• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 2428)
جمعه 27/4/1393 - 16:55 -0 تشکر 690371
گل آرایی ویژه مراسمات

با توجه به اهمیت و جایگاه مهم گل آرایی در مجالس و سمینارها که امروزه نقش کلیدی آن برای مدیران در سطوح مختلف به جهت جذب اعتماد مشتریان و همچنین تاثیر بسیار مثبت روحی و روانی آن بر روی مخاطبان به اثبات رسیده است .

گل آرایی و تزیین با گل خشک

هنر تزیین با گل خشک از سال ۱۸۵۰ میلادی رواج یافت. دلیل روآوری به این هنر علاقه‌مندی مردم به نگه‌داری از گل‌ها به همان شکل اولیه بوده است، چرا که از پژمرده شدن گل‌ها حسرت بسیار میخوردند. علاوه بر این چون در تمام فصول سال به گلهای تازه دسترسی نداشتند، لذا گلها را خشک میکردند تا بتوانند از آن‌ها در تزئینات مختلف استفاده کنند.

تمامی تزئیناتی که با گلهای تازه و طبیعی صورت میگیرد مثل حلقه گل، سبد گل، دسته گل و … با گل‌های خشک نیز انجام میشود. تمام طرحهایی که در رابطه با گل‌آراییهای مدرن و سنتی توضیح دادیم (مثل طراحی مثلثی، هلالی، عمودی و …) مبنایی برای تزئینات گل‌های خشک نیز می‌باشند.

تنها ایرادی که در رابطه با گل آرائی خشک مطرح می‌شود این است که گلهای خشک فاقد عطر و بوی گل‌های طبیعی و تازه هستند. لذا به منظور جبران این کاستی کمی عطر بر روی آن‌ها میپاشیم. البته گلآرایی خشک نیاز به مراقبتهای ویژه مانند گلهای تازه ندارد و به مدت طولانی در تزئینات ساخته شده به همان شکل باقی میماند.

معمولا ‌ً در گلآرایی خشک همانند گل‌آرایی تازه از سه نوع گل استفاده میشود. برگها و شاخههای سبز مانند اُکالیتوس، انواع پر کننده‌ها مثل استاتیس و گلهای تازه مثل گل رز، آفتاب گردان و داودی، که تمامی این‌ها برای خشک کردن مناسب هستند.

 

