک سوال صریح و یک پاسخ صادقانه. جدای از همه مقررات قانونی و تعریفات رسانه ای شما حالا که در این جایگاه هستید خودتان را نخبه می دانید؟
پوریا خانی: باید دیگران نظر بدهند اما از نظر خودم تا حدودی
شایان نیک کار: بله من نخبه هستم.
آرین آیتی: به نظر من نخبه بودن فقط به درس خواندن نیست، اظهارنظر در این باره سخت است، شاید باشم.
سپند فرقدانی: بله
مهسان صمدی: هستم.
مهسا خوش نما: بله ولی این تازه آغاز راه است.


یک جمله خاص که فرصت بیان آن تا اینجا پیش نیامده است. از هر جایی که فکر میکنید لازم است شروع کیند.
شایان نیک کار: نکته مهمی که می خواهم بگویم این است که کسانی که در آینده می خواهند کنکور بدهند حداقل یکبار دفترچه کنکور را نگاه کنند چون خود من چشمم به دفترچه کنکور آشنا نبود حتی به نوع فونت و چاپ آن عادت نداشتم و دلیل آن این بود که به دفترچه های کنکور آزمایشی عادت کرده بودم و شاید اگر این نبود حتما رتبه ام بهتر شده بود!
مهسان صمدی: باید خیلی شرایط دیگر هم در کنار درس خواندن داشته باشیم تا به ما بگویند نخبه، فعالیت های جانبی در دوره ها و مقاطع مختلف تحصیلی باید اجباری شود، خود من از کودکی کلاس نقاشی و موسیقی می رفتم.
مهسا خوش نما: به نظر من باید از قبولی های تک رقمی کنکور و نخبگان حمایت مالی شود، چرا آموزش و پرورش مسابقات علمی برگزار نمی کند که خانه ریاضیات مجبور به برگزاری مسابقات علمی شود؟ چه می شود اگر در مقاطع مختلف نسبت به ظرفیت دانش آموزان درسهای عملی از قبیل رباتیک بگذارند؟ به نظر من بعضی از دروسی که در حال حاضر در مقاطع مختلف تدریس می شوند هیچ محتوا و دستاوردی ندارند ضمن اینکه باعث تنفر دانش آموزان از درس می شوند. هیچگاه در سیستم آموزشی نمی پرسند فلان دانش آموز چه استعداد و دستاوردی در طول دوران تحصیلی خود داشته مشکل سیستم آموزشی ما این است که نمی دانند یک دانش آموزش تا قبل از کنکور واقعا به چه رشته ای علاقه مند است و این مشکل از عدم استعداد یابی ها نشأت می گیرد. 
پوریا خانی: شاید برای ادامه تحصیل به خارج از کشور برم ولی به شرطی که پس از دریافت مدرک به کشورم برگردم و به ایران عزیز خدمت کنم. ضمنا به تدریس در دانشگاه علاقه مندم.
سپند فرقدانی: اگر به خارج از کشور هم بروم فقط برای ادامه تحصیل است و پس از پایان باز خواهم گشت البته این رفتن هم به خاطر استفاده از امکانات و منابع آموزشی روز دنیا است.


و حسن ختام گفتگوی طولانی و سه ساعته نظر جوان های نخبه اصفهانی در باره شرایط زاینده رود؟
پوریا خانی:
زاینده رود علاوه بر جنبه های زیست محیطی از لحاظ اقتصادی نیز برای اصفهان تاثیرگذار است.
آرین آیتی:
زاینده رود باید همیشه پر آب باشد، زاینده رود بی آب معنایی ندارد.
شایان نیک کار: دوست دارم همیشه کنار زاینده رود بدوم، حداقل تابستان آب جاری باشد.
سپند فرقدانی: زاینده رود پر آب را به خشکی زنده رود ترجیح می دهم.
مهسان صمدی: وقتی در زاینده رود آب جاری باشد، شهر زنده تر می شود، از زمان خشک شدن زاینده رود رغبتی برای رفتن به اطراف آن ندارم.
مهسا خوش نما: اصفهان بود و زاینده رود اش، از وقتی زنده رود خشک شد، اصفهان هم خراب شد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.