دسته گل عروس

همه مردم علاقمندند که در مجالس عروسی دعوت شوند و رفتن به عروسی برای آن‌ها خوشایند است و لذت عروسی رفتن را با بردن گلی زیبا کامل میکنند. هر عروسی دوست دارد که جشن زیبا و پر از گل داشته باشد. گلآرایی در کنار سفره عقد و روی میز نامزدی بعنوان گل دست عروس و نیز تاج برای عروس مورد استفاده قرار میگیرد. سنتهای کهن این مرز و بوم به مراسم ازدواج اهمیت زیادی داده. شاید بتوان گفت که فرهنگ ایرانی بیش از فرهنگهای دیگر پیمان همبستگی برای دو نفر و تشکیل خانواده را ارج مینهد. آراستن و پیراستن سفره عقد با چیدن اشیاء گوناگون، سبد گل، تاج گل و گل آرایی زیبا میتواند زیبایی مجلس را چند برابر کند. سلیقه شخصی در این کار خیلی موثر است. معمولاً بهتر است که در مرکز سفره عقد یک گل طبیعی را بشکل توپی یا افقی تزیین کنیم تا چشم بیننده را نوازش دهد و لطافت و آرامش بیشتری به سفره دهد. برای نامزدی معمولاً از گل‌های کوچکتر استفاده می‌شود. حلقه‌های گل نامزدی کوچکتر و کم گل‌تر هستند. برای درست کردن یک گل دست عروس (به شکل توپی) ابتدا قسمت بالای گل‌های رُز زرد و آلستومریا را با سیمی میبندیم تا گل‌ها پخش نشوند و منظم در کار قرار گیرند. گردی‌های اسپاراکوس را در کنار گل‌های رز قرار میدهیم و گل‌ها را محکم‌تر می‌کنیم. گل‌های مرکزی باید کمی بلندتر از گل‌های اطراف باشند. گلهای رز بلندتر از گلهای آلستومریا قرار می‌گیرند و با سیمی دور تا دور گل‌ها را میبندیم. سپس گل‌های رز را دور تا دور این گل دست توپی قرار می‌دهیم. گل دست باید با سفره عقد، گل ماشین و لباس عروس هماهنگی رنگی داشته باشد. لباس عروس معمولاً به رنگ سفید یا شیری است ولی چنانچه لباس نامزدی بنفش بود از گل نارنجی در گل دست استفاده نمیکنیم. بلکه گل‌های شیری، سفید یا لیمویی بکار میبریم. هر چه ساقه گل رز کوتاهتر و سیم پیچی شده باشد، کار ظریفتر خواهد بود. میتوانیم در درستکردن گل دست فقط گل رز بکار بریم در این صورت بهتر است که برای تزیین آن از برگهای بنجامین یا برگ‌های تزیینی دیگر استفاده کنیم. در ایندسته گل از ساقه های لیندا برای قشنگتر کردن کار استفاده میکنیم. بدین صورت که اگر دسته گل گرد و توپی باشد ساقه‌ها را دور تا دور آن قرار میدهیم ولی اگر بشکل آبشاری باشد فقط در قسمت جلوی آن بکار می‌رود. هم‌چنین می‌توان از برگ‌های پهن بزرگ شبیه پاپیون درست کرد و زیر گل دست قرار داد. در نهایت قسمت ساقه های گل دست را با فویل یا روبانهای ساتَنی کاملاً میبندیم. خرید و فروش این نوع دسته گل های بسیار رایج است.

 

گل آرایی مجالس سوگواری

گل یکی از زیباترین و لطیفترین مخلوقات خداوند است. گل بهترین هدیه برای اثبات صمیمیت و دوستی و وسیلهای برای ایجاد ارتباط بین افراد است. در دروس گذشته از گل به عنوان وسیلهای برای تزیین و ایجاد زیبایی در محیط اطراف نام بردیم. ولی شرایطی در زندگی انسان بوجود میآید که گل آرایی میتواند همدرد و همدل انسان در غمه ایش باشد و نقش خودش را به عنوان وسیله ای برای ابراز همدردی ایفا کند.

معمولاً گلهایی که برای مراسم سوگواری مورد استفاده قرار میگیرند به رنگ سفید هستند. گلایل، داودی، شیپوری، زنبق و میخک سفید همگی مناسب می‌باشند. گل‌های سفید نشانه آرامش و صلح هستند و وقتی که انسان غمی دارد نیاز به آرامش دارد، لذا از چنین گل‌هایی برای مراسم سوگواری استفاده میکنند. از شمع سفید یا سیاه و روبان سیاه برای کامل کردن کارگل آرایی نیز استفاده میشود. شمع های مشکی را می توان از شیرنیفروشی ها خرید.

در مراسم سوگواری میتوانیم از گلهای شاخهای به عنوان دسته هم استفاده کنیم. مثلا ۴ شاخه گل شیپوری را با روبان سیاه بسته به صورت یک دسته گل تزیین می‌کنیم. البته اگر مراسم در جایی باشد که گلدان یا وسیله دیگری در اختیار نباشد بهتر است این شاخه ها را در سبدهای کوچک یا بصورت تاج گل تهیه کرد.

همچنین پایه ای که جا شمعی دارد برای گل آرایی آماده میکنیم. این گل آرایی را به شکل بادبزنی درست میکنیم. برای شروع کار از گلهای داودی در وسط کار بکار می‌بریم و حالت بادبزن بودن گل آرایی را درست میکنیم. گلهای ایستاده را در وسط و گلهای کنار را با زاویه ۴۵ درجه بکار میبریم. باید طوری گلآرایی کنیم که کشیدگی کار مشخص باشد. فاصله بین گلها را با گردی و گلهای کوتاهتر و نیز برگ‌های شمشاد و بامبو پر میکنیم. تهیه سبد گل مناسب ترحیم و تاج گل ترحیم نیز در کنار این گل آرایی باعث هر چه زیباتر شدن آن می شود.

میتوان جا شمعی های کوچک به شکل توپی درست کنیم و روی میزهای کوچکی که در منزل یا جاهایی که مراسم سوگواری برگزار است قرار دهیم.

در این گل آرایی میتوان فقط از گلهای گلایول استفاده کرد. البته گل‌های مریم و شب بو را می‌توان استفاده کرد. گل‌آرایی‌های بزرگ برای در ورودی مساجد و یا تالارهایی که مراسم سوگواری در آنجا برگزار می‌شود مناسب هستند. به خاطر داشته باشید که همیشه بعد از انجام گل‌آرایی اسفنج را کاملا آب دهید، زیرا در این مرحله گل‌ها نیاز زیادی به آب دارند.

 

گل آرایی برای عیادت از بیمار

این نوع گل آرایییک سبک مدرن است که معمولاً در آن از گل‌ها و برگهای کمتری استفاده میشود.  تاج گل در این موارد پیشنهاد نمی شود.

برای شروع گل آرایی ابتدا سبدی را انتخاب میکنیم و اسفنجی را در درون آن قرار می‌دهیم. گل‌های اصلی مرغ بهشت و آنتریوم هستند. البته گل آراییچه از نوع سنتی باشد و چه از نوع مدرن به سه نوع الف) گل اصلی؛ ب) گل‌ها و برگ‌های خطی؛ و ج) پر کننده‌ها نیاز داریم. سپس برگهای خطی را در پشت گل‌های اصلی قرار میدهیم و فضای خالی گل آراییرا با گردی پر میکنیم.

گل‌هایی را که برای عیادت بیمار میبریم نباید بوی تند داشته باشند یا اینکه حساسیت در بیمار ایجاد کنند. همچنین رنگ گل‌ها نباید خیلی تند یا ملایم باشد بلکه گل‌هایی با رنگ شاد هدیه می‌بریم تا برای بیمار نشاط‌آور باشد.استفاده از تاج گل های بزرگ چندان در این موارد پیشنهاد نمی شود.

وقتی که به عیادت بیمار میرویم معمولاً با خودمان کمپوت و آب میوه میبریم که بهتر است بجای گذاردن این وسایل در کیسه، خوردنیها را در کنار سبد گلقرار دهیم. برای عیادت بچه‌ها می‌توان سبد گل را با شکلات و خوردنی‌های مورد علاقه‌ی بچه‌ها پر کرد.

در این نوع گل آرایی نباید از رنگهای پاییزی و یا گل آفتاب گردان استفاده بکنیم چرا که رنگ پاییزی روحیه خوبی برای بیمار نخواهد داشت.

ساخت دسته گل دیگر

گاهی ممکن است عطر و بوی گلی را که برای بیمار میبریم، موجب کسالت و ناراحتی بیمار شود. لذا چنین گلی را در محفظهای قرار می‌دهیم طوری که زیبایی دسته گل حفظ شود. برای این کار ابتدا زرورقی را پهن میکنیم و گل‌هایی چون رز صورتی، بید و شمشاد را بر روی آن می‌چینیم و نیز فضای بین آن‌ها را با گردی پر میکنیم (گل‌ها روی رنگ سبز نمای بیشتری دارند) و در نهایت زرورق را دور گل‌ها میپیچیم و آنرا با روبانی تزیین میکنیم. سعی کنید در هر فصل از گل‌های همان فصل استفاده کنید. خرید گل های فصلی ارزان نتر نیز هستند.

www.rajeoon.com
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